Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 21 Jan 2020, 03:39

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 27 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
OdgovorObjavljeno: 27 Okt 2010, 10:51 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Predno začnem karkoli razlagati, naj se najprej zahvalim @bpavsic-u, ki mi je preko BL-ja nabavil potrebne kocke, jih presortiral in poslal. Zelo lepo od njega.

Ta Porsche je nastal po namigu @legofrik-a. Potrebuje namreč design avtov za diorame, ki bi bili podobni "real life" vozilom. Sam design je enkrat že bil pokazan s pomočjo LDD-ja, v katerem sem ga skonstruiral. Je pa vsekakor nekaj povsem drugega, če držiš konkretno zadevo v rokah. Ko so prispele kocke in sem ga sestavil, sem s samo nekaj potezami še izboljšal čvrstost (kar sem potem spremenil tudi v LXF file-u). Tako je sedaj ta MOC pripravljen za uporabo.

Zahteve, ki sem si jih postavil: izdelati Porsche-ju 911 podobno vozilo, pripraviti prostor za dva minifig-a, uvesti širino vozil 5 čepkov namesto 4, narediti čim bolj čvrst modelček.

Tako pa izgleda končni izdelek:

Slika

Glavne lastnosti vozila:
- oblika Porsche 911, tako spredaj kot zadaj
- centralno nameščeno vetrobransko steklo širine 4 čepke
- dva sedeža za minifige z vzglavnikoma
- prostor med sedežema 1 čepek
- vratca se ne odpirajo, so pa enostavno snemljiva
- stranska vzvratna ogledalca
- oddaljenost od tal 1 ploščica (1/3 višine kocke)
- volan na voznikovi strani (ne povsem)
- prestavna ročica med sedežema

Pogled na zadnjo stran vozila:

Slika

In pogled s strani:

Slika

Z vrha je viden interier v beli barvi:

Slika

Pa še slika z nameščenima dvema minifig-oma:

Slika

Vozilo je primerno tudi za igranje, vendar pa močnejšega in ostrejšega rokovanja ali dodatne teže otroka ne prenaša ravno najbolje. Če z njim rokuješ normalno, ni nobenih težav.

Za lažjo predstavo, kako se vklopi vozilo z ostalimi, ki so zasnovani na 4-čepkovni oziroma 6-čepkovni širini, pa kaže naslednja slika (nekaj vozil prav gotovo že poznate):

Slika

Dolžina Porsche-ja morda malce izstopa, ampak dvomim, da je moteča:

Slika

Če si kdo želi izdelati takšno vozilo, mu lahko pošljem LXF file. Kako? Enostavno mi pošljite ZS in navedite v njem zahtevo za omenjeni file ter vaš e-mail naslov (od nekaterih ga že imam). File boste prejeli dokaj hitro.

Za konec pa še nekaj pozerskih fotografij:

Slika

Slika

Slika

Komentarji so dobrodošli.

Zadnjič spremenil solta, dne 21 Dec 2010, 16:20, skupaj popravljeno 2 krat.

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 27 Okt 2010, 10:59 
Odsoten
Duplo
Duplo
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Zelo, zelo všeč. Glede na (majhno) velikost je oblika dokaj prepoznavna in se mi zdi da si dobro zadel bistvo na tako majhnem prostoru. Izvedba je pa sploh super.

Bravo, bravo! :)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 27 Okt 2010, 11:40 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Noro dobro, čeprav bi bilo razmerje dolžina širina idealno na 6ih čepih. Ker je sedaj daljši kot range Rover.

Za podrobnosti in obliko pa vse pohvale.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 27 Okt 2010, 13:22 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

Odlično! :slinko:
To je tisto, kar sem (vsaj jaz) pričakoval. Širina 5 čepkov je idealna, 6, pa je preglomazna in seka čez tovornjake in vlaka - skratka popolnoma neprimerna, kar se lepo vidi v primerjavi s tistim "grdim" črnim OOB terencem.

Bo počasi čas, da avte širine 4 čepke, ki vsi več ali manj zgledajo stisnjeni, zamenjajo tile tvoji več kot odlični modeli.
Pohvalno, res in hvala za odlično predstavitev!
LPG

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 27 Okt 2010, 19:36 
Odsoten
System
System

Kraj: Trbovlje
Tole pa izgleda PRECEj boljše kot pa v LDDju. Izredno dobro narejen avto v "true" city merilu. Edino kar mu manjka je steklena streha in pa zadaj uber spoiler :lol: pa par neonk na podvozju :wink: .
Pa da ne bom odpiral nove teme; a lahko narediš še kakega terenca v tem merilu? Sam sem poizkušal narediti defenderja(land rover) pa mi nikakor ne uspe.Kot je dejal legofrik; OOB terenec je malce prevelik, saj ima velikost tovornjaka. Do sedaj si naredil res fenomenalne modele, take ki jih lego očitno še kmalu ne bo(ne poznajo side by side sedenja figuric ali kaj). Veselim se že tvojim novih modelov, saj je vsak nekaj posebnega.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 27 Okt 2010, 20:24 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Kraj: MB / MS
Super zadevca!

V živo zgleda še dosti boljše kot v LDDju! Avto je ravno pravih dimenzij, tudi platforma je dobro zasnovana, tako da različni modeli kar kličejo po izdelavi :) Kako pa zgleda Ferarri? Kateri izmed teh dveh ti je bolj pri srcu?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 27 Okt 2010, 21:00 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

@Shadow
Meni se pa ne zdi terenec prevelik ampak tovornjaki premajhni. Za njih bi bila recimo idealna širina 7 čepkov. Terenca bom pa probal sestaviti v LDD-ju. Bomo videli, če mi bo ratalo.

@bpavsic
Porsche sigurno zmaga. Ferrari je daljši od Porscheja še za en čepek in je verjetno res predolg. Tudi njegova zasnova je povsem drugačna. Vendar pa o tem kasneje v drugi temi, ko jo bom odprl za predstavitev.

Ostalim pa hvala za vaše komentarje.

Še nekaj besed o ceni takšnega modela. Cena je v primerjavi s športnim rdečim City avtom, ki ga lahko kupite v trgovini, podvojena. Res je veliko, a zato dobite vozilo za dva minifiga (če seveda koga to potolaži). Lego je pač drag špas.

Mimogrede, a je kdo opazil, da ima avto kar 18 "sirčkov" vgrajenih?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 27 Okt 2010, 21:11 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

@solta

City rdeči avto ima 64 delcev. Tvoj Ferrari + Porsche imata 342 delcev (torej vsak cca. 170). Tudi določene kocke so malce dražje npr. 2x4 tile, 1x1 brick s stranskim čepkom itd... Tako da je cena kar lepo primerljiva z Lego modelom :) Edino ne dobiš lepo zapakirane škatle in navodil (razen, če bi naročil preko DbM, kjer pa je dražje).

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 27 Okt 2010, 22:28 
Odsoten
System
System

No ja, ali pa to, da se razširijo tovornjaki. Jaz sem malce predelal OOB terenca, tako da gresta vanj 2(4 če se zadaj stlačijo :P ) minifiga, pa še nekaj opreme. Imam pa tri iste sete, saj sem porabil one konjske prikolice za bivalno prikolico.Slike sledijo.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 Okt 2010, 08:04 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Meni se tudi zdi da bi moral biti tovornjak širši, če je že kaj narobe v razmerjih. Meni se zdi ta OOB Land Rover odličnih dimenzij če ga ne primerjamo z ostalimi izdelki Lega. Drugače mi pa pred blokom stojita ravno 911 in Land Rover in neke blazne razlike v širini ni.

Drugače pa pohvale za 911 še enkrat, sem si ga ogledal že nekajkrat.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 Okt 2010, 09:29 
Odsoten
Duplo
Duplo
Uporabniški avatar

Solta, a si ti kdaj razmišljal, da bi kandidiral za uradnega LEGO Designerja?. Ker tile tvoji MOCi so neprimerljivi z uradnimi LEGO seti.

Matko

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 Okt 2010, 09:32 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Mislim da Legu ni v interesu proizvajat takih modelov, oni dobro vedo zakaj so modeli takšni kakor so. :mrgreen:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 Okt 2010, 09:45 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

@Matko

Ni vse v dobrih idejah in izvedbah... Vsi modeli, ki jih Lego izda, gredo skozi marsikaj in designerji, zaposleni pri TLG, imajo ogromno omejitev, ki se jih morajo držati.
S tem ne mislim, da so solta-ovi modeli slabi, ampak po vsej verjetnosti niso v cenovnem razredu, ki jih Lego določa. Dejstvo je, da je lahko ta model res super dodelan, če bi pa stal en tak "manjši" avto isto, kot en večji tovornjak (ali celo več), potem to za TLG ni sprejemljivo. Hkrati pa so tu še drugi kriteriji o ciljni starostni skupini, "zakompliciranosti" gradnje itd...
Lahko se zdi, da bi marsikomu bil "Lego Designer" sanjska služba, je vseeno vprašanje za kako dolgo, predvsem, ko bi pod noge vedno dobival "birokratska polena"... Ravno tako sem bral / poslušal intervjuje z designerji, kjer je večina (eni bolj direktno, drugi bolj med vrsticami) povedala, da imajo dejansko v prostem času čisto druge hobije, ki nimajo kaj dosti veze s kockami.

Uff... to je že čisto off-topic.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 Okt 2010, 10:21 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

@bpavsic
Meni se pa ne zdi tako off-topic. Konec koncev še vedno govorimo o smiselnosti in zakompliciranosti gradnje takšnih modelov. In s to debato mi niti ne smetiš tukaj.

Takšen model bi bil prav gotovo cenejši, če bi mu priredili podvozje in ga izdelali v enem kosu in ne sedaj, ko je narejen iz 5-ih ali več (odvisno kako daleč bi segal). Tudi nekaj drugih kock je tam dodanih samo zaradi trdnosti in bi bile drugače popolnoma brez veze. Na koncu bi po racionalizaciji kock lahko tak model stal tam nekje med ceno rdečega športnega avta in ceno oranžnega vlečnega vozila. To pa bi že bilo sprejemljivo.

Z racionalizacijo kock bi se poenostavila tudi gradnja. Je pa seveda vse odvisno od končne politike Lega, ki bi se morali odločit za tak tip vozil (mislim širino) in ga pričet uvajat v vse sete ali vsaj tiste, ki jim kakšen dodaten evro več na set, ne bi pokvaril prodajne politike. Prav gotovo pa razvoj nove platforme ne bi bil upravičen za samo en ponujen model (se pravi namesto rdečega športnega avta).

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 Okt 2010, 10:35 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

@solta

Točno tako, vse skupaj sem pa napisal bolj zato, ker je ponavadi vedno, ko kdo naredi nekaj res dobrega, pade komentar "ti pa bi lahko za Lego delal". Ponavadi v smislu "glej jih TLGjevce... toliko designerjev / resourceov imajo, pa ne spravijo nekaj takega skupaj".
Ravno zato je LDD tak dvorezen meč :) Po eni strani imaš z LU načinom praktično "no limits" designiranje, po drugi strani pa te marsikdaj odvrne cena modela, če ga želiš nato spravit v kocke, hkrati pa tudi ugotoviš še kakšne nepravilnosti v smislu trdnosti (kot si tudi sam opazil pri tem avtku).
S tem, da imajo pri TLG eno prednost :) Lahko si "zmislijo" novo kocko, ki v primeru smiselnosti tudi prileze do izdelave.
Tukaj vidim precejšen napredek tudi pri teh modelih. Včasih so bila vozila 4 čepkovna, kolesa so bila fiksna (2x2 ploščica z osjo). Nato so naredili sirši in ožji kolotek na 2x2 ploščici, ter take z 1 samo osjo, ki si jih lahko uporabil za poljubno širino. Tudi baseplateov za vozila je kar nekaj, z različnimi širinami in medosnimi razdaljami. Je pa tak, da so kocke lihih dolžin precej "nepriljubljene" v moc-arskih krogih pa zelo zaželjene. Osebno me specifična kocka za podvozje niti ne gane, bi pa res rad doživel, da bi izdali tudi kocke 1x5, 1x7 in predvsem plate 1x5, 1x7, 2x5, 2x7, če pa smo že pri tem, pa tudi L panel 1x1x1 (torej isti kot 1x2x1, 1x4x1, samo ustrezno krajši). S takimi kockami, bi ogromno pridobil pri trdnosti in enostavnosti takih 5 / 7 čepkovnih vozil.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 Okt 2010, 11:40 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Po moje biti designer modelov v TLG ni sanjska služba.
Namreč to ne pomeni, da delaš MOCe po svojem okusu in potem kakšnega dajo na police, ampak se moraš držati enega kupa omejitev, pravil, zahtev itd (kot je že omenil bpavsic). Služba ko služba, delat moraš 8+ ur, šef ti po glavi skače, zakaj to pa to še ni narejeno itd.
Verjetno je velik +, da lahko pridejo do kock zelo poceni ali celo zastonj in doma delajo MOCe za svoje veselje. Ampak povejte mi, kdo od vas doma za hobi dela tisto, kar dela v službi?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 Okt 2010, 11:58 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

In kako bi mi shecal Legovce, da pomislijo tudi na ostale lihe kocke, ne samo 1 in 3, pač pa tudi 5 in 7. No sej pomislili so verjetno že, ampak da bi jih nekaj tudi izdelali in uporabili v setih. Hmm... Sicer smo pa mi itak za njih premajhno tržišče in bi izgledalo kot bi eno majhno pišče čivkalo v velikem kokošnjaku. Praktično nihče nas ne bi slišal.
Si pa rad na ta način delam utvare. No, sanjamo naprej... :D

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 Okt 2010, 19:21 
Odsoten
System
System

@solta
Čimprej patentiraj svoje izdelke, da ti jih TLC ne vzame :lol: ,saj so v večini pogledov bolje narejeni kot TLC. Je pa res kar je povedal subix; da imajo precej omejitev pri izdelavi in obliki.Potem mora biti pa to še vse skupaj zanimivo za širšo publiko..Res me zanima zakaj niso še naredili hummerja, saj so precej popularni.Očitno ni del tržne niše.
A je mogoče sploh narediti v 6 studni tehniki humvee-ja v katerega bi šli 4+1 minifig?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 Okt 2010, 01:20 
Odsoten
Technic
Technic

Kraj: Celje
Dejte prosim tole nadaljevati v čvekalnici, ker ste že hudo daleč krenili od komentiranja predstavljenega izdelka. Hvala.

LP

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 21 Dec 2010, 16:19 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Še malo poživitve tega modela.

Sem izdelal še enega Porsche-ja, vendar tokrat v dvobarvni kombinaciji karoserije in še ena bolj živa barva za notranjost. Meni se bolj dopade ta kot prvotni v črni barvi.

Še nekaj slik na ogled:

Slika

Slika

Slika

In še z minifig-ico za volanom:

Slika

Slika

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 27 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: