Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 23 Nov 2019, 03:31

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 37 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Avtor Sporočilo
OdgovorObjavljeno: 04 Dec 2014, 17:02 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Aha, torej te poslikave vključujejo neke vrste dodatno ročno delo. To je potem iz ekonomskega vidika nekako jasno, da jih izdelujejo, kjer je poceni delo, ni pa logično, da so zato figure slabše izdelane (plastika). Nekako bi pričakoval, da bojo ravno te zbirateljske še posebej dobro narejene. Čeprav je možna seveda tudi logika, da te niso namenjene (vsaj ne primarno) igranju in je zato bolj pomemben izgled (ne čisto od blizu - npr. v vitrini) kot pa otip in vzdržljivost...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 04 Dec 2014, 23:51 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Letos sem bil v Billundu, v "moulding" tovarni (kjer iz plastike brizgajo kocke). Že tovarna sama po sebi je dobro zaščitena, z striktno disciplino in skoraj brez ljudi, kalupi za kocke pa so še posebej varovani, v trezorju sredi tovarne, ko se dokončno izrabijo pa je se jih zakoplje v temelje. Kakoršnokoli slikanje je strogo prepovedano, prav tako je prepovedan tudi sam dotik "odrezkov", torej tistega odpadka, ki ostane ko se brizga kocka. Ti po odpadki gredo takoj v reciklažo, večinoma seveda za to se reciklira, nekaj pa tudi za to da ne bi mogel kdo ugotoviti postopka brizganja, poti kako putuje plastika in kako so zasnovani kalupi.

"know how" brizganja kock je namreč največji kapital in prednost LEGO-a. Ravno te povsem gladke površine, mikronske tolerance in kvaliteta materialov je namreč tisto, kar loči LEGO od konkurentov. Očitno so se v primeru Kitajske odločili da bilo to znanje prenesti dol in rezultat tega so manj kvalitetne kocke. Za ostalo robo, ki se dela dol (PF, razni okraski, dodatna oprema itd...) je ok, na figuricah se pa pač vidi da to ni to.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 Dec 2014, 00:15 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Kalupe po koncu proizvodnega cikla zakopljejo v temelje? Zanimiva poteza... A pri unikatnih kosih iz setov, katere včasih po več letih ali celo desetletjih ponovno izdajo, potem kalupe naredijo na novo?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 Dec 2014, 01:07 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Načeloma samo izrabljene. Ostalo je v sefu in se pač ponuca, če se rabi. Ravno letos, ko je prišla ven Benijeva classic spaceship, sem opazil nekaj delov, za katere bi mislil, da kalupa že zdavnaj ni več.

Omejitev so itak interna pravila glede največjega dovoljenega števila hkratnih različnih kock in ne prostor v sefu.

Itak je za vsako kocko po več kalupov, za določene (recimo 2x4), tudi več deset. Nekaj jih je v mašinah, nekaj v rezervi v trezorju, nekaj pa na popravilu.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 Dec 2014, 10:31 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

Kraj: Ljubljana
The Bandit, če misliš tudi na kvaliteto plastike kar se barvnih odstopanj tiče, nam je bilo razloženo, da se sama kocka sestoji iz parih komponent, katere proizvajalec ne more vedno zagotoviti po enaki kvaliteti, saj so odstopanja vedno dovoljena. Le to pa pripelje včasih do tega, da so npr. rumene kocke različnih odtenkov, ene bolj prozorne, kot druge itd.
To za sabo potegne, če se gre firma svetovno masovno proizvodnjo.
No, sedaj smo pa čisto zašli s teme. :D

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 Dec 2014, 10:46 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Ok, če smo že zašli... :)

Granulat (plastika) pride v tovarno vsa v enaki barvi. Na samem stroju je nato posebna mešalna naprava, kjer so dodajo barve. Do razlik lahko pride zaradi različnih dobaviteljev granulata, delno pa tudi zaradi razlik med posameznimi stroji (tudi če dva sosednja stroja recimo uporabljata enak granulat).

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 Dec 2014, 12:38 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Glede kvalitete plastike sem mislil na otip in kako dobro trup in noge pašejo skupaj, glede barv mi je logično, da lahko pride do manjših odstopanj. Pred leti sem eno poletje celo delal na stroju za vlivanje plastike (smo pa tam barvo dosegli s primesjo barvnega granulata v osnovni beli).

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 Dec 2014, 02:47 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Danes si nisem mogel kaj in sem šel še enkrat probat z "našlatavanjem" in moram reči, da sem v cirka 10 minutah uspel pravilno identificirati bojevnico in sabljača (potem pa so zaprli trgovino :D ) tako da mi je kar žal da nisem o tem samo malo več prebral že zadnjič, ko bi za 12 - 15€ dobil vseh 8-10 figur iz 12. serije, ki so mi kolikor toliko zanimive... Je pa res, da moram za ziher določitev kar dolgo "obdelovati" vsako vrečko, česar se človek po kake desetih tudi naveliča, tako da zna biti, da bi mi zmanjkalo potrpljenja, da bi vse opravil naenkrat... Aja, pa bil sem še posebej pozoren na Huna in nisem zatipal nobenega.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 Dec 2014, 09:02 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Moj rekord je ošlatovanje dobre pol ure v eni trgovini, kjer so imeli sigurno več kot 5 paketov minifigiov zmešanih v eni veliki košari. Rabil pa sem samo še eno figuro iz serije Movie, ki sta bili samo po 2 na paket ...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 Dec 2014, 09:08 
Odsoten
Moderator

Kupiš prek spleta 50 paketov, doma vse prešlataš, potem pa vrneš kaj ne rabiš. Spletne trgovine morajo to omogočit. ;) Sam tega nisem naredil in tudi nebi, ampak zakonsko to lahko, če je ravno sila. Ker iz trgovine bi šlatavce jaz nagnal. :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 Dec 2014, 10:37 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Če misliš 50 škatel, potem to ne gre, ker moraš vrniti zaprto škatlo, če že. Pri 50 vrečkah pa se hitro zgodi, da notri ni tistega kar rabiš. Pa tudi ne bi se mi dalo niti na pošto hodit, če lahko grem v trgovino. Sicer pa nisem jaz kriv, da se v vrečko ne vidi kaj je notri. Mačka v žaklju pa tudi ne bom kupoval. Zaenkrat me ni še nihče grdo gledal, včasih pride mimo kakšen ata in ti reče da si malo omejen (ni moja izkušnja). :D

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 Dec 2014, 10:53 
Odsoten
Moderator

Mislil sem vrečke, paketke. Jaz na hitro pošlatam, pa če se mi zdi, da je to to, konča v nakupovalni košari. Čeprav ponavadi vzamem ene par, pa doma odprem. Ostalo gre na BL, pa se sčasoma proda.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 Dec 2014, 12:20 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Ja, povsod se ne da šlatat, zato sem taktično izbral trgovino, kjer so legice tako nekako za enim vogalom in ni skoraj nikogar mimo :D

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 Dec 2014, 23:44 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

No, da poročam še o tretji (in predvidoma zadnji) ošlatovalni etapi. Torej, ker ste tule gor vsi govorili, da Hunov močno primanjkuje oz. da so že vsi izropani in ker tudi sam na prvih dveh etapah nisem nobenega zatipal (vsaj da bi bil ziher), sem sklenil, da izvedem še eno akcijo. Predhodno sem si tudi natančno pogledal vse figure oz. njihove unikatne kose, nato pa preprosto poiskal najbližjo trgovino, kjer figur nimajo ravno pred blagajno (izpade malo čudno, tudi če ti ne bi nič rekli) in začel... In glej ga zlomka - po kake 5 figurah - izdajalski ščit s čepkom! :D Seveda sem ga takoj dal na stran in nadaljeval s šlatanjem. No, do naslednjega sem jih moral pretipati kar precej ampak sem definitivno ugotovil, da mi gre vedno bolje oz. hitreje in tudi prepoznal sem že praktično vsako figuro, ne le tiste, katere sem iskal (in tudi po vedno večih elementih, ne le najbolj unikatnemu pri posamezni). No, kot rečeno, sem potem v kupu našel še enega Huna, oba vzel in v silnem našlatovalnem zanosu odšel še v naslednjo ... in potem še v eno, lol :D (ampak, ajde, vse tri na kupu). Končni izplen po kaki uri šlatanja: 6 Hunov + vse ostale želene figure in rahlo razbolene blazinice :D
Zdaj ne vem ali sem samo jaz imel tako srečo, ali pa ti Huni le niso bili povsod že vsi ošlatani do obisti... Sicer definitivno niso pogosti, ampak mi je pod roke prišlo praktično manj princesk. Še ena stvar je, da nisem pomislil, da jih toliko ne bom rabil, samo nisem hotel, da bi šlo vso šlatanje v nič (kake 200 - 250 vrečic) in sem zato vzel vse Hune, ki sem jih dobil, sedaj pa vidim, da cena npr na Bricklinku ni dosti višja od ostalih figur...mogoče pa poskusim z oglasom na Bolhi z nezaslišano ceno, tako kot tisti zadnič (13€) in upam (tisti je izginil, morda je pa le kdo kupil :D )

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 24 Dec 2014, 02:09 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Hunom bo cena zrastla, ko serija ne bo več dobavljiva. Cena sigurno nikoli ne bo dosegla Špartanca, vsekakor pa bo prišla nekje do 5€ in zrasla hitreje ter višje od ostalih figur v seriji. Dokler so stvari na policah, folk pač ne kupuje po navitih cenah.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 24 Dec 2014, 08:26 
Odsoten
Moderator

Cene še padejo, ko pride nova serija ven. Eksotičnih cen ne pričakuj. Sicer pa takih, ki bi ne vem kaj iskali in šlatali je ravno 5 v SLO. :) Jaz sem zadnjič potreboval še 5 nekih primerkov. Pa sem samo stopil do vreck, poslatal prvo. Potipal, da bi to lahko bilo to kar še iščem. Vzel še eno, ki je sploh nisem tipal. Doma odprl in sta bile ravno dve, ki sem jih iskal. Epska sreča. :D

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 24 Dec 2014, 17:25 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Ja, cene začasno padejo na Bricklinku, ne? V trgovinah nisem opazil, da bi imeli na prejšnji dve seriji (torej Simpsons in Movie) kakšne popuste (tam kjer so jih še sploh kaj imeli, Movie skoraj nikjer več).
Glede šlatanja je pa tako, da mi je zdaj, ko vidim, da mi zadeva dobro gre (5-15 sekund na vrečico) in glede na to, da sem brez večjih težav dobil tudi redekjše figure (in to proti koncu cikla serije), kar malo žal, da sem prezrl čisto vse serije do sedaj. Sicer sem vedel, da obstajajo (no čisto od začetka ne), ampak mi je bilo vedno zanimivih tam največ pol figur iz posamezne serije, za možnost ošlatovanja nisem vedel, na slepo kupovat pa nisem hotel oz. se mi je zdelo predrago. Sedaj pa vidim, da bi pri vsaki seriji brez problema počakal na kakšno akcijo (tudi razne 1+1 niso tako redke) in takrat uplenil vse oz. večino želenih za normalen denar...

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 37 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: MSN [Bot] in 0 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: