Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 17 Jan 2020, 21:44

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 5 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: MOC NXT nadzorovan PF tank V1
OdgovorObjavljeno: 03 Jan 2013, 01:34 
Odsoten
Duplo
Duplo

Kraj: ljubljana
Zdravo, po dolgem času spet jaz. Tokrat sem se odločil sprobati dva izmed Hitechnic senzorjev, ki sem jih naročil pred kakšnim letom. Tokrat preizkušena senzorja sta accelerometer (merilec pospeškov) in IrLink (oddajnik ir signalov, s katerim nadzorujemo PF motorje, vlake in še marsikaj).

Že nekaj časa me mika sestaviti nekakšen kontrolni center, oziroma malo bolj naprednega daljinca, kot je tisti, ki ga dobimo v katerikoli škatli s PF zadevami. Z njim sem želel nadzorovati malo več kot dve stvari hkrati in na malo bolj prefinjen način.

Slika

Spodaj na sredini je (več kot očitno) NXT pametna kocka, ki nadzoruje dogajanje nad vsem.
Desno zgoraj sta ročici za gas (za levo in desno gosenico), ki delujeta na podoben (oziroma isti) način, kot ročica za gas na gliserjih, jadrnicah, itd.. Na sliki sta ročici pomaknjeni v skrajno lego, s polno paro naprej. Če ročici še malo bolj potisnemo, se "pritisne" še touch senzor, ko sproži še dodatne motorje (power boost). Senzor je zavarovan z vzmetmi, da ga ne pritisnemo pomotoma. Za dodaten gas je potrebno malo sile, saj zato pa tudi je - v skrajni sili.
V sredini je IrLink "senzor". V narekovajih zato, ker pravzaprav ničesar ne zaznava, ampak oddaja signale, ki jih PF sprejemniki razumejo in tako ukazuje motorčkom.
Levo zgoraj je ročica za nadzorovanje kupole. Sestavlja jo senzor pospeškov, ki ve, kam je nagnjena ročica. Glede na nagib ročice se kupola vrti levo in desno, ter pomika gor in dol. Če pritisnemo gumb na ročici (touch senzor), pa poleti elastika, ali pa dve :D .

Slika

Sestavljen daljinec mi je zelo všeč. Ročica za kupolo ima veliko uporabno vrednost. Sicer sem jo samo na hitro sprogramiral, ravno toliko da dela, in potrebuje še kakšno (programsko) izboljšavo, ampak že na tej stopnji mi je zelo všeč, ker se kupola z njo nadzoruje preprosto in zelo zabavno. Senzor za pospeške je odličen, zelo natančen in zelo uporaben. Komaj čakam, da ga spet uporabim. Ročica za gas mi je malo manj všeč, saj je težko zadeti pozicijo, poleg tega pa jo bi bilo treba prilepiti nekam, da ne bi drsela in da bi bila maksimalno dobro izkoriščena. Najmanj mi je všeč IrLink, saj ima zelo, zelo majhen domet. S PF daljincem ga niti slučajno ne moremo primerjati. Čim so oddajnik ali sprejemniki narobe obrnjeni ne dela, če se odmaknemo preveč (že malo več kot meter), ne dela... Skratka precej slabo in neuporabno za kakršnokoli nadzorovanje na daljavo. Je pa zato verjetno (nisem še poizkusil) zelo uporaben, kadar hočemo imeti na robotu več kot klasične 3 NXT motorje. Takrat ga lahko postavimo tik ob sprejemnike in tako skoraj onemogočimo slab signal.

Slika

Tank je pravzaprav zelo preprost. Nisem se trudil z majhno maso, nisem se trudil z velikimi hitrostmi/močjo... Hotel sem le narediti nekaj, kar ima funkcije, ki sem jih želel. In zdi se mi, da na koncu prav fletno izgleda.
V podvozju so skriti 4 motorji. 2 x M za pogon (malo sta šibka, tako da komaj leze, ampak je večji problem v oddajniku, kot v tem) in 2 x XL za dodatno moč (tukaj pa se gosenice vrtijo prehitro, drsijo po parketu in zaradi prevelike mase zadeva nikamor ne gre). Skratka, okreten ravno ni. Podvozje polni 1 x BB.
Kupola ima svoj, ločen BB, saj nisem hotel nobenih kablov vmes, tako da je vrtenje neomejeno. Na njej so 3 x M motorji za obračanje, dvig/spust in streljanje elastik.

Še napet top in ena pozerska:

Slika

Slika

Moja ocena novih delčkov (zaenkrat):
Accelerometer 10/10 (vse štima, zelo natančen, dobra podpora na internetu s primeri uporabe, preprosta uporaba)
IrLink 5/10 (slab domet, precej slaba podpora za NXC)

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 03 Jan 2013, 07:37 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

Kraj: Ljubljana
Zanimiv model in zgleden opis.
Vseeno pa bi bilo fino, če bi lahko videli kakšen filmček delovanja. :)
Hvala.
LPG

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 03 Jan 2013, 09:12 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Wow! Super uporaba senzorjev. In koračnih motorjev kot merilcev pozicije ročke. To bi lahko uporabil tudi za naklon topa.

Naslednja kreacija bo...?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 03 Jan 2013, 10:15 
Odsoten
Duplo
Duplo

Kraj: Koseze pri Vodicah
Dobro narejeno, top deluje precej imponzantno. Sprožilec deluje odlično, tudi v roko se zelo lepo prilega, komande za gas pa mogoče na kakšno gumi podlago in bo bolje...

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 06 Jan 2013, 16:42 
Odsoten
Duplo
Duplo

Kraj: ljubljana
Ne vem, kako bo z videom. Je že za igranje preslabo, kaj šele za video... Saj veste, če ni slike, ne obstaja... Če ni videa, ne deluje. In tukaj so slike, ni pa videa.
Ko mi uspe nxt brick povezati prek bluetooth z računalnikom in narediti en spodobno nadzorovan model, takrat bo pa video. Glede na to, da sem pri tem modelu, ki sam po sebi pravzaprav deluje, ugotovil, da je irlink pač prešibek za nadzorovanje od daleč, se bom poskusil lotiti malo močnejših povezav, torej bluetootha. NXT-ja bom torej nadzoroval od daleč, direktno na njem (pri njem) pa bom imel še PF motorčke, ki tokrat ne bodo predaleč za normalen, delujoč nadzor:). Jezi me samo to, da sem nekoč to že znal in počel, zdaj pa se računalnik in NXT kar nočeta in nočeta povezati, pa se že par ur trudim...

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 5 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: