[MOC] M60A1 AVLB - Armored vehicle-launched bridge (Tank z montažnim škarjastim mostom)

LEGO MOC, MOD ali OOB, tudi LDD, stud.io ipd
Odgovori
Sporočilo
Avtor
Uporabniški avatar
MajklSpajkl
Prispevkov: 309
Pridružen: 28 Dec 2012 20:17
Kraj: Wajdušna Metropola
x 299

[MOC] M60A1 AVLB - Armored vehicle-launched bridge (Tank z montažnim škarjastim mostom)

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#1 Odgovor Napisal/-a MajklSpajkl »

Dragi LEGO navdušenci!
Po zelo dolgem času bi vam rad predstavil svojo ne-tako-novo kreacijo. Gre za meni najljubši tip tanka - M60A1 AVLB - Armored vehicle-launched bridge.

Slika

Nekako pretolmačeno ime za tole divjo mašino bi bilo "tank z montažnim mostom". M60A1 pa se nanaša na tip tanka, ki so mu odvzeli kupolo in dodali lansirno hidravlično roko za montažo tako imenovanega škarjastega montažnega mostu. Pred to verzijo je ameriška vojska uporabljala tudi različico M48 zelo znanega tanka poimenovanega tudi Patton, po slovitem generalu v II. svetovni vojni.

Takoj ko sem prvič videl tale video AVLB-ja sem bil totalno navdušen. Ker sem v osnovi "LEGO tehničar" sem seveda takoj lotil zaeve s Technic kockami v želji, da bi sestavil čim bolj avtentičen model iz kock - torej da lansirna roka vsaj približno deluje kot "hidravlična"in da most rateguje "hidravlika" . Poleg tega pa sem želel, da bi izgledal čim bolj realistično. Na spletu je moč najti precej fantastičnih, popolnoma delujočih LEGO modelov, ki pa si pomagajo z malo prirejenimi koncepti montaže mostu, čemur sem se sam, kot že rečeno, želel izogniti. No, seveda sem ugriznil v pretrd oreh in z robnimi pogoji, ki sem si jih zadal, je nastalo nekaj, kar lahko označim kot FAIL (neuspeh) - zaradi prevelike teže s tajli in platkami pokrit most je bil pretežak, da bi ga lansirna roka lahko dvignila. Če koga zanima, si nekaj slik tegale propadlega projekta lahko ogleda tukaj.

No, ker mi tale t.i. bridge layer ("polagalec mostu") vseeno ni dal miru, sem se odločil, da zanemarim daljinsko upravljanje in motorizacijo, ter poskusim izdelati kreacijo kot model v minifig merilu, ki bi lepo sedel na kako vojaško dioramo, o kateri sem sanjal, da bi se je lotil. Rezultat je sedaj pred vami, čeprav ste ga lahko videli že lani marca na 22. KockeFestu, končan pa je bil praktično že konec leta 2018 (ja, moj LEGO svet teče zadnje čase v zelo počasnem taktu). Lagal, bi če bi trdil, da nisem zelo zadovoljen s končnim izidom. Verjetno je to tudi precejšen razlog za to, da je tank skoraj dve leti preživel na polički nad mojo delovno mizo, saj običajno svoje MOC-e razdrem precej hitro. Celo tako sem zadovoljen, da se mi je zdelo vredno porabiti precej časa za izdelavo modela in navodil za sestavljanje v programu Stud.io.

K sami kreaciji torej...

Priznam, da sem začel graditi precej pod vplivom fantastičnega modela M60A1, ki ga je za družbo Brickmania izdelal Cody Osell. Njegov video in nekaj slik sem si vzel za izhodišče, ki mi je olajšalo izbiro merila in definiranje vseh dimenzij tanka ter posledično tudi mostu.

Glede na dimenzije pravega tanka in mostu, ki sem jih napel na spletu je tank v približnem merilu 1:33, seveda pa gre pri marsikateremu elementu za kompromis, saj se v tako malem merilu prav vsega točno posnemati ne da.

Model je torej brez nikakršne motorizacije, kaj šele daljinskega vodenja, kljub temu, da jedro tako tanka kot mostu predstavlja konstrukcija iz Technic kock. Slednja je omogočila izdelavo nedvisnega torzijskega vzmetenja vseh cesnih koles tanka. Seveda bi most bil lahko v celoti iz "navadnih" kock, a Technic kocke so le domače vode tako da...

Super igralen ravno ni, a je bil že izdelan v namene za razstavni eksponat. Zaradi vseh detajlov, predvsem pa zaradi plašča iz platk in tajlov je most dejansko težji od tanka in tako ni nikakršne možnosti, da tank samostojno držal most v zraku. Za postavitev dvignjenega mostu v fazi montaže sem se poslužil stebričkov iz prozornih kock. Na spodnjih fotografijah je za čudežno izginotje teh stebričkov poskrbel urejevalnik fotografij - pa ne zamerite za "prevaro".

Prepirčan sem, da bi/bodo pravi poznavalci vojaške tehnike našli marsikatero pomanjkljivost v primerjavi s pravim, a mislim da bistvo je prikazano. Pa dovolj besed in naj slike povedo svoje...

I'm sure that those readers and fans, that know much more about the M60A1 AVLB, than I do, will find many details not accurate, but overall, I think that the main presence is there. Enough writing. I'll let the photos speak.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Tank naj bi poganjal motor V12, a je bilo pod pokrovom motorja na kreaciji dovolj prostora za prikaz zgolj prvih 6 cilindrov - ostalih 6 je skritih globlje pod pokrovom ;-)

Slika

Slika

Slika

Slika

Tule je še fotografija razstavljenega modela na 22. Kockefestu, kjer sta lepo vidna dva prozorna stebrička, ki sta pomagala tanku držati most v dvignjenem položaju, sicer bi se most samodejno raztegnil in dvignil tank.

Slika

Še nekaj podatkov o modelu:

Število uporabljenih kock: 2233 (1133 za tank in 1100 za most) + 2x30 cm ne-LEGO vrvice za "zajlo" ki steguje most.

Dimenzije tanka (DxŠxV): 20,5 (24,5) x 11,5 x 11 cm ali 26 (31) x 14,5 x 14 čepkov, ko je lansirna roka pospravljena nad tankom.
Teža tanka z lanisrno roko: 546 g.

Dimenzije iztegnjenega mostu (DxŠxV): 57 x 14 x 3,6 cm ali 71 x 17,5 x 4,5 čepkov.
Teža mostu 738 g.

Slika

Spodaj je nekaj primerjav zgrajenega modela s skicami, ki sem jih našel na spletu. Kot je razvidno iz druge se profil tanka kar dobro prilagaja pravemu, medtem ko sem imel pri mostu več težal in je postal malo predebel. Verjetno bi bila kolesa lahko tudi malenkost večja, a na izbiro so pač omejene oblike kock, tako da so kompromisi neizbežni.

Slika

Slika

Pripravil sem tudi kratek predstavitveni video, kjer pa je malo manj dogajanja, saj gre bolj za razstavni model in mu slike bolje pritičejo:



Predvsem zaradi lastnega zadovoljstva, sem se prvič resneje lotil tudi modeliranja v programu Stud.io in se spoznal z renderiranjem in izdelavo navodil za gradnjo. Tole res vzame precej časa...nastalo je kar 420 strani navodil v 627 korakih. Edino, čemur sem se ognil, je modeliranje vrvic, česar stud.io zaenkrat še ne podpira najbolje, a sem zato navodila dopolnil s fotografijami detajlom in pisno razlago. Navodila lahko najdete in kupite na tej povezavi. Jah, vrgel sem se po običaju množice, ker danes na rebrickable skoraj ni več zastonj navodil, vsaj ne za večje modele. Da pa ne bo kdo mislil, da si obetam kake bajne vsote, v tem ni prav dosti kruha, razen za uspešne dizajnerje superavtomobilov, po mojem mnenju pa cvetijo tudi navodila alternativnih modelov večjih setov, tako imenovani C-modeli. Seveda nisem presenečen, da sem v petih dneh od objave uspel prodati en sam primerek. A kot že rečeno - navodila sem naredil predvsem zato, da bi nekako ovekovečil svoje delo, pa čeprav in predvsem zase. Toliko o tem :-)

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Če ste prišli do tu in se morda celo pretolkli skozi skozi pisanje se vam lepo zahvaljujem za vaš čas.
Upam, da vam je kreacija všeč in lep pozdrav vsem,
Miha

P.S.: Pozabil sem omeniti še barvo - seveda na netu nisem našel sive izvedbe. Ne vem, če po drugi WW2 sploh še katera vojska mala svoje stroje v sivo, tale puščavski lisjak bi bil dosti bolj avtentičen - Američani so jih uporabljali tudi v operaciji Puščavski vihar v Kuvajtu (Desert Storm). Sicer pa sem model samo prebarval, ne verjamem, da obstajajo vse kocke v tan in dark tan barvi, da bi se tole dalo zgraditi.

Slika

A ima kdo preveč tan in dark tan kock??? ;)
Zadnjič spremenil MajklSpajkl, dne 21 Okt 2020 14:06, skupaj popravljeno 1 krat.
It's not me, it's my alter LEGO!

timi
Prispevkov: 126
Pridružen: 30 Jun 2020 11:17
x 101

Re: [MOC] M60A1 AVLB - Armored vehicle-launched bridge (Tank z montažnim škarjastim mostom)

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#2 Odgovor Napisal/-a timi »

Super! Zelo dobro si zadel pravi tank.
Glede tan in dark tan kock: jih imam komaj toliko, da naredim majhno dioramo serje Adventurers :).
LP, Timi
Fajn bod’te

:D :) ;) 8-) :lol:

Uporabniški avatar
Froxener
Prispevkov: 30
Pridružen: 02 Apr 2019 18:10
Kraj: Ljubljana
x 31

Re: [MOC] M60A1 AVLB - Armored vehicle-launched bridge (Tank z montažnim škarjastim mostom)

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#3 Odgovor Napisal/-a Froxener »

NOROOO!
Svaka čast, d best moc :D
May the Force be with you!

Uporabniški avatar
legofrik
Site Admin
Prispevkov: 726
Pridružen: 28 Mar 2008 15:31
x 729

Re: [MOC] M60A1 AVLB - Armored vehicle-launched bridge (Tank z montažnim škarjastim mostom)

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#4 Odgovor Napisal/-a legofrik »

Odlična kreacija. Ja, smo jo lahko občudovali na 22. KF-ju.
Za piko na i, če bi bil tank na mini dioramici... Uh. :)

Glede tan barve. Že koles ni v tej barvi. Bi bilo treba čisto preveč sprememb.

Uporabniški avatar
MajklSpajkl
Prispevkov: 309
Pridružen: 28 Dec 2012 20:17
Kraj: Wajdušna Metropola
x 299

Re: [MOC] M60A1 AVLB - Armored vehicle-launched bridge (Tank z montažnim škarjastim mostom)

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#5 Odgovor Napisal/-a MajklSpajkl »

Hvala vsem. @legofrik Ja saj vem - to je blo bolj tako za gušt - mi je pa dejansko bolj všeč peščen.
It's not me, it's my alter LEGO!

Uporabniški avatar
subix
Prispevkov: 154
Pridružen: 16 Maj 2008 09:27
x 141

Re: [MOC] M60A1 AVLB - Armored vehicle-launched bridge (Tank z montažnim škarjastim mostom)

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#6 Odgovor Napisal/-a subix »

Vrhunska stvaritev. Slike pa tudi.

Redhead1982
Prispevkov: 166
Pridružen: 30 Jan 2010 11:42
x 200

Re: [MOC] M60A1 AVLB - Armored vehicle-launched bridge (Tank z montažnim škarjastim mostom)

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#7 Odgovor Napisal/-a Redhead1982 »

Vrhunska predstavitev res dodelane kreacije. O tanku ne morem presojati, ker se na njih ne spoznam. Mi je pa vseeno zelo zanimivo gledati uporabljene kocke, mehanizem in samo geometrijo. Se vidi, da si se res dobro držal originala in čeprav je dolgo trajalo, naredil top fotke in navodila, pa čeprav mehanizacija kdaj zataji. V tan/dk tan izvedbi meni tank izgleda še bolj zanimiv na pogled, najboljša podrobnost so mi pa rožice. :lol:

Uporabniški avatar
MajklSpajkl
Prispevkov: 309
Pridružen: 28 Dec 2012 20:17
Kraj: Wajdušna Metropola
x 299

Re: [MOC] M60A1 AVLB - Armored vehicle-launched bridge (Tank z montažnim škarjastim mostom)

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#8 Odgovor Napisal/-a MajklSpajkl »

Hvala @Redhead1982. A veš da rožice je blo pa ful težko izbrat :-P So tudi meni všče ker malo omehčajo tisto kovinsko gmoto.
It's not me, it's my alter LEGO!

dadi
Prispevkov: 8
Pridružen: 10 Feb 2020 14:18
x 8

Re: [MOC] M60A1 AVLB - Armored vehicle-launched bridge (Tank z montažnim škarjastim mostom)

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#9 Odgovor Napisal/-a dadi »

Super kreacija

Uporabniški avatar
sveder
Prispevkov: 184
Pridružen: 24 Apr 2019 20:08
x 183
Kontakt:

Re: [MOC] M60A1 AVLB - Armored vehicle-launched bridge (Tank z montažnim škarjastim mostom)

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#10 Odgovor Napisal/-a sveder »

Miha, tole je tolk hud MOC in predstavitev. Škoda, ker TLG ne podpira vojaških kreacij, ker je za Lego Ideas!

Bravo

Odgovori