Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 27 Maj 2020, 11:38

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 13 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: MOC The Nitro Rudolph
OdgovorObjavljeno: 07 Apr 2013, 10:41 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Kraj: Ajdovščina
Živjo,
Za skorajšnji konec zime (UPAM!!!) predstavljam Božičkove sani na steroidih :wroom: :
THE NITRO RUDOLPH motorne sani.

Slika

Navdih in zasnova sta nastala že takoj po napovedi zimskega KT-ja, realizacija pa je močno zaostala za terminom tekme, tako zaradi časovnih kot tehničnih razlogov. No sneg sem še uspel ujeti in tako osmisliti tale voz.

Najprej nekaj podatkov o modelu:
Masa: 1392 g (razmerje mas smuči : pogonski trak = 1 : 1.2
Dolžina: 59 čepkov
Širina: 30 čepkov (preko smučk)
Višina: 23 čepkov (vrh balance)
Št. Kock: 1281 (od tega 76 členov gosenic in 8 PF komponent)
Pogon: 2 × PF XL motorja (redukcija 1,667:1), 1x PF SERVO, mali BB (6×AAA); 2 x PF IR receiver
1 x PF bele LED luči (Nitro Rudi se je odpovedal klasični rdeči lučki :lol: )
Vzmetenje: smuči – neodvisno (independent) za vsako smučko; gosenica – »vzmetni voziček« - približek pravemu vzmetenju pri motornih saneh.

Glavni izziv mi je predstavljal pogonski trak – »gosenica«, ki v realnosti objema kar kompleksen sistem vzmeti in vzvodov. Po ogledu nekaj skic na internetu sem se lotil dela in nekako ujel bistvene elemente, ki jih ima vzmetenje gosenic.

Slika

Kljub temu, da je pravi sistem dosti bolj zračen (kot lahko vidite tudi na zadnji sliki), sem zadovoljen z izgledom, še bolj pa z delovanjem vzmetenja.

Slika

Kot je videti na zgornji sliki, je prvotna zasnova vključevala dva RC Race Buggy motorja, ki pa se kljub pregovorni moči nista najbolje izkazala. Navora je bilo enostavno premalo, trenja v gosenici pa očitno preveč, saj tudi 2:1 redukcija ni pomagala – v končni fazi se je to pokazalo kot dobro, saj je RC Race Buggy baterijska škatla bila absolutno prevelika…

Slika

Prvi zametki Nitro Rudija… Kasneje sem spremenil zasnovo vpetja smuči.

Sledi še nekaj slik končanih sani. Mali BB kljub svoji oglatosti izpade kot dober rezervoar, štiri izpušne cevi pa so se mi zdele nekaj nujnega za Nitro Rudija, čeprav jih prave sani seveda nimajo…

Slika

Slika

Slika

Slika

Kolaž detajlov…

Slika

…za konec pa še primerjava z eno res hudo Yamaho, ki bi jo z veseljem jezdil po belih poljanah :slinko:

Slika

Več slik lahko najdete tukaj.

Še beseda ali dve o vožnji: Kot boste lahko videli v videu, se voz kar zgledno pelje, še posebej po klancu navzdol, ni pa nekih sledov o »nitro« značaju :oops: Upam, da ima Božiček še kako alternativo, ker če ne, bo konec leta bolj malo kock pod smreko :twisted: . Sani sem preizkusil na ca. 1 cm novega suhega snega na ledeni podlagi, zato so večkrat podrsavale. Mislim, da bi moral več teže prenesti na gosenice in manj na smuči, ker so se nosilne roke za smuči kar namatrale. Tudi samo ovinkanje ni bilo tako odzivno kot bi želel. V startu sem imel pod vsako smučko še dve vzdolžni rebri, kot jih imajo prave sani, a sem jih moral odstraniti, ker so preveč zavirale vožnjo. Želel bi si več hitrosti… verjetno bi se dalo kaj več izvleči iz XL motorjev, predvsem z lažjo konstrukcijo modela.

To je za enkrat to, upam, da vam je všeč.

LP, miha

P.S.: Za pomoč pri snemanju filma in kljubovanju mrazu se zahvaljujem Jani.

Zadnjič spremenil MajklSpajkl, dne 20 Avg 2014, 23:27, skupaj popravljeno 3 krat.

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka: Re: MOC The Nitro Rudolph
OdgovorObjavljeno: 07 Apr 2013, 10:57 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

Kraj: Ljubljana
:predal: Odlično! Prava mrcina!
Sani so lepo izdelane. Čista kopija originala!
Po ogledu videa, sem pa popolnoma impresioniran nad zadevo.
Škoda, ker jih nisi imel za KT, da bi zadevo videli v živo.
:rockon:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Apr 2013, 12:14 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Mogočna zadeva in deluje brezhibno.
Na pogled lepo in super izvedeno vzmetenje.

Mogoče bi bolje zavijale, če bi imele smučke kakšno pokončno zadevo na spodnji strani in ne bi bile čisto gladke.

:cry: Kaj pa pogon spredaj :?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Apr 2013, 13:22 
Odsoten
Primo
Primo
Uporabniški avatar

Kraj: Velenje
Par vprašanj prvo. A si uporabil litijevo baterijo? Zakaj si naredil smučke tako široke? Mislim, da bi ožje bolje rezale v sneg.

Drugače pe je zelo lep model z odlično predstavitvijo.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Apr 2013, 14:42 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Kraj: Brežice
Fenomenalen model, kapo dol! Odlična izvedba forme in funkcije, še posebej všeč mi je celotno vzmetenje!
Škoda edino, da smučke res bolje ne režejo, ampak to je detajl!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Apr 2013, 15:53 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Impresivno! Ne glede na malo pomankljivost je model izredno lepo narejen in tudi funkcijsko dobro narejen. Vzmetenje je tako detajlirano, da je mogoče že preveč mehko. Mogoče bi smuči bolj prijele, če bi kar na te pritrdil s spodnje strani beam, ki bi dejansko služil kot rezilo!? Kot je že subix napisal :wink:

Odlično! :superca:

Keep it simple ;)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Apr 2013, 19:51 
Odsoten
Primo
Primo
Uporabniški avatar

To pa je mrcina in pol! Veliko pozornosti si posvetil vzmetenju, ki deluje odlično (vse vzmeti komaj prešteješ).
Predstavitveni video in forke so tudi odlične. Vse pohvale!!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Apr 2013, 20:26 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Hvala vsem za pohvale in tudi kritiko s katero se moram res strinjati...

@ZBLJ: Žal ne posedujem litijeve baterije, uporabil sem mali BB s povsem novimi "cheap" baterijami iz SPARa :mrgreen:.

@SUBIX, STARI89, SKANDINAVC FH, ZBLJ: Priznam, da so smuči malo preširoke, saj na najširšem delu merijo kar 6 studov... verjetno bi bilo precej bolje da bi bile tam do 4 stude, manj bi delovale že preveč "zobotrebčevsko". Razlog, da so postale tako široke pa je prikazanan spodnji sliki. Smuči in vpetje le teh sem kasneje popravil.

Slika

Kot sem videl pri pravih motornih saneh, sem hotel narediti dve rebri pod smučkami, a je že prvi stik s snegom pokazal, da je s temi rebri več muke kot koristi - mašina se skoraj ni premaknila z mesta. Tako sem sredi divjine na hitro odstranil tista rebra in rezultat je v videu in končni predstavitvi...

Širše smuči so torej zaradi dveh usmernih reber v izhodiščni zasnovi in zato, ker sem pričakoval težko mrcino in se bal, da se bodo preozke smuči preveč pogrezale v sneg (manjša površina -> večji pritisk na smuči). Tretji razlog pa je, da je stroj precej bikast in se mi zdi, da mora meti malo večje krplje. Saj me matra firbec ali bi bilo res bolje ali ne, vendar bi res rad pustil zimo čim prej za sabo :surfaj:

@AHO: Verjetno bi se zadaj dalo s kakšno vzmetjo manj, spredaj pa so bile po dve na vsako roko kar nujne, ker so zaradi relativno položne lege vzmeti roke kar poklekale pod lastno težo. Nujna je bila tudi ojačitev rok smuči z diagonalnimi 9L linki, kar se lepo vidi na sliki od spodaj. Horizontalne sile na roke so bile kar konkretne, saj sem med snemanjem dvakrat popravljal roke.

Še enkrat hvala vsem za spodbudo.
LP

Zadnjič spremenil MajklSpajkl, dne 20 Avg 2014, 23:29, skupaj popravljeno 2 krat.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Apr 2013, 20:48 
Odsoten
System
System

Bravo, da si se lotil nekega bolj "X" vozila, da niso samo avtomobili itd.
Super kreacija!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 Apr 2013, 08:31 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Noro dobra zadeva. Vpetje prednjih smuči je fantastično. Tudi vzmetenje pogonskega dela in vzmetenje sani nasplošno je fenomenalno. Video pa je res pika na i celotnemu projektu.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 Apr 2013, 11:34 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Seveda je (naša)teorija eno, (tvoja)praksa pa drugo. Hvala za razlago o smučeh.
In še enkrat pohvala MOCu. Filmček je zelo nazoren.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 Apr 2013, 21:35 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Kraj: Lucija
Super mrcina. Res je lepo izdelana, čeprav iz stani je sprednji del malo drugačen ot je original Yamahin. Vsaj po sliki sodeč.
Edino kar sem opazil je to, da gre počasi, ker niso motorji dovolj močni. Drugače pa kot vodljivost je super

Slika

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 Apr 2013, 21:49 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

@strojnik80: Hvala, kar se tiče hitrosti res ni nekega adrenalina, no pa saj Božiček je že star možakar in bi mu lahko škodilo:) Skoraj ne verjamem, da bi se ga dalo pognati dosti hitreje v tej obliki. Je enostavno pretežek, snega pa se je tudi upiral v verjetno res preširoke smuči.
Ja MOC ni dosti podoben tisti Yamahi, razen po silhueti in funkcijah, se nisem preveč posvetil temu, da bi ga naredil podobnega. Šele zdaj mi je padlo v oči, da Rudiju manjka en "gril" spredaj, bi izpadel bolj strupen.

LP

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 13 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za: