Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 22 Feb 2020, 12:53

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 26 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Kombinirka
OdgovorObjavljeno: 28 Avg 2012, 22:29 
Odsoten
Primo
Primo

Pozdravljeni forumaši :wink: ,

Radj bi vam predstavil nadvse zanimiv MOC, ki sicer ni zrasel na mojem zelniku, temveč sem ga sestavil po navodilih avtorja Jurgen-a. Gre pa za kombinirko na daljinsko upravljanje. Pa naj fotografije govorijo kar zase:

Model je zelo velik, zadaj se namreč bohotijo kolesa od Power Pullerja, ki so največja kar jih je Lego kdaj izdelal. Sestavlja ga nič manj kot 8 motorjev (7 x M in 1 x XL motor), ki opravljajo 9 funkcij. Te so:

1. Pogon zadnjih koles preko diferenciala z XL motorjem
2. Zavijanje prednjih koles
3. Zadnji stabilizatorji
8. Krčenje in raztezanje zadnjega nakladača
9. Odpiranje in zapiranje žlice zadaj
Preko menjalnika ki ga upravlja en M motor pa dva M motorja opravljata 4 funkcije:
4. Dvig nakladača
5. Nagib prve žlice
6. Sukanje zadnjega nakladača
7. Dvig in spust zadnjega nakladača

Slika

Za vse to so potrebni kar 4-je IR sprejemniki.

Slika

Slika

V zadnji roki sta skrita tudi dva motorja iz dveh razlogov: 1. v šasiji ni več prostora, 2. skoraj nemogoče bi bilo pripeljati pogon od motorja v šasiji do konca zadnje roke.

Slika

Zadnja roka se kar kompaktno "pospravi"...

Slika

Slika

Samo sestavljanje je bilo razmeroma zahtevno tudi zaradi žic, ki jih je treba pravilno speljati, da se ne drgnejo ob kakšne zobnike, pa tudi premišljeno, osi tečejo v vse smeri in vse gladko deluje. Če se ga bo še kdo lotil bo verjetno moral tudi malo seči v žep, ker je notri tudi nekaj bolj redkih delov, najdražje pa so zadnje gume v primeru da jih je treba kupiti. :glavobol:

Zadnjič spremenil kristl, dne 31 Avg 2012, 18:05, skupaj popravljeno 7 krat.

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 Avg 2012, 06:21 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

Kraj: Ljubljana
Super zgleda in tudi prispevek je zgleden.
Pohvaljen!
Zaželen bi bil kakšen video delovanja. :delavec:
LPG

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 Avg 2012, 08:34 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Odlično!

Tale MOC imam sicer tudi sam namen enkrat sestaviti, saj mi je res všeč Če bi bil SW, bi bil "UCS". :)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 Avg 2012, 12:05 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Koliko časa si ga sestavljal?

Zadnji platniki so dobro narejeni.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 Avg 2012, 13:40 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Na koliko pa ocenjuješ strošek za dele?

500eur vsaj?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 Avg 2012, 14:10 
Odsoten
System
System

Kraj: celje
Tole je pa res nora zadeva :o. Dodaj mu pa še vzratna ogledala, kot jih ima izvirnik. Hauba in motor se mi pa na tvojem še bolj dopadeta.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 Avg 2012, 20:10 
Odsoten
Primo
Primo

Kraj: Medvode
Glede na to, da nimaš nobene slike z IR upravljalnikom, me zanima, ali tudi ti uporabljaš 4 daljince, tako kot izvirnik?

Sicer pa super MOC, če bi le imel malo več LAjev, bi ga tudi sam sestavil in seveda Power puller kolesa.
Morda v bližnji prihodnosti :P

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 Avg 2012, 20:54 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Kraj: okolica Slovenj Gradca
Izvirnik je mega v vseh pogledih.

@ kristl

Tvoja kopija je kot original, le da je v tvojem JCB - ju manj rumene. Nimam besed.
:superca: :car: :car: :car: :superca:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 Avg 2012, 21:10 
Odsoten
Primo
Primo

Hvala za pohvale!

@legofrik

Videa nisem snemal, lahko si pogledate kar tega, ki ga je objavil avtor: http://www.youtube.com/watch?v=a_NTJ8XWV2s&feature=player_embedded

@subix

Sestavljal sem ga.. Hmm, ne spomnim se tako dobro, mislim da okrog 20 ur.. Vmes sem tudi nekaj razstavljal ker sem skušal nekatere dele, ki jih nimam, menjati z drugimi, pa tudi naprimer prednji nakladač sem imel že sestavljen, ko sem začel sestavljati zadnjega sem pa ugotovil, da nimam dovolj rumenih beamov in sem prednjega razdrl in potem sestavil v črni barvi. Glede zadnjih blatnikov se strinjam, dobro zaokrožijo izgled stroja.

@Cwetqo

Ja tako je, glede na to da imam že več setov, izpostavil bi 8043 Motorized Excavator, ki ima veliko PF delov, in 8258 z XL motorjem pa še oba imata veliko zobnikov in LA-jev, sem moral kljub temu dokupiti za okrog 150 € delov. Če bi imel pa zadnja kolesa, ki jih nekateri že imate, bi pa odštel nekaj manj. Pa tudi AAA battery box sem kupil, vendar ga na koncu nisem uporabil, ker še nisem utegnil kupit baterij in sem raje predelal pokrov motorja..

@tilko

Ja, imaš prav, vzratna ogledala sem kar malo pozabil, malo zato ker sem hitel z gradnjo bistvenih delov, da bi ga čimprej preizkusil, malo pa tudi zato ker nimam potrebnih delov v črni barvi, tako da bi moral malo improvizirati, kar pa je lahko zelo zamudno in nekako zdaj ne najdem časa za to.. . V bistvu bi se mu podal še kamion ampak v takem merilu je to verjetno samo nekaj v velikosti unimoga ki pa ga (še) nimam...

@legovid

Ja, uporabljam praktično identičen upravljalnik s 4 daljinci. Ja model res ne razočara in če imaš rajši stroje kot naprimer avtomobile boš zelo zadovoljen, ker dvomim da bi se lahko glede na določene omejitve Lego kock po funkcijah bolj približal pravi stvari (tu naprimer manjka še stranski pomik zadnje roke, pa pogon na vsa 4 kolesa, pa podaljševanje zadnjega dela roka kjer je žlica, itd). No ja, razen če mogoče kdaj dobimo daljše pnevmatične cilindre in elektronsko krmiljene ventile, to bi bilo pa še bolj realno..

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 Avg 2012, 23:14 
Odsoten
System
System

Kraj: Maribor
Tole pa izgleda zelo zanimivo. Funkcionalnost je super, še bolj pa se mi dopade sama oblika...

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 30 Avg 2012, 15:24 
Odsoten
Primo
Primo

@MacGyver

Res je, funkcionalost je impresivna, nič se ne zatika vse teče gladko, še bolje kot v katerem od uradnih modelov, poleg tega pa kot tudi sam ugotavljaš je tudi vizualno "na nivoju". Škoda edino, ker se ga nisem jaz spomnil.. :roll:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 30 Avg 2012, 18:56 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Kraj: okolica Slovenj Gradca
-Glede na to da so približne dimenzije* takšne:
Dolžina x širina x višina
50 x 20 x 20 cm
Bi moral biti ta MOC po mojem mnenju že zdavnaj OBB, kaj pravite?

-Pa še nekaj: Če bi že bil OBB, na koliko ga cenite 180? Mogoče 200 eur?

* merjeno je bilo z okomerom in na sliki z zloženo zadnjo roko in spuščenim prednjim nakladačem

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 31 Avg 2012, 00:02 
Odsoten
Duplo
Duplo

:D tak model pa sigurno nebi nikoli mogel biti OOB, že pri unimogu je TLG dolgo razmišljal, če bi dali na trg set s ceno 190€, pri temu modelu je pa cena že blizu 400€.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 31 Avg 2012, 06:57 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

@kristl
Sem pogledal video. Hvala.
Nekaj mi je v uč padlo, pa mogoče sprašujem bedarijo, ker se itak ne spoznam na mehanizacijo. A je prav, da se skupaj s prednjimi kolesi obračajo tudi blatniki?

Se pa strinjam s cwetqom, da če bi bil SW, bi z lahkoto nosil oznako UCS in temu preimerno tudi ceno, kot pravi Tadej, cca 400 EUR.
LPG

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 31 Avg 2012, 09:34 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Morda zgolj za občutek o kakšnih številkah se pogovarjamo:

Če ne štejem kock (ki jih je skoraj 2000), se rabi:

3xPF lučke - 27 eur
2x sprednje gume z platišči - 5eur
2x zadnje gume z platišči - 60 eur
1x baterijska škatla - 45 eur
4x IR sprejemnik - 72 eur
3x PF daljinec - 30 eur
1x PF var daljinec - 10 eur
7x M motor - 63 eur
1x XL motor - 15 eur
1x PF podaljšek 20 - 9 eur
1x PF podaljšek 50 - 8 eur
9x Linearni aktuator - 54 eur
9x držala za La - 9 eur

Skupaj torej samo za PF in gume 407 eur, potem je pa treba kupiti še skoraj 2000 kock, o tega nekatere dokaj drage (paneli, CV zglobi, zobniki, flex akse itd..)

To pa je že resna številka, ki presega doma sestavljeni Cafe Corner in se približa Millenium Falconu.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 31 Avg 2012, 12:10 
Odsoten
Technic
Technic

Zadeva je zares impresivna. Lahko, da je katera kreacija na tem forumu dražja, ampak mehanizacija je pa le mehanizacija, in zadeve, kjer se toliko stvari premika, so mi izjemno zanimive. Če bi bila situacija malenkost drugačna, bi si ga tudi sam zgradil.

Je pa to tipičen primerek, kjer se ne komplicira s prenosi skozi milijon členov, ampak se motor enostavno vgradi čim bliže LA-ja; enostavno in hkrati doseženo zanesljivo delovanje. Pnevmatika temule ne seže niti do kolen!

Kar pa se OOB izdaje tiče, se pa kar strinjam z gornjimi komentarji. Težko, da bo to kdaj izdano. To je le domena kreativcev lastnih izdelkov in mislim, da je tako tudi prav. Je pa izjemno lepo, da je načrt (zastonj) dostopen.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 31 Avg 2012, 12:35 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Kraj: Slovenija
@abnormal
Načrt stane 10 EUR.

Sicer je pa zadeva res impresivna. Tudi sam jo imam namen sestaviti. Ob konstantnem pomanjkanju časa, je kar zahtevno izpeljati takšen projekt, sploh če želiš sestaviti model po part listi. Fazo sortiranja kock iz zaloge sem zaključil, kakor tudi naročilo nekaj malenkosti iz BL, tako da imam sedaj vse kocke iz part liste pripravljene. Časovni plan je, da se lotim sestavljanja nekje po 15. septembru in ga dokončam v nekaj dneh.

@cwetqo
Kot odgovorni za Technic področje, ali bi ti prišel v upoštev za KF? Če bo peskovnik, seveda.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 31 Avg 2012, 13:18 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Če bo šlo vse po planu bo do takrat sestavljen tudi že moj.

Peskovnik pa bo ja, saj to me zdaj malo zeza, ker bi rabil LA in kakšen motor od 8043.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 31 Avg 2012, 15:02 
Odsoten
Primo
Primo

@legofrik
Glede blatnikov je kar prav, da se obračajo s kolesi, tudi dejansko je tako, sicer blatniki nebi opravljali svoje naloge, saj bi zavito kolo potem špricalo blato povsod.

@abnormal
Glede pnevmatike se nebi povsem strinjal, bi bila veliko bolj primerna za tak MOC, ker je energijo lažje spraviti do mesta kjer se rabi (cevi od kompresorja do ventila in naprej do cilindra v nasprotju z velikim številom zobnikov in osi od motorja do LA-ja) vendar je problem da so cilindri, ki jih Lego izdeluje trenutno, prekratki in imajo premalo hoda, pa tudi ventili so ročni, kar otežuje model narediti na daljinsko upravljanje. Če se bo to kdaj spremenilo, se pravi, da bodo cilindri po dimenzijah in hodu primerljivi z LA-ji in, če kdaj izdelajo PF ventil za pnevmatiko bi bil takle MOC še za eno stopničko boljši. Aja, pa kot je bilo že omenjeno načrt ni zastonj, ni pa drag v primerjavi z deli, ki jih je treba kupiti.

No, očitno se je razvila kar zanimiva debata glede tega MOC-a, pa tudi na KF-ju jih bo zgleda kar nekaj, tako, da bi se lahko pomerili tudi v spretnostih kako hitro kdo naloži kamion ali kaj podobnega :)

Sicer pa vsi ki razmišljate o gradnji in ne veste, če imate dovolj delov, poglejte si tole stran, http://rebrickable.com/ . Tu se registrirate, vpišete sete in dele (motorje, kolesa, panele), ki ste ji kupili posamezno, potem pa vam stran izračuna kateri deli vam manjkajo in tudi predlaga kateri uradni set se vam naprimer splača dokupiti, da pridete do njih.

Zadnjič spremenil kristl, dne 31 Avg 2012, 15:41, skupaj popravljeno 7 krat.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 31 Avg 2012, 15:34 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Tole bi moralo priti na KF v peskovnik.
Iz prebranega bodo do takrat trije narejeni, upam da bo vsaj en na ogled (in v praktični preizkus).

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 26 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: