help: nalepke/Bricklink

LEGO novosti in ostale čvekarije z LEGO področja

Moderator: Diablo

Odgovori
Sporočilo
Avtor
Uporabniški avatar
sveder
Prispevkov: 184
Pridružen: 24 Apr 2019 20:08
x 183
Kontakt:

help: nalepke/Bricklink

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#1 Odgovor Napisal/-a sveder »

Živjo,

Delam z mulcem eno zadevo za Virtaulani PK - Among us

V Studiu imam že 99,9% kreacije. Manjkajo samo še možički, ki jih tamali dela kar real life iz minifig nogic in drugih kock
Velikost je osnovna plošča 32x32 čepkov.

* komentarji kaj nardit drugače/bolje/enostavneje zelo dobrodošli (delam vse skupaj prvič, pa se mal še lovim in vidim da so tukaj standardi dost visoki hehe)

* kako delate nalepke oz custom tiskane kocke. Rabil bi ene 2 (znak za wifi in še eno kot okvir)

* najpomembneje kako naprej v Bricklinku. Best prakse pa to.
na netu sem našel nek priporočen postopek, ko poklikaš, da ti avtofantastično sam vse izbere.Če sledim, mi na koncu predlaga nekje od 2-5 trgovin. Slovenske so še enkrat dražje, pa me zanima kakšne imate kej izkušnje s tujci. Kaj je treba pazit (poštnine etc.)

* Pri trgovinah iz EU mi npr. izbere 3 trgovine. 2 iz Litve in eno iz nizozemske. V slednji je na seznamu samo 6 kock in se bojim, da bo poštnina potem 5x višja od koc. Kak nasvet kako v takšnih primerih - se najde lote v drugih dveh štacunah ali je kakšna druga fora? Kolk je kaj rok dobave?

* kako je kaj v Lego Storu v BTC (ki, je sicer zaprt)? Cenovno etc, se splača ali ne? (je pa fino, ker dobim takoj, časa imam en mesec) Kaj pa Pick-a-Brick na eShopu? Ker vas ne poznam, mogoče kdo od vas tudi sam prodaja? Pa popusti in osebni prevzem etc)

Pripenjam renderček.

Za kakršno koli pomoč, ful hvala (verjamem, da je bilo na prejšnjem forumu kup tega že povedanega, tukaj tega, žal, ne najdem)

Slika

Uporabniški avatar
subix
Prispevkov: 154
Pridružen: 16 Maj 2008 09:27
x 141

Re: help: nalepke/Bricklink

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#2 Odgovor Napisal/-a subix »

BL je popolnoma OK, vse pride pa imam 100+ nakupov.

LS v BTC ima skromen nabor, tako kot vsi Wall-i v LegoShopih.

Nalepke daj printat nekomu v SLO, ki z laserjem printa. Kvaliteta je popolnoma OK in da se najti cenovno ugodnega. Seveda ne, če ti bo printal dva tajla.

Redhead1982
Prispevkov: 168
Pridružen: 30 Jan 2010 11:42
x 202

Re: help: nalepke/Bricklink

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#3 Odgovor Napisal/-a Redhead1982 »

Večna dilema, kako izbrati željene kocke na BL. Odločitev je tvoja. Naredi si Wishlist in poglej, kaj dobiš za kakšno ceno in kakšno poštnino.
Jaz osebno vedno preverim najprej slovenske BL (sta vsaj 2 večji trgovini). Četudi so lahko cene kock na željeno količino višje kot v tujini, bo poštnina nižja. Če si kje lokalno, lahko tudi osebno prevzameš. V enem naročilu boš redko dobil vse željene kocke, tako da je smiselno najti 1-2 trgovini, kjer bo večina kock.
Če imaš preveč časa, si naredi evidenco v excelu za različne BL trgovine (id kocke, količina, poštnina). Se mi zdi, da na koncu ni razlike.
Sama kupujem znotraj EU, razlike so včasih v trajanju dostave, a je trenutno povsod podaljšano, traja tudi 2 tedna, da pridejo kocke iz tujine. Večina prodajalcev ima opisane možnosti pošiljanja s cenami tako da lahko veliko info dobiš.

Uporabniški avatar
sveder
Prispevkov: 184
Pridružen: 24 Apr 2019 20:08
x 183
Kontakt:

Re: help: nalepke/Bricklink

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#4 Odgovor Napisal/-a sveder »

@subix hvala za BL. Printat misliš kar na kocko (tile) ali nalepko? Lahko priporočiš koga?

@Redhead1982 hvala tudi tebi. Ja, vidim, da je cel kup vprašanj pri BL. saj to me bega, te poštnine so iz tujine lahko strašno visoke. Bom pogledal res najprej vse v SLO in potem druge. e te prav zastopim, predlagaš kar ročno klikanje in ne s tisto njihovo autofantastično funkcijo Auto select?

Uporabniški avatar
legofrik
Site Admin
Prispevkov: 730
Pridružen: 28 Mar 2008 15:31
x 738

Re: help: nalepke/Bricklink

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#5 Odgovor Napisal/-a legofrik »

Glede tiska ti bom skušal odgovorit, ker najbrž sem se od vseh s tem največ ukvarjal. :)

1. Tisk na papir. Priporočam laserski tisk, ki je vsaj kolikor toliko natančen za domačo uporabo. Najlaže je, če je je ozadje belo, torej bel tajl, ker je drugače težko ujeti barvo ozadja tiska in kocke. Je tudi najbolj enostavno in cenovno praktično zastonj. Natisneš, odrežeš, vzameš lepilo za papir (vsak šolar ga ima) in nalepiš na tajl. Ko ne rabiš več, zadevo spereš pod toplo vodo in je rešeno.

2. Decali. Uporabljajo jih v glavnem "maketarji". Gre za tisk na tanko prozorno "samolepilno" folijo. Ko je sktiskano, zadevo namočiš v vodi, potegneš dol in postaviš na podlago. Zadeva zgleda dokaj kvalitetno ima pa nekaj slabih lastnosti, kot so, da je folija zelo tanka in se lahko pri prenosu strga, da je treba bit natančen pri nameščanju, da se rado hitro spraska itd... Če boš izbral to opcijo, predlagam še fiksiranje s prozornim lakom.

3. Digital print (lahko tudi UV ali kakšen drug način) na samolepilno prozorno folijo. OK zadeva, cenovno tudi ugodna, le vidi se od daleč, da gre za nalepko. Problem je tudi dobiti tiskarja, ki ima folije, ki so tanjše in "skoraj" nevidne.

4. UV print direkt na kocko/tajl. Fajn zadeva, obstojna, a draga. Recimo za 16x16 ploščo polno tajlov, ti v Lj. mirne duše računajo 30 eur, ker gre pač za dva nanosa in vsak je 15 eur. Prvi nanos je fajn, da je v beli barvi, popolnoma vse, kar piše, seveda, če se tiska na barvne tajle. Za bele to ni potrebno. Potem gre čez barvni nanos, da barve pridejo do izraza, drugače ne. S tem je cela znanost, ker malodane vsak tiskar ima svoje zahteve in ni to zdej samo to, da daš zadevo z rok v pdf-ju in je rešeno.

5. Potem je tu še tampo tisk, pa graviranje in zalivanje z barvo, pa .... Ni da ni. :)

Če potegnem črto.
Ne komplicirej in naprintaj na papir. :)
Vse ostale točke so drage, saj potegnejo za sabo količine. Recimo za UV tisk še nisem dobil tiskarja, ki bi imel od vseh zahtev najboljše pogoje tako glede priprave, cene, količin in oddaljenosti...
Me sicer še kar mika, da bi nabavil UV printer, a je trenutno zadeva še predraga. Kvalitetni se tu gibljejo od 10K EUR pa na gor. Se da dobit tudi za 3K od Kitajcev, pa se ga ne upam naročit - garancija, servis,... Mogoče, čez kako leto ali dve, če me ne mine vse skup.

Uporabniški avatar
sveder
Prispevkov: 184
Pridružen: 24 Apr 2019 20:08
x 183
Kontakt:

Re: help: nalepke/Bricklink

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#6 Odgovor Napisal/-a sveder »

@legofrik hvala za izčrpno poročilo glede printov. tokrat bom res najbrž kar na papir in z lepilom. Za drugič pa mogoče kakšen print. BTW na kaj pa printajo pri TLG tiste transparentne nalepke? Niso Decali, so bolj Digi print na folijo, ne?

Upam, da pomagamo z odg še komu, ki se srečuje s podobnimi izzivi

Uporabniški avatar
legofrik
Site Admin
Prispevkov: 730
Pridružen: 28 Mar 2008 15:31
x 738

Re: help: nalepke/Bricklink

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#7 Odgovor Napisal/-a legofrik »

Na transparentno folijo. Decali so čisto nekaj drugega.
Če se mu da, bi ti lahko kaj več o decalih povedal @Skandinavc FH.

Redhead1982
Prispevkov: 168
Pridružen: 30 Jan 2010 11:42
x 202

Re: help: nalepke/Bricklink

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#8 Odgovor Napisal/-a Redhead1982 »

@sveder: Jaz iz Studia še nisem nikoli vnašala kock v BL. Važno je, da si ustvariš Wanted listo, potem pa poklikaš preko Wanted liste razne prodajalce. Poguglaj za bolj točna navodila, kako in kaj.

timi
Prispevkov: 126
Pridružen: 30 Jun 2020 11:17
x 101

Re: help: nalepke/Bricklink

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#9 Odgovor Napisal/-a timi »

Glede tiska: tudi jaz sem že natisnil na papir in prilepil na kocko, je kar enostavno. Pa ne rabiš laserskega tiskalnika, je navaden v redu, samo rabiš dobro kartušo. Sem jaz stestiral na parni lokomotivi :)
Na bricklink pa se ne spoznam najbolje, saj se ga izogibam kolikor je to mogoče. Je pa treba biti s poštninami zelo previden, saj sem jaz enkrat naročil dele za parno lokomotivo iz Nizozemske in je prišla enkrat dražja od kock.
Lp, timi
Fajn bod’te

:D :) ;) 8-) :lol:

Redhead1982
Prispevkov: 168
Pridružen: 30 Jan 2010 11:42
x 202

Re: help: nalepke/Bricklink

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#10 Odgovor Napisal/-a Redhead1982 »

@Timi: Previdnost v tvojem primeru je lahko samo malo površnosti. Večina prodajalcev ima v Splash napisane pogoje, pogosto je napisana poštnina po teži in če so kakšni dodatni stroški (npr. za plačilo preko paypala ali pri majhnih naročilih).

Poštnina vedno bo, zato je treba malo po pameti kupiti. Meni se še ni zgodilo, da bi bila poštnina večja od vrednosti kock, praktično nikoli ne naročim pod 20 eur kock. Z vidika poštnine so tako naročila v Slo lahko cenejša, tudi če so kocke dražje. Za preverit je.

Uporabniški avatar
sveder
Prispevkov: 184
Pridružen: 24 Apr 2019 20:08
x 183
Kontakt:

Re: help: nalepke/Bricklink

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#11 Odgovor Napisal/-a sveder »

@Redhead1982 & others, je v BL kje funkcija kamor vpišeš kaj in koliko različnih kock imaš in potem pri sestavljanju Wanted Liste to lahko poklikaš, da samo dopolniš ka rmanjka? Ali je treba vse ročno, doma, za mizo ... :)

Uporabniški avatar
MajklSpajkl
Prispevkov: 313
Pridružen: 28 Dec 2012 20:17
Kraj: Wajdušna Metropola
x 304

Re: help: nalepke/Bricklink

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#12 Odgovor Napisal/-a MajklSpajkl »

@sveder - mislim da v BL nimaš te šanse, vsaj da bi vedel zanjo, maš pa to odlično rešeno na rebrickable.com. Tam si kocke lahko vneseš v več list (mislim da neka omejitev števila list je, razen če si plačaš pro account). Potem recimo v LDD ali Studio narediš svojo kreacijo in jo "importaš" v rebrickable kot svojo custom listo in potem lahko klikneš "build this list" in ti pove koliko procentov kock imaš in katere ti manjkajo - te lahko potem izvoziš kot listo kock v wanted listo na bl in to je to - je malo okol riti v varžet, ma se da.

Je pa škoda ja, da BL tega nima ker bi bilo potem precej enostavneje naročat. Jaz imam to srečo, da ravno ko sem se začel nazaj s kockami ukvarjat, se je začel ta rebrickable in sem si svoje kocke redno dopolnjeval, kar počnem še danes. Ni pa treba samo posameznih kock. Lahko vneseš tudi direkt cele sete not in gre to precej hitreje. Malce zamudno je vnašati v bazo svoje BL nakupe z recimo 10, 20 različnimi loti...ampak če delaš sproti se obrestuje.
LP, miha
It's not me, it's my alter LEGO!

Uporabniški avatar
sveder
Prispevkov: 184
Pridružen: 24 Apr 2019 20:08
x 183
Kontakt:

Re: help: nalepke/Bricklink

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#13 Odgovor Napisal/-a sveder »

@MajklSpajkl - zakon. Hvala. Vseeno hitreje kot iskanje in preštevanje :D (saj ne, da bi jih imel tako veliko).

Uporabniški avatar
legofrik
Site Admin
Prispevkov: 730
Pridružen: 28 Mar 2008 15:31
x 738

Re: help: nalepke/Bricklink

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#14 Odgovor Napisal/-a legofrik »

Meni osebno se zdi vpisovanje setov in posameznih kock čista zguba cajta. Sploh ne vidim smisla, zakaj bi imel to bazo podatkov? Da vem, koliko kock imam? Nepotrebno. Zakaj? Ker nikoli ne kupujem po eno kocko, če mi le ta fali, niti ne samo po 10, saj, ko se enkrat spraviš delat kaj ornk, vidiš, da tudi 1000 kosov ni nič.

Zdej je odvisno kako se zadevo spraviš delat. Vedno sem do končne kreacije prišel tako, da sem sestavljal in podiral sproti, ker se mi je načrtovanje v LDD-ju zdela zguba cajta, sploh ker so bila še navodila iz LDD zakrnela stvar in sam program meni dokaj neprijazen. Tako sem pač uporabljal kocke, katere sem imel pri roki, četudi v napačni barvi. Ko je bila zadeva fertik, sem šel v nabavo in za ziher dodal še vsaj 100% količino, katero sem potreboval za svojo kreacijo. Zakaj? Ker čez 7 let vse prav pride. :)
Sedaj določene zadeve načrtujem v Studio. Je sicer bolj zamudno (itak se mi sestavljat ne da več, pa vsaj načrtujem), a če ne drugega, mi potem vsaj naredi part listo, kaj rabim in nato lažje najdem - predvsem je to lenoba, da si nanosim vse na kup in da mi ni treba vmes 100x vstat in it po kock na drugo stran sobe. Je res, da mi je nekoliko lažje, da če nimam svoje zaloge, jo vzamem s prodaje, če imam, seveda. Najbolj pa mi je fajn, ko lahko naredim tudi okvirna navodila, da mi čez določen cajt, ko se spet lotim dela ni treba gruntat, kaj je pesnik mislil, ko je to sestavljal skupaj, ampak grem lepo po korakih (ja vem, star sem in se mi ne da več).

Je pa tudi res, da odvisno kaj sestavljaš in koliko si znaš predstavljat končni izdelek. Program Studio mi pri tem pomaga, ni pa to razlog, da bom vpisoval vse koščke nekam, da bom vedel, da mi recimo manjkajo trije strešniki. Se vzame druge barve, pa je do nabave rešena zadeva, ker keč je tudi v tem, da četudi imaš seznam kock in ti jih 5 fali, pa jih boš nabavil samo določeno količino, potem zadevo sestaviš in ko bo gotova, ugotoviš, da bi blo fajn še mal zadevo popravit in ti spet manjka kock, ponavadi istih, okt prej in ravno ena ali dve. Pa si na slabšem, kot če bi najprej zadevo naredil vso šekasto in nato šel v nabavo.

Iskanje in preštevanje. Problem vsakega na začetku. Ko uvidiš, da je treba it vsepovprek in nabavit količine, bo lažje, ker potem šteješ le kocke, ki so bolj redke in približno veš, da jih mogoče nimaš zadostno količino, ostalega šrota pa veš, da je dovolj.

Vsakemu začetniku bi dal par nasvetov.
1. to je hobi. Hobi žre denar in ga ne daje. Če misliš pri tem škrtarit, ga raje opusti. 1000 eur na leto dat za kocke ni nič, če hočeš bit resen MOCar. Vsem se zdi to ogromno denarja, a dejansko je to kaplja v morje, saj...
2. ... 100 kock ni nič. To vidim pri bulku. Ljudje nabirate po 25 kosov. Tudi če ne. S 25 platkami 1x2 v LBG barvi ne nareidš nič, niti ne s 100 kosi Jih sicer imaš, nabor se ti veča, količina sicer raste, a to ni dovolj za sestavit karkoli večjega in dobrega
3. ne kupuj malih setov. Ja, 30 eur za kocke se lahko da, 160 za modularca je pa šus v glavo. Ravno obratno je. Recimo Bookshop ima cca 2500 koščkov, kar znese v povprečju 0,064 eur na kos. 31098 Creator Outback Cabin stane 32 eur, ima cca 300 koščkov, pomeni, da je cena na kos 0,106 eur. Razlika je očitna, pa sem vzel Creator set, kaj bi bilo šele, če bi kak City. :)
4. poleg količine si delaj še nabor kock. Nič ti ne pomaga 10000 kock enega tipa, če imaš omejen nabor kombiniranja z ostalimi kockami. Četudi je količina v naboru majhna, glavno, da je, da lahko pri sestavljanju vidiš kaj se lahko naredi in kaj ne
5. zelo pomembno je tudi, da si up-to-date s svojim naborom kock. Tehnika gradnje se spreminja iz navadne gradnje gre vse vedno bolj v SNOT. Poleg tega se spreminjata tudi oblika in barva. Imeti večino kock samo izpred 20+ let in ne kupovat novih, ker je starih itak že preveč, vodi v zaostanek. Drugi te bodo prekašali po izgledu in gradnji in tvoj izdelek kmalu ne bo več primerljiv z ostalimi, kot tudi ne "lep" na oko, kar žal vodi v nezadovoljstvo.

Seveda je odvisno kaj graditš. Povzemam pač po sebi, a vseeno smatram, da je to neka osnova, neka sredina, da so potem samo še odstopanja ali sestavljaš Technic ali tripaš na minifige ali ti je bolj všeč pisano ali raje sivine ali si v svetu kopije realnih (ali filmskih) zgradb, plovil, vozil ali raje izdeluješ fantazijske stvari, ki niso bile nikjer še videne.

Če povzamem. Ta hobi se razvija, tako z naborom kock, kot s količino. Nihče čez noč nima vsega in tudi nihče ne zabije po 10k eur na leto za to (vsaj da bi jaz vedel, ne). Zabijemo pa kar nekaj in če kupiš večje zadeve, je materjala več. Vem, mogoče je težko dat naenkrat 160 eur ali raje kar 320 za dva modularca, kot pa po 30 eur za set. Si pač zadaš cilj, da boš namesto sete za 30 eur dajal to količino na stran in ko se nabere, bo modularc tukaj. Zadovoljstvo bo večje in tudi lotiš se potem lahko še česa bolj konkretnega. Moja filozofija pač. :)
LPG

Uporabniški avatar
MajklSpajkl
Prispevkov: 313
Pridružen: 28 Dec 2012 20:17
Kraj: Wajdušna Metropola
x 304

Re: help: nalepke/Bricklink

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#15 Odgovor Napisal/-a MajklSpajkl »

Meni je ažuriran seznam kock, ki jih imam, zelo pomemben, saj se mi večkrat dogaja, da bi tako "usput" nabavil neke kocke, ki jih že imam...in ja če bi se ga lotil šele zdej ni šans da bi vnašal 100k+ kock v kakršn koli seznam, ker pa sem začel že na začetku, vztajam še vedno s tem.
It's not me, it's my alter LEGO!

Uporabniški avatar
sveder
Prispevkov: 184
Pridružen: 24 Apr 2019 20:08
x 183
Kontakt:

Re: help: nalepke/Bricklink

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#16 Odgovor Napisal/-a sveder »

@legofrik Hja, hobi gor ali dol, na denar se vedno gleda. Vsaj jaz gledam in stavim, da 3/4 uporabnikov foruma tudi. Verjamem pa, da ko prideš do neke kritične mase, ko imaš res veliko različnih kosov, postane to nepomembno. Ne vem, povem, ko pridem tja, haha. Sam zaenkrat rajši kupim več različnih kock, ker le s tem lahko naredim več stvari. Se naučim več tehnik. Zato bi mi takšen seznam prišel prav. Ker sem še zelo na začetku in nimam ogromne količine kock, se mi seznam zdi smiseln in bom upošteval nasvet @MajklSpajkl - 90% je itaq setov in si bom pač vzel nekj časa in poklikal tistih nekaj ducatov ;) na spletni strani. meni se, isto kot Mihu, zdi kupovati 200 kosov, če jih imam identičnih že 250, nonsens in metanje preč denarja. Doma sestavljam (tudi z mularijo skupaj) iz nabora, ki ga imamo.Kreacije so vedno pisane, vegaste, ne estetsko lepe preveč lepe za nevajeno oko, so pa zato mnogokrat dosti bolj zanimive, polne zgodb in skritih featurjev :D (seveda neprimerne za kakšne KF ali druge razstave :) ) in swooshabilne - Doma je še vedno prioriteta igra. Mulca se po sestavljanju igrata še ure in ure (najstnik vedno manj, junior pa non-stop)

Me pa veseli, da se tukaj tudi podebatira še kaj drugega in ne samo o novostih, ki jih je zadnja leta odločno preveč :D

Uporabniški avatar
legofrik
Site Admin
Prispevkov: 730
Pridružen: 28 Mar 2008 15:31
x 738

Re: help: nalepke/Bricklink

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#17 Odgovor Napisal/-a legofrik »

Sej pravim, odvisno kaj pač delaš in odvisno o katerih kosih govorimo. Pa seveda, a se zadeve lotiš resno, kot za hobi ali je to le igra z otroci, kjer je praktično vseeno kako zgleda bajta, ja, še bolje je, če je vsa lisasta, kot pa monotono siva. :)
Boš pa za butične nakupe pod skupnim imenovalcem zapravil več, kot pa če kupuješ na veliko, pa četudi 200 kosov viška. Eni pridejo do tega sicer kmalu, drugi nikoli. Smo si pač različni.

Ko ravno omenjaš, da te veseli, da debatiramo še o čem drugem, kot o novostih, praktično o čemerkoli bi debatirali, bi tudi mene veselilo, a ljudem se, kot tudi sam opažaš, ne da več. Žal. :(

Odgovori