Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 09 Dec 2019, 12:58

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 18 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: MOC Koliščarji
OdgovorObjavljeno: 15 Feb 2015, 00:50 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Koliščarji, mostiščarji tudi jezerjani.
Vse to so nazivi za naseljence ob koncu kamene dobe in začetku bakrene dobe, ki so živeli na robovih stalnih vodnih površin po precej velikem delu alpske in srednje Evrope.

V Sloveniji jih poznamo kot prebivalce Velikega jezera v ljubljanski kotlini iz povesti Bori izpod peresa Janeza Jalna. Arheološke raziskave zadnjih lep so spremenile podobe iz zgodbe do te mere, da mostišč (večjih lesenih platform na kolih) na Ljubljanskem barju ni bilo, pač pa več posameznih koč na kolih.

Kot po navadi se nisem brezglavo vrgel med kocke in sestavil nekaj na pamet. Večkrat sem obiskal Koliščarski dan, ki ga organizira društvo Fran Govekar, na enem od teh pa poslušal predavanje dr. Antona Veluščka, vodilnega strokovnjaka za ta del naše davne zgodovine. Prebral sem kar nekaj pisnih virov o tovrstni kulturi pri nas in izven meja naše domovine.
Morda samo linkov na zelo strnjen članek: http://www.drustvo-frangovekar.si/tl_files/DOKUMENTI/razlicni%20dokumenti/Nekoc%20so%20na%20barju%20ziveli%20koliscarji.pdf

Na diorami sem želel prikazati samo naselbino in kar se da veliko prizorov iz vsakdanjega življenja lovcev, nabiralcev, živinorejcev, poljedelcev...predvsem pa spretnih rokodelcev, ki so znali uporabiti naravne materiale. Izdelali so najstarejše znano leseno kolo z osjo na svetu, ki ga lahko občudujete od lani Mestnem muzeju. Ogled vsekakor priporočam.

Moja interpretacija:
Slika

Slika

Življenje na vodi:
Slika

Zapuščena koliba:
Slika

Za varno palisado:
Slika

Plug z lemežem, ki ga je vlekla buša, je bila dobrina redkih naselbin:
Slika

Domače živali, peka podpepelnjaka in strojenje kože (za lončarje je zmanjkalo prostora):
Slika

Letina kaže dobro:
Slika

Bugatti Veyron 4000 B.C.
Slika

Pred bakrom so poznali zlato, vendar ni bil uporaben za orodje. Taljenje in vlivanje bakra:
Slika

Kosmatinca so pregnali iz brloga. Kdo bo koga?
Slika

Idilična podoba narave, ki so jo preoblikovali bobri s svojim jezom in si postavili varno domovanje:
Slika

Jezerna roža čaka Ostrorogega jelena:
Slika

Dečko pa si je nadel najlepšo opravo in ji bo šel delat družbo:
Slika

Še močvara in slap od blizu:
Slika

Slika

In pogled iz balona:
Slika

Vabljeni v koliščarski muzej KD Fran Govekar na Igu, Troštova ulica 5, kjer bo maketa razstavljena predvidoma do 31.10.2015. http://www.drustvo-frangovekar.si/info_pisarna

Slika

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka: Re: MOC Koliščarji
OdgovorObjavljeno: 15 Feb 2015, 01:21 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Ne me basat! Tole je vrhunsko narejeno! Niti ne vem, kaj bi izpostavil, ker je detajlov ogromno. Res, kapo dol za tako podroben prikaz!
Tole bo prava paša za oči na KFju.

Keep it simple ;)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 Feb 2015, 03:44 
Odsoten
System
System

Super kreacija. :plosk: Gledam :shock: , gledam :shock: , gledam :shock: in sem brez besed. Pridem pogledat na KF :excited: .

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 Feb 2015, 08:56 
Odsoten
System
System

Kraj: Nova Gorica
Wow tukaj pa se dogaja. Rogate lobanje nad vhodi v kolibe so pa dobra pogruntavščina. Dobra tudi izvedba iglavcev.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 Feb 2015, 09:02 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Domžale
Se pridružujem. Kreacija je enkratna in polna podrobnosti. Všeč mi je pa tudi dejstvo, da si se potrudil z zgodovinskim ozadjem in to vključil v opis. Jaz na primer prvič slišim za ''bušo''. Med podrobnostmi pa mi je najbolj padla v oči divja narava okrog razpadajoče koče. Se že veselim pogleda od blizu.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 Feb 2015, 10:20 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Kraj: Ajdovščina
Kar težko bo napisati kaj je najboljše na tej mojstrovini, oči mam že precej nepovratno izbuljene :-) V tem trenutku mi najbolj izstopa slap, iglavci, zorana njiva in zapuščena koliba. Hvala tudi za zgodovinski "update", ker res nisem vedel, da so kolišča degradirali v posamezne kolibe :-( Jaz imam še vedno naštelano vse po Jalnu ;-) Bo kar gužva okoli te diorame na KFju.
Lp, miha

Zadnjič spremenil MajklSpajkl, dne 20 Feb 2015, 19:43, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 Feb 2015, 10:47 
Odsoten
Duplo
Duplo

Ostal sem brez besed!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 Feb 2015, 11:30 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

A ste videli, kako so narejene brazde na njivi? Preprosto, a izpade fenomenalno!
Tole je spet ena mojstrovina izpod dvojih prstov, nad katero se bomo slinili na KF-ju. :slinko:
LPG

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 Feb 2015, 11:47 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Mene moti, ker ni vse potajlano. :P

Najbolj izstopa njiva, a me je legofrik prehitel.

https://www.flickr.com/photos/101783996@N06/

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 Feb 2015, 12:06 
Odsoten
Technic
Technic

Kraj: Celje
Pa ne me basat.... Človeka kr mine, da bi še kej mocal... Kateri detajli :shock: Skupno odlična postavitev in odlično ujet trenutek v življenju koliščarjev. Da o detajlih sploh ne govorim. Od njive, pa do super narejene ograje, skeletov glav na utah, ... in vse do mislim da vseh možnih načinov gradnje dreves, ki sem jih do sedaj videl. Kapo dol, prav vse tehnike "drevesanja" ti grejo od rok. Grem še enkrat gledat slike, ker sem zagotovo spustil cel kup detajlov. BRAVO!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 Feb 2015, 12:26 
Odsoten
Technic
Technic

A bo šlo to tudi v kakšen muzej? Na KF-ju bi jaz postavil zraven pano, kjer bi bil napopan tekstovni opis dogajanja z odgovarjajočimi slikami (kot je v opisu kreacije). S tem se namreč opazovalca spodbudi, da na kreaciji išče detajle, ki bi jih ob hitrem ogledu spregledal. Vse skupaj tako postane bolj zanimivo in obiskovalce dlje zadrži ob maketi, ki bi jo morebiti drugače samo na hitro oplazili s pogledom. Nekaj podobnega je menda že bilo pri gradu. Vem, da so ljudje v osnovi lenobe, ampak vsaj jaz vedno preberem vse, kar je napisanega o predstavljenem objektu (ne velja samo za KF). In pri resničnih zgodovinskih tematikah lahko izveš še kaj novega, kar prida kreaciji še poseben čar.

P.S. Da ne bom samo pisal, kako je kreacija "oh in sploh", ker to je samo po sebi umevno, če pride izpod tvojih rok!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 Feb 2015, 19:10 
Odsoten
Duplo
Duplo

Kraj: Dramlje
Pa to ni res, ali pa tudi je. Vrhunska diorama, katera lahko zasenči marsikatero legotovo kreacijo.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 Feb 2015, 19:13 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Enkratna kreacija. Toliko detajlov, da si bom moral vzeti vsaj dva dni za občudovanje in preštevanje. Kot celota izpade ta diorama prvovrstno.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 Feb 2015, 20:06 
Odsoten
Duplo
Duplo

Kraj: Ribnica
Odlično, vrhunsko si ujel detajle.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 Feb 2015, 20:29 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Noro dobro. Odličnih podrobnosti takšnih in drugačnih še pa še. Še posebej sem navdušena nad raznovrstnim rastlinjem in pticami.
Čeprav sem si tudi jaz ob branju Bobrov kot smrklja v glavi naslikala nekoliko drugačno naselje, mi je ta izvedba na osnovi arheoloških raziskav prav všeč.

Ob takšni dobri kreaciji se mi zdi abnormalov predlog, da zraven dodaš še kaj 'papirjev' z razlago, super.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 17 Feb 2015, 18:33 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Koper / Ljubljana
Se pridružujem pohvalam, spet ena od tvojih 'museum quality' kreacij.
Detajlov je ogroooomno in bi se težko odločil, kateri je bolj najboljši od najboljšega. Še najbolj sta mi padli v oči vodni ptici, kjer zaradi malenkost različno postavljenih kril hitro dobiš občutek, da se dejansko gibljeta, in palisada, kjer je vsak kol drugačen.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 Feb 2015, 19:33 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Kraj: Brežice
Res odlično! Ravno to mi je všeč pri tvojih zgodovinskih kreacijah, ker se zelo poglobiš v zgodovino in zaradi tega vse izpade vrhunsko. Smreke so odlične in lepo je videti vso to pestro dogajanje.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 Feb 2015, 19:42 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Kraj: Hrastnik, Trbovlje
Prekrasno! Všeč so mi vsi detali; tako kolib, vodnega življenja in zečetka kmetijstva. Super kreacija!

Slika

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 18 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za: