Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 19 Okt 2019, 14:48

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 5 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: MOC Poltovornjak
OdgovorObjavljeno: 03 Feb 2017, 22:32 
Odsoten
Duplo
Duplo

Kraj: Dramlje
Pozdravljeni.

Končno sem uspel poslikati že kar nekaj časa sestavljeno kreacijo, ki z nekaj domišljije celo spominja na ameriški poltovornjak. Po že ne vem koliko poskusih, mi je končno uspelo sestavit vozilo, ki je vsaj malo primerno za predstavitev.
Sestavljal sem čisto na pamet, brez da bi spominjalo na kakšno realno vozilo. Cilj je samo da vse deluje kot je treba.

Takole izgleda na daleč.
Slika

Sprednja maska in odbijač zgledata robustno.
Slika

Zadek, kjer se zadnja stranica tudi odpre navzdol. V podvozju pa se vidi diferencial. Pod njim pa sistem za dvig kesona.
Slika

Vrata in pokrov motorja se odprejo. Namesto motorja pod pokrovom je samo krmilje, žice od lučk in omejevalec ovinjkanja.
Slika

V kabini je samo baterija. Rdeča ročica zadaj preklopi iz pogona na zadnje kolo v dvig kesona, saj je dvig vezan kar na pogonsko os. S tem sem prihranil pri enem sprejemniku. Modra ročica spredaj pa zaklene pogon na sprednja kolesa. V nasprotnem primeru bi se keson dvigoval, avto pa lezel naprej.
Slika
Slika

Še pogled podvozja. Na sprednji in zadnji osi je diferencial, prav tako so preko diferenciala vezane sprednja in zadnja os. Vzmetenje sem izpustil. Gibljivost sem dosegel, da sem sprednjo in zadnjo polovico vozila povezal z turntable elementom.
Za pogon pa sem uporabil kar dva xl motorja, ker sem želel čim več moči, kar pa se je izkazalo za zelo slabo za zobnike v srednjem diferencialu, ko avto naleti na oviro - ne ostane nič od njih.
Slika

Še z dvignjenim kesonom.
Slika

Bil pa sem pod prisilo narediti, da se keson nasloni do kabine, ker se v nasprotnem primeru avto precej upogne na gibljivem spoju.
Pa še ena za konec.
Slika

V glavnem z avtom sem z tehničnega vidika še kar zadovoljen, kar se pa izgleda tiče, bo pa potrebno še kar nekaj časa delati na tem.

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka: Re: MOC Poltovornjak
OdgovorObjavljeno: 04 Feb 2017, 18:47 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Zaminiv MOC. Na hitro se vidi, da je v sredi preveč obremenjem in se upogne, saj sta motorja kar težka.
Prostora pa imaš še za večje gume, saj imajo Ameriški tovornjaki kar velike.
Drugače pa zaminiv MOC
Lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 04 Feb 2017, 19:25 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Kraj: Ajdovščina
Vidim, da ti je zadišalo še kaj drugega kot le (odlični!) tišlerski stroji ;-) Lepo.

Za prvega, je tale poltovornjak kar v redu. Verjetno je izbira nagibnega "vzmetenja" malo neposrečena, še posebej zato, ker tile starejši turntable-i res bolj slabo držijo na upogib in se precej pozna, da se mučijo pod težo. Kar se tiče pogona sta dva XL motorja res malo pretirana za takle manjši tovornjak - ker ženeš obe osi praktično z nezmanjšanimi vrtljaji, je ob blokadi koles praktično edini možen rezultat pri 2 XL motorjih, da zobniki vsaj preskočijo, če so dobro vpeti, pa jih zaradi moči XL motorjev poje... mogoče tik ob kolesih zamenjal pare 12/20 z zobniki 8/24 - ker bo avto za približno polovico počasnejši, bi moral biti učinek blokade koles na zobnike blažji...

Glede karoserije, bi bilo po mojem mnenju fino uporabiti vsaj kakšen panel, ker mi "zidanje" z beami ni preveč všeč - izpade malo "pretežko" in oglato. Tudi gume bi bolje sedle kakšne izmed "balonastih".

Upam, da ni izpadlo vse preveč "šimfasto" in da ti nisem vzel preveč volje ;-)
LP, miha

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 Feb 2017, 21:16 
Odsoten
Duplo
Duplo

Kraj: Dramlje
Ma nisi mi vzel volje. Se tudi sam zavedam, da tale moc res ni nek presežek tehnologije, kaj šele izgleda. :wink: Nagibnega mehanizma sem se lotil zaradi tega, ker sem se pri vzmetenju "izgubil" in podrl vse skupaj in se lotil tega. Kolesa sicer imam balonasta, vendar so še manjša od teh, tako da sem porabil te, ki imam trenutno največje na "lagru". Dva XL motorja, pa sem dal za pogon z namenom, da ga ni hriba, ki ga ne bi premagal, vendar je zadosti že dovolj velik hrib in teža avta, da popustijo zobniki. Ampak vedno v tem sredinskem diferencialu, na pogonskih oseh ne.
Uporaba panelov pa še pride v naslednji fazi "razvoja".

Lp Miran

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 Feb 2017, 21:47 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Kraj: Ajdovščina
Poskusi se znebiti srednjega diferenciala...

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 5 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: