Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 09 Dec 2019, 11:37

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 10 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: MOD 8285 Tow Truck RC
OdgovorObjavljeno: 05 Feb 2017, 16:40 
Odsoten
Technic
Technic

Za uvod v predstavitev tegale MOD si bom dovolil nekoliko daljše pojasnilo. Tisti, ki nočejo brati mojega nakladanja priporočam, da preskočite besedilo in se zapodite naravnost med slike. Za ostale pa upam, da vam ne bo suhoparno. S svojimi pogledi bom morda malo nakazal pot, ki jo je Legov technic s svojimi flagshipi prehodil v zadnjem desetletju.

Moj prvi technic model je bil 8421 iz leta 2005. Ta model me je navdušil s sestavljanjem, konstrukcijo in igralnostjo. Istega leta sem nabavil še tovornjak 8436 iz leta 2004, ki pa je bil zame precejšnje razočaranje, saj je bila konstrukcija vse prej kot toga (podobno zamero imam do legendarnega 8455). Leta 2006 pa je Lego predstavil črnega ameriškega vlačilca tovornjakov. Večini je ta bil zelo všeč, saj je zelo igralen, imel je tudi pnevmatiko – nek standard tistega časa, meni pa nikakor ni prirasel k srcu, saj je tudi tu bila precej oslabljena (zvijajoča se) konstrukcija. A če ne drugega, 8285 predstavlja soliden nabor gradnikov. Zato sem pred leti tudi nabavil enega, ki pa je sameval na polici. Pred letom sem spet našel enega neodprtega in v napadu Lego-nerazsodnosti kupil tudi tega. Set je nekaj časa preždel v omari, a nedavno sem se odločil, da se malo razvedrim s sestavljanjem velikega seta. Saj poznate občutek, le vi in kup kock. A po par urah me je sestavljanje minilo. Set je originalno zapakiran v številne neoznačene vrečke, kar samo po sebi ni problem, nekateri sestavljalci imajo celo raje tako. A hudič je, ker so deli po vrečkah popolnoma brez reda in sem moral za iskanje enega delca prebrskati vse vrečke. Za še večji kaos pa je poskrbela barvna paleta, ki je pretežno rdeče-črna. Super, dokler moški v srednjih letih s pešajočim vidom ne išče malega črnega delčka med tisočimi drugimi podobnimi črnimi delčki. Nikoli si ne bi mislil, da mi bo všeč Legovo barvno kodiranje (color coding) iz zadnjih let. Kakorkoli že, nekje na sredi sem obstal brez volje po nadaljevanju sestavljanja. Ponavadi tak kos romal na mizo, kjer je nabral nekaj prahu, nato pa je šel v razgradnjo in reciklažo.
A tokrat sem malo preveč gledal rebrickable, kjer sem našel par zanimivih načrtov in jih počasi sestavljal. Vmes sem si zaželel tudi kakšnega motoriziranega seta, vendar je Terex preveč glomazen, Hanovi tovornjaki zahtevajo precej dodatnih kock, ultimate 42009 pa sem že sestavil. A kmalu sem naletel na (Madsenov 8285 Tow Truck RC) s kar osmimi motoriziranimi funkcijami. Navodil sicer ni bilo, bil pa je LDD model in sem se precej veselil sestavljanja. A že kmalu se je pokazalo, da je sestavljanje precej mučno, saj tablica ni ravno najboljši način za upravljanje s tako velikim modelom (število kock je iz osnovnih 1877 naraslo na 2139). Tako sem spet kmalu prišel do točke frustracije in grozilo je, da bo na polici končal še en nedokončan model.

Madsen je poleg modela pripravil tudi skice motorizacije, ki pa je bila razmeroma preprosta. Prejšnja hiba modela – precej slabotna konstrukcija, se je izkazala za prednost pri motorizaciji, saj je na voljo bilo res veliko prostora, tako da sem uvidel, da navodil niti ne rabim in sem se vsega lotil po svoje. Seveda bi pretiraval, če bi rekel, da je vse šlo kot po maslu, a vendarle po parih popravkih lahko predstavim svoj 8285 RC model.

Za razliko od Madsenovega pristopa, sem se odločil za pogon na obe zadnji osi. To je predstavljalo precejšen problem, saj model enostavno ni tog in je XL motor povzročal zvijanje ohišja. Morda bi bilo smiselna vgraditev reduktorja, a sam sem raje vgradil L motor (seveda ni šlo gladko, ker je L za en čep daljši). Za zavijanje sem uporabil servo motor, ki lepo paše pod kabino. Za večino ostalih funkcij pa sem namenil M motorje, ki so povečini dovolj močni.

Dokončan izdelek smo dodobra preizkusili. Morda mu manjka še kakšna finesa, a z narejenim sem precej zadovoljen. Tudi upravljanje z njim je dokaj enostavno, s tem se strinja tudi podmladek. Skratka tale zgodba je popis kako iz dolgočasja tudi malo slabši sestavljalci pridemo do zadovoljivega končnega izdelka, ki ima nekaj naših korenin.

Model ima motoriziran:
- Pogon (naprej nazaj), povezava na model motorja V6
- Zavijanje prednjih koles
- Zadnji stabilizatorji
- Roka za nalaganje prednjih koles
- Nastavek za prednja kolesa
- Roka za kavelj (dvigovanje/spuščanje)
- Roka za kavelj (izvlek)
- Kavelj

Sedaj pa k fotografijam:
Takole je videti od strani. Ni dosti razlik do originala, s tem da nisem lepil nalepk.
Slika

Z vzdignjeno roko je videti takole:
Slika

Pogled od zadaj razkrije, da se gabariti niso kaj dosti spreminjali. Sem pa ponosen na izvedbo dviganja nastavka za kolesa z vsemi zobniki.
Slika

Pogled pod pokrov motorja razkrije V6 in precej švohotno konstrukcijo.
Slika

Od zadaj so vidni trije motorji, ki poganjajo zgornjo roko.
Slika

Od spodaj pa je vidnih še ostalih pet (peti je tik nad rumeno osjo).
Slika

In še fotografija med delovanjem pogona:
Slika

Upam, da vam je MOD všeč.

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka: Re: MOD 8285 Tow Truck RC
OdgovorObjavljeno: 05 Feb 2017, 20:07 
Odsoten
System
System

Glede na napisano moram reči kapo dol tebi za prelivanje znoja in hkrati odlično modifikacijo.
Tega modela nimam in ne moram reči kaj dosti. Mi je pa že od nekdaj všeč. Mogoče pride čas, da bo tudi v moji lasti enkrat.
Lahko bi pa naredil kakšen video, da vidimo vse te motorizirane funkcije, da čujemo kakšno škrtanje (po moje ga ni) , pa še kakšen avtek bi lahko zraven na servis potegnil in podobne stvari.

LP Valter

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 Feb 2017, 20:48 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Kraj: Ajdovščina
Uf Mare, si se pa razpi...sal :-) Sem prečital vse ;-) Lepo si ga našopal z motorji, pohvalno - glede na to, da jih je toliko jecodlično, da nikjer ne štrlijo izven osnovnega izgleda originala! Moram pa priznati, da je brez nalepk malo pust. Bil je tudi na moji listi želja, pa sem nekako opustil slinjenje po starih setih - no edino 8880 bi si nekoč privoščil od (danes dragih) legend, pa mogoče še Air tech Claw rig.

Lep pozdrav,
Miha

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 Feb 2017, 20:52 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Brez nalepk in srebrnih kosov je res nekoliko dolgočasen. Po moje odtehta, ko se začne premikati...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 Feb 2017, 21:05 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

@subix: Če prav vidim je vsa "srebrnina" namontirana...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 Feb 2017, 21:38 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

A te feltne so srebrne? Se mi zdi da sta bili dve izvedenki, ena s srebrnimi in ena s sivimi feltnami. Jaz sem svojega prodal preden sem ga sestavil in kot se spomnim so bile notri srebrne feltne.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 Feb 2017, 21:55 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

KOt vidim na sliki s strani so feltne srebrne - no, naj teflon pove :-)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 Feb 2017, 23:56 
Odsoten
Technic
Technic

Hvala gospodje za vaše mnenje. Malo sem se razpisal, ker sem kar ponosen na končni izdelek. Sicer v živo zgleda precej bolje tudi brez nalepk, saj je velika mrcina. A sem ga sedaj res polepil. Ni hude škode, saj je večina nalepk na panelih.

Na nalepkah sem videl, da je dizajner Wabra. Nekaj njegovih stvaritev mi ne sede ravno najbolje, a o tem bom raje pisal kdaj drugič.

@9 fingers: video, Hm, se bojim, da nisem najbolj spreten in trenutno nimam znanja za urejanje. Morda pa kdaj.
@MajklSpajkl: starejši seti imajo malo različen način sestavljanja, toda predvsem imajo manj delov in zatorej ni pretirane zahtevnosti. Čeprav sestavljanje tegale je precej zoprno, saj se sestavlja malo tu in malo tam. Ni zlaganja po segmentih, kot je navada sedaj. Air Claw je zanimiv že zaradi prepleta pnevmatike od spodaj. Zgleda kot Allen.
@subix: kot si že ugotovil, obstajata dve verziji, starejša s srebrnimi feltnami in novejša s sivimi. Prva (ta na sliki) je precej lepša.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 Feb 2017, 13:25 
Odsoten
System
System

Super! Sam bi si želel, da bi Lego že v osnovi prodajal tako motorizirane različice Technic modelov, ali pa da bi vsaj dodali načrte za motorizacijo.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 Feb 2017, 19:46 
Odsoten
Technic
Technic

Tole je pa MOD po mojem okusu - od zunaj je tak, kot original, od "znotraj" pa čisto drugačen in popolnoma motoriziran. Iz previdnosti si se tudi znebil pnevmatike in sedaj edina pnevmatska funkcija najbrž bolje deluje. Vidim, da nisi uporabljal novejših kock, temveč si uporabil originalne - zanimiva je sestava zadnjih osi, ki se dandanašnji gradi popolnoma drugače. PF komponente si pa odlično skril, še posebej sprejemnike in BB. Nekoliko je najbrž olajšala modifikacijo enostavna gradnja ogrodja, kjer je za današnje razmere zares veliko praznega prostora. Mora pa tole kar šibat, saj je prestava do pogonskih osi precej nizka.
Na žalost v tem modelu zame ni kakšnih pametnih kock (razen ta-dolgih beamov), zato pri meni kar stoji v enem kosu. Motoriziral pa ne bom, ker so vozne lastnosti zaradi togega vpetja osi nekoliko okrnjene.

p.s.: sem stare šole in z užitkom preberem tudi kakšen malo daljši uvod!

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 10 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: