Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 17 Nov 2019, 17:44

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 6 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Tračni brusilni stroj
OdgovorObjavljeno: 11 Okt 2015, 20:09 
Odsoten
Duplo
Duplo

Kraj: Dramlje
Pozdravljeni.
Končno sem le uspel poslikati moj naslednji projekt, na katerem se je že nabralo nekaj prahu.
Torej gre še za eden brusilni stroj, kateri je bil obvezen v vsaki mizarski delavnici za izdelavo furniranega pohištva. Na nek način je bil ta stroj predhodnik cillidričnega brusilnega stroja - podoben kontaktnem brusilnem stroju, le da je imel namesto traku dva valja, na katera je bil napet brusni papir.
S to preprosto izvedbo stroja sem hotel doseči, da ga zgradim izključno samo iz technic kock, vendar kot boste videli, mi ni popolnoma uspelo pri določenih detajlih.
Dolžina stroja je 52, širina 16, višina pa 21 čepkov.

Stroj izgleda nekako takole.
Slika
Slika
V bistvu je sestavljen iz ogrodja, med katerim sta vpeta dva valja, eden pogonski, drugi gnan preko brusnega traku. Med valji je vodilo, na katerem je pritisna kladica, s katero preko ročke pritisnemo papir na obdelovanec. Delovna miza je pomična po višini in po globini.

Slika
Slika
Slika
Zadnji valj je na vzdolžnem vodilu, ki omogoča, da se pomika vzdolžno. S tem se omogoča zamenjava in napenjanje brusnega traku. Spodaj pa se vidi ročica za dvig in spust delovne mize.

Slika
Slika
Sklop zobnikov za dvig in spust mize. Na obeh straneh stroja je enak, povezan pa je z osjo tik pod mizo.

Slika
Pogonski motor sem uporabil kar M motorček. V bistvu pa je bilo na takšen način pri teh strojih zelo redko izvedeno. Navadno je bilo navitje v valju, tako da je bil motor že kar valj sam.

Slika
Pa še slika deske na delovni plošči.

V bistvu sem z izgledom stroja še kar zadovoljen, delovanje pa je druga pesem.
Dobro deluje dvig, spust, poteg mize. Tudi pritisna kladica lepo drsi po vodilih. Pritisk na papir je bolj tako tako, ker bi moralo biti vzmeteno, ampak je enostavno premajhno za takšno izvedbo.
Vrtenje valjev pa je popolnoma nedelujoče, ko je napet papir. Saj se osi toliko upognejo, da ko zaženem motor, vse skupaj zleze iz osi.
Se tolažim, da bo drugič bolje.

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka: Re: Tračni brusilni stroj
OdgovorObjavljeno: 12 Okt 2015, 19:10 
Odsoten
System
System

Mislim da je tale stroj še dandanes obvezen v mizarski delavnici. Saj pri meni.Ojoj koliko praha sem se dobesedno nažr ob njem. Sicer si pa naredil vse njegove funkcije popolnoma realistično. Ker vem za kaj se gre pri tem stroju,pohvala za zelo dobro izvedbo v lego technic kockah.
LP,Valter

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 12 Okt 2015, 20:04 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Kraj: Ajdovščina
Še ena tvoja majstorska mašina - tako ima moj fotr v garaži. Škoda, da so Technic osi osi tako upogljive in da so morali predhodni stroji v reciklažo. To bi bila res dobra serija za razstavo :-)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 19 Okt 2015, 19:54 
Odsoten
Duplo
Duplo

Ja, res škoda glede osi. Sicer bi se dalo rešit na drugačen način, ampak potem pa izgled ne bi bil kot ta prava.
Za razstavo bom pa tudi poskrbel za celo serijo, saj ne bom razdiral strojev. Tudi prejšnega nisem.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 26 Okt 2015, 11:49 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Tud tale dobr zgldain tudi zelo realno. Ko sem prvic videl pravi stroj, kako brusi les, kr nisem mogel vrjet svojim ocem. U nulo gladko, se ze skor vidis not :)
Ja, enkrat bi blo res dobr videt vse te stroje na KFju. A bos tiste stare se enkrat sestavil?

Keep it simple ;)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 01 Nov 2015, 20:19 
Odsoten
Duplo
Duplo

Tudi moja želja je, da enkrat vse dosedanje stroje prinesem na KF. Ampak še ne na naslednjem. Mi je kontaktna brusilka požrla skoraj vse PF komponente. Delam pa trenutno na drugem projektu, tako da bo šel višek :mrgreen: v trenutnega.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 6 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: