Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 16 Dec 2019, 09:22

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 4 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: MOC KT-AB-2016
OdgovorObjavljeno: 18 Jun 2016, 21:03 
Odsoten
Technic
Technic

Kraj: Ljubljana
Predstavljam štirikolesnika, ki je bil zgrajen za tekmo KT2016. Vozil naj bi ga nekdo drug, a ga nikakor nisem uspel prepričati. Avto uporablja dva L motorja za pogon, ovinkanje pa je izvedeno s servomotorjem. Napaja se iz vlakovnega BB-ja. Zaradi samo dveh pogonskih motorjev krmili vse skupaj en PF V2 sprejemnik.

Lastnosti:
- širina spredaj: 26 čepov
- širina zadaj: 24 čepov
- dolžina: 36 čepov
- višina: 21 čepov
- hitrost: 0,25 m/s (0,9 km/h)
- masa z baterijami: 844 g
- gume: 81,6x38R

Izgleda takole:
Slika
Slika 1: predstavitvena fotografija

Avto zadošča vseh tehničnim zahtevam za vožnjo v javnem prometu. Ima sprednja žarometa, smerokaze in pozicijske luči.
Slika
Slika 2: pogled od spredaj

Zadaj seveda ne smejo manjkati zavorne luči. Mašina je "navita", zato iz izpušnih cevi pri pospeševanju bruha ogenj.
Slika
Slika 3: pogled od zadaj

Sprednja in zadnja os sta gnani vsaka s svojim motorjem. Pogon je seveda brez diferenciala. Nisem pristaš vzmetenih osi, zato je naleganje vseh koles na neravnem terenu omogočeno z vgraditvijo turntable-a med obe osi. V kabini, ki je brez strehe, sta nakazana voznikov in sovoznikov sedež in krmilo. Za "fake" motor pa je zmanjkalo prostora.
Slika
Slika 4: pogled od zgoraj

Težil sem k čim enostavnejši konstrukciji vozila. Torej, čim manj zobnikov za prenos moči od motorjev do koles. To se najlepše vidi na spodnji sliki. Vidi se tudi turntable, ki je postavljen primerno visoko, da se med vožnjo ne zatika v izbokline terena.
Slika
Slika 5: pogled v podvozje

Prvič sem uporabil konstrukcijo prednje osi, kjer je zobati drog mehanizma za ovinkanje postavljen za prvo os. Konstrukcija avta je to na srečo omogočala. S tem sem uspel zagotoviti, da sta gumi sprednja marginalna točka avta. Zaradi tega lahko avto brez problema spleza po steni (slika 8.), dimenzijo ovire, ki jo lahko prevozi, pa določa zgolj višina tal vozila (slika 7). Ovinkanje izvaja servomotor. Ta rešitev se je na tekmi izkazala kot odlična (predvsem hitra), hkrati pa zavzema malo prostora okoli prve osi, ki ga pri tem vozilu zares nisem imel na pretek.
Slika
Slika 6: mehanizem ovinkanja

Kaj vozilo zmore, sem/smo videl(i) na tekmi. Za tiste, ki niste bili prisotni, pa dve sliki, ki prikazujeta zmožnosti vozila.
Slika
Slika 7: dimenzije ovir, ki jih vozilo lahko prevozi brez nasedanja

Slika
Slika 8: prikaz zmožnosti, vožnja v klanec, nagib okoli vzdolžne osi brez prevračanja, plezanje čez poleno in plezanje na zid.

Zaključek:
na tekmi sem bil s sposobnostmi avta zelo zadovoljen (nekoliko manj z zanesljivostjo oddajnika). Sicer sem za tekmo sestavil drug avto, tale pa je bil za "izhod v sili", vendar sem tistega ta-prvega ob pogledu na progo kar lepo pospravil! Lani sem tekmoval z avtom, pred katerim se letošnji lahko skrije glede na sposobnosti, vendar lanski za KT enostavno ni bil primeren, ker je bil preširok za 25-čepna vratca. Problem smo z letošnjim rešili, vendar ne še popolnoma. Pustimo detajle za drugo leto!

Filmčka ni, ker mi je snemalec pobegnil na morje. Da še nekaj omenim; ali bi lahko tistemu, ki je za mojim hrbtom stalno vpil "dotik....dotik...dotik..." drugo leto prepovedali vstop. Sicer ne vem, kaj je možakar hotel povedati, ampak me je s svojim početjem čisto dekoncentriral...(ne dajem smeškov in ga tudi tokrat ne bom!)

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka: Re: MOC KT-AB-2016
OdgovorObjavljeno: 18 Jun 2016, 22:14 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

Kraj: Ljubljana
Lušten, okreten in zmagovalni terenec.
Kaj naj še drugega rečem?
LPG

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 19 Jun 2016, 09:45 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Koper / Ljubljana
Se strinjam z legofrikom. Marsikateri uradni set bi se lahko skril pred njim.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 19 Jun 2016, 10:22 
Odsoten
System
System

@abormal. Kar se tiče avtomobilčka, vse pohvale. Dobrega izgleda in vrhunske vozne lasnosti.
Kar se tiče prispevka pa kapo dol. Se vidi, da si si vzel ogromno časa in napravil odličen prispevek.

Lp, Valter

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 4 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za: