Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 27 Maj 2020, 11:41

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 15 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: MOC NXT printer
OdgovorObjavljeno: 26 Maj 2013, 11:51 
Odsoten
Duplo
Duplo

Kraj: ljubljana
Oj!
Po dolgem času se spet javljam. Tokrat sem s svojim NXT-jem sestavil čisto pravi printer.

Slika

Printer je črno-bel, oziroma rjavo-bel, ker je namesto kartuše v njem rjav flomaster, ki je edini ne-LEGO element v tem printerju, razen seveda papirja, na katerega printam.
Kako deluje? Najprej printer prižgemo (zalaufamo programček) in printer vase potegne list papirja. Če lista ni, to zazna s svetlobnim senzorjem (razlikuje bel list od črne podlage). V tem primeru nas prosi, da vstavimo prazen list in pritisnemo gumb. Ko dobi papir, ga potegne vase in poravna kartušo (pomakne jo skrajno levo, dokler ne pritisne na touch sensor), nato pa začne s printanjem po vrsticah. Če je papir že od prej notri, ga pomakne na začetek in printa od vrha papirja. Sprinta lahko sliko velikosti 180xA pikslov, pri čemer je A odvisen od polnosti baterij in od dolžine lista (v programu nisem upošteval, da lista lahko zmanjka, ker itak prej zmanjka baterij, oziroma je samoumevno, da ne printamo slike, ki je neskončno visoka). 180 pikslov pa je malo manj, kot širina lista (1 piksel je 1 milimeter - toliko, kot je konica flomastra).
Koleščka, ki premikajo papir so na vzmeti in se dajo dvignit, da lahko ven poberemo papir, če se zatakne (se še ni zgodilo). Zdaj pa še nekaj slik:

Slika

Slika

Slika

Načeloma vse dela zelo dobro, problem je samo v baterijah (sem hotel posneti video, kako sprinta srček čez cel papir, pa je zmanjkalo baterije preden sem bil na pol). Očitno si bom res moral kupiti tisto original baterijo za NXT-ja, ki jo lahko priklopiš med uporabo...
Je tudi uporabniku prijazen, saj se samo pritisne gumb in že dela. Edina stvar, s katero se je treba ubadati je odpiranje in zapiranje pokrovčka na flomastru, saj je treba malo razstaviti, da gre pokrovček gor pa še čas vzame, da potem nastaviš flomaster na pravo višino..
No tukaj je pa še en izmed izdelkov (flomaster je bil malo previsoko).

Slika

Video ni bogve kaj, ker se mi ga ni dalo urejat, predvsem zato, ker je itak zmanjkalo baterije, preden se je natisnilo. Bom posnel še enega s polnimi baterijami in malo manjšo slikco, da bo sigurno sprintal do konca, zaenkrat pa je to, kar je.

Upam, da vam je všeč :D

LP, Jan

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka: Re: MOC NXT printer
OdgovorObjavljeno: 26 Maj 2013, 12:16 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Domžale
Meni je tale printer kar impresiven. Ni sicer splošno uporaben za tiskanje dokumentov, je pa dovolj dober, da se vidi spretnosti tistega, ki ga je sestavil in sprogramiral. Predvidevam, da sliko za tisk izbereš sam oz. jo programiraš v programu?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 26 Maj 2013, 13:28 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Meni je všeč izvedba.

Verjetno bi porabil skoraj pol manj baterije, če bi tiskal v obe smeri. Namreč za vsako vrstico se vrne na desno in printa proti levi. Mogoče bi lahko doprogramiral, da ko neha printati vrstico se vpraša, ali je bližje do levega ali desnega roba in bi začel od bližjega roba. Ne vem pa, kako natančen bi bil, če bi začenjal iz leve in desne.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 26 Maj 2013, 14:34 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Nikoli si ne bi mislil kaj vse se lahko skonstruira iz Mindstorm elementov. Tudi na pogled je prav čeden in moram priznati, da me je delovanje osupnilo. Upam, da se lahko nadejamo še kaj takšnega. Neverjetno je tudi, kako preprosto zgleda na prvi sliki, potem, ko sem videl vse detajle (kolesa, ročko in gred za premikanje) se bil prav osupel. Odlično!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 26 Maj 2013, 15:08 
Odsoten
Duplo
Duplo

@redhead - Ja res je bolj počasen, ampak tak pač je. Sem naredil hitrejšega (da se premika levo-desno brez vmesnih prenosov), pa je bil problem v tem, da motorček na koncu zaniha in je narisal črto, ko je zanihal. Ko sem ga pa s "polžem" upočasnil, pa ne zaniha več, je pa zato ful počasen. Morda bom poskusil s PID upravljanjem motorjev, ampak še vedno ne vem, kaj in kako nastaviti, da bo delalo tako, kot jaz hočem. Če kdo zna, se priporočam za nasvet...
Kako izberem sliko za tisk? Narišem jo v paint-u, shranim, odprem s porgramom, ki mi namesto slike vrne matriko številk, izvozim v txt, obdelam s še enim programčkom, ki sem ga sam spisal, da naredim obliko, ki jo robot razume, potem pa downloadam zadevo na robotka, on pa sprinta. Pravzaprav bi vse lahko naredil program, ki je na robotku, vendar pa me moje pomanjkanje programerskega znanja prisili v to, da delam malo več na roke. Dobro pri tem je edino to, da sem fizik in poznam nekaj programov za obdelavo marsičesa=)

@subix - Dobra ideja! Morda bom poskusil, ampak me skrbi natančnost, ker se flomaster vedno malo "vleče" zadaj, in bodo morda lihe in sode vrstice potem malo zamaknjene... Bomo videli, nekaj programerskih izboljšav sigurno potrebuje...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 26 Maj 2013, 15:11 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

To je zame čista znanstvena fantastika.
Kapo dol, da se lotiš kaj takega. Četudi printa počasi, printa in tak printer iz kock bi bil lepa atrakcija na KF-ju.
:superca:
LPG

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 26 Maj 2013, 17:45 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Koper / Ljubljana
Super zadeva. Spomin na tole in kako sem kot mulc buljil v katalog, kjer je bil na sliki risalnik.
Lepo, da je po prekladanju kroglic spet prikazana tudi praktična možnost uporabe NXT.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 26 Maj 2013, 19:21 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Kraj: Medvode
Impresivno!!! :car:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 27 Maj 2013, 09:02 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Noro dobro. Res fantastičen izdelek. Kot za večino, je tudi zame to znanstvena fantastika. Neverjetno, kaj si uspel sestaviti iz Lego elementov. Res škoda, da te na koncu izda baterija. Ampak ne glede na to je važno, da vse ostalo deluje brezhibno.

Ti si car. Kapo dol.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 27 Jun 2013, 16:19 
Odsoten
Duplo
Duplo

Hvala vsem za spodbudne komentarje.
@legofrik - Tole pa res z veseljem prinesem pokazat, če le ne bom spet na kakšnem drugem kontinentu. Pa tudi če bom, je tokrat narejeno tako, da zna vsak uporabljat - samo prižgat je treba. Ni tako, kot so bile statve, kjer je bilo treba kar naprej nekaj popravljat...
@Kivi - Tudi jaz sem vedno sanjal o tem risalniku... Samo ko enkrat znaš malo več, to ni več dovolj zanimivo, mi je bil izziv ravno v tem da printa po vrsticah. Čeprav moram priznati, da sem ravno tukaj malo pogoljufal in nisem vsega sprogramiral, kot bi bilo treba.

Evo, zdaj pa še en filmček, kot se šika, s prikazom delovanja. Mali srček lahko sprinta tudi večkrat, brez da bi bilo treba menjati baterije.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 17 Jul 2013, 10:12 
Odsoten
System
System

Kraj: Maribor
Tole je pa odlično :) Se ga ne bi branil imeti razstavljenega na kakšni polici...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 Jul 2013, 23:32 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Noro noro noro! Kapo dol res! Ne glede na to, da je počasn, je impresiven. Vsak naslednji bo bolji, če ga boš seveda sestavil. Me pa po premikanju in zvokih spominja na stare tiskalnike, ki so se uporabljal za printanje dokumentov, no, sej se še danes marsikje uporabljajo. Tisti zvok, ko printa, kot da bi pleh paral al pa neki takega, sm se precej nasmejal :D
Glede na končno slikco je pa le-ta prav umetniška. Odlično!

Keep it simple ;)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 Avg 2013, 09:28 
Odsoten
Moderator

Si mislil iglični tiskalnik. Se še precej uporabljajo za kakšne račune in dobavnice v več izvodih - "indigo" pa to.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 Avg 2013, 13:13 
Odsoten
Duplo
Duplo
Uporabniški avatar

Vse čestitke! Noro dober izdelek; kdo bi si mislil, da se da vse to narediti iz kock. Res vsaka ti čast!
LP

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 12 Avg 2013, 22:55 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Kraj: Kranj
Ne ne ne! Manjka originalno LEGO nalivno pero!!!

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 15 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: