Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 27 Maj 2020, 12:13

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 9 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: MOC: Planetni zobnik
OdgovorObjavljeno: 09 Feb 2013, 10:28 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Nekako sem že pred časom, ko so se pojavili Power Minersi, razmišljal o takem planetnem zobniku. Kdor pozna PMje, ve, da se vmes najde tudi veliko kolo, ki je na notranji strani zobato. To je idealno za izdelavo planetnega zobnika, vendar pa je zaradi zunanje oblike skoraj nemogoče za vgradnjo. Da se ga vgraditi, vendar je vse skupaj preobavtno za vgradnjo. Kdor ne ve, se tak zobnik nahaja v pestu pogonskega kolesa, bistvo pa je, da poveča pogonski navor. Tukaj je razmerje 4:1.

Slika
Slika
Slika
Slika

Lp

Keep it simple ;)

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka: Re: MOC Planetni zobnik
OdgovorObjavljeno: 09 Feb 2013, 12:38 
Odsoten
Technic
Technic

Kot "človek od foha" bi moral vedeti, kako se prestava planetnega gonila določi, pa sem vse pozabil. Menda je to razmerje med številom zob venca in malega zobnika v sredi? Ni pa v prispevku nič razloženo, kaj se poganja, kaj je odgon in kaj mora mirovati. Je pa to drugi način, kako iz kock sestaviti planetno gonilo; do sedaj sem poznal samo tistega iz "turntable-a". Turntable je z vidika praktične uporabe dosti bolj praktičen, ima pa manjše notranje ozobje.

Glede na to, da si sestavil dve kolesi skupaj, lahko še poizkusiš sestaviti dvojno planetno gonilo. Bi sam poizkusil, ampak teh PM koles nimam!

Na vrh

Naslov prispevka: Re: MOC: Planetni zobnik
OdgovorObjavljeno: 09 Feb 2013, 13:37 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Nisem strojnik, tak ne vem, kako se točno zračuna razmerje. Jst sm ga določu s preizkusom. Če pa kdo ve, kako se točno izračuna, me pa naj prosim popravi, itak se noben ni pametn rodil :)

Če gledamo slike zgoraj, desna os je pogonska, se pravi tista, na kateri je samo en zobnik, leva os pa je gnana, se pravi tista, s tremi zobniki.

Bom probu še dvojnega sestavit.

Lp

Keep it simple ;)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 Feb 2013, 15:55 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Kraj: Ajdovščina
Zanimiva zadeva tale planetarni zobnik - ali je mogoče to PM kolo kako ustrezno pritrditi z zunanje strani? Kar se tiče razmerja, je po moje tako, kot je napisal @abnormal: razmerje števila obodnih zobnikov in sredinskega zobnika. Tisti trije vmes se menda imenujejo "idler gears" ali vmesniki (bi jaz rekel) in njihova velikost nima pomena. Iz danega razmerja sklepam, da ima torej veliko kolo 64 zobov, malo sredinsko pa vem da 16. Verjetno zaradi geometrije ni možno kombinirati drugih parov notranjih zobnikov...ali pač? Sam sem se poigraval s turntable planetarnim zobovjem, kjer je mogoče uporabit le 8 zobni gonilni zobnik in 4 vmesne 8 zobne. Ta sistem se da fajn uporabit za kake TTje. Ker tudi jaz nisem strojnik, seveda sprejmem vse morebitne popravke :wink: LP

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 Feb 2013, 17:37 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Da se ga fixirat, ampak je celotna stvar pomoje prevelika za kakršnokoli uporabo pri TTjih, ker je že to kolo premera 9-10 studov!?!

Keep it simple ;)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 12 Feb 2013, 19:36 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Kraj: Brežice
Zanimivo. Za TTje se da sestavit planetarca iz vrtilne mize in malih 8-zobnikov, prej pa še en kardan in imaš zavijanje z redukcijo. Prenos je 1:3. Menim pa, da se zaradi veliko prenosov izgubi preveč moči za karkoli praktičnega. Pa še veliki so.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 14 Feb 2013, 15:17 
Odsoten
Duplo
Duplo

Kraj: Koseze pri Vodicah
Razmerje prenosa se drugače izračuna z enačbo:

i=n1/n2 oz. po domače, prenosno razmerje je rezultat deljenja vrtljajev vhodne gredi z vrtljaji izhodne gredi.

Še bolj po domače, če je potrebno zavrteti vhodno (pogonsko) osovino 5×, da dosežemo, da se izhodna (gnana) osovina zavrti 1× je razmerje 5:1.
Formule za izračun prenosov na način, da vam podajo število zob vsakega zobnika pa presega moje znanje :)
Tole bi prišlo v poštev, če bi lahko z velikim kolesom kaj poganjal...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 26 Mar 2013, 20:09 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Kraj: Kranj
@Merlin
Misliš z velikim kolesom na tega od Power Miners? Ta lahko poganja druga identična kolesa.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Apr 2013, 16:08 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

@Deus Otiosus
Obe PM kolesi sta fixni in ne poganjata ničesar. Pogon koles se prenaša izključno preko osi.

Keep it simple ;)

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 9 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za: