Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 02 Jun 2020, 13:01

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 8 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: MOC Krožna žaga za traktor
OdgovorObjavljeno: 13 Jul 2013, 01:26 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Kraj: Ajdovščina
Pozdravljeni,
k objavi tega zelo starega MOCa (2011) me je vzpodbudil prispevek o zelo lepi formatni krožni žagi uporabnika tacer12 in nekaj debate o zaščiti rezila. Upam, da se s tem vsaj malo postavim ob bok tudi uporabniku Zetor6245, ki ima na področju priključkov za traktorje absolutni primat na tem forumu :car: .

Slika

Slika

Moj cirkular sicer ni posnetek realnega stroja, ampak sem poskušal samo ujeti koncepte delovanja, še posebej zaščito rezila in avtomatski odmik le tega v fazi žaganja - torej ob primiku žleba za žagance. Za "pristnost" poskrbi še pogon žage preko "jermena", ki ga predstavlja ne-lego elastika. Za rezilo sem uporabil 40 zobi zobnik. Seveda je stroj gnan preko kardana s traktorja.

Pogled z vrha:
Slika

Pa še z obeh strani:
Slika

Slika

Od blizu (skoraj se čuti ostrina reza :-D ):
Slika

Odmik in primik žleba za žagance in sočasno gibanje zaščite rezila:
Slika

Še dve fotki po končanem delu, ko traktor dvigne cirkular in gre novim metrom drv naproti:
Slika

Slika
Kot je razvidno z zgornje slike se je žaga lahko vključila in izklopila preko driving ringa, brez da bi se prenos preko kardana na traktorju izklopil.

Za konec pa še en cirkularček iz realnega sveta, ki premore celo tekoči trak zs nakladanje drv na prikolico:
Slika

Največja žalost vsega skupaj je bila "glumaznost" stroja in zato zobniški prenos na traktorju ni bil sposoben dvigniti priključka v zrak, kot to izgleda na slikah. Ampak to je že druga zgodba o napakah drugega MOCa... če pa koga zanima gre za močno zMODan traktor iz seta 8063

Prilagam še kratek video delovanja, za katerega se res opravičujem, ker je obupne kvalitete, sočasno delovanje primičnega žleba (če je to sploh pravo poimenovanje??) in zaščite rezila pa se le lahko vidi :oops:

Lep pozdrav in že vnaprej hvala za komentarje.

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

OdgovorObjavljeno: 21 Jul 2013, 20:22 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Kraj: okolica Slovenj Gradca
Lepo si naredil zadevo, sploh delovanje oz. odmik in padanje/dviganje rezila, je super. :car:

Kako to, da nisi kje predstavil traktor, ki je v rumeni barvi znamke JCB ali Renault, oz. se opravičujem, da sem spregledal temo. Tudi slednji ti je lepo uspel.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 21 Jul 2013, 23:42 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Malce novejši traktor, kar se vidi po obliki in barvi. Mogoče bi dal spredaj gume s profilom, da bi zgledal 4x4? Tista gumica bi v črni barvi delovala kot original jermen, vseeno zelo dobra rešitev! Drugače mi je traktor zelo všeč in dobro je videti, da si pri izdelavi uporabil tudi starejše kocke. Zelo lepo je narejen tudi priključek, kjer vse deluje. Filmček je pa tudi zelo dobrodošel, da lahko vsi vidimo, kako žaga deluje. Odlično!

Keep it simple ;)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 21 Jul 2013, 23:51 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Hvala za pohvalo...
traktorja še nisem uspel, no se nisem odločil predstaviti, ker nekako nisem bil ravno zadovoljen z njim. Je tudi res že star moc oz. bolj MOD, ampak ga bom predstavil, ko dobim kako fraj minutko :) Če že nimam časa za mocanje, lahko vsaj stare MOCe objavljam :cry:

@Zetor 6245: Glede znamke traktorja pa res ne bi vedel, rumen je, ker ima pač tak nabor kock. Glede na barvo se mi je pa zdel kot dobro izhodišče za kak rovokopač/ kombinirko. A dejansko JCB pa Renault delata traktorje? No JCB verjetno že, za Renault pa si ne bi mislil...

@Skandinavc FH: Ko je traktor nastal, so bile tisti dve small racing gumi najboljši približek glede na velikost. Glede barve jermena se pa strinjam, lahko bi se bolj potrudil in našel kje črno gumico.

LP, miha

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 22 Jul 2013, 09:01 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

Kraj: Ljubljana
Ne vem, kaj si čakal z objavo dve leti. :D
Zadeva super izgleda!
LPG

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 22 Jul 2013, 09:44 
Odsoten
Duplo
Duplo

Kraj: Dramlje
Mogoče bi primik korita k žagi povezal na ročico, ki bi ponazarjala hidravličen pomik. Drugače pa zadeva deluje kompleksno in lepo narejeno.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 22 Jul 2013, 12:37 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

@tacer12: Cirkular je nastal kmalu po tem, ko sem pomagal pri pripravi drv za taščo, pa smo drva žagali na doma izdelanem cirkularju, ki je imel ročni pomik "korita" za drva, ki je mislim da bil malo uravnotežen z nekim malim balastom, da nisi ravno cele "metrce" kvihtal. Takrat si sploh nisem ogledal ta pravih mašin, kot sem jo prilepil v prispevek.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 22 Jul 2013, 16:29 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Kraj: okolica Slovenj Gradca
Delata oba traktorje. Renault dela po licenci Classa in še nekaj drugih znamk. Sedaj proizvajajo traktorje v manjšem obsegu kot prejšnja leta (80' in 90').

http://www.google.com/search?q=renault+ ... 92&bih=484

JCB pa izdeluje razvpite modele Fastrac, ki dosegajo hitrosti do 90 km/h.

http://www.google.com/search?q=renault+ ... 92&bih=514

http://www.google.com/search?q=renault+ ... 92&bih=514

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 8 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: Bing [Bot] in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu