Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 22 Nov 2019, 08:01

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 16 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Moc Mercedes Benz Anataros
OdgovorObjavljeno: 04 Okt 2015, 21:06 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Kraj: Mežica
Predstavljam vam moj projekt katerega sem sestavil za "ReBrick" tekmovanje.
Na tem tekmovanju si moral sestaviti svojo vizijo za Mercedesov tovornjak leta 2045.

Začel sem pred več kot dvema mesecema in sicer s skicami iz katere sem nato sestavil preprosto šasijo. Nato sem se odpravil ven, ter izmeril pravi tovornjak in sicer zadni model Mercedesovega Actrosa. Ker sem imel na voljo samo "tadem" tovornjak, sem mere za vlačilca dobil pri drugem tovornjaku in sicer Volvu FH16 (prav tako zadnji model). Te mere od obeh tovornjakov sem nato združil skupaj in dobil sem merilo 1:16.

Moja vizija je bila da bi bil tovornjak čim bolj aerodinamičen ampak, da bo še vedno imel uporabno kabino. Še več, ta bo imela še nekaj več elementov. Nisem hotel narediti nekih super oblik katere tehnično nebi bile funkcionalne.
Tako sem sprednjo masko "razrezal" na 3 dele tako, da je bolj aerodinamična. Dodal sem ji tudi veliko gladkih površin, razen v spodnjem delu so reže za zrak.
Te služijo med drugim tudi za hlajenje elektro motorja, saj je vozilo popolnoma brez emisij, ker je samo na elektriko. Da pa vozilo samo ne porablja elektrike jo tudi proizvaja in sicer:
-Z zaviranjem,
-Preko sončnih celic na vrhu kabine,
-Preko ploščic na pritisk, ki so vgrajene v vzmetenju,
-Ter preko turbine, ki je v spodjem delu kabine za režami. To poganja zrak saj je pri 120km/h(hitrost tovornih vozil se dvigne :P) zračni upor kar velik.

Slika

Slika
Prevod kaj piše, saj sem zaradi drugih strani napisal v Angleščini:
-Sončne celice
-Pametno okno-ekran, kjer se proecirajo razne stvari med drugi merilniki hitrosti itd...
-Avto pilot senzorji za nadzor pozicije vozila na cesti med samodejno vožnjo.
-Veterna turbina za proizvodnjo električne energije.
Slika
Notranjost je kar konkretno spremenjena. Prostora je samo za enega voznika. Delovni prostor je postavljen na sredino. Zadnji del za voznikovim sedežem je razdeljen v 3 sklope in sicer; desno je tuš ter wc, na sredini je postelja katera se raztegne ko se postavi voznikov sedež na levo, ter na levi je pečica ter hladilnik.
Slika
Vgrajene ima tudi 1 komplet PF luči a za boljšo izvedbo bi jih moral namestiti vsaj še 1 komplet.
Slika
Kabina se dvigne pod njo pa se vidijo cevke za hlajenje ter turbina.
Slika
Prednja os je vzmetena z navadno Lego zvmetjo (vsako kolo ima po eno). A ker je kabina pretežka za to vzmet sem ji moral v pomoč dodati še torzisko vzmetenje, kar se vidi na tej sliki. Zadnja os je nihajoča, saj je narejena za večje obtežitve (prikolico).
Slika
Prav tako se odpro tudi obojna vrata.
Slika

Slika

Slika
VIDEO:

Slike visoke kvalitete:
https://www.flickr.com/photos/136689036 ... 7141139143

Zadnjič spremenil blaz62, dne 04 Okt 2015, 22:01, skupaj popravljeno 4 krat.

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka: Re: Moc Mercedes Benz Anataros
OdgovorObjavljeno: 04 Okt 2015, 21:22 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Hud, točno kaj takega sem si predstavljal, ko sem videl da bo to tekmovanje!

Želim vso srečo pri tekmovanju!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 04 Okt 2015, 22:34 
Odsoten
Technic
Technic

Kraj: Ljubljana
A tako bo to izgledalo čez 30 let. Ampak, ali bo res samo en sedež (če ima avtopilota je to najbrž sedež za sovoznika) in ali bodo luči v bodoče res modre (dandanašnji namreč ne smejo biti). Drugače pa hudo dobro izgleda. Prostor med osema je prav lepo zaprt. Poseben čar izgledu doda tudi poševno postavljen spodnji stranski rob kabine.
Me pa nekaj strašno zanima: od kod ideja, da bi se elektrika proizvajala iz vzmetenja? Ker to je možno (sedaj gre ta energija v toploto). Tista s turbino na veterno energijo je pa čisto za lase privlečena = ni možno, tudi teoretično ne. Nekaj je sigurno res - tale tvoj je brez emisij tudi brez prilagajanja programske opreme.
Škoda, ker ga nisi slikal še od spodaj. Na sprednji osi je kar precejšnja teža in za firbčne bi bilo zanimivo, kako si jo sestavil. Sprejemnik si pa vsekakor dobro zakamufliral.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 04 Okt 2015, 23:15 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Model je super, kaj bo prinesla prihodnost, sploh tako daljna je pa vprašanje.
Takrat verjetno voznika ne bo več, prikolic bo več kot ena in kamioni bodo vozili v konvojih z razdaljo 2m med samo. Namreč to obstaja že danes delujoče, samo ljudje še nismo v glavah pripravljeni na take zadeve na cestah. Ali pa bo čisto nekaj drugega.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 Okt 2015, 08:30 
Odsoten
Moderator

Malo off...mercedes je ravno te dni predstavil HP - Highway pilot in so šli na A8 v DE in je samostojno peljal po AC. Tako da zadeva je tu. Leto 45 bo prineslo verjetno še kaj več kot to.

Drugače pa dobra kreacija edino barvna shema mi osebno nekak ne sede za prihodnost :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 Okt 2015, 09:07 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Kraj: Ajdovščina
Blaž, tole pa trže gate!!! :excited: Oblika ti je fantastično uspela, barvna kombinacija tudi! Vetrobransko steklo je zelo lepo nakazano, kljub temu, da gre dejansko za veliko luknjo :wink: . Glede vgrajenih tehnologij ne bi razpredal, kdo ve kaj bo še, 30 let nazaj so bile so bile diskete velikost LP-ejk pravo čudo :-)
Edini detajlčič na maski, ki bi ga spremenil je ta, da bi vodoravna mini panelčka dvignil za en čepek, da bi z vertikalnima formirala oranžen zvrnjeni L, namesto T - ampak to je že moje picajzljanje :-)

Vso srečo na tekmovanju, kar sem videl na EB nekaj konkurence sicer imaš, prav dosti pa ne. Trenutno bi med prve tri poleg tebe dal še Jono.rockya in Milanov koncept...pa mogoče se dokludi s svojim zadnjim še "zraven štuli".
LP, miha

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 Okt 2015, 10:49 
Odsoten
System
System

Huda mašina. Srečno v tekmovanju.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 Okt 2015, 11:01 
Odsoten
System
System

Lep pozdrav. Iz mojega pogleda je oblika fenomenalna. Tale barvna kombinacija zažiga. Kar nekaj izvirnih rešitev v kabini je prisotnih. Želim ti vso srečo, saj se očitno opazi ogromno truda do detajla.
Lp, Valter

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 Okt 2015, 15:56 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Hvala vsem.
@abnormal
Idejo za energijo iz vzmeti sem dobil iz nekega dokumentarca, kjer so predstavili tak projekt. Šlo je za ploščice na katero bi stopil, ta pa se bi za malenkost upognila, s tem pa bi proizvedla energijo. Sicer zelo malo količino a če to pomnožiš z 1000 ali 100000 je pa druga stvar. ;)
Ja veterna turbina je čisto moja ideja. Razmišljal sem v tej smeri, da če zračnega upora ne moreš čisto izničiti ga pa vsaj uporabi v korist. No sej govorimo v prihodnosti sej, če bi pred 30 leti rekel da bo imel skoraj vsak človek svojo napravo s katero bo klical slikal, snemal, ter bil povezan z vsemi drugimi itd, bi te tudi vsi imeli za norega. ;)

Aja sliko podvozja bom še naredil. Lahko povem da ima tovornjak 1700g in ja večino teže je na sprednji osi tako da kar pošteno "koplje" zadnja os. Sej enako je pri pravem tovornjaku če nima prikolice. ;) Prikolico obljubim, da jo bom naredil če zmagam :P saj so samo kocke problem, idej je dovolj. :P

@subix Ja 30 let je kar dosti časa. Za pomoč sem primerjal sliko tovornjaka pred 30 leti in današnjega. Samo je pa tudi res, da se danes tehnologija veliko hitreje razvija.

@Diablo
Sem spremljal v petek je bilo to. Če koga zanima je tu VIDEO.

@MajklSpajkl
Pustimo se presenetiti kar bo bo. Sestavljal sem z veseljem in tudi projekt mislim da mi je kar uspel. Nekaj malih malenkosti me še moti in jih bom v prihodnosti še verjetno popravil. Ja je še kar nekaj drugih kreacij ki so tudi odlične.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 Okt 2015, 18:05 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Res hudo! Oblika in barvna shema sta odpileni. Do sedaj najbolj všečen koncept. Milanov je tud hud, ampak je preveč futurističen. Všeč mi je tudi, da si za izdelavo oblike uporabil vsesorte kock. Tist cone na strehi je lepo skrit. Sedež na sredini se mi zelo dopade. Ne vem zakaj, a s kipnjeno kabino me zelo spominja na Optimusa.

Da grem še jst mal :offtopic:
Brez skrbi, računalnik še dolgo ne bo nadomestil človeškega voznika, saj delo voznika ni samo vožnja po avtocesti oz po ravnih širokih cestah. Da o parkiranju in pretovarjanju ne govorim :)
Takle highway pilot je samo v pomoč vozniku, da mu ni treba bedet in bit skoncentriran na vožnjo, ampak lahko počiva. Večina ljudi si niti predstavlja ne, kako psihično je šofer ubit po devetih urah vožnje, sploh če ni bilo pravega počitka pred tem. In ja, vožnja na avtocesti je najbolj nevarna prav zaradi monotonosti, saj se prav na avtocesti največkrat zgodi nesreča zaradi ''spanja'' za volanom. Ma, tale debata je za svojo temo.

Blaž, vso srečo pri tekmovanju.

Keep it simple ;)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 Okt 2015, 20:43 
Odsoten
Primo
Primo

Vsaka čast.
Moral bi pokazati svoj izdelek Mercedesovim oblikovalcem.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 Okt 2015, 20:55 
Odsoten
Duplo
Duplo

Kraj: Dramlje
Vrhunsko narejeno. Tudi barvna shema mi je fantastična. Upam, da ga vidimo tudi na KF.
Na tekmovanju pa veliko uspeha.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 Okt 2015, 15:59 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Hvala vam
@Skandinavc FH
Nadomestil nebo, imajo pa novi tovornjaki že toliko nove tehnologije, da ti moraš še samo vrteti volan. Tako so že sprejeli v EU zakon da bodo morali imeti vsi na novo registrerani težki tovornjaki od 1. novembra naprej vgrajen sistem za zaviranje v sili, pod katerega spada tudi sistem za nezaželeno spremembo cestnega pasu.
Sam pa sem se tudi že peljal v tovornjaku s to tehnologijo in lahko povem da tovornjak dela vse sam ti samo še vrtiš volan. Tovornjak sam zavira in nato sam pospeši, seveda pa ima tudi avtomatski menjalnik. ;)

@Elvis_87
Sej mislim, bodo videli te kreacije glede na to, da tudi Mercedes sodeluje zraven pri tekmovanju.

@tacer12
Na tem ga žal ne bo mogoče videti na naslednjem pa je mogoče. :)

Prilagam pa še nekaj slik "drobovja":
Slika

Slika
Ter še moja celotna flota. Levo levo je dvigalo, ki ga še moram predstaviti, desno pa gasilski tovornjak katerega gradim že 2 leti.... :P
Slika

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 Okt 2015, 21:37 
Odsoten
Technic
Technic

A tlele se sprejemnik skriva! Slika od spodaj tudi razkrije, da je razdalja (gabaritna) med gumama na sprednji osi manjša, kot pri zadnji, kar najbrž ni ravno običajno. Glede na to, da je vgrajen ta velik motor; ali zobniki, predvsem v diferencialu, kaj škrtajo? Izgleda, da so sprednje vzmeti res precej obremenjene, ker si postavil kar konkretna omejilca.

Vsekakor tale v tvoji "floti" zares izstopa. Glede na to, da si futuristično navdahnjen, bo najbrž gasilec moral še malo počakati na dokončanje (ko si že ravno omenil prikolico)...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Okt 2015, 22:30 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Nisem siguren a mislim da tudi pri pravem tovornjaku je malo razlike v širini prednje in zadnje osi.
Kot sem že omenil sem hotel moč, zato sem vgradil XL motor, da bo lahko vlekel tudi prikolico. Pri prenosu mi je kar dobro uspelo, da se je peljal brez preskakovanja zobnikov. Enino kar je mogoče je to, da se po daljši vožnji sname kocka na zadni osi in nato začne zobnik preskakovati a sem to že popravil. :)

Hehe, verjetno bo malo počakal ja. Če ne drugega tudi vse skupaj glede sestavlajna in bodo kocke na mizi za nekaj časa zamenjali učbeniki in knjige. :P

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 Okt 2015, 15:59 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Kraj: Lucija
Zadeva je huda. Upam, da se prebiješ med prve tri na tekmovanju.
Če povem po pravici, bi ga prav rad imel doma na polici, res da v drugi barvni kombinaciji.

Slika

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 16 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: MSN [Bot] in 5 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za: