Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 08 Dec 2019, 01:43

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 3 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
OdgovorObjavljeno: 14 Sep 2013, 00:41 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Koper / Ljubljana
OOB = out of book :)

V 80. in začetku 90. let je v seriji technic vsakih nekaj let izšla knjiga idej, v kateri je bilo nekaj načrtov za kreacije, ki se jih je dalo sestaviti s kombiniranjem kock iz dveh ali treh uradnih setov. Ena zadnjih tovrstnih knjig je bila 8891 Idea Book (oziroma po drugih virih Designers Idea Book ali Designer's Manual) iz leta 1991, v kateri je načrt za manjše podvodno vozilo, ki se praktično v celoti sestavi iz seta 8862 Backhoe, pri čemer so izkoristili veliko število pnevmatskih elementov, ki jih vsebuje ta set.

Slika

Slika
Enosedežno plovilo za raziskovalna oziroma vzdrževalna dela pod vodo. Plovilo ima kar precej funkcionalnih delov, in sicer prijemalne ročice in lopato spredaj, motorje oziroma pogon v zadnjem delu ter smerno in višinsko krmilo na repu. Ob straneh so nameščeni še tanki, ki pa imajo le estetsko funkcijo.

Slika
Pogled na sprednji del vozila z lopato in prijemalnimi ročicami.

Slika
S pnevmatiko se upravlja lopata ter spreminja pozicija prijemalnih ročic.

Slika
S kolesom na strehi kabine se spreminja naklon prijemalnih ročic.

Slika
Na vsaki ročici je dodana elastika, ki ob premikanju z rumenim liftarmom prijemalne klešče vrača nazaj v osnovno pozicijo oziroma preprečuje, da bi sivi liftarm prosto opletal naokrog. S tem se dejansko zelo dobro posnema funkcija pravih tovrstnih ročic oziroma klešč.

Slika
Pogled na zadnji del vozila. S kolesom se spreminja naklon 'motorjev', ki jih predstavljata veliki platišči, sivi liftarm desno pa je namenjen obračanju smernega krmila. Gibljivi sta tudi obe višinski krmili, ki pa se obračata na najbolj preprost način preko pinov, s katerima sta pritrjeni na ogrodje.

Slika
Spremenjen naklon motorjev in zasukano smerno krmilo.

Plovilo je kar zanimivo izdelano, čeprav v primerjavi z izvornim setom ne vsebuje nekih hudo dodelanih tehničnih rešitev (tudi pnevmatika ima tukaj dejansko precej manjšo vlogo), je pa zato večji poudarek na številu funkcionalnih delov, ki so jih uspeli vključiti v končni izdelek. Edina rahlo nenavadna stvar, ki mi je padla v oči, je izvedba prenosa za nagib prijemalnih ročic, ki poteka preko dveh kronskih zobnikov, čeprav po sestavljanju ostaneta dve neuporabljeni 24-zobni kolesi. Je pa prenos vseeno gladek in ne prihaja do zatikanja ali preskakovanja.

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

OdgovorObjavljeno: 14 Sep 2013, 23:47 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Kraj: Ajdovščina
No, BS se je kot kaže vrnil. Iz prispevka ni razbrati, ali imaš to knjigo dejansko v posesti, ali pa si načrt dobil po drugi poti. A imaš v planu še kakšen OOB te sorte? Ali se je velika rumena nakladalna žlica pojavila v več setih? Tukaj očitno rabiš dve... Sicer pa mi je veliko bolj všeč tista novejša podmornica z air tankom. Technic serija je resnično veliko napredovala in se mi zdi, da imajo ti seti iz osemdesetih predvsem veliko sentimentalno vrednost...
Lp in hvala za zanimiv prispevek:-)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 Sep 2013, 23:20 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Koper / Ljubljana
Nimam originalne knjige, imam pa izvorni set, in ker knjiga vsebuje samo navodila, ki so itak dostopna marsikje na spletu, se mi je zdelo zanimivo sestaviti tole, ker rabiš zelo malo dodatnih kock. Tole v zvezi z nakladalno žlico je pa dobro vprašanje... Na slikah in navodilih v knjigi je videti, da naj bi bila na vsaki strani ena - podmornica se pojavlja slikana tako z leve kot z desne, pa jo je vedno videti, nikjer pa ni nobene slike niti pogleda iz take perspektive v navodilih, da bi bili vidni obe žlici hkrati. Tako da sem dodal še eno čisto zaradi lepšega končnega videza. Se je pa tale rumena pojavila samo v dveh setih (pa še v enem service packu).

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 3 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: