Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 22 Feb 2020, 12:22

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 22 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
OdgovorObjavljeno: 25 Jan 2014, 09:10 
Odsoten
Duplo
Duplo

Pozdravljeni vsi! V tej temi vam bom pokazal, kako se da narediti doma lego tehnik motor
Na začetku moraš vzeti eno lego palčko:
Slika
Potem izvrtaš luknjo v to palčko:
Slika
V palčko vrtaš, dokler ne sede ravno na os elektromotorja:
Slika
Dodaš par kock da boš lahko motor pritrdil:
Slika
Dodaš žičke(lahko so za lego, ali navadne) in jih prilepiš (lahko tudi zaciniš)
Slika
vse skupaj zlepiš:
Slika
Primerjava velikosti:
Slika

Upam da to komu bo prav prišlo! :D

LP

Zadnjič spremenil LegoJon, dne 26 Jan 2014, 08:35, skupaj popravljeno 1 krat.

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

OdgovorObjavljeno: 25 Jan 2014, 11:27 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Ali se razdalja od spodnje ploščice do osi ujema z lego dimenzijami? To je še najtežje doseči. Če so odstopanja prevelika se niti ne da uporabiti, če so majhna pa drgne ali opleta in če ne drugega se izgubljata moč in hitrost, da ne omenim trenje delov in posledično obraba.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 25 Jan 2014, 13:37 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Kraj: Ajdovščina
Kako je pa z vrtenjem osi motorja znotraj povrtane technic osi? Se mi zdi, da bi pri večji obremenitvi lahko motor vrtel v prazno... a so osi elektromotorjev morda rahlo ploščate?

Zadnjič spremenil MajklSpajkl, dne 26 Jan 2014, 08:54, skupaj popravljeno 2 krat.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 25 Jan 2014, 16:13 
Odsoten
Duplo
Duplo

Rumena ploščica se ujema s vsemi kockami in lahko jo lahko uporabiš kot navaden motor, le da je en čepek manjši od pravega ter bolj ploščat. Os elektromotorjev ni ploščata ampak okrogla, zato sem moral s strojem za graviniranje narediti natančno luknjo, ki je malo manjša od osi. Ko je zlepljeno se motor ne more vrteti v prazno, če je natančno narejeno. Moč motorja je odvisna od vrste elektromotorja, ter od števila voltov, ki ga napajajo. :)

LP

Zadnjič spremenil LegoJon, dne 26 Jan 2014, 08:32, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 25 Jan 2014, 16:21 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Ne vem če si me razumel. Razdalja med rumeno ploščico in osjo mora biti pravilna, da lahko motor vpneš v model hkrati s ploščico in pini okoli osi v sivem beamu.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 25 Jan 2014, 16:34 
Odsoten
Duplo
Duplo

Sem razumel, kar si hotel povedati. Spodnja kocka je uporabna, sem že probal. Pri pravem motorju je enako. :)

LP

Zadnjič spremenil LegoJon, dne 26 Jan 2014, 08:26, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 25 Jan 2014, 19:23 
Odsoten
Technic
Technic

Brez natančne stružnice luknje v technics os ne moreš popolnoma soosno vrtati. Torej, kako tole izgleda, ko se vrti? Tudi ni reduktorja, kot pri original motorju, tako da ne-soosnost pride še toliko bolj do izraza. Mislim tudi, da so LEGO motorji vseeno malo bolj kvalitetni, kot ta, ki je prikazan na slikah. Glede na mojo strahotno veliko aktivnost, kar se kock tiče, bom ostal kar pri originalih. Je pa res (in tedaj taka modifikacija pogojno pride v poštev), da se velikokrat pojavi situacija, ko je original za čepek predolg ali predebel.
Najbrž je to samo prikaz, kaj se da narediti. Bi pa jaz, za zagotovitev pravilne višine osi, uporabil čepkasto kocko s technics luknjo.

p.s.: ni v povezavi s temo, ampak moram omeniti! Kar težko je brati, saj niti ena vejica ni na pravem mestu; pravzaprav jih sploh ne uporabljaš. Podobno je s predlogi s in z.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 25 Jan 2014, 22:30 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Ja, ravno to je moje vprašanje, kako si dosegel točnost s tem, da si samo motor na kocko nalepil. Močno dvomim, da se vse ujame. Jaz sem rešil tako, kot je predlagal Abnornmal. Os v kocko, da je os na pravem mestu:

Slika

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 25 Jan 2014, 22:41 
Odsoten
Duplo
Duplo

Da sem dosegel, sem poravnal z aluminijasto folijo(je pod elektromotorjem ), ki poskrbi, da se vse ujema.
Zanimiv motor na tvoji sliki!

lp

Zadnjič spremenil LegoJon, dne 26 Jan 2014, 08:39, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 26 Jan 2014, 00:00 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

legomaster, brez zamere, a prosim, potrudi se in svoje besedilo opremi z ločili, tako kot se zagre. Prav tako naj bo besedilo razumljivo. Logično je, da se naredi napaka sem ter tja, a stavek, kot je tale: "Sem razumel je pravilna razdalja sem probal.", je milorečeno "žbljaza".
Naslednjič bo vse skup letelo v smeti.
Prosim, popravi svoje prispevke.
Hvala za razumevanje.
LPG

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 26 Jan 2014, 08:44 
Odsoten
Duplo
Duplo

Sem upošteval, in uredil.
Hvala za opombo. :)

Lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 26 Jan 2014, 18:45 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Kraj: MB / MS
S subixom sva že lani poskušala narediti PF "S" motor.
Nabavil sem par motorjev (6V - 12V) z različnimi reduktorji (30 - 200 obratov). Motorji so vidni tukaj:
http://www.pavsic.com/kocke.si/smartcontrol/IMAG0013.jpg

To so bili najmanjši motorji z reduktorji, ki sem jih našel. V osnovi je bila želja narediti zamenjavo za rdeč mikromotor, vendar tako malih motorjev nisem našel.

Subix je potem izdolbel kocko in vanjo zalepil motorček. To je sicer en način, vendar je problem tega sama obdelava kock. Potrebno je biti zelo natančen, da enakomerno zbrusiš kocko, da je motor na točno pravi poziciji. Če imaš CNC stružnico še gre, če pa delaš "na roko", je pa malo problem. Zato sem tudi počakal, da sem dobil 3D printer. Zdaj še čakam na ogrevano mizo, da bom lahko printal ABS plastiko (zaenkrat samo PLA).
En hiter test printanja kocke je tule (PLA plastika, brez končne obdelave):
http://www.pavsic.com/kocke.si/3dp/WP_20131226_006.jpg
http://www.pavsic.com/kocke.si/3dp/WP_20131226_011.jpg
http://www.pavsic.com/kocke.si/3dp/WP_20131226_014.jpg
(potrebuje kdo 3x3 brick :D)

PLA je narejen iz koruze (škroba) ima pa to slabo lastnost, da postane "mehak" pri 50-70 stopinjah, zato tudi ne zgubljam kaj dosti časa z njim. Ko bom pa imel printer nadgrajen z možnostjo tiskanja ABS plastike (komora, ogrevana miza..) pa se bom tudi resno lotil takih zadev ("lego" ohišje za take motorje, motoriziranje kretnic z modelarskimi servo motorji in druge možnosti).

ABS izdelki se lahko "spolirajo" v acetonskih hlapih, kjer se "zalijejo" te majhne nepravilnosti oz. črtice od printanja. Tako dobimo gladke in svetleče površine, kot da izdelek ne bi bil printan ampak brizgan (kot so kocke).

Nazaj na motorčke...
Potrebno je samo najt prave motorčke (cenovno zanimive s pravimi reduktorji in z dovolj navora) in za njih sprintat ohišja (zadeva je čisto enostavno ponovljiva - ko imaš enkrat izdelan 3D model, lahko sprintaš enega ali pa 100 komadov). Ampak seveda je za to potreben čas in določen vložek (nabavit motorčke, zrisat ohišja, preverit delovanje v praksi itd... to pa pač traja).

Glede osi motorja. Eni imajo okroglo (valj), pri drugih pa je ta os po eni strani malce zbrušena, da v preseku zgleda kot črka D.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 26 Jan 2014, 19:32 
Odsoten
Duplo
Duplo

S 3d printerjem lahko narediš čisto vse, kar je s plastike, tudi lego kocke! Tudi jaz ga počasi poskušam zgraditi, vendar mam probleme s tistim delom, ki tali plastiko( Extruder), ter plastiko, ki bi jo talilec talil.
Ima kdo kakšne nasvete ?
Vesel bi bil pomoči. :D

lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 26 Jan 2014, 19:41 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Jaz imam to glavo: http://e3d-online.com/E3D-HotEnds/E3D-Bowden-HotEnds/E3D-V5-1.75mm-Bowden-All-Metal-HotEnd

Extruder pa je samo koračnik z reduktorjev + kovinski "zobnikec", ki potiska plastikov v bovden, preko tega pa v glavo. Moj printer je zasnovan na Ultimakerju.

Drugače pa ja, s 3D printerjem lahko narediš marsikaj (npr. nosilec za mobitel za v ženin avto, nov zobnik za 30 let staro iskrino "flajšmašino", modelčke za piškote, :D ...), ni pa vsemogočen... So omejitve in zahteva kar nekaj vloženega časa, da dobiš občutek za plastiko in printer in s tem ponovljive izpise. Npr že zamenjava plastike iz rdeče v črno ti popolnoma spremeni parametre tiskanja (temperatura, hitrost, "flow", ...) in vsi so med seboj povezani. Če hočeš printat hitreje, moraš povišat temperaturo itd... V glavnem... je precej "magije" zraven. Ni vse 100%.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 26 Jan 2014, 19:56 
Odsoten
Duplo
Duplo

Hvala za informacije!
Probavam ga zgraditi iz materialov, ki jih imam doma. A misliš da ga je mogoče zgraditi doma(mislim cel 3d printer razen elektronike) ?
Hvala za odgovore!
Lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 26 Jan 2014, 20:29 
Odsoten
Technic
Technic

@bpavsic: še malo se hvali, pa boš printal veliko kock, recimo železniška križišča in drugo:-) Samo da najdem dark bley ABS.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 26 Jan 2014, 21:35 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

@legomaster

Ja, samo z rezultatom ne boš zadovoljen... V osnovi je zadeva zelo enostavna, v praksi pa vidiš kake komplikacije so vse...

@teflon

Hehe, križišče imam tudi sam namen sprintat, čakam samo ABS nadgradnjo in plastiko. Sivo ABS plastiko (poleg črne, bele, oranžne, zelene, rdeče in vijolične) sem že naročil, ne vem pa, kakšen odtenek bo... Upam, da podoben DBGju...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 27 Jan 2014, 13:51 
Odsoten
Technic
Technic

@bpavsic: :) Se javim za en kos. Povej, ko boš pobiral prednaročila.

Jaz sem imel kar nekaj idej - ozkotirna železnica (raven tir), zavoji z večjimi radiji, tirnice za roller coaster. A je res veliko dela od ideje do končne izvedbe, še sploh pri mojemu printerju, ki je bolj igračka.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 27 Jan 2014, 14:19 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

@teflon
Saj so vsi igračke, ne samo tvoj. Določen del končne kvalitete je odvisen od same zasnove tiskalnika, del od plastike (so ogromne razlike med prodajalci/proizvajalci), preostanek pa od živcev (ko ga nastavljaš) :D

No, idej je itak precej :) Kompletno novega seta kock pa tudi ne bomo razvijali ali pač? Sam se bom lotil predvsem manjših stvari, kot sem že omenil adapter za modelarski servo za kretnice, ohišje za mini motorček itd. (samo zato, ker mi je škoda kretnice oz. ostale kocke modificirat).

Hehe, prednaročila :D Ta je pa dobra :) Bom ga pa najverjetneje prinesel na KF, pa se lahko kaj tam sprinta (20.2. bi naj dobil dele za nadgradnjo za ABS).

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 27 Jan 2014, 14:32 
Odsoten
Technic
Technic

Sicer sva že precej OT, a ne vem, če ga je smiselno vlačiti na KF. Tam je že tako intenzivno, potem boš pa še vmes hito kaj programiral ipd. Pa polovica kockarjev bo šokirana, ker boš delal ne-legokocke :-)

Za prednaročila sem pa resen, ti samo pogruntaj ceno pa bo.

LP mare

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 22 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: MSN [Bot] in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: