MOD 10277 - Crocodile Locomotive

LEGO MOC, MOD ali OOB, tudi LDD, stud.io ipd
Odgovori
Sporočilo
Avtor
lukaludl
Prispevkov: 39
Pridružen: 15 Nov 2013 14:38
Kraj: Ljubljana
x 46

MOD 10277 - Crocodile Locomotive

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#1 Odgovor Napisal/-a lukaludl »

Pred kratkim sem se pod tole temo na kratko razpisal o osnovni napaki razporeditve koles in artikulacije novega Creator Krokodila. Želja po izboljšavi je prevagala tehtnico in takoj naslednji dan sem si nabavil svoj set. Moram pa reči, da sam dizajn (če spregledamo "špranji" in motorje napačnih barv ;) ) zelo dobro povzame osnovno obliko same lokomotive. Res se pozna da je šel TLG iz svojih okvirjev šestih čepkov, pa četudi le do sedmih :P .

Kot sem že napisal, se mi zdi, da je pogonsko drogovje ena izmed ključnih lastnosti lokomotive, ki ji daje rahel nostalgičen pridih parnih lokomotiv. Seveda se mi zdi zelo "šlampasto", da je TLG le-tega upodobil le polovično. Kolo, prek katerega se je gibanje prenašalo se ne vrti, sama lokomotiva pa ima artikulacijo na napačnih točkah. Pri pravi lokomotivi na sredinski del ni bilo pritrjenih osi, le-te so bile pritrjene na pogonski sklop, po enega na vsaki strani lokomotive. Tako sem se tudi lotil predelave, saj sem jo obenem želel motorizirati s pomočjo Power Functions sistema. Prav tako sem zadelal "špranji", zamenjal barvo ponazorjenih motorjev (pri pravi lokomotivi so črne barve), odstranil sredinsko okno in odvečne grille na sredinski "enoti", saj je bila slednja po mojem mnenju predolga. Le nekatere so imele okno na sredini, nikjer pa nisem zasledil rešetk, ki so jih ponazarjali grilli. Zaradi nove artikulacije so stopničke šle stran, tudi ročaji so se morali pomakniti nekoliko višje. Nadomestil sem tudi potiskan tajl kompresorja s kompresorjem zidanim iz kock, saj je prvotnega "metalo ven"; celotno podvozje je črno, le tajl je bil DBG. Za sedaj ima moj MOD le eno slabost - vodilna kolesna dvojica. Nanjo se priklopijo vagoni, na ogrodje pa jo pritrjuje le pin s čepkom. Zaenkrat je ta slabost le teoretična, saj sem naredil test pod stresom s štirimi štiriosnimi vagoni, pin pa ni popustil. Imam pa občutek, da ne bi zdržal prav zelo veliko več stresa. Za zdaj naj bo tako, po potrebi bom popravil. "Karoserija" vsakega pogonskega sklopa pa je zaradi natrpane notranjosti pritrjena le z dvema čepkoma. a poleg tega sloni še na nekaterih delih podvozja. Vem da ni pretirano veliko, a je zadostno :P .

Slika
Srednji del je za dva čepka krajši, vodilni kolesni dvojici na vsaki strani pa sta prestavljeni za pol čepka bolj ven, torej je po vsej predelavi celotna lokomotiva za en čepek krajša.

Slika
Ker je sama lokomotiva znana po moči in ne hitrosti, sem na vsako stran vgradil po en motor in blag reduktor. Priznam pa, da sem uporabil žagane kocke, ki mi v uradnem naboru kock od nekdaj manjkajo: technic osi dolžine 1 čepka. Brez njih se takega dizajna preprosto ne da izvesti, ker je motor v napoto, pritrjene so namreč na pogonsko kolo, ki ga na mestu drži pogonski drogovje.

Slika

Slika
V ovinku se špranji lepo pokrijeta, tako da se v nobenem danem trenutku ne vidi "skozi" lokomotivo, tako kot se je to dalo pri OOB setu.

Slika

Slika
Najhujša tirna situacija, ki jo lahko doleti je "S" ovinek. Prepelje ga brez težav, le kolesa brez vencev se postavijo prek ovinka, a vendar se mi to zdi sprejemljivo na pram napačni artikulaciji, pri kateri so kolesa v ovinkih prav tako odtavala preko tirov.

Slika
Ostanek prvotnega ogrodja, pri katerem prevladuje DBG.

Tukaj je še povezava do videoposnetka, ki prikazuje lokomotivo v ovinkih. Ob povratku je prikazana polna hitrost s polnimi baterijami.


Lp Luka
Zadnjič spremenil lukaludl, dne 03 Jan 2021 12:50, skupaj popravljeno 1 krat.
Če zgleda neumno, a dela, ni neumno.

Uporabniški avatar
legofrik
Site Admin
Prispevkov: 726
Pridružen: 28 Mar 2008 15:31
x 729

Re: MOD 10277 - Crocodile Locomotive

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#2 Odgovor Napisal/-a legofrik »

Odlična predelava. Ti bom dal kar svojo mašino in kocke, da ne izumljam tople vode. :D
Torej, če bi priklopil na njo tri takšne vagone, kot so na sliki spodaj, najbrž ne bi bilo problema? Ali meniš, da je vagon vseeno predolg (50 čepov). Me zanima tvoja ocena glede matranja tako predelane lokomotive s tremi vagoni cel dan na KF-ju. :)

lukaludl
Prispevkov: 39
Pridružen: 15 Nov 2013 14:38
Kraj: Ljubljana
x 46

Re: MOD 10277 - Crocodile Locomotive

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#3 Odgovor Napisal/-a lukaludl »

Glede matranja se pomoje ne bi matrala toliko kot bi se OOB, ki ima vgrajen le en motor in pogon le na dve osi. Je pa res, da verjetno pokuri več baterije pa še počasneje gre, OOB ima zobniški prenos 1:1, MOD pa cca 1:2,8. Bi bilo treba sprobat, bom naredil še nekaj testov, da vidim, kako dolgo vozi s spodobno hitrostjo, četudi po original Legovih R40 ovinkih. Skozi te gre MOD namreč veliko lepše, kot to počne OOB, ki ima pogonski osi za dva čepka bolj narazen, kar v krivinah povzroči znatno trenje.

50 čepkov se mi zdi primerljivo za merilo, v katerem je lokomotiva narejena. Če bi bili krajši, bi že malo hecno izgledalo. Ovinki na KFju pa imajo tudi večji radij, torej bo vožnja še manj otežena. Bom še malo sprobaval, verjetno predelal vodilni kolesni dvojici in sporočil, kako in kaj se bo pokazalo.
Če zgleda neumno, a dela, ni neumno.

ZFA
Prispevkov: 92
Pridružen: 15 Nov 2014 00:41
x 93

Re: MOD 10277 - Crocodile Locomotive

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#4 Odgovor Napisal/-a ZFA »

Super predelava. Zgleda mnogo bolje kot original.

Redhead1982
Prispevkov: 166
Pridružen: 30 Jan 2010 11:42
x 200

Re: MOD 10277 - Crocodile Locomotive

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#5 Odgovor Napisal/-a Redhead1982 »

Super predelava, čeprav me je malo stisnilo ob žaganju kock. Pohvalno, da si se lotil predelave in izvedbe bolj realnega modela. Na progi izpade super glede na dolžino, sploh v ovinkih.

lukaludl
Prispevkov: 39
Pridružen: 15 Nov 2013 14:38
Kraj: Ljubljana
x 46

Re: MOD 10277 - Crocodile Locomotive

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#6 Odgovor Napisal/-a lukaludl »

@Redhead1982, žaganju kock se ponavadi izogibam, saj se mi zdi, da s tem Lego sistem izgubi del izziva, da stvar izvedeš iz danih delov. Kadar gre le za izgled, se ga na daleč ognem, kadar pa bi zaradi pomanjkanja pravih kock trpela funkcionalnost, se mi zdi vredno narediti tak "greh" :P .
Če zgleda neumno, a dela, ni neumno.

Uporabniški avatar
MajklSpajkl
Prispevkov: 309
Pridružen: 28 Dec 2012 20:17
Kraj: Wajdušna Metropola
x 299

Re: MOD 10277 - Crocodile Locomotive

  • Prijavi se za všečkanje prispevka.

#7 Odgovor Napisal/-a MajklSpajkl »

Rezanje technic osi zame že dolgo ni več greh. Sem si tudi sam nekaj krat pomagal z n+0,5 dolžinami. Odlična predelava!
It's not me, it's my alter LEGO!

Odgovori