Revija TIM - Modeliranje s kockami LEGO

LEGO novosti in ostale čvekarije z LEGO področja

Moderator: Diablo

Odgovori
Sporočilo
Avtor
Uporabniški avatar
legofrik
Site Admin
Prispevkov: 726
Pridružen: 28 Mar 2008 15:31
x 729

Revija TIM - Modeliranje s kockami LEGO

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#1 Odgovor Napisal/-a legofrik »

Revija TIM, letnik LIX, številka 4, 5.12.2020
Naslov članka: Modeliranje s kockami LEGO
Avtor članka: MajklSpajkl
Link do članka
Ponosni smo lahko na objavo članka v reviji Tim. Več o članku bo povedal avtor sam. :)

G. Matej Pavlič je glavni in odg. urednik revije TIM. V kolikor kdo izmed vas smatra, da bi lahko napisal kakšen članek ali vrsto njih za revijo, naj ga kontaktira, da se dogovorita: matej.pavlic@zotks.si

Slika

Uporabniški avatar
MajklSpajkl
Prispevkov: 309
Pridružen: 28 Dec 2012 20:17
Kraj: Wajdušna Metropola
x 299

Re: Revija TIM - Modeliranje s kockami LEGO

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#2 Odgovor Napisal/-a MajklSpajkl »

Pozdravljeni!
Najprej, hvala @legofrik za objavo. ;)

Potem, ko sem se uspešno pohvalil na družabnih omrežjih z zgornjim člankom, me je več ljudi prosilo za deljenje in sem res vesel, da so tudi v uredništvu revije TIM dovolili javno objavo na straneh Kocke kluba, ki je, kot boste lahko prebrali, omenjen tudi v članku, uredništvo mu je celo namenilo QR kodo s povezavo do spletne strani kluba, za kar se še enkrat zahvaljujem odgovornemu uredniku, gospodu Pavliču.

Naj povem, da je za mano zelo lepa izkušnja.
K pisanju članka me je vzpodbudil ustvarjalni kolega z modelarskega področja Bine Logar, ki tudi sam piše za TIM. Moja kreacija model M60A1 AVLB se mu je zdela super tema za kak članek na temo LEGO kock in tako me je predstavil uredniku, ki mi je pri pisanju članka pustil polno svobodo. Po daljšem pogovoru po telefonu, v katerem sem mu razlagal, kako grejo kaj zadeve z LEGO hobijem, je bil navdušen in želel, da naj napišem čim več. Ko sem mu poslal 15 strani (skupaj s fotografijami) v Wordu, sem bil prepričan, da bo šel članek vsaj na pol, ampak se je ohranilo prav vse, razen krajši zaključek, ki pa nima bistvenega pomena za vsebino.

Sledilo je nekaj lektorske interakcije in rezultat je pred vami.

Kar se tiče lektoriranja par zanimivosti: Verjetno še koga zaskeli v zobeh ko prebere naslov - no mene že, zaradi vrstnega reda besed. Verjetno ga ni med nami, ki bi govoril Kocke LEGO ampak vsi rečemo LEGO kocke. No, vsi govorimo napačno. Pravopisno je pravilno kocke LEGO. Sicer sem se upiral, ker se res sliši čudno, ampak mi je dal urednik dober primer: LEGO je ime kock oziroma podjetja - tako da gre ime za samostalnik. Primer iz resničnega življenja: Kaj je v Ljubljani? Slon hotel ali hotel Slon?

Zabavni lektorski prebliski so bili tudi raba besede stvaritev, namesto kreacija. Pa MOCarji smo postali mokarji in sem moral razlagati, da to pa res ne gre, ker nimamo nič z moko in da gre tu za klasično inverzno rabo "piši-kao-što-govoriš". Pa še nekaj jih je bilo...

Na koncu sem dobil povabilo za nadaljnje sodelovanje, a zaenkrat ostajam pri dogovoru za 1 članek. Nekaj časa tako pisanje vseeno vzamem in

Je pa fajn občutek prijet tiskovino v roke, h kateri si nekaj dodal - konec koncev - tema meseca in naslovnica tudi ni kar tako. :P

Upam, da ob članku ne boste zaspali, če pa že, pa vsaj sladko :-)
LP, miha
It's not me, it's my alter LEGO!

Uporabniški avatar
MstrOfPppts
Prispevkov: 52
Pridružen: 20 Apr 2011 13:57
x 72

Re: Revija TIM - Modeliranje s kockami LEGO

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#3 Odgovor Napisal/-a MstrOfPppts »

Jao, te slavisti, tukaj so te hitro žejnega peljali čez vodo. Jaz se jim tu ne bi pustil (:
Lego kocke je po mojem mnenju ustaljena besedna zveza in razen ta najbolj zagrizenih 5 slavistov v Sloveniji, bo vsakega skelelo pri branju tega članka. Hitro so ti prodali en primer, lahko pa bi jih vprašal zakaj potem Viki krema in ne krema Viki? Poleg tega če napišeš v google kocke Lego, najdeš čuda rezultatov, kjer prodajajo Lego kocke ...

Drugače pa dober članek, zanimivo branje. Sam škoda ko nisi omenil, kako si mudelu iz Nemčije uničil panelček! (:

Uporabniški avatar
subix
Prispevkov: 154
Pridružen: 16 Maj 2008 09:27
x 141

Re: Revija TIM - Modeliranje s kockami LEGO

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#4 Odgovor Napisal/-a subix »

Slon je hotel biti Slon, zato ni hotel Slon, da bi mu rekli Slon hotel ampak hotel Slon !?! :?:

Uporabniški avatar
MajklSpajkl
Prispevkov: 309
Pridružen: 28 Dec 2012 20:17
Kraj: Wajdušna Metropola
x 299

Re: Revija TIM - Modeliranje s kockami LEGO

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#5 Odgovor Napisal/-a MajklSpajkl »

😂🤣
It's not me, it's my alter LEGO!

timi
Prispevkov: 126
Pridružen: 30 Jun 2020 11:17
x 101

Re: Revija TIM - Modeliranje s kockami LEGO

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#6 Odgovor Napisal/-a timi »

Hahaha dobra :D :P ;) :lol: ;)
Fajn bod’te

:D :) ;) 8-) :lol:

Uporabniški avatar
MajklSpajkl
Prispevkov: 309
Pridružen: 28 Dec 2012 20:17
Kraj: Wajdušna Metropola
x 299

Re: Revija TIM - Modeliranje s kockami LEGO

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#7 Odgovor Napisal/-a MajklSpajkl »

@MstrOfPppts Jao, pa zakaj se nisem prej posvetoval - tole z Viki kremo bi bil dober kontrašus. Ma kej čmo, tip je bil pač bl zagrizen kot jaz :-) Pa hvala za pozitivno mnenje ;-)

Haha, panel za unga nemca ja... sej sem mu potem lepšega poslal, pa še s pripisom "approved by MajklSpajkl" :lol:
It's not me, it's my alter LEGO!

Uporabniški avatar
sveder
Prispevkov: 184
Pridružen: 24 Apr 2019 20:08
x 183
Kontakt:

Re: Revija TIM - Modeliranje s kockami LEGO

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#8 Odgovor Napisal/-a sveder »

@MajklSpajkl v Vindemškovem članku o Roku Kobetu v Delu je lektor očitno pristal na 'legokocke' (nemara ga je v to prisilil sam Boštjan, ki je menda velik fen legokock). Resda Delo ni več takšno ime kot je nekoč bilo in veljalo, tudi lektorji pri njih ga radi kaj palčkajo, a recimo, da pa tukaj niso trmoglavili kot pri tebi. Poleg tega je pod člankom podpisano ime, ki med novinarji nekaj velja.

Jezik je živ in to bi morali žurnalistični lektorji najbolj vedet in upoštevat :P ... Za naslednji članek, ki ga boš pisal za TIM, so torej legokocke! Če pa se bodo kaj upirali, pa reci, da boš Videmška poklical :D :D

timi
Prispevkov: 126
Pridružen: 30 Jun 2020 11:17
x 101

Re: Revija TIM - Modeliranje s kockami LEGO

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#9 Odgovor Napisal/-a timi »

Tudi mene so, ko sem bral članek, ves čas motile tiste "kocke Lego". Sicer pa super članek, je tudi meni malo pomagal. Sem takrat ravno nekaj sestavljal (ne povem kaj, lahko pa slutite, da je to bila p**** l*********) ;) . Skoraj sem že obupal, potem pa me je članek motiviral :lol: .
LP
Zadnjič spremenil timi, dne 28 Dec 2020 15:12, skupaj popravljeno 1 krat.
Fajn bod’te

:D :) ;) 8-) :lol:

werther
Prispevkov: 10
Pridružen: 20 Jul 2009 22:33
x 2

Re: Revija TIM - Modeliranje s kockami LEGO

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#10 Odgovor Napisal/-a werther »

Odlično napisan članek. Sem šele danes kliknil na naslovnico.
Še enkrat se je tako potrdila misel iz mojega podpisa, čeprav tisto izvirno leti na (ne-)hitenje v prometu.
Za naslednjič pa tudi jaz upam, da bodo LEGO kocke. Je le bolj uveljavljeno. Lego kocke so pojem oz. sinonim za vse kocke kot je Googlanje za brskanje po internetu, Leviske za kavbojke, Superge za športne copate, keksi za piškote, Kalodont za zobno kremo in Cockta za pijačo naše mladosti, LOL.
Bolje pozno, kot nikoli.

Redhead1982
Prispevkov: 166
Pridružen: 30 Jan 2010 11:42
x 200

Re: Revija TIM - Modeliranje s kockami LEGO

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#11 Odgovor Napisal/-a Redhead1982 »

Bravo, Mihc, super članek!

Glede slovenščine pa se nam spuščala v podrobnosti. Ali pa bom. Slovnično pravilno je kocke Lego, ker je pač to ime za te konkretne kocke (desni prilastek). Pogovorno pa se desni prilastek res bolj švohotno uporablja. Pri Vikiju se je tudi uveljavila reklama zaradi rime (otroci radi jemo Viki kremo), čeprav se uradno namaz imenuje samo Viki (se ga pa oglašuje kot Viki kremo). Tako da pod črto je izraz legokocke (z eno besedo) prav super, ker je bolj domače slišati.

Ampak, @majklspajkl, bravo za napisan članek!

Uporabniški avatar
MajklSpajkl
Prispevkov: 309
Pridružen: 28 Dec 2012 20:17
Kraj: Wajdušna Metropola
x 299

Re: Revija TIM - Modeliranje s kockami LEGO

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#12 Odgovor Napisal/-a MajklSpajkl »

:D Hvala Vesny
It's not me, it's my alter LEGO!

Odgovori