MOC - CP šinobus SY-0x oz. X30x

LEGO MOC, MOD ali OOB, tudi LDD, stud.io ipd
Odgovori
Sporočilo
Avtor
lukaludl
Prispevkov: 39
Pridružen: 15 Nov 2013 14:38
Kraj: Ljubljana
x 46

MOC - CP šinobus SY-0x oz. X30x

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#1 Odgovor Napisal/-a lukaludl »

V tej temi, sem na kratko predstavil "Provansalsko železnico", a sem se navezal le na muzejske vlake. Tokrat pa bo govora o šinobusih, ki že skoraj 50 let vzdržujejo linijo. Gre namreč za serijo SY-0x, po predaji lastništva celotne železnice leta 1984, preimenovana v serijo X30x, ki je bila oblikovana prav posebno za to železnico. Skozi leta so se ohranili vsi štirje šinobusi, zamenjali pa so kar nekaj barvnih shem. Sam sem za model izbral današnjo, saj sem imel večino kock v pravih barvah pri roki. Kar na CP sem napisal e-mail s prošnjo za slike oz. načrte malleta in šinobusa. Prijazno so mi odgovorili in poslali načrte barvne sheme šinobusa, ki sem jih lahko po velikosti prilagodil tako, da so ustrezali tirni širini štirih čepkov. Pri malletu, pa take sreče nisem imel, zato so bile slike edini vir, po katerem sem model izdeloval. Tako je torej naneslo, da sta oba modela grajena za tirno širino štirih čepkov, pa vendar v drugačnem merilu. Tega problema se bom verjetno lotil v bližnji prihodnosti in enega izmed njiju predelal, tako da bosta lahko oba modela stala drug ob drugem v istem merilu ;) .

Slika
P.S.: Slika ni moja. Original je dostopen tukaj.

Slika

Slika

Slika

Šinobus pogona nima, in ga verjetno tudi ne bo imel. Notranjost je dodobra "zafilana", višina pa je prenizka za PF baterijo. Bo pa morda dobil prijatelja v starejši barvni shemi. Možnost o motoriziranju obeh skupaj kot enega sklopa pa še ni zavržena :P .

Lp Luka
Če zgleda neumno, a dela, ni neumno.

Uporabniški avatar
subix
Prispevkov: 154
Pridružen: 16 Maj 2008 09:27
x 141

Re: MOC - CP šinobus SY-0x oz. X30x

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#2 Odgovor Napisal/-a subix »

Se še spomnim podobnih izumov, ki so vozili po progah v Istri. Zavora je bil kar železen 'klocen', ki je pritiskal ob tračnico, sploh ne na kolesa.

Redhead1982
Prispevkov: 166
Pridružen: 30 Jan 2010 11:42
x 200

Re: MOC - CP šinobus SY-0x oz. X30x

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#3 Odgovor Napisal/-a Redhead1982 »

Luštna miniatura. S črnim podstavkom dobro izpade tudi kot kak namizni ali polični okras.

lukaludl
Prispevkov: 39
Pridružen: 15 Nov 2013 14:38
Kraj: Ljubljana
x 46

Re: MOC - CP šinobus SY-0x oz. X30x

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#4 Odgovor Napisal/-a lukaludl »

@subix, verjetno imaš v mislih "Švede", ki še danes vozijo po Istrski progi. Pa so kljub temu bolj napredni kot zgleda na prvi pogled :D. Tisti "klocni" ob strani so elektromagnetne zavore. Le-te se na vlake vgrajuje vse več, saj se vlak ustavi neposredno v stiku s tirom, in ne posredno, torej tako, da je vmes še os s kolesno dvojico, ki lahko utrpi pogosto škodo ob presunkovitem zaviranju.

@Redhead1982, me veseli, da se ti dopade. Sem slikal prej brez tega podstavka, pa je izpadlo rahlo dolgočasno. Ob pogovorom s prijateljem se je pojavila ideja o črnem podstavku, ki sem jo uresničil kmalu zatem. In res izgleda mnogo bolje! :P
Če zgleda neumno, a dela, ni neumno.

Uporabniški avatar
subix
Prispevkov: 154
Pridružen: 16 Maj 2008 09:27
x 141

Re: MOC - CP šinobus SY-0x oz. X30x

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#5 Odgovor Napisal/-a subix »

Jaz sem se vozil z njimi v začetku 80'. Verjetno so bili tile: HŽ serija 7221

Uporabniški avatar
legofrik
Site Admin
Prispevkov: 730
Pridružen: 28 Mar 2008 15:31
x 731

Re: MOC - CP šinobus SY-0x oz. X30x

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#6 Odgovor Napisal/-a legofrik »

@lukaludl meni se najbolj dopade barvna kombinacija. Bi bil pa zaželen tudi v minifig merilu in da bi vozil na naslednji razstavi. :)

@subix s temi sem se tudi jaz vozilv 70ih po Istri. V modri barvi pa sem ga tudi naredil iz kock in je vozil na KF-ju, kjer je bila zimska vasica. ;)

lukaludl
Prispevkov: 39
Pridružen: 15 Nov 2013 14:38
Kraj: Ljubljana
x 46

Re: MOC - CP šinobus SY-0x oz. X30x

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#7 Odgovor Napisal/-a lukaludl »

@legofrik, da bi vozil na naslednjem KF-ju, bi ga moral predelati na navadno Legovo tirno širino, razen če si imel po kakšnem slučajnem slučaju namen vključiti tudi ozkotirno železnico :P . Mogoče pa bom vseeno malo eksperimentiral in ga poskusil narediti kot šinobus navadne tirne širine, s PF pogonom, 7 ali 6 čepkov širok in s podobno barvno shemo.
Če zgleda neumno, a dela, ni neumno.

timi
Prispevkov: 126
Pridružen: 30 Jun 2020 11:17
x 101

Re: MOC - CP šinobus SY-0x oz. X30x

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#8 Odgovor Napisal/-a timi »

Če bo na KF-ju ozkotirna železnica imam jaz še eno ozkotirno lokomotivo. Katera pa je je pa še skrivnost...
LP, Timi
Fajn bod’te

:D :) ;) 8-) :lol:

Uporabniški avatar
legofrik
Site Admin
Prispevkov: 730
Pridružen: 28 Mar 2008 15:31
x 731

Re: MOC - CP šinobus SY-0x oz. X30x

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#9 Odgovor Napisal/-a legofrik »

@lukaludl to sem imel v mislih z minifig merilom, ja. :) Predelava na širino LEGO tirov.

@timi žal ne bo ozkotirne železnice, vsaj zanekrat še ne kaže, da se bomo usmerili tudi v to. Mogoče pa nekoč...

timi
Prispevkov: 126
Pridružen: 30 Jun 2020 11:17
x 101

Re: MOC - CP šinobus SY-0x oz. X30x

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#10 Odgovor Napisal/-a timi »

@legofrik
Tudi jaz lahko predelam lokomotivo. Zdaj sem na dopustu in nimam pri sebi niti kock niti računalnika, zato ne morem napisati predstavitve ali predelati lokomotive :|. Predstavitev objavim takoj ko pridem domov.
LP Timi
Fajn bod’te

:D :) ;) 8-) :lol:

Uporabniški avatar
sveder
Prispevkov: 184
Pridružen: 24 Apr 2019 20:08
x 183
Kontakt:

Re: MOC - CP šinobus SY-0x oz. X30x

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#11 Odgovor Napisal/-a sveder »

Zaradi takšnih objav me zamika, da bi kdaj sestavil kakšno lokomotivo ali vlak.

Všeč mi je, da pri objavi napišeš še kaj več o vlaku. Kje je vozil, kakšen je bil etc.

Odgovori