Fotografiranje kreacij

LEGO novosti in ostale čvekarije z LEGO področja

Moderator: Diablo

Odgovori
Sporočilo
Avtor
Chapachuk
Prispevkov: 46
Pridružen: 01 Apr 2010 09:45
x 105

Fotografiranje kreacij

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#1 Odgovor Napisal/-a Chapachuk »

Pozdravljeni, katere aplikacije/programe uporabljate predvsem za dodajanje belega ozadja kreacijam? Imam prevelike moce ali pa premajhne rjuhe :D

Hvala.

Uporabniški avatar
MajklSpajkl
Prispevkov: 309
Pridružen: 28 Dec 2012 20:17
Kraj: Wajdušna Metropola
x 299

Re: Fotografiranje kreacij

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#2 Odgovor Napisal/-a MajklSpajkl »

Jaz delam vse v Photoshopu. Je sicer fajn, da si poskušaš čim več ozadja naredit belega, tudi če ni iz enega kosa, recimo da daš pred belo steno, pa sam belo rjuho po tleh. Je lažje brisat potem ven ozadje, tudi če ima kake črte ali gube vmes. Za označevanje objekta naredim najprej "path" z orodjem "pen" in potem ta "path" pretvorim v "selection", ki ga je treba še obrniti z "invert selection". Če si natanačno orišeš pot lahko ozadje direkt vse vn pobrišeš. To uporabljam ko je ozadje preveč pisano. Ko imam belo ali belo z gubami pa ponavadi uporabljam "magic wand" izbirno orodje z nizko toleranco (5 do 10) + "časso" izbirno orodje in potem svetlim z orodji "curves", "shadows & highlights", ali pa kar z radirko z različnimi nastavitvami prosojnosti "opacity"... Ponavadi si je treba vzet nekaj časa za vse poštimat.
LP, miha
It's not me, it's my alter LEGO!

Chapachuk
Prispevkov: 46
Pridružen: 01 Apr 2010 09:45
x 105

Re: Fotografiranje kreacij

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#3 Odgovor Napisal/-a Chapachuk »

Uf, photoshop sem se že nekajkrat spravil študirat. Za moje potrpljenje je preveč, kak bolj simpl app kot urejanje na telefonu bi imel, dummies approved.

timi
Prispevkov: 126
Pridružen: 30 Jun 2020 11:17
x 101

Re: Fotografiranje kreacij

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#4 Odgovor Napisal/-a timi »

Jaz si po tleh položim papir, kakšne večje kreacije pa slikam kar tako. Nič ne fotošopiram, ker mi objava fotografij že tako žre čas in ker pač nisem tako spreten v tem. Zato so moje fotografije pač takšne kot so. Jemljem pač to kot hobi in se ne sekiram zaradi fotografij ;)
LP
T
Fajn bod’te

:D :) ;) 8-) :lol:

Uporabniški avatar
legofrik
Site Admin
Prispevkov: 726
Pridružen: 28 Mar 2008 15:31
x 729

Re: Fotografiranje kreacij

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#5 Odgovor Napisal/-a legofrik »

Tudi jaz sem na Photoshopu, samo bolj len in se mi ne da prav do potankosti ukvarjat z ozadjem.
Za kaj drugega žal ne vem. Bi pa tud meni prišlo prav kakšen sw, kjer bi s par kliki rešil zadevo in seveda, da je za PC, ne app za telefon.

Uporabniški avatar
Cwetqo
Prispevkov: 172
Pridružen: 16 Avg 2008 14:52
x 116

Re: Fotografiranje kreacij

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#6 Odgovor Napisal/-a Cwetqo »

Imam en večji format "šeleshamer" papirja in s tistim gre kar lepo.

Deus Otiosus
Prispevkov: 56
Pridružen: 21 Jun 2011 22:01
x 64

Re: Fotografiranje kreacij

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#7 Odgovor Napisal/-a Deus Otiosus »

Jaz že par let nisem zares fotošopal ozadja stran. Sicer pa delam v Paint.net, nekem low-power ponaredku fotošopa. Sem bolj slab v osvetljevanju, fotografiranju in obdelovanju slik, zato mi fotošopana ozadja izpadejo še slabše kot preprost šeleshamer.

Fotkanje je komplicirana zadeva...
Ker lahko.

Uporabniški avatar
sveder
Prispevkov: 184
Pridružen: 24 Apr 2019 20:08
x 183
Kontakt:

Re: Fotografiranje kreacij

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#8 Odgovor Napisal/-a sveder »

@Chapachuk kot poznam tvoje kreacije, boš rabil res eno veliko rjuho :D ... Mislim, da nasvet @MajklSpajkl ni slab. Sicer pa tvoj problem elegantno in najhitreje rešiš z enim light tentom.

Drugač pa je, kot je že @legofrik marsikdaj omenil in prosil - bistvo je, da izbereš dovolj dobro ozadje. Bbela rjuha, ogromen šeleshamer ... in ne fotkaš direkt na soncu, da ni bleščanja in ostrih senc ter preveč kontrasta. Oblačno vreme (tile dnevi so krasni za to) so super za fotkanje zunaj (ne na dežju, razen, če ne dežuje v kreaciji hahah). Če si upošteval to, si naredil že 90%. Potem samo v Photshopu, Elements ali drugem software-u (na telefonih jih imate nebroj, jaz imam Snapseed) poklikate par AUTO funkcij in obrežete in je to to.

Grem pa stavit, da ima vsak kakšne svoje trike. Te najdeš samo s poskušanjem ;)

Fotomontaže pa, če ni narejena perfektno, navadno samo motijo vse skupaj in je škoda časa za to, če potem ne izpade OK.

Chapachuk
Prispevkov: 46
Pridružen: 01 Apr 2010 09:45
x 105

Re: Fotografiranje kreacij

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#9 Odgovor Napisal/-a Chapachuk »

Pa saj osnove fotografije so mi kar jasne, svetloba, zaslonka, zlati rez...sam objekt slikat mi ni problem. Obdelava mi pa ne gere. Res precej let ne spremljam fotografije, sem mislil, da obstaja kak app za na pc, ker imajo vsi mocarja lepa ozadja kreacij. Pa vidm, da smo na istem kot takrat.

Imam pa nehvaležno malo stanovanje, kar se tiče svetlobe in nobene prazne stene, da bi si približal neke vrste studio.

Sem si dol vzel gimp, brezplačen program in se bom malo poigral.

Uporabniški avatar
sveder
Prispevkov: 184
Pridružen: 24 Apr 2019 20:08
x 183
Kontakt:

Re: Fotografiranje kreacij

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#10 Odgovor Napisal/-a sveder »

Vidim, da imava iste probleme - majhno stanovanje in nobene frej ali bele stene :D A, jaz hvala bogu, ne delam velikih kreacij :D ....

Kot sem napisal, če poskrbiš za dobro svetlobo in dobro ozadje (rjuho obesiš z omare, mize ... - hint, če nimaš trotl zihra potem s svojim znanjem znaš nastavit zaslonko, da bo ozadje že zablurano in ne bo nobenih gub etc) sploh nekih hudih funkcij in kompliciranih programov ne rabiš. So pa po FB in Insta ene aplikacije, ki za šalo izrežeš objekt ven in ga prestaviš na Mars in vse zgleda tip-top. A z njimi nimam izkušenj.

Redhead1982
Prispevkov: 166
Pridružen: 30 Jan 2010 11:42
x 200

Re: Fotografiranje kreacij

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#11 Odgovor Napisal/-a Redhead1982 »

Če je kreacija in prostor, kjer stoji, dobro pripravljena na slikanje, lahko že v prvo dobro zadaneš fotko in se izogneš post-editiranju. Jaz na telefonu uporabljam Snapseed. Je kar simpl in uporabna za kake hitre fotke, ki jih stisnem s telefonom in uporabim bolj kot ne za Instagram only. Delovno mizo in omaro, ob kateri stoji, imam belo, tako da za kako mini zadevo to ni problem slikat in potem popraviti belino slike.
Za fotke MOCev, ki grejo na Flickr in na spletni forum, pa uporabljam za ozadje šeleshamer. Imam bel, svetlo moder in temno siv. Za belo kreacijo je belo ozadje kar zoprno za editirati. Vsekakor je fino imeti čimbolj enobarvno ozadje, da MOC lepo izstopa. Bela (enobarvna) stena je tako kar fin nadomestek za ozadje. Sam z rjuho nisem še nikoli slikala, sem pa obložila robove MOCa s papirjem in potem editirala robove in ...
Namesto fotošopa uporabljam GIMP. Je freeware, ima kar nekaj tutorialov na spletu in se ob pogosti uporabi marsikaj da naučiti. Je pa tako, da je fino začeti z enostavnimi ''projekti'' in graditi znanje uporabe. Program ni toliko namenjen fotošopiranju fotk kot pa ''risanju''. Je pa super za editiranje, ko se ujameš v delo. Vsekakor pa je časovno to kar zamudno, zato je res fino v začetku premisliti, kam postaviti MOC. Bolj kot se potrudiš pri fotkanju, manj dela te čaka kasneje z urejanjem fotke.
Veliko MOCarjev da nekaj na kvaliteto fotke in tukaj priznam, da dobra slika in povprečen MOC veliko bolj pritegne kot povprečna slika in vrhunski MOC. Ne rabi biti 100% belo ozadje, je pa super, če je monotono enobarvno (brez kakih senc).

Da ne bom koga izpostavila po krivici, nekaj primerov meni slabih ali podpovprečnih fotk (seveda iz mojega Flickra).

Slaba fotka (brez enotnega ozadja) - neobdelana:
Slika

Fotka brez ozadja (ampak čist rumena) - neobdelana:
Slika

Obdelana povprečna fotka (na večji povečavi se vidijo slabo urejeni robovi):
Slika

Minimalno obdelana (popravek whitebalance):
Slika

Pri večini zadnjih MOCev (npr. koralni greben) jaz popravim samo barvna razmerja, torej white balance, po potrebi še kontrast in nasičenost. Manj je več. Predvsem pa vaja dela mojstra.

Uporabniški avatar
legofrik
Site Admin
Prispevkov: 726
Pridružen: 28 Mar 2008 15:31
x 729

Re: Fotografiranje kreacij

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#12 Odgovor Napisal/-a legofrik »

Kot sem omenil, sem len za popravljanje slik.
Vzel sem sliko @Redhead1982 in v Photoshopu spustil čez:
- Auto Color
- Auto Levels
- Auto Curves
- Auto Brihtness/Contrast
- Clone stamp, da sem zbrisal naziv avtorja
- in dodal drugega z istim fontom
Vsega skupaj za 3 min dela. Če se ne bi ukvarjal z napisoam pa 20 sec. Rezultat:
Slika


Druga slika:
- Magnetic Lasso Tool - počasi je trebas it, da se popa na rob.
- Polygonal lasso tool - z njim sem popravil sence
- Retanglar Marquee tool - odbil napis
- Auto Levels
- Auto Curves
- dodal napis
- dodal nov layer in ga pobarval belo (tudi če ne, shranjevanje v jpg to naredi avtomatsko)
Dodajanje vampirčka:
- sliko vampirja malce popačit, da ni frontalna
- odrezat steklo okna
- vampirja dodat zadaj za steno
- pripopat steklo okna in mu dat Opacitiy 30%, da je vampirček malo zamazan, saj je za steklom.
3 minute dela. Rezultat:
Slika

Ni zdej Photoshop nek bav-bav, le malveč cajta si je treba vzet in mal je mučno, če je slik velik. :)

Redhead1982
Prispevkov: 166
Pridružen: 30 Jan 2010 11:42
x 200

Re: Fotografiranje kreacij

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#13 Odgovor Napisal/-a Redhead1982 »

@legofrik: Legotatič, dobro si to porihtal fotke. :D

Meni je največji problem pri Photoshopu, pa tudi Gimpu v manjši meri to, da dokler ga ne začneš uporabljati, je malo težko iskati rešitve, kako dela, če ne veš, kako se stvari prav reče. Vsaj jaz sem v začetku precej guglala in iskala ukaze, kako obdelovati in popravljati slike. Ko najdeš nek sistem, gre pa lahko dokaj hitro. In tu je potem pomembno, koliko časa si vzameš pri fotkanju, da je potem tudi na koncu manj dela v Photoshopu za dobro sliko.

@sveder: Tent ali fotošotor je lahko fajn zadeva, ampak spet za manjše zadeve. V praksi rabiš precej večje ozadje kot kreacijo. Idealno je, da ko objekt postaviš na ozadje, da je dovolj ozadja okrog in okrog in v višino. Pri višjih MOCih je to hitro problem. Jaza tako včasih pri večjih zadevah barvno ozadje dorišem in prekrijem kak vogal, ki rata na fotki. Šotor pomaga z ozadje in pri bolj mehki svetlobi brez bleščanja. Pri nakupu si bolj omejen z dimenzijami. Je pa po spletu več idej, kako se tega lotiti na bolj budget friendly način in z več variacije pri dimenzijah. Spet, vse je odvisno od želja in potreb. Je pa fajn imeti potem tudi prostor za pospravit, kar pri DIY ni tako enostavno.
Ideje za light tent.

Uporabniški avatar
legofrik
Site Admin
Prispevkov: 726
Pridružen: 28 Mar 2008 15:31
x 729

Re: Fotografiranje kreacij

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#14 Odgovor Napisal/-a legofrik »

@Redhead1982, bolj gre za to, da @Chapachuk-u pokažem, da PS res ni bav-bav in da bi se ga hitro navadil, ker se da vse delat tudi z avtomatiko in ne rabiš bit nek profi, da veš kako krivulje zamikat, svetlobo nastavljat, določene barve pojačat itd... Dovolj je le par klikov. ;)

Odgovori