Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 27 Maj 2020, 10:12

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 4 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: MOC Že tretji NXT tank...
OdgovorObjavljeno: 17 Feb 2013, 01:53 
Odsoten
Duplo
Duplo

Kraj: ljubljana
Evo ga, pa je izpod mojih rok prišlo še eno približno ničemur podobno vozilo, ki strelja elastike. Tokrat bolj ali manj z namenom preizkušanja, kako deluje PFIr daljinski upravljalnik za NXT-ja na blizu...
Tudi tokrat oddajnik ni prestal mojega testa. zdaj pa res več ne vem, ali je to res tako slaba zadeva, ali pač ne znam programirat... Pa vendar je koda pri robotku tako preprosta, da lahko slednje skoraj gotovo izključim... Kaj je šlo narobe? Tokrat sem oddajnik postavil zelo blizu sprejemnikom (na raznih forumih sem zasledil, da lovi okoli 30 cm - porazno!) in začuda je deloval... Dokler nisem robota povezal z računalnikom in se začel malo igrati prek bluetootha, ter nadzorovati robotka prek tipkovnice. To me je pripeljalo do tega, da sem ugotovil, kako počasen je pravzaprav IR. Ko sem se igral z nxtjevimi motorčki, sem lahko na tipkovnico pritiskal poljubno hitro in odziv je bil odličen. Med pritiskom na gumb in odzivom PF motorčka pa mine tudi po nekaj sekund, kar ni najbolj prikladno, sploh če ne uporabljaš sklopke (motorček se žal ne ustavi takrat, ko jaz to hočem in zobniki pokajo)... Signal se nikjer ne izgublja, saj je program napisan tako, da vsako sporočilo pošlje samo enkrat, to pa očitno pride z zamudo. Tudi če na hitro pritisnem levo-desno-levo, počakam par sekund in se izvrši levo-desno-levo. Ne glede na to, kaj medtem počnem z NXT motorčki, ki se odzivajo odlično in takoj. Skratka bolj in bolj ugotavljam, da mi tale IR povezava ni najbolj všeč in da imam veliko raje žico.
Slika
Pa pojdimo k modelu. Z njim sem še kar zadovoljen in tudi izgleda precej dobro, glede na to da v videz nisem vložil niti kocke truda. Pelje se počasi, kakor je bilo načrtovano, ima dovolj moči, da prepleza manjšo stopničko, brez da začne kaj pokati. Pogon 2x PF XL. Zavijanje deluje (prva in zadnja kolesa), 1x PF M. Top se vrti brez problemov, dviga, spušča in strelja s pomočjo NXT motorčkov, popolnoma neodvisno od podvozja, lahko se obrne za neskončno obratov (oziroma, kolikor je baterij).
Slika
Slika
Sem se pa tudi nekaj stvari naučil iz svojih napak na tem modelu:
1. (to sem ŽE vedel, pa vseeno nikoli ne upoštevam) Hitrost vrtenja pogonske osi je potrebno zmanjšati tik pred kolesi, ne že takoj pri motorju
2. Če delaš zavijanje na 4 kolesa, ne delaj direktnega prenosa, ampak vmes uporabi polža, ali vsaj kak zobnik in naredi prenos preko hitreje vrteče osi. Pri tako dolgi razdalji se os lahko torzijsko že zelo deformira in pri tem modelu so lahko ena kolesa že do konca v zavoju, medtem ko so druga še vedno naravnost (če se ob kaj zataknejo)...
Slika
Naslednjič bo bolje.
Aja pa ker tole dejansko je delujoč model, pride nekoč tudi filmček. Nekaj končkov je že posnetih, manjka mi še streljanje elastik, ki jih moram pa it kupit (žal imam samo eno). Nič ne obljubim kdaj bo, ampak bo pa kmalu :D .
LP, Jan

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka: Re: MOC Že tretji NXT tank...
OdgovorObjavljeno: 17 Feb 2013, 10:09 
Odsoten
System
System

Super! Res unikatna ideja!
Čestitam, komaj čakam video!
Bravo, nimam besed ;)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 21 Feb 2013, 14:18 
Odsoten
Duplo
Duplo

Kraj: ljubljana
Evo, še obljubljeni video.
LP, Jan

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 21 Feb 2013, 14:46 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Všeč mi je tvoj pristop.
Se lotiš izziva in napreduješ po korakih. Najdeš šibko točko in izboljšaš.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 4 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: