Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 08 Dec 2019, 17:11

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 11 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
OdgovorObjavljeno: 07 Mar 2018, 15:14 
Odsoten
Primo
Primo

Pozdravljeni, v sebi sem ponovno našel majhnega otroka in se spet začel navduševati nad Lego kockami. Prejšnji mesec sem med svojimi starimi stvarmi našel dolgo pozabljeni tovornjak Black Cat 5571 iz leta 1996, ki sem ga kot šestletnik dobil za miklavža. Tovornjak sem sestavil in podrl vsaj 5x in se z njim tudi aktivno igral, kar se mu na nekaterih mestih seveda pozna. Praske na kockah od brskanja po škatli, odpadle nalepke, na nekaterih mestih oluščen krom in nekatere poškodovane kocke (male rumene lučke). Ampak je kompleten, oziroma je po zaslugi tega foruma. Nazadnje sem ga namreč sestavil pred 10 leti, ko sem ga izkoristil za sprostitev med pripravami na maturo. Na koncu mi je manjkalo nekaj kock in sicer 2 kosa orodja (mislim, da bormašina in gedora) ter skledasta kromirana kocka, ki se pri tovornjaku uporabi kot luč. Takrat sem se registriral na ta forum, kjer mi je prijazen uporabnik poslal manjkajoče kose. Sem prav iskal to temo, da bi ugotovil svoje takratno uporabniško ime in nadaljeval tam, ampak ne najdem niti enega niti drugega.

Fast forward 10 let (v tem času je tovornjak na polici nabiral prah), ga ob obisku svoje stare sobe zagledam na polici in se instantno spet navdušim nad velikostjo, detajli in funkcijami modela, sploh glede na dejstvo, da je star že več kot 21 let. Nad njim je bila navdušena tudi punca, ki niti ni vedela, da obstajajo takšni veliki kompleti. Tovornjak sva delno razstavila zaradi čiščenja prahu (vlažna mehka zobna ščetka Curaprox + mikrofibra) in mu delno povrnila nekdanji blišč. Sedaj ga čaka nadaljno restavriranje in sicer zamenjava vseh poškodovanih kock, ki jih bom našel med ostalimi kompletki (imam še eno večjo škatlo Lego kock) ter nalepke. Presenečen sem odkril, da originalne nalepke dosegajo nore cene od 100-150eur. Na srečo sem na ebayu našel Avstralca, ki prodaja samolepilne nalepke, ki vsaj ne fotografijah izgledajo enakovredne originalnim in to le za 6eur, pridejo pa v dveh izvedbah - kopija originalnih in neka custom verzija, ki mi niti ne interesira.

Black cat 5571 je svoje mesto našel v stekleni vitrini, midva sva se pa kmalu znašla v Lego trgovini v BTCju, kamor sva šla pogledat kakšne kocke prodajajo danes in ali imajo kaj podobno impresivnega ter zabavnega za sestavljanje. Na koncu sem po naključju naletel na oglas za 42043 Mercedes Arocs in to še nesestavljenega in originalno zapakiranega za zelo ugodno ceno. V primerjavi s 5571 Black cat je še večji, s še več kockami in s še več funkcijami. Točno to, kar sva iskala. Kasneje sem na youtube iskal flagship Lego Technic modele in presenečeno ugotovil, da je po številu kock na 2. mestu in med tovornjaki dejansko češnja na torti, boljšega si ne bi mogla izbrati. Včeraj sva že prišla do 19. koraka in sestavila del motorja ter krmiljenja, seveda po dogovoru, da vsak sestavi 3 korake in se potem zamenjava, pač oba hočeva sestavljati, tovornjak pa je samo en.

Medtem sem na eurobricks našel lastne kreacije uporabnikov, med katerimi mi je najbolj v oči padel MAG TGS v enaki velikosti kot prej omenjeni Arocs. Pri nadaljnjem brskanju sem prišel do informacij, da nekateri te načrte tudi prodajajo v PDF skupaj s seznamom potrebnih kock. Na shop.lego sem videl, da je načeloma možno naročiti vsako kocko, vendar je izbira zelo omejena. Za 5571 Black cat recimo ne dobiš skoraj nobene kocke, ki je unikatna temu kompletu.

Zdaj pa vprašanja, upam, da nisem bil predolg in ne mi zamerit, če je že bilo kje odgovorjeno, sem nov in obljubim, da bom pregledal tudi starejše relevantne teme. Pa seveda, ko bosta oba končana, nalepim tudi kakšno sliko obeh skupaj, če je seveda interes.

1. Zanima me, ali je kdaj obstajal še kakšen komplet, ki bi nasledil 5571 Black cat, ali je bilo to zadnje in še vedno največje cestno vozilo iz programa Lego System?

2. Najboljša metoda za odstranitev prask in obnovo Lego kock? Razmišljal sem o loščilu za avtomobilski lak + mikrofibra, na gladkih delih deluje, na pikčastih pa seveda ne zaradi reliefa. Kakšen drug trik za povrnitev sijaja takšnega kot je pri novih kockah? Kako se je najbolje lotiti prozornih delov (vetrobransko steklo)?

3. Če se vrnem k omenjenim custom kreacijam kot je Lego MAN TGS. Kje naročati te kocke? Kdo ima največjo zalogo in izbiro? Kako sploh izdelajo načrte, ki jih potem prodajajo, obstaja kakšen program?

4. Želel bi sestaviti še kakšen podoben tovornjak, največja želja je seveda custom kot omenjeni MAN TGS, ampak sem odprt tudi za druge predloge.

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Mar 2018, 16:13 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Kraj: Ajdovščina
Bom poskušal odgovoriti na kratko:
1. Po mojem vedenju se je doba t.i. Model Team setov kaj kmalu po Black Catu končala. Sledili so vednoi večji technic seti.

2. Tu težko karkoli svetujem. Mi je pa žena enkrat na šihtu spolirala eno večjo "šipco", ki je bila hudo zdrsana. Prozornost se je izdatno izboljšala, se pa še vedno poznajo drobne raze od poliranja.

3. Kocke je gotovo najbolje naročati na bricklink.com - dobi se praktično vse, le malo je potrebno pobrskati in najti pravo ceno. Nakceneje pa je dobiti zalogo kock in uradnih setov, je pa res da se mora tega nekja nabrati, preden lahko narediš poljuben model, pa še takrat praktično vedno kaj zmanjka in je potreba spet na BL (Bricklink). Večina teh načrtov je narejena z raznim CAD programi,ki so jih sprogramirali entuziasti, najbolj zani so recimo MLCad ali pa SR3D builder, je pa delo z njimi kar zahtevno in precej zamudno. Jaz se ponavadi poslužujem zgolj FOTO zaporedja korakov, gre precej hitreje a še vedno zamudno. Sicer ima tudi LEGO svoj LDD (LEGO digital designer), ki pa je za izdelavo navodil po korakih malo "tako-tako". Od nedavno ima tudi BrickLink svoj program Stud.io, ki pa ga nisem še preizkusil in težko komentiram.

4. Če te prav razumem si bolj zainteresiran za "razstavne modele", ki jih načeloma ne boš recikliral.
Veliko načrtov boš našel na spletni strani rebrickable.com, nekaj je plačljivih, veliko pa zastonj. Zelo lepe modele, ki so praktično v model-team tehniki, a v merilu npr. Arocsa dela in tudi prodaja Nizozemec po imenu Ingemar Spijkhoven alias 2legoornot2lego. Pri njem lahko naročiš kit njegovih modelov, so pa cene kar "naritmetalne" čeprav dokaj realne, saj ti modeli, t.i. MOCi (My Own Creation) vsebujejo veliko več kock in Power Functions komponent kot uradni seti.

Upam, da zaenkrat zadošča, če te pa še kaj zanima pa seveda vprašaj - pa KockeFesta seveda ne zamudi :-)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Mar 2018, 19:36 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Koper / Ljubljana
Če se navežem na točko 2, priznam, da še nisem zasledil, da bi kdo poskušal z obnovo kock na tak način. Če ne gre za kakšno ultra redko oziroma pregrešno drago kocko, je običajno veliko bolj preprosto kupiti drugo kot pa eksperimentirati s staro, ker na BL se najde praktično vse. Na primer najcenejše novo vetrobransko steklo za 5571 je v EU trenutno 5,49 EUR. Naročiš, plačaš, dobiš, imaš, brez kaj dosti kompliciranja.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Mar 2018, 20:43 
Odsoten
Primo
Primo

Hvala za Bricklink, zelo uporabna zadeva, ki jo bom izkoristil. Kar se tiče načrtov vidim, da ne bo tako enostavno kot sem upal.

Tale Nizozemec ima nekaj res izjemnih kosov, ampak cene so res visoke, z vlačilcem in prikolico prideš čez jurja. Rebrickable, uf, že vidim kam bo šel prosti čas. Na kockefest prideva, že da vidiva kaj imajo ostali in dobiva kakšno novo idejo. 42070 je hud komplet. Sicer pa ja, imel bi razstavne modele, torej ga ne bi več podiral zaradi izdelave drugega. Mika me, da bi vzel še enega Arocsa in naredil nadgradnjo šasije.

Kar se tiče politure izhajam iz izkušenj iz drugega sveta, avtomobilskega. Obstaja seveda več vrst politur, z različnimi stopnjami abrazivnosti (korekcija). Za kocke bom poizkusil z Menzerna all in one, kjer gre za tri izdelke v enem - rahlo abraziven (korekcija 2/10), kar bo odstranilo tisto sivino, vsebuje fillerje, ki bodo zapolnili praske in je hkrati tudi dober sealant, kar pomeni, da bo površina ostala zaščitna pred zunanjimi vplivi. Na avtomobilu odbija vodo, UV žarke, preprečuje, da bi se na lak zapekli insekti in preprečuje poškodbe kisline v ptičjih iztrebkih. Lego kocke bodo seveda izpostavljene le UV žarkom, glede na to, da dotični izdelek na avtu zdrži dobra dva meseca stalne izpostavljenosti, bo na kocki v vitrini zdržal leta.

Model bi rad ohranil čimbolj originalen, zato se bom poizkusil izogniti novim kockam. Tiste, ki jih bodo nadomestile so prav tako stare cca. 20 let, tukaj gre predvsem za rumene lučke in pa krom (nekaj kosov kroma imam še v drugih kompletih, kjer mislim, da zna biti bolje ohranjen). Dejansko imajo kocke le nekaj prask od brskanja, sem pa že takrat pazil nanje in jih nisem dajal narazen z zobmi ali poškodoval na drug način. Tovornjak je zelo lepo ohranjen, samo sijaja mu malo manjka.

Se pa vseeno priporočam za link do vetrobranskega stekla za 5571 po takšni ceni, namreč če vpišem na Bricklink kodo 5571 mi ga ne pokaže.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Mar 2018, 20:47 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
V BL moraš vpisat kodo kocke, ne seta.
Načeloma je koda napisana na sami kocke nekje zelo na majhno.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Mar 2018, 21:17 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Kraj: Ajdovščina
Lahko pa poiščeš set:
https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... %5D#T=S&O=

Pa potem pogledaš njegov inventar (inv oz. "set consists of"):
https://www.bricklink.com/catalogItemInv.asp?S=5571-1

Potem pa le poiščeš tapravi kos in ga izbereš in vidiš po koliko se kje dobi, preučiš poštnine in izbereš kjer se ti najbolj splača.

LP

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Mar 2018, 21:26 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Koper / Ljubljana
Številka kocke je 6267.

Daljšo pot je pa MajklSpajkl opisal. Ampak dejansko je to lažji način iskanja, ker ni tako enostavno poznati na pamet številke kock, sploh pri taaaakem naboru. :) V setu pa jo mimogrede najdeš.

Pa zdaj vidim, da sem se zatipkal pri ceni, najnižja je 5,44 EUR. :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Mar 2018, 21:28 
Odsoten
Primo
Primo

Aha, odlično, sem našel. Jih je kar nekaj z EU, morda pa res naročim kak kos, hvala. Vidim ja, da jo ima Poljak po 5.44eur, ampak je min. naročilo. Bom pregledal, tole je dobra informacija.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 Mar 2018, 12:25 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Kraj: MB / MS
Da ne boš po poliranju na kocke zapekel še keramično zaščito Gyeon Quartz :) Se ti znajo kocke toliko zmehčat, da ne bodo več držale skupaj (sprobano, ko je bil modelček v avtu poleti en dan - avto seveda na soncu - in ko sem ga prijel v roke, je dobesedno razpadel - niti ena kocka ni držala več skupaj).

Hec na stran... Večino so ti že tako napisali. Če ni kocka res redka/draga, se ti bolj splača nabavit novo. Če res želiš ohranit "stare" kocke, je pa vprašanje, če se ti splača potem imet zadevo v vitrini in delno na soncu. Sploh bele ponavadi hudo porumenijo in potem se nekateri poslužujejo beljenja z oxy actionom in peroksidom.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 Mar 2018, 15:25 
Odsoten
Primo
Primo

Zanimivo, pa so potem po ohlajanju kocke ponovno prijele nazaj, ali so ostale preveč deformirane?

Vitrina je obrnjena stran od oken in ima malce zatemnjeno steklo (samo vrata zastekljena), tako da hudega mu notri ne bo. :D Za bele kocke sem pa seznanjen, da rumenijo.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 Mar 2018, 15:38 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Kraj: MB / MS
Niso. Set je bil Lego Friends (eden izmed avtkov), ki ga je hčerka pozabila v avtu (ko smo prišli na morje). Naslednji dan sem vzel ven in dokler se ga nisem dotaknil, je bil ok (kot nekaj, kar se dotakneš in se spremeni v prah). No v mojem primeru se ni spremenil v prah ampak v kup kock :) Vidnih deformacij ni bilo, ampak očitno so se kocke toliko deformirale, da "clutch" ni več prijel (tako imenujejo silo/trenje čepka v nasprotni kocki).

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 11 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: