Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 13 Nov 2019, 17:04

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 10 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Motorizirana zibka
OdgovorObjavljeno: 18 Jul 2013, 22:51 
Odsoten
Duplo
Duplo

Kraj: Dramlje
Zaradi prihoda novega člana v družini, sem "moral" na hitro motorizirati zibelko, da ostane še kaj časa za ostale stvari.

Zadevo poganja XL motor preko polža na 24 zobni zobnik, ta pa poganja 8 zobnega.
Najprej sem imel narejeno, da je polž poganjal 24 zobnega in iz njega na "vztrajnik", vendar je bilo vse skupaj prepočasno, zato sem dodal na konec 8 zobnega, da se je hitrost povečala.
Slika
Slika

Da se celoten mehanizem lepo prilega na prečko zibelke, sem na liftarm dodal tecnic kocke, ravno dovolj, da je mehanizem čisto pri miru.
Zaradi povečanja hitrosti pa sem moral zmanjšati hod nihanja za dva studa, da sploh motor lahko poganja.
Slika

Kavlji, ki na vsaki strani objamejo deščico zibelke.
Slika

Celoten mehanizem skrit pod zibelko - dokaj skrit.
Slika

In pa še video delovanja.

Najprej sem mislil, da bo zvok motorja moteč, vendar se je izkazalo ravno nasprotno.
Moram pa še priznati, da sem idejo dobil ravno na tem forumu motoriziramo zibelko z NXT.

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka: Re: Motorizirana zibka
OdgovorObjavljeno: 18 Jul 2013, 23:38 
Odsoten
Technic
Technic

Kraj: Ljubljana
Še en dokaz, da so legice tudi praktično zelo uporabne!
Da pa se motor manj "matra", je dobro sistem vzbujati z resonančno frekvenco. Zibko (vključno z "vsebino") zazibati in določiti lastno frekvenco, potem pa mehanizmu nastaviti prestavo tako, da se bo tej frekvenci čimbolj približal - tedaj za nihanje potrebujemo minimalno moč. Je pa res, da se bo masa (teža) "vsebine" precej hitro povečevala in bo potrebno sproti prilagajati prestavo mehanizma.

Me pa zanima, ali bo to dejansko v uporabi, ali je bilo sestavljeno samo za demonstracijo.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 19 Jul 2013, 00:18 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Kraj: Ajdovščina
Care!!! Mi smo imeli skoraj identično zibko v kateri sem še jaz spal, ampak mi ni niti približno padlo na pamet da bi jo gugal, ker sem se bal, da tamali ne bo zaspal več brez guganja. Ti pa garantiram, da vzbujanje ne bo več dolgo potrebno. Ko je mali pogruntal, da se ljudje tudi gibamo, sem se matral, kako jo čimbolj fiksirati, da mi ni bilo treba celo noč poslušat tresenja in butanja zibke sem ter tja :D Ideja je pa res huda. Čestitam za izvedbo... in seveda za naraščaj :pil:

Zadnjič spremenil MajklSpajkl, dne 19 Jul 2013, 08:57, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 19 Jul 2013, 08:29 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Dobra tehnična izvedba.

Enakomeren zvok uspava, vendar iz napačnih razlogov. Namreč človeški možgani zaznajo vse enakomerne dražljaje kot nepomembne informacije in jih začnejo ignorirati (npr. vožnja z vlakom - ropotanje na spojih tračnic). Zavestno jih človek neha zaznavati, v podzavesti pa možgani še vedno procesirajo. Ko je tega preveč se 'branijo' tako, da človek zaspi in možganom ni več potrebno izklapljati pošiljanja informacije v zavestni del.
Praktično so to spoznali, ko so naredili ritem mašine za elektronsko glasbo. Dokler je bobnal človek, ki ne more biti 100% natančen je bila glasba OK, ob poslušanju glasbe na podlagi ritem mašin so ljudje bili zdolgočaseni in zaspani. Zdaj imajo vse ritem mašine vgrajeno, da niso 100% točne (samo tega seveda nikjer ne napišejo).
Otroka lahko uspavaš tudi tako, da prižgeš sesalec. Ker je hrup močnejši bo še hitreje zaspal. Vendar se zbudil utrujen in živčen, ker so možgani na polno delali ves čas.

Moj nasvet je, da motor vsaj malo zvočno izoliraš (stiropor škatla, zavij v cunjo,...).

Spanje ob neenakomernih zvokih je mnogo bolj učinkovito (šelestenje vetra, dež, ptički, valovi morja, prasketanje ognja,...). To so še vedno ponavljajoči zvoki ki pomirjajo, niso pa natančno enakomerni in ne obremenjujejo možganov.
Dojenček je navajen poslušati bitje srca mame in šum krvi v žilah. Je ponavljajoče, ni pa enakomerno. Zato praviloma dojenčki radi zaspijo v naročju, ker se 'vračajo v znano in prijetno'. Navsezadnje tudi odrasli nimamo težav zaspati v objemu ljubljene osebe, razlogi so enaki kot pri dojenčku, le da se tega ne zavedamo.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 19 Jul 2013, 10:02 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Fantastična ideja in super izvedba. Zelo lepo skombinirano s posteljico.

Dve vprašanji bi pa le imel: Ko se bo malček začel premikati in obračati po posteljici, ali bodo te nasprotne sile lomile oziroma razdirale lego konstrukcijo, ki drži stranico posteljice oziroma tisto, ki poganja vse skupaj? In tudi to me zanima, ali bo kakšen problem, če ne bo dodatna masa (dojenček) centralno nameščena?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 19 Jul 2013, 10:10 
Odsoten
Technic
Technic

Super kul. Naraščaj in zibka!

Evo, roboti bojo vzgajali naše mulce. Bohve, kaj vse jih še čaka:-)

Nša motorizirana zibka je že kakih 5 let v delih. Se je kar obnesla, sicer ni bila vsak dan v polni uporabi, ampak je parkrat zibala malega, da je ostalim omogočila predah. Če bo preveč enakomerno, daj pred motor IR sprejemnik in z daljincem za vlak spreminjaj frekvenco.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 19 Jul 2013, 16:54 
Odsoten
Duplo
Duplo

Najprej hvala vsem za pohvale, pripombe in opozorila.
"abnormal"
To sem sestavil za dejansko uporabo za dalj časa, vendar na komentarje ostalih članov so me že začeli dajati pomisleki. Glede teže je še vedno nekaj rezerve, tako da glede povečevanje le te, ne bi smelo biti težava.

"MajklSpajkl"
Glede guganja je pri nas drugačen problem. Žena namreč pozabi izvleči zatič, ki preprečuje guganje zibke, vklopi napravo in potem "ati, popravi". :x

"subix"
Hvala za nasvet. Nisem niti pomislil nato, ampak če pa razmišljaš v tej smeri, ja verjetno drži vsaka tvoja trditev. Rešitev: guganje vklopimo samo toliko, da doječek zaspi, nato izklopimo. Hvala za opozorilo.

"solta"
Za zdaj še ni teh problemov glede premikanja dojenčka. To se bo pokazalo sčasoma. Mislim pa da ker je kostrukcija tesno vpeta, brez "fauš" zraka, ne bo šlo narazen. Edino če ne bosta zdržala pina na vztrajnikih, to je najšibkejša točka na napravi, kar se je že izkazalo pri blokirani zibki.

Sem ugotovil pozitivne strani naprave in negativne. Edino ena slaba stran naprave mi je pa ušla. Za nekaj mesecev se lahko poslovim od motorja in vseh kock, ki sem jih porabil.
Bo treba na novo uskladiti proračun :mrgreen:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 Jul 2013, 23:39 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Hehe, carsko! Ideja zmaga! Izvedba je sicer vredu, ampak zaradi trpežnosti kock, bi blo dobr vse skupaj ojačat oziroma malce popravit. Mislim predvsem na ''pesta'', ki držijo zibko na vsaki strani. Namesto rdečega polovičnega liftarma bi dal 3x5 beam, da bi bil spoj narejen na dve luknji in ne na eno, pa še to križno, ker se te rade lomijo na liftarmih :wink: Vseeno odlično!

Keep it simple ;)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 04 Avg 2013, 10:17 
Odsoten
Duplo
Duplo

Potrebe po ojačitvi sploh ni. Namreč ves skupaj je na tesno vpeto na stranici zibke. Zgornji liftarmi so obremenjeni samo z silo katera je pogojena z težo od rdečih liftarmov do vztrajnika, medtem pa sta z silo vleke obremenjena samo spodnja rdeča liftarma.
Moram pa povedat da sem moral zamenjati dva cross blocka 3m, ki držita os na kateri je polž, ker jih je zaribalo toliko, da so že ostružki plastike ležali na tleh. Zdaj občasno dodam kapljico olja na os in zadeva spet deluje. :idea: Se pa sprašujem ali bo res delovalo tako dolgo kot sem upal namreč zaradi povečanje teže.
Hvala

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 21 Feb 2015, 16:39 
Odsoten
System
System

Od kod vam take ideje? Svetovno.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 10 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]