Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - s svojo lego.

Danes je 22 Sep 2014, 18:10

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 27 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: OOB 8043 - Motorized excavator
OdgovorObjavljeno: 04 Avg 2010, 00:52 
Odsoten
System
System

Kraj: Ljubljana
Letos se je LEGO zares potrudil pri izdaji novih technics setov. Sicer nisem na smrt zaljubljen v technics tematiko, ampak eden od novih setov me je pa tako prevzel, da se je slinjenje, ki je bilo posledica slik na forumu na temo novih setov in sedaj še v katalogu, začelo širiti vse tja do popka, ko sem škatlo prinesel domov. Seveda govorim o setu, ki se skriva za skromno številko 8043 in se imenuje motorized excavator (po domače rovokopač). Že pogled na kar veliko škatlo normalnega smrtnika ne pusti ravnodušnega, pogled na dokončan izdelek pa te popolnoma prevzame – vsaj mene je. Mirne duše lahko trdim, da je to kralj med letošnjimi technics seti in malokateri set iz preteklosti se mu lahko postavi ob bok. Bager je namreč prvi, ki ima več kot štiri funkcije, ki so vse motorizirane! Dejansko je to verna kopija pravega bagerja, tako oblikovno kot tudi funkcijsko. Tale stavek sem pisal zelo počasi, ker sem moral zraven brisati slino s tipkovnice... Delec takega navdušenja sem do sedaj doživel le pri tovornjaku z žerjavom (set št. 8258). Preden začnem z opisom naj omenim, da sem za sestavo potreboval okoli štiri ure. Gradnja ni kompleksna če ste le že kdaj prej sestavili kakšen technics set. Morda so navodila slabša, kot so bila za kakšne sete iz preteklosti. Predvsem lahko pride do dileme o barvi določenih komponent, saj so v prikazu nekaterih korakov sestave temno siva in črna skoraj enaki in hkrati je črn beam svetlejši od črnega povezovalnega pina. Po drugi strani pri določenih korakih navodila zahtevajo uporabo lastne pameti pri spajanju komponent na kreacijo, katere stranica na sliki zaradi projekcije ni vidna. To je vsekakor pohvalno, saj sestavljanje po odlično pripravljenih navodilih prav nič ne krepi duha in telesa.

Set ima relativno malo delcev (1123) in relativno visoko ceno (170 eur - Direndaj), vendar je slednja upravičena! Če odmislimo, da set vsebuje štiri male motorje, dva sprejemnika, baterijsko škatlo in dva oddajnika, torej vse PF komponente, ki omogočajo sestavo delujoče daljinsko krmiljene naprave – stroja, sem dobil ob pogledu na vsebino škatle občutek, da set vsebuje relativno malo drobnih delcev – povezovalnih pinov ipd. Torej številka kock v setu skriva v sebi večje število večjih kock, kot sem sicer vajen pri technics setih.

Tako kot pravi bager je tudi naš excavator v osnovi rumene barve, pri čemer barvno monotonost razbijajo dodatki v črni, temno sivi in svetlo sivi barvi. Kar me je še posebej prevzelo je odlično ujemanje razmerij posameznih delov bagra. Gosenično podvozje se namreč dimenzijsko povsem prilega trupu bagra, ki je dolgo in nizko; prav takšno, kakršno mora biti. Tudi roka z vsemi pregibi dimenzijsko sovpada s trupom. Druga, slino proizvajajoča posebnost seta pa so izredno lepo zaobljene stranice trupa, katerega izgled še dodatno polepšajo nalepke, ki imitirajo bodisi hladilno rešetko motorja bodisi motorne pokrove. To, da je motorni del brez pokrova, sploh ne moti izgleda. Na levi sprednji strani trupa je postavljena enostavna, vendar prisrčna kabina z ročicami, ki ponazarjajo komande za vožnjo in zajemanje. Morda se kdo od bralcev ne bo strinjal, ampak sam sem zaljubljen v take obline (ki so se v manjši meri že pojavile pri tovornjaku 8258). Edino, kar je morda moteče, je prevelika zajemalka, ki smo jo že srečali pri frontloader-ju s pnevmatskim (set št. 8459) in mehanskim LA pogonom (set št. 8265). Morda bi zajemalko lahko nadomestili s tisto, ki jo vsebuje prednik našega excavatorja (set št.8294). Sicer pa ne bomo komplicirali, saj se zajemalka nahaja čisto na koncu roke in jo je vsled tega možno zelo hitro zamenjati.

Kot smo že dejali je bager popolnoma motoriziran. Poganjajo ga štirje motorji, vstavljeni v zadek trupa, kjer skupaj z baterijskim blokom služijo kot protiutež roki. Eden od motorjev skrbi za pretikanje podvojenih mehanskih funkcij. Vsak od ostalih treh motorjev namreč poganja dve funkciji. Pretikalo (ne bom rekel menjalnik, ker ne spreminja menjalnega razmerja) v eni legi preklopi pogon motorjev ločeno na obe gosenici in vrtenje trupa glede na podvozje. V drugi legi pa motorji poganjajo osnovni dvig roke, pomik pregiba roke in zajem zajemalke. V enem trenutku je tako lahko vklopljena le ena pogonska trojica – vožnja bagerja & vrtenje oziroma zajemanje z roko s tremi pregibi. Zadnje tri funcije se seveda izvajajo z LA-ji, pri čemer dva služita za osnovni dvig, po eden pa za ostali dve funkciji roke. Pogon je iz trupa bagerja preko sistema s stožčastimi zobniki (prenos moči čez pregib osnovnega pomika roke) in zelo domiselne izvedbe osi in kardanskih zglobov pripeljan do preostalih dveh aktuatorjev. Pri tem naj omenim, da pogon izgleda precej kompleksen, se pa v praksi izkaže kot zelo učinkovit. To na žalost ne morem trditi tudi za pogon osnovnega dviga roke. Pri dvigu se motor precej »matra« (moram še ugotoviti zakaj). Katera trojica mehanskih funkcij je vklopljena prikazuje ročica na zgornji strani trupa, ki se tu ne premika ročno ampak preko daljinskega upravljanja. Preklop je izvedeno klasično s sinhroni. Ker je potrebno pri preklopu ujeti položaj treh sinhronov, se premik včasih zatakne. Pomaga večkraten preklop iz enega v drugi položaj. Pri vsem tem je zanimivo, da nikjer ni uporabljen beli zobnik s torno sklopko, ki je običajno v paru z malim PF motorjem in služi preprečitvi poškodbe slednjega. Najbrž so pri LEGO-tu pogruntali, da tak zobnik ne služi prav dolgo svojemu namenu. Pogon gosenic je izveden iz trupa skozi rotacijsko kocko (turntable) in sicer sredinska os poganja eno gosenično stran, koaksialno (os v sredini cevi) postavljena pogonska cev, ki je narejena iz osnovnega in podaljšanega sinhrona (kar je klasična izvedba dvofunkcijskega pogona skozi rotacijsko kocko) pa drugo gosenično stran. Zmotilo me je, da kombinacija sinhrona in podaljška ni fiksna, ampak vsebuje nekaj zračnosti med obema kosoma. Ob vklopu pogona se zato ena gosenica začne vrteti prej, kot druga, kar je potrebno na začetku vožnje skompenzirati. Zadeva je moteča pri vožnji naprej/nazaj. Drugače pa je pogon presenetljivo dobro funkcionalen predvsem na račun velike prestave do goseničnega pogona. Bager se zato premika nekajkrat počasneje kot buldožer (za katerega najbrž večina ve, kako hiter je). Podvozje tekom sestavljanja daje občutek majhne togosti, ki pa se z domiselno postavitvijo določenih povezovalnih kock prav neverjetno poveča. Edino, kar bi pri celotni konstrukciji grajal, je malenkost premalo toga roka, predvsem del med pregibom in zajemalko, ampak masivnejša konstrukcija za sabo potegne masivnejši trup itd. Sicer pa vse funkcije roke lepo delujejo (edino glavni dvig malce nagaja, kot sem že omenil). Moj ta-večji pomočnik je znal bagerja takoj upravljati, kar sigurno dokazuje, da je excavator poleg enostavne gradnje tudi enostavno upravljiv.

Za boljšo predstavo dodajam nekaj slik.
Človek kar težko verjame, da iz takega kupčka kock nastane tako lep bager. PF komponent ni na sliki, ker je potem kupček malo večji.
Slika

Občutek, da se bo podvozje zvijalo, je zavajajoč. Sicer enostavna konstrukcija je popolnoma dovolj toga in imuna na obremenitve bagerja pri »kopanju«.
Slika

Po prvem delu navodil je podvozje je kompletirano z nastavkom za trup bagerja. Izdelana je tudi zasnova pogonskega mehanizma.
Slika

Preostale dele, ki so ostali ob zaključku prvega delovnega dneva in ki jih je še kar veliko, smo z motorizacijo odstranili s prizorišča. Malo je pač treba tudi spati...
Slika

Drugi del navodil smo predelali. Bager že stoji, vendar je še malo »gol«.
Slika

Zmagaaaaaaaaaa. Ja, pomočnika sta čisto izmozgana. Zdaj pa še po baterije za daljinca in potešimo radovednost "kako pa to dela".
Slika

Takole pa zgleda srce stroja. Kar veliko zobnikov, kar pomeni veliko trenja, ampak zadeva vseeno deluje. Morda enkrat po en motor za eno funkcijo.... morda enkrat.....
Slika

Detajl izvedbe pogona LA-jev za pregib roke in zajemanje. Uporabljeno je kar precej kardanov - nisem jih preštel, jih je pa kar nekaj.
Slika

Slik bagerja iz različnih zornih kotov pa tukaj ne boste našli in prav je tako! Kako že pravijo; ....(cenzura) s k....(piiiip) je enako, kot sladoled lizat čez šajbo ali rožice duhat čez gasmasko! Jaz pa pravim da je slike excavatorja na monitorju gledat isto kot sladoled pa rožice pa čebelice pa take stvari. Če je kaj LEGO fana v vas si boste excavatorja ogledali iz različnih kotov v 3D tehniki brez posebnih očal! ...brišem in brišem slino s tipkovnice, pa je kar ne zmanjka... Ja, tale set je dejansko fantastičen!

Več podatkov lahko najdete na tem in drugih internetnih naslovih( http://lego.wikia.com/wiki/8043_Motorized_Excavator).

Tudi filmčki so že kar razširjeni, ampak kot sem dejal, sladoled, rožice...

Še ocena: trikrat lahko ugibate in v prvo boste uganili! :slinko: (temu smešku je ime slinko)

P.S.: seveda tudi excavator ni brez napak. O tem nekaj besed kasneje, ko pobrišem vso slino...

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 04 Avg 2010, 02:27 
Odsoten
Primo
Primo

Kot si že sam ugotovil, se ti ob tem res morajo cediti sline! Drugače pa pohvale za res dober opis, ki ne razkriva preveč, ampak samo še spodbuja k nakupu.

Sicer sem si ga danes ogledoval v Intersparu v Cityparku za 159 evrov, ampak še ni romal v voziček, me pa je "zmotila" ista stvar kot tebe. Ko je bil najavljen excavator, sem si predstavljal bolj kakšnega kopača z dosti ožjo žlico, le-ta pa ima po moje dosti preširoko žlico.

PS: Mal sem ti fovš, ker ga že imaš :(

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 04 Avg 2010, 07:22 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Temu se pa reče odličnen prispevek, katerega vsebine niti ne bom komentiral, ker (kot že veste), sem aberveznik na tehničnem področju.
Vse pohvale avtorju prispevka!
LPG

10 % popust pri nakupu delčkov nad 20 EUR.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 04 Avg 2010, 08:05 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Kraj: Lucija
Res odličen opis. Tudi meni se cedijo sline vsakič, ko vidim kako sliko tega seta. Če ne prej bo prišel v moje reoke nekje okoli novega leta kot darilo. :D

Kake batreije gredo v daljinca?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 04 Avg 2010, 08:10 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Kraj: MB / MS
@Strojnik80

3x AAA v vsakega.

Drugače pa super opis! Tudi meni se "lušta".

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 04 Avg 2010, 08:39 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Kraj: Lucija
Hvala za info, da vem kake in koliko jih moram vzet ob nabavi tega seta.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 04 Avg 2010, 10:43 
Odsoten
System
System

@mrenko:
Pazi pri ceni. Cena iz Direndaj-a, ki sem jo navedel, je brez popusta! Dejanska cena je nižja za 10% (članska kartica). Če bo pa še Interšpar kakšen popust ponudil, bo seveda situacija drugačna.
Je pa zanimivo, da sem imel bagerja prednaročenega iz Nemčije in je bilo rečeno, da pridejo konec avgusta. Ali to pomeni, da je naš uvoznik prehitel ostalo EU?

Kar se pa žlice tiče; če kdorkoli ve za kakšno manjšo, naj hitro pove. Morda bi bila zadnja žlica od rovokopača 8862 bolj primerna.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 04 Avg 2010, 15:43 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Manjša je tale:

http://www.bricklink.com/catalogItemIn.asp?P=2951&in=S

Jaz bi pa probal dati tole:

http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=2950

Čeprav bo verjetno premajhna.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 04 Avg 2010, 16:12 
Odsoten
System
System

Tale nima zob, drugače bi pa lepo gor pasala.
http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=4700

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 05 Avg 2010, 13:51 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Kraj: Pršetinci (Blizu Ormoža)
Še meni so se začele cediti sline po vsem tem slinjenjem :lol:

Predstavitev je vsekakor takšna, kot si jo ta set zasluži, ko pa boš rovokopač ne bo več tako zaseden, pa še predstavitev B modela naredi, ki se mi zdi zelo zanimiv.

Abnormal, če imaš katero zajemalko jo daj gor, pa poglej kako izgleda.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 05 Avg 2010, 23:35 
Odsoten
System
System

Sedaj, ko slina popušča in se strasti umirjajo, si poglejmo še drugo plat medalje. Ampak da ne bo pomote; svojega mnenja o vrednosti tega seta ne bom spremenil!

Navajam nekaj malenkosti, ki so se mi zdele slabo zasnovane, kar se konstrukcije tiče. Za tiste, ki boste bagerja sestavljali, navajam številko koraka sestavljanja, ki je prikazana pri vsaki sliki v navodilih.

Pričnimo kar pri podvozju, torej 1. knjižica navodil.
a) Ta pomanjkljivost se pokaže šele, ko je bager že skoraj izgotovljen. Problematičen je nosilček osi malega zobnika (korak 29-glej 3. podkorak), ki v prikazani postavitvi ni sposoben kompenzirati tangencialne sile na ozobju, ki vrti trup bagerja. Slednji se pri vrtenju prav grdo trese in gunca. Pomanjkljivost sem rešil, kot prikazujeta spodnji sliki. Namesto dveh "ročic" in tri-lukenjskega križnega konektorja sem namestil dvo-lukenjski križni konektor, pritrjen na 15-lukenjski liftarm, ki nadomešča povezavo, ki je na mestu malega zobnika deljena in zato manj trdna.

Nosilec malega zobnika pred...
Slika

...in po posegu. Nosilec je sedaj fiksiran tako v radialni kot tudi tangencialni smeri glede na ozobje turntable-a. Sunkovito gibanje trupa pri vrtenju je močno zmanjšano.
Slika

b) leva os za prenos moči iz trupa na gosenico (korak 39) je prekratka in ne seže do zgornje vodilne luknje nosilca stožčastega pogona (del v obliki "U"). Najbrž vpliv na samo delovanje ni očiten, ampak prenos tako ne more izgledati, zato sem nadomestil prekratko os z daljšo, katere konec seže v zgornjo ležajno luknjo.

Takole izgleda po načrtu. Os sem zamenjal z za 2 čepa daljšo.
Slika

Nadaljujemo s trupom.
Pogon preklopa funkcij (1. navodila, korak 35) ima po načrtu na enem koncu vstavljen moder pin - tak s trenjem. Ta pin naj bi se v luknji vrtel, zato sem ga nadomestil s tan pinom brez trenja. Morda so hoteli s trenjem onemogočiti tresljaje pogona v krajnih legah, ampak moj popravek tudi deluje brez opaznih pomanjkljivosti.

Še slika tega dela:
Slika

Naslednja stvar pa je s konstrukcijskega stališča velik feler. Večja stožčasta zobnika za pogon LA-jev za glavni dvig roke (2.navodila, korak 59) sta postavljena vsaksebi (simetrično), kot prikazuje spodnja slika.
Slika

In kaj je tu narobe? Ko se naklon LA-jev spreminja (pri dvigu/spustu roke) se en LA vrti v desno, drugi pa v levo. Linearni pomik obeh se s tem spremeni in konca LA-jev "zastrižeta". Ker sta oba vezana zgoraj na isto os se začne kriviti konstrukcija roke, pogonski motor se pa "matra". Za dogajanja ponazoritev prilagam spodnji sliki:
Slika
Slika

Če bi bilo vse v redu, bi morala osno postavljena pina ohraniti smer (ostati vzporedna med sabo) ob dvigu LA-jev. V resnici se pina zasučeta, kar povzroči striženje LA-jev. In kaj sedaj? No problemo, amigo! Velika stožčasta zobnika je potrebno postaviti, kot kaže spodnja slika...
Slika
...in "matranje" pogonskega motorja, ki sem ga omenil že v osnovnem opisu, čudežno izgine. Ti, ti, ti LEGO, se je preveč mudilo?

Za konec naj omenim še slabo uležajenje stožčastih zobnikov za prenos vrtenja za zajemanje in prelom roke (2.navodila, korak 12 pri sestavljanju roke). Os, na katero je nataknjen zobnik, ima oporo samo na enem koncu. Na srečo ta detajl ni kritičen za samo delovanje teh dveh funkcij.
Slika

Omenimo še dve globalni pomanjkljivosti:
- funkcionalno je gosenični pogon katastrofa (zakasnitev ene gosenice, sunkovita vožnja), saj se vrtenje prenaša čez preveč zobnikov in osi. Pogon bi bilo potrebno izdelati z neposredno vgradnjo dveh motorjev, sprejemnika in baterij v podvozje.

- mehanizem za spreminjanje funkcij posameznemu motorju je konstrukcijsko zelo zanimivo sestavljen in se iz tega lahko še kaj naučimo, funkcionalno pa to ni optimalna rešitev (glomazen mehanizem -> veliko trenja in posledično utrujanje motorjev). Bolje bi bilo štiri motorje v trupu direktno povezati s pogonom giba roke in rotacijo trupa.

Kot že omenjeno te napakice ne spremenijo moje ocene seta. Če pa mi uspe uvesti rekonstrukcije iz zgornjih dveh odstavkov.......potem bodo šele tekle sline.

Če bo pa še kdo pri sestavljanju naletel na še kakšno napako, jo naj brez sramu dopiše v to temo. Dobrodošla bi bila tudi kaka fotografija bagerja z drugačno zajemalko.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 06 Avg 2010, 08:27 
Odsoten
Duplo
Duplo
Uporabniški avatar

Pohvalno Abnormal, da si opis dopolnil in obogatil z detajli in idejami za izboljšanje.
Še tako naprej.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 06 Avg 2010, 15:29 
Odsoten
Duplo
Duplo
Uporabniški avatar

Kraj: nm
Res izčrpen in lep opis abnormal.
Kaj pa rečeš glede nelegalno postavljenih modrih 3L pinov (zadnja slika)?
Kako naj bi pa lego fan tole sestavil v LDD-ju? :lol:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 06 Avg 2010, 17:24 
Odsoten
System
System

@legodrejc: dobro, da se na LDD nič ne spoznam. To je vsaj približno tako, kot če 3-letni otrok žakel cementa nosil naokrog. Otrok pač še ne ve, da je 50 kg prevelika teža zanj.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 Avg 2010, 22:15 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

TLG je na temo problemov z 8043 objavil tole sporočilo:

http://technicbricks.blogspot.com/2010/08/faulty-motorized-excavators-8043-new.html
in
http://www.brickset.com/news/article/?ID=854

Upam, da tisti, ki ste ga kupili čim preje naročite "vrečko s servisnimi deli" in poveste, če je/so problem/problemi odpravljeni.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 Avg 2010, 23:32 
Odsoten
System
System

Kraj: celje
Piše tudi, da delov pred Oktobrom ne bo. Zanima me pa kako vrnejo denar tistim, ki so set nabavili v navadnih trgovinah.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 30 Okt 2010, 21:13 
Odsoten
Duplo
Duplo
Uporabniški avatar

Kraj: nm
Tudi sam sem ponosen lastnik novega technic flagshipa. Kaj reči glede celotne izkušnje, kar še ni bilo napisano? Predvsem me je impresionirala kompleksnost gradnje saj je sestavljen iz tako malo elementov, njegove funkcije pa so tako kul in dovršene. Med gradnjo sem se spomnil na bagra iz seta 8094 iz leta 1990. Vem da je malenkost smešno primejati kaj takega, a vseeno sem razmišljal kako daleč je prišel Technic v 20ih letih. Studdless tehnika omogoča stvari, ki takrat nikakor niso bile možne, tako v funkcionalnosti setov, kot tudi v vizualnih upodobitvah. Če je bilo takrat nekaj novega, sprememba med dvema funkcijama roke, samo s spremembo smeri vrtenja motorja, je sedaj sprememba med funkcijami narejena s sinhroni, daljinsko. Čar Technica je bil že takrat in je tu zopet, v ravno prav kompleksnih novih rešitvah in tako kot sem se takrat še kot mulc veselil vsega skupaj, sem se zopet veselil tudi tu. Najlažje bi bilo seveda vsako od funkcij napraviti s svojim motorjem, a čar bi bil tako izgubljen. Dlakocepstvo najde v tem setu nekaj manjših pomanjkljivosti, ki so bile že opisane, sam pa menim, da je potrebno gledati set kot celoto, ki jo bo zelo zelo težko preseči. Žal je set pridobil status nedelujočih funkcij, česar sam nisem opazil, pri meni deluje vse ok. Mogoče zato, ker sem med gradnjo še posebej pazil na zračnosti med zobniki. Med dizajnerji na legovimi technic blog strani ni več videti Goosa, za kar je verjetno kriv nesrečen sklop okoliščin, to so reklamacije na aktuatorje (to je samo moje ugibanje). Dizajner je opravil popolnoma odlično delo, žal pa jim je očitno primanjkovalo časa za popolne dokončne teste.
Kaj pa sedaj? Nič, čakati Lego dizajnerje s čim nam bodo postregli konec 2011, da bomo zopet lahko cedili sline.
Do takrat pa leg godt, med drugim tudi z novim bagrom. :D

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 04 Apr 2011, 11:20 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Meni je ok, edino kar moti je da je morda malo mahjen za tak "flagship"

Sicer pa funkcije delajo res brez problema, tudi pri na ravno najbolj polnih baterijah. Ti nova LA-ji zgleda res pomagajo, saj so imeli z prejšnjimi nekateri menda kar težave.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 14 Sep 2011, 20:55 
Odsoten
Duplo
Duplo

Kraj: ljubljana
Pred nekaj dnevi sem si tudi jaz kupil ta set. Kar se celote tiče lahko set samo pohvalim. Všeč mi je preklop med funkcijami preko daljinca, šest funkcij na daljinsko upravljanje se mi zdi na tako majhnem prostoru, kot je trup tega bagra, kar lep dosežek. Ker so me zobniki in prenosi vedno fascinirali je ta set daleč od tega, da bi me pustil ravnodušnega.

Slika
Moj bager :D

Glede na to kakšen izčrpen opis je napisal Abnormal, bi težko sploh še karkoli dodal. Podobne pomankljivosti sem opazil tudi sam. Zmotila me je slaba pritrjenost zobnika, ki obrača trup, zmotil me je zamik med začetkom vrtenja motorja in začetkom premikanja gosenic, sploh leve gosenice, kjer prenos poteka čez preveč zobnikov, kar pa je pri prenosu skozi vrtljivo kocko težko narediti drugače. Moti me tudi, da se pri vrtenju trupa vrtijo gosenice (tudi tukaj nimam predloga za boljšo rešitev, razen tega, da bi bili motorji spodaj, kar se mi v praksi zdi najboljša rešitev).

Tudi sam sem med gradnjo opazil da ima ena izmed vrtljivih osi na koncu moder pin s trenjem (slikco je že objavil Abnormal). Točno ta funkcija (preklop med različnimi funkcijami) pri meni dela zelo slabo. Velikokrat se zatakne in moram pomagat na roko. Nisem še poskušal vstaviti pina brez trenja, ampak mislim, da bi to precej pripomoglo k izboljšavi. Zanima me, če je še kdo imel probleme s to funkcijo, ali bi moral samo razrahljati vse zadeve tam okoli, da bi lažje delala?

Ko sem bager sestavil in se malo igral z njim, sem tudi sam opazil, da je lopata precej velika, predvsem preširoka, zato sem sprobal nekaj lopat, najbolje (vendar še vedno nepopolno) se obnese lopata, ki jo je predlagal Wittmann.

Da sem bager predelal sem moral odvzeti in dodati le nekaj kock,
Slika

končni produkt pa je izgledal takole.
Slika

Na lopati me je najbolj zmotilo to, da nima zob, da je rumena, poleg tega pa se mi zdi malo premajhna. Ko sem bagru vrnil njegovo originalno lopato, se mi zdi, da kljub njeni nesorazmernosti izgleda bolje.

Še nekaj slikic mojega bagra lahko najdete tukaj, sicer pa bi set ocenil z 10/10.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 15 Sep 2011, 09:17 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

S to rumeno lopato zgleda dost boljs. Najbolje bi pa blo,ce bi naredil svojo lopato :wink:

Keep it simple ;)

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 27 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: