Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 07 Jun 2020, 06:22

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 6 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: MOC Kontaktni brusilni stroj
OdgovorObjavljeno: 16 Mar 2015, 19:55 
Odsoten
Duplo
Duplo

Kraj: Dramlje
Pozdravljeni.

Po precej dolgi pavzi sem le uspel sestaviti še en lesnoobdelovalni stroj. Predahu je botrovalo, ker sem si zadal pretežak cilj, ki ga je moje tehnično znanje iz lego področja komaj dosegalo.
Vmes je še bil vzrok izguba službe, tako da sem projekt na tričetrt zgrajen skoraj opustil in se poslovil od hobija. Hvala ženi za vzpodbudo. No v glavnem se je vse dobro izteklo, projekt je dokončan in čas da ga predstavim.

Izdelal sem torej kontaktni brusilni stroj, ki se uporablja v proizvodnji ploskovnega materiala za kalibriranje iverice, MDF plošč, brušenje furnirja, laka, barve itd.

Tehnični podatki:
-dolžina: 43 čepkov ali 34,5 cm
-širina: 36 čepkov ali 23 cm
-višina 41 čepkov ali 32 cm
-teža 2,73 kg
Od PF komponent pa vsebuje:
M motor - 3 kosi:
- eden za dvig in spust delovne mize, eden za pogon podajnega traku in eden za pritisk tampona na brusni papir.
XL motor - 2 kosa ki skrbita za pogon brusnega papirja (eden ni imel dovolj konjev). :)
Stikala 4 kosi, lučke 3 kosi, IR reciver, daljinec, podaljšani kabel, kot elektrarna pa skrbi za napajanje majhen BB.

Gradnja se je začela z srcem stroja, to je mehanizem na katerega je vpet brusni papir. Stisnil sem ga kolikor je bilo mogoče, vendar je še vedno prevelik, da bi lahko stroj izdelal v merilu. XL motorji so res ogromni, kadar rabiš veliko moči na majhnem prostoru.
Slika

Spodnji del, kjer se med obema brusnima valjima nahaja še tampon za fino brušenje. Malo nad njim pa se vidi spodnji del M motorja, ki pritisne brusni papir preko tampona na obdelovanec.
Tampon je pritrjen preko enega amortizerja na vsaki strani, ki uravnavata pritisk brušenja.
Slika

Tu pa je bil tisti problem z M motorjem, ko sem rabil pomoč. Namreč zaradi torzije osi se je motorček zavrtel nazaj, in s tem ustvaril še nekaj elektrike za pogon samega sebe (skoraj sem ustvaril perpetuum mobile). :idea: Tako sem po namigu MajklSpajkl-a nekako stlačil noter še zobnik s sklopko in zadevo rešil.
Slika
Slika

Nato sem pričel z gradnjo spodnjega mehanizma za dvig in spust delovne mize. Pri tem delu mi je bil največji zalogaj, kako vpeti in uskladiti vse štiri linearne aktuatorje in povezati na pogon.
Slika
Slika

Šele nato sem pričel z delovno mizo na katero je pritrjen podajni trak.
Najprej sem naredil pogon preko gum, trak je bil sestavljen iz 2L liftamov, ampak je bilo trenje med gumami in liftarmi premajhno, tako da sem idejo z 300 liftarmi opustil.
Sledil je poskus 2 z tileji, nato pa v treje še s podlogo tankih liftarmov.
Slika
Slika
Slika

Celotno mizo pa držijo samo štirje aktuatorji.
Slika

Takole sem pa rešil problem nagibanja linearnih aktuatorjev. V bistvu sem samo objel vreteno.
Slika

Kar se tiče vse tehnike je bilo to to in začeti je bilo potrebno z ohišjem stroja in vso potrebno elektro inštalacijo, ki se že na daleč vidi, da jo je napeljeval šalabajzer.
Slika

In pa še zadnja vstavitev sklopa v ohišje na katerem je že vpet papir.
Slika

Takole sem si zamislil kontrolno ploščo za vklop vseh funkcij, razen za vklop tampona, ki se vrši preko daljinca. Tudi pri pravem stroju se tampon vklopi avtomatsko ko pride obdelovanec na določeno točko.
Slika

Brez kontrolnih lučk stroj tako ali tako ne more biti.
Slika

Tudi z opozorilnimi znaki mora biti stroj opremljen. Na vrhu se vidi IR sprejemnik in pa nastavek za odsesovalno napravo. BB spodaj pa služi kot glavno stikalo za vklop stroja.
Slika

Več slik pa tukaj.

Takole z predstavitvijo sem pri koncu, ker sem že zdavnaj presegel kvoto slik (hvala šefu za dovoljenje).

Kar se kreator delov tiče, vem da tukaj nisem doma in bi masikdo naredil dosti lepše. Vsekakor pa so pripombe dobrodošle. Dobrodošli tudi komentarji iz technic področja, izboljšave kako drugače narediti...
Filmček delovanja bom poskusil narediti, vendar nič ne obljubim.

Verjetno se tako velikega projekta ne bom kmalu spet lotil.

PS: hvala tudi tebi SOLTA za pomoč.

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

OdgovorObjavljeno: 16 Mar 2015, 20:45 
Odsoten
Duplo
Duplo

Kraj: Ljubljana
:shock: Nimam besed, res!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 16 Mar 2015, 22:54 
Odsoten
Primo
Primo

Zanimivo. :shock: Kaj vse se lahko naredi iz lego kock.
Lego bi se lahko začel ukvarjati tudi s takimi zadevami.
:delavec:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 17 Mar 2015, 14:44 
Odsoten
Duplo
Duplo

Vau tole je pa zares odlično narejen strojček. Odlično si naredil notranjost in ohišje. Kontrolna plošča na predzadnji sliki je pa več kot odlična.

Lp LegoJon

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 28 Mar 2015, 16:42 
Odsoten
Technic
Technic

Tole je bil eden bolj obleganih eksponatov na KF14. Res dobro narejen, sploh ni zgledal, kot da bi bil izdelan iz kock, poleg tega pa je bil še funkcionalen. S kakšnim obiskovalecem smo ga malo drezali (sorry, včasih celo preveč) in se čudili. V resnici je še boljši kot na slikah (vem, zdi se nemogoče) in navduši v vsemi detajli. Res dobro in unikatno premišljeno. Bravo!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 29 Mar 2015, 10:37 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Pa to ni res, kaj vse se da narediti. Odlično!

Mi smo pa tole stvaritev na KF očitno zgrešili. Nedelja?

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 6 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: