Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 23 Nov 2019, 01:10

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 23 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
OdgovorObjavljeno: 08 Jan 2017, 14:29 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Kraj: Ajdovščina
Živjo,
čeprav si jo je lahko večina že ogledala na KF17 in GR lani jeseni, vam še na forumu predstavljam traktorsko "kiper" prikolico, ki sem jo naredil za motorizirano verzijo fantastičnega seta 42054 Claas Xerion 5000 Trac VC. "Kul" traktor rabi tudi "kul" prikolico - takoj mi je padla v oči Krampe-jeva HP30, ki s svojimi ogromnimi gumami in tremi osmi deluje res divje :-)

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Prikolica ni narejena ravno v merilu (malo je previsoka), a načrti oziroma mere na uradni strani proizvajalca so bile v pomoč. Ker LEGO nikakor noče izdelati velikih več-segmentnih batov :roll: , sem za dvig kesona malo pogoljufal in naredil dvig s sistemom dvojnega škripčevja. Na čelu prikolice je le imitacija dvižnega bata. Boben z vrvico je nameščen na sprednjem delu prikolice, poganja pa ga kardanski priključek iz traktorja. Priključek ustreza tako motorizirani verziji kot osnovnemu setu traktorja. Prikolica zavija s spreminjanjem kota med prikolico in traktorjem - AMPAK! - Na svoje veliko razočaranje in sramoto :vrecka: , sem šele včeraj med urejanjem videa ugotovil, da pri pravi prikolici zavijata prva in tretja os in ne druga in tretja, kot sem naivno sklenil in popolnoma spregledal video na YT, kjer je vse lepo razloženo! :cry: Nečimrnost pač...naslednjič bo potrebno bolj poglobljeno raziskati zadeve. Najbolj smešno pri vsem skupaj pa je, da je lažje narediti originalni sistem zavijanja, kot pa tale moj "izum" - razlog je v različni dolžini ročic za zavijanje na posameznih oseh, s katerim je bilo nekaj mozganja... Ker sem picajzl, bom verjetno poskusil zadeve postaviti na pravo mesto - ko bo čas in volja...
Sistem zavijanja ima zaradi "lufta" med vzvodi nekaj, no... "lufta" :-) Vse osi so vzmetene, prva in druga z običajno trdoto vzmeti, tretja pa z najtršimi vzmetmi. Vse tri osi so v osnovi vzete iz MB Arocsa, a so bile potrebne določene predelave. Pri dvigu kesona se "šponda" avtomatsko odklene in dvigne, obratno velja tudi pri spustu.

Slika

Slika

Slika

Slika

Ker je sam traktor lepo detajliran, sem nekaj pozornosti posvetil tudi detajlom prikolice...

Slika

Slika

Slika

Slika

Podvozje...
Slika

Keson...
Slika

Za konec pa še ena z nekaj sapice in seveda video...
Slika

Upam, da vam je "prikola" všeč kljub "manjši" zablodi pri podvozju.

Več slik lahko najdete tukaj.

Če koga zanima, motorizirana verzija je delo nemškega AFOLa Effermana, navodila za traktor so tukaj, video o traktorju pa tule.

Pa še video za primerjavo s pravo...

Navodila in seznam kock.

LP, miha

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 Jan 2017, 15:51 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Tole je pa eden boljših technic MOCev in bi lahko povsem suveren bil tudi OOB dodaten set h Xerionu. Sem jo imel priložnost stestirat u nulo in nimam pripomb. Mehanizem za kipanje je delikaten, sploh ker moraš paziti na smer navijanja vrvice, ampak deluje pa zelo lepo. Tudi hitrost kipanja je solidna.

:superca: :rockon: :plosk:

Keep it simple ;)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 Jan 2017, 15:56 
Odsoten
Technic
Technic

Na KF sem jo kar malo spregledal. Dobro, da si jo uspel tule predstaviti, ker je res odlična. Sploh s temi gumami in bleščeče rdečim kesonom. Ima vse funkcije ta-prave in tisti fake dvižni cilinder sploh ni moteč. Kar pa me je presenetilo, je izjemna detajliranost, ki je pri technics kreacijah ne vidiš vsak dan. Zares si se potrudil. Seveda tega ne vidiš z malo večje razdalje, kot na primer na razstavah, in potem opazovalec temu ne posveti zadostne pozornosti. Zato pa so predstavitve na forumu!
Če že ravno omenjaš tudi motorizacijo traktorja pa moram reči, da to ni to. Takale zadevica bi morala premagovati tudi kakšne večje obremenitve in ne da "cuka" že, ko jo postaviš na ravna peščena tla. Glede na to, kaj si naredil s prikolico, me čudi, da se nisi lotil tudi kakšne konkretnejše (beri lastne) modifikacije traktorja. Je pa res, da je za KF in podobne zadeve dovolj dober tudi takšen, kot je.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 Jan 2017, 21:57 
Odsoten
Primo
Primo

Kraj: Kranj
Z eno besedo:Wow :excited: .Sem videl v živo tole mojstrovino na KF-ju.Lepo detajlirana in meni veliko lepša od originala.Krampe-Hp 30 deluje tko nekako prenizka.Pa zavijanje z drugo in tretjo osjo-enkratno.Še manjši "rajdni"krog in s temu bolša okretnost.Mogoče bi lahko sprednje blatnike postavil bližje kolesom saj rezervoarji za zrak in ostala napeljava jih ne potrebujejo.Bravo Majklspajkl. :superca:
Glede "fantastičnega" vlečnega vozila pa:veliko rajši bi imel zapeto za motoriziranem 8110.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 Jan 2017, 20:29 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Hvala za pohvale fantje!

@gear: Vem, sprednji blatniki nekam čudno delujejo, a tako sem so bili postavljeni pri enem od primerov na YT. Če mene vprašaš se mi zdi, da imajo bolj funkcijo ščitenja opreme pred umazanijo, ki "frca" s straktorja po prikolici... Z manjšim posegom na priključku, pa bi jo lahko vlekel tudi Unimog, ne vem pa ali sta v merilu... po občutku se mi zdi, da bi bil unimog prevelik zanjo.

@abnormal:Glede zmogljivosti Effermanova motorizacija ni ne vem kaj, to drži - saj tudi sam pove, da je želel ohraniti vse funkcije osnovnega seta. Mene je fasciniralo predvsem to, kako je lahko v relativno majhen prostor nabutal 4 motorje, 2 sprejemnika in AAA baterijsko škatlico, pa še dva "menjalnika" za funkcije. Sem pa moral že sam zreducirati hitrost prenosa z motorjev na kolesa, ker mi je ta male 8t zobnike popolnoma speglalo.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 Jan 2017, 09:08 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Vrhunski izdelek tako po funkcijah kot izgledu. Gume so naredili prav za to prikolico in uporabili tudi pri OOB setih!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 Jan 2017, 14:30 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Take gume, tak profil bi lahko dal tudi jast pri BadPodu, saj so skoraj enake (profil in ne feltne (tisto železno)).

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 Jan 2017, 15:06 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

@Tomaž: Gume so popolnoma enake kot pri batpodu :-)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 Jan 2017, 16:04 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

No, pol pa so iste ;)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 Jan 2017, 16:43 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Noro dober MOC. Komaj sem se prebil skozi vse slike detajlov. Prva liga... neverjetno... svaka čast!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 Jul 2017, 11:23 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Živjo, po 1536 letih in nekaj dnevih sem zmogel spraviti skupaj še navodilca, ki so na voljo tukaj.
LP

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 Jul 2017, 13:21 
Odsoten
Technic
Technic

Zdaj pa vemo, kdo ima rdeče liftarme in panele.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 Jul 2017, 13:42 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

@teflon: Saj sem napisal koliko imam rdečih liftarmov - kot vidiš so se ravno sprostili :-) Jih je pa še vedno premalo za tvoj "mali" stolpič...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 Jul 2017, 15:21 
Odsoten
Technic
Technic

Evo, si me prisilil, da sem pogledal navodila. Najprej bi se ti zahvalil. Navodila so narejena super. Gredo lepo po korakih in se jim da z lahkoto slediti. Tudi fotografije so čiste, brez odbleskov, tresenja ipd. Skratka ena boljših foto-navodil kar sem jih videl. Bravo in hvala, ker jih deliš z nami.

Navodila pa dajo še dodaten vpogled v konstrukcijo. Potek vrvice je fascinanten. Pa še všeč mi je, kako malo ravnih rdečih liftarmov si uporabil in si se povečini zadovoljil z zlomljenimi, flikal pa z paneli. Zelo spretno.

Nisi pa mogel mimo "dark side", kajneda :-)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 Jul 2017, 16:22 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Hvala teflon! Jah, temna stran... kosov, ki jih imam "na tone" mi ni preveč škoda, 3L aks pa je kot prahu po tolikih letih. Bi pa šlo tudi z 2L akso, ampak je bolj krhko vse skupaj...

Glede fotk in kvalitete pa ne vem, kakor za koga :-) Sem pa res zadovoljen z novim tulifonom s katerim sem vse to poklikal. Sem pa precej zmanjšal velikost slik, da je potem bil PDF čim manjši.

Hvala še enkrat.
LP

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 Jul 2017, 16:50 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

350 slik si naredil in vse to ročno zlagal in fotkal? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 Jul 2017, 23:41 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Noro a? :angelcek: Ma ni to tako hudo in zamudno kot v resnici je. V enem dolgem in v dveh kratkih večerih... Gre se za kontra proces. Sestavljeno razdiraš kolikor toliko smiselno, da je lepo izvedljivo v pravilnem vrstnem redu. Tega za vsak MOC itak ne bi/ne bom delal. Tale je pa res požela veliko hvale in mi je nasploh nekako moj najljubši MOC do sedaj in sem se zato odločil, da grem v to. Kot sem že napisal, sem fotkal kar s telefonom, na koncu pa sem le zmanjšal cel paket slik hkrati z nekim zastonjskim softwareom, takisto celoten zbir preimenoval, da so si sledile lepo po vrsti ter vse skupaj sprintal v pdf kar iz windows pregledovalnika slik. Slik nisem urejal. Razen tisti dve, ki sem jima dodal komentarje,.. Če se že kaj vleče, se vleče vnašanje kosov v part-listo na rebrickable, ampak človek marsikaj potrpi :-)

Tole so sicer šele moja peta navodila na rebrickable, sem pa v štartu precej bolj kompliciral pa dodajal številčenje strani pa naslonice itd. - tu sem res naredil minimum, kar je treba in kot kaže je OK, če Mare tako hvali :-)

LP

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 Jul 2017, 23:49 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

Vem, pa vseeno je to ogromno dela.
Si sploh ne predstavljam, da bi kakšen svoj MOC razdiral in slikal po korakih.
Da bi pa še part listo delal? Me pobere. :D

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 Jul 2017, 17:45 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Če koga zanima, en modelček je naredil LDD datoteko:
http://www.doktor-brick.de/index.php/Th ... post158659
LP, miha

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 24 Jul 2017, 08:07 
Odsoten
System
System

Res vrhunski izdelek. Je bil predstavljen tudi na The Lego Car Blog https://thelegocarblog.com/2017/01/09/taking-a-dump/

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 23 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: