Pridružen: 16 Maj 2008, 09:27 Prispevkov: 3585 Kraj: Ljubljana
Celjski Dom je bil zgrajen leta 1906 in letos si je za svojo 110 letnico prislužil reinkarancijo v kockah. Kot vedno pri meni nekaj raziskovanja na netu, obisk v živo, slikanje, načrti, preračun mer v kocke in akcija.
Original:
Videli ste ga že na KFju, zdaj še na forumu:
Streho okroglega stolpa mi je izračunal program. Hvala bpavsic.
Lepo se vidi različne oddtenke dark red barve.
Pločnik je bil daleč najnapornejši del sestavljanja. Tri dni nabijanja kock z gumijastim kladivom...
_________________
Zadnjič spremenil subix, dne 11 Jun 2016, 17:56, skupaj popravljeno 1 krat.
Odlično! Majhne podrobnosti, kot so opeke in kipci ter dogajanje v okolici naredijo kreacijo še bolj živo. Iz česa pa je pločnik? Iz slik mi namreč ni uspelo razbrati.
Pridružen: 16 Maj 2008, 09:27 Prispevkov: 3585 Kraj: Ljubljana
Pločnik je iz: Zloženih pravokotno ena na drugo. To ponoviš 1000x in je pločnik. Ker je toleranca pri kockah, se ne zložijo po širini in dolžini na dolžino studa in ko jih pritrdiš na plejte na dnu seveda ne gre, čim so več kot trije v eno smer. Zato gumijasto kladivo in nabijanje da prime, nastanejo pa špranje na vsake toliko kock. Na slikah se špranj niti ne opazi, v živo so vidne.
Pridružen: 28 Mar 2008, 16:31 Prispevkov: 5321 Kraj: Ljubljana
Slik ni, ker brickshelf.com spet oz. še vedno serje.
Kar se kreacije tiče, sem jo videl v živo in je res impresivna, polna detajlov in zelo velika, toliko, da v naše mesto žal sploh ne paše, saj so modularci pol manjši od nje.
Pridružen: 10 Apr 2009, 00:19 Prispevkov: 561 Kraj: Ljubljana
Zgradbe ne bom komentiral, ker se od Subix-a kaj manj niti ne pričakuje. Ampak tole s pločnikom je pa (bila) huda; tako izgled kot tudi način in čas izgradnje. Sem ga videl na KF in ni bilo nič jasno. Seveda, ko si lahko samo od daleč ogledaš.
Pridružen: 16 Maj 2008, 09:27 Prispevkov: 3585 Kraj: Ljubljana
Čreva pločnika:
Dve vrsti technic konektorjev se da pritrditi skupaj ne glede na dolžino sestava. To se da pritrditi na plejte širine 2 čepka, tako da je en vrsta konektorjev na plejtu, druga na pol čez štrli. To se da nato pritrditi na predhodno enako pripravljen sestav in pod to se da še en sloj plejtov, da poveže skupaj oba sestava. Na straneh sestava se pritrdi tajle, ki dodatno zravnajo ukrivljenost navzgor in špranje med konektorji. Za pritrditev figov in ostalih pritiklin se namesto konektorja vgradi 1x1 technic brik, ki se prime med dva konektorja, ker ima luknjo skozi. To še dodatno oslabi konstrukcijo in je sestav dveh vrst konektorjev še malo težje pritrditi na plejt. Tak sesatv gre samo s prsti, če ga udariš s kladivom se razleti. Po enem dnevu stiskanja s prsti so le-ti odpovedali poslušnost za kar nekaj dni. Po tej izkušnji je prevzelo moč stiskanja gumijasto kladivo. In po dodatnih dveh dneh je bil pločnik končan. Materiala imam sicer dovolj za pločnik tudi ob straneh zgradbe, volje za izdelavo pa ne več.
Ideja ni moja, sem videl eno rimsko mesto s tako narejeno cesto in mi je postalo jasno, zakaj pri tej cesti ni bilo roba in zakaj je bila navzgor zakrivljena kot banana. Ker na spodnjem delu ni bila nikamor pritrjena. S tem se je graditelj izognil problemom, ki sem jih imel jaz.
Končni efekt je zelo zanimiv in mi ni žal porabljenega časa, volje in cekinov.
_________________
Zadnjič spremenil subix, dne 12 Jun 2016, 09:48, skupaj popravljeno 1 krat.
Pridružen: 07 Apr 2008, 20:24 Prispevkov: 1824 Kraj: Ljubljana
Tole je en odpičen MOC! Spet en kup detajlov, ki jih kar ni in ni konec. Po eni strani ješkoda, ker je vse v beli, namesto v tan barvi, kot je to pri pravem, ampak to bi potem še toliko bolj podražilo vse skupaj. Pločnik je pa klasa zase, sploh s takšno maso enakih kock.
Pridružen: 16 Maj 2008, 09:27 Prispevkov: 3585 Kraj: Ljubljana
Barve so stvar debate. Zgradba je v osnovi bela, opečno rdeča in bakrena streha. Trenutno je precej zanemarjena, fasada je umazana, odpadajoča, streha na zeleno oksidirana, opeke imajo patino in alge. Referenčna slika je stara, pred zadnjo obnovo, samo je slikana s takega konca, da se najbolje vidi. Hišo so postavili Nemci za nemški narodni dom v času, ko se je prebujala narodna zavest v Sloveniji. Postavili so ga v centru, pompoznega, nasproti slovenskega narodnega doma, ki je bil seveda več kot pol manjši, neopazne arhitekture,.... in ga zasenčili. Stolp je bil poln reliefov in nasploh je bila zgradba nakičarjena. Po drugi svetovni vojni so ga komunistične oblasti celo želele podreti, vendar se je na srečo končalo s 'stilsko preobrazbo' s katero so vse germanske okraske odstranili, prebarvali, spremenili namembnost in podobno.
Pridružen: 28 Dec 2012, 21:17 Prispevkov: 2092 Kraj: Ajdovščina
Izvedba pločnika je odlična, pri stavbi mi je najbolj všeč okrogel stolp. Najbolj me pa fascinira, kako hitro prideš od ideje do končnega izdelka. Bravo!
_________________ It's not me, it's my alter LEGO!
Streha med dvema stolpoma nad grbom izgleda na originalu višja kot na kreaciji?
Nikoli še nisem gradil kičastih stavb, moram enkrat poizkusit, da lahko argumentirano komentiram. Poznam pa trmo kot recimo pri pločniku. Sam ravno razmišljam o nakupu par desetih kock v vrednosti 50-60€ zgolj za en detajl.
Škoda mi je samo, da vsaj en del stavbe ni v kakšni topli barvi (streha ali osnova). Črna in bela delata medvedjo uslugo kreaciji. Vem pa, da v živo izgleda bolje.
Pridružen: 16 Maj 2008, 09:27 Prispevkov: 3585 Kraj: Ljubljana
Notranjosti bi lahko rekli mavrični bojevnik. Je vseh barv in oblik. Recimo na zunanji strani se vidi 2x1 kocko, v resnici je 2x8 kocka, ki štrli v notranjost in se vidi samo kratko stranico. Največkrat zaradi stabilnosti in možnost graditi naprej v višino, včasih tudi ker nimam več ustreznih kock.
Napake, ki sem jo naredil pri Snežniku in gradil vidno fasado iz 1x2 kock ne bom ponovil. Pri večjih merah se začnejo stene kriviti, okna ob pritisku kar padejo v notranjost. Zdaj so vse stene so debeline vsaj dveh čepkov, okoli oken 2 do 4, strehe so skoraj v celoti polne pod strešniki, delam prečne povezave med nasprotnimi stenami, podporne stebre po sredini zgradbe od tal do vrha, včasih naredim kar celo ploščo... Nekako prideš na koncu do tega, da je najbolje narediti enako kot so narejene prave stavbe, samo da je pač majhna. Porabim nekaj več kock kot bi bilo nujno potrebno, zato pa nimam problema pri prevozu na KFje.
Pridružen: 30 Jan 2010, 12:42 Prispevkov: 1373 Kraj: Domžale
MOC je enostavno fantastičen. Stavba je realistična in prepoznavna. Malo drugačna barvna sheme mene sploh ne zmoti. So me pa zmotili, v pozitivnem smislu, zanimivi detajli. Pločnika si nikakor nisem predstavljala, kako izgleda iz spodnje strani. Vsekakor je očitno, da je bilo vloženega veliko dela za tak izgled. Pohvalno!
To stavbo sem videl na KF, bo pa treba pogledat še kako zgleda v živo Po sliki sodeč je super kopija prave ga doma. Še sanjalo se mi ni da ima pločnik tako zapletena "čreva". Sprva sem misli da so pač gladke ploščice. Zdej ko je pa se slika, uh noro.
Pridružen: 27 Maj 2011, 19:38 Prispevkov: 1095 Kraj: Koper / Ljubljana
Lepo in prepoznavno. Odlično ti je uspelo zadeti vse detajle na tako razgibani fasadi, vključno z okroglinami. Pločnik je pa sploh poseben in se strinjam, da je bil vreden takega truda.
@legofrik Mi se bomo morali prilagoditi subixu in začeti delati XXL modularce, da bo zadeva lahko šla v naše mesto, ne on nam.
Na srečo sem se letos po dolgem času udeležil KF-ja in sem Celjski dom videl v živo. Super MOC zelo realistično. Pravega sem v času srednje šole gledal skoraj vsak dan in si ga res lepo zadel. Nabor kock je kakršen je in v tan barvi verjetno ne bi mogel zgraditi vsega, kot si si zamislil. Pločnika zaradi drugih podrobnosti sploh nisem opazil, verjamem da si se pošteno namučil a ne zaman
Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov
Ne morete pisati prispevkov v temi Ne morete odgovarjati na teme v forumu Ne morete urejati prispevkov v temi Ne morete brisati vaših prispevkov forumu