Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 15 Nov 2019, 00:32

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 27 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 15 Sep 2011, 10:07 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Iz brickov, tako kot pri buldožerju? (in ti potem razpade ob vsakem dotiku?)

Sicer se pa bolj kot kakšna menjava brickov pozna res pazljivo sestavljanje in sprotno preverjanje če imajo spoji dovolj zračnosti. Jaz sem imel vedno zraven še battery box in sem sproti preverjal da se res vse lepo vrti. In pri meni menjava med funkcijami teče zelo lepo, tudi če so baterije že bolj prazne.

Razmišljam pa o modu, ki sem ga že nekje zasledil, in sicer da bi dal namesto vedra na roko prijemalnik. Tako bi bila zadeva precej bolj igralna, saj z vedrom težko karkoli dvigneš (razen kakšnih sekancev ali embalažnega čipsa)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 15 Sep 2011, 10:29 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Jst sm jo sam naredu pr tem bagru in je cel KF zdrzala skupi. Sam trdno je treba nardit. Iz samih brikov bi res takoj razpadla.

So pa namest kible res bolj uporabne klesce ja. Je kr neki primerov na netu, tud z drugimi, MOCanimi bagri :wink:

Keep it simple ;)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 15 Sep 2011, 10:44 
Odsoten
Duplo
Duplo

Kraj: ljubljana
Uau, klešče! Dobra ideja. (Sem šel gledat na BS in jih je res kar nekaj.) Škoda, da je bager že razdrt.

Lopato sem tudi sam hotel sestaviti iz kock, pa sem ravno ob spominu na buldožer in razpadanje njegove lopate idejo opustil. Poleg tega pa bi glede na moje lepotno-dizajnerske sposobnosti za lopato porabil dlje časa, kot bi ga potreboval, da sestavim še en bager :D

Zdaj pa kocke od bagra že čakajo spet v svoji škatli, da doživijo svoj B model.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 19 Sep 2011, 19:42 
Odsoten
Duplo
Duplo

Kraj: ljubljana
Končno je sestavljen in poslikan tudi B model. Že na prvi pogled se vidi, da je model manjši in veliko bolj preprost. Sestavljen je iz nekaj manj kock, kot osnovni model, predvsem so ostale največje kocke (paneli, beami), kar se precej pozna na njegovi mogočnosti. Model je veliko bolj enostaven, vsak motor poganja svojo funkcijo (torej so motorizirane funkcije samo štiri, za razliko od osnovnega modela, kjer jih je šest). Manjše število funkcij in predvsem preprostejša izdelava s seboj prineseta veliko manj napak in težav, saj se nikjer nič ne zatika in vse deluje hitro in tekoče.

Slika
Slika 1: pogled na celoten bager

V modelu so uporabljeni vsi štirje LA-ji, ki jih set premore. Prva dva sta namenjena za dviganje in spuščanje roke, druga dva pa za stresanje žlice. Pri postavitvi zobnikov v LA-je so naredili isto napako, kot pri osnovnem modelu, saj so zobnike postavili simetrično, namesto na isto stran in zato pride do "striženja", kot je že omenil abnormal v svojem opisu osnovnega modela.
Zelo moteče pri tem setu (oba modela) pa se mi zdi tudi to, da ni nobenih belih zobnikov, ki se pri prevelikem navoru vrtijo v prazno. Posledično začnejo zobniki preskakovati, če motorja ne ustavimo preden pride v skrajno lego. Zato se mi zdi set tudi manj primeren za otroke, ki daljinca gulijo v neskončnost preden ugotovijo, da škrtanje ni najlepši zvok (tudi sam sem bil včasih tak, priznam).
Poleg tega me je zmotila tudi postavitev LA-jev za premik žlice. Ko je roka v najvišjem položaju in stresamo žlico, se žlica "strese do konca" (postavi v najnižji položaj) še preden se LA-ja skrčita do konca. Če LA-je še bolj skrčimo se žlica spet dvigne, kar je malo nepraktično, saj ponavadi pričakujemo, da bo žlica v skrajni legi istočasno kot LA-ji, pri tem bagru pa je v skrajnem položaju nekje vmes.

Slika
Slika 2: Bager z roko v najvišjem položaju. Če LA-je za premik žlice sedaj raztegujemo, se bo žlica najprej malo spustila in šele nato dvignila.

Spodnji del bagra je precej preprosto narejen. Gosenice so malo krajše, kot pri osnovnem modelu. Na motorčke pa so povezane samo prek enega prenosa, in sicer z zobniki v razmerju 1:3. Posledično je bager precej hitrejši od osnovnega modela, poleg tega pa se ob sprožitvi motorčka začne premikati takoj, saj nima skoraj nič "lufta" med zobniki.

Slika
Slika 3: spodnji del

Bager ima tudi preprosto "vzmetenje", ki pa mi ni prav nič všeč. Narejeno je tako, da je vsaka gosenica na trup pritrjena samo z enim pinom, in se zato nagiba. Zadeva je sicer praktična in super, vendar pa ima iz mojega stališča veliko napako. Kar mi pri vzmetenju ni všeč je, da sta gosenici med seboj povezani z beamom. Beam je sicer pritrjen na gosenici tako, da se ne zvija (gosenica se glede na beam in na drugo gosenico nagiba), ni pa upoštevano dejstvo, da se ob premiku gosenic katerikoli dve simetrični točki na gosenici, ki nista na osi, oddaljita druga od druge. Sklepam, da je dizajner tukaj upošteval fizikalno načelo, da lahko pri majhnih kotih večino zadev zanemarimo. Sam lahko priznam, da nikjer ni opaznega zvijanja, ker je kot zelo majhen, sprememba razdalje med gosenicama v tisti točki pa še manjša, vendar mi tak način gradnje vseeno ni všeč.

Slika
Slika 4: Mehanizem vzmetenja. Z zelenim krogcem je označena os, na kateri je pripeta gosenica, z rdečo puščico pa beam, ki povezuje gosenici.

Slika
Slika 5: vzmeten bager

Na zadnjem delu bagra me malo moti to, da žice "štrlijo ven". Kakorkoli sem se trudil, so vedno pogledale nazaj ven. Bi pa pohvalil lepo spravljena in skrita sprejemnika in zelo praktično pospravljen battery box, ki ga z lahkoto odstranimo in zamenjamo baterije. Na splošno se mi zdi zadnji del bagra zelo lepo oblikovan.

Slika
Slika 6: menjava baterij

Za konec pa še slika, kako se bager dvigne na žlici.

Slika
Slika 7: na žlici

Model mi je kar nekako bolj všeč od osnovnega, tako po izgledu, kot po igralnosti. Je pa sam po sebi veliko bolj preprost in zato ne bi bil vreden teh 150€. Kot b model pa je super dopolnilo k mogočnemu rovokopaču.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 19 Sep 2011, 21:36 
Odsoten
Technic
Technic

Opis na nivoju. Brez odvečnega "nakladanja", poudarek na bistvenih elementih, detalnejši opis neobičajne funkcije, skratka kratko in jedrnato. Meni je bil ta model kar všeč,razen ne tako dodelanega trupa kot pri bagerju, ampak gradili ga pa nismo. Pri nas se modelčki namreč (še) ne razstavljajo, za še en set pa ni bilo dnarja. Zato se mi zdi to zelo lepa gesta, da se je nekdo lotil dopolnitve opisa seta 8043!

Kar pa se tiče LA-jev in končnih položajev je pa najbrž kar težko doseči optimalno delovanje, ki zahteva detaljnejšo študijo mehanizma. To ni edini model, kjer se to pojavlja, ampak igrat se z njim kjub tej hibi sigurno da. Saj zato pa so te igrače, da se jih otroci navadijo krmiliti brez da bi se pojavile poškodbe transmisije. Tisti beli zobniki - sklopke pa tudi delujejo samo ko so novi. Potem se pa obrabijo in takorekoč niso več sposobni prenašati kakšnego normalnega momenta.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 Apr 2013, 16:22 
Odsoten
Duplo
Duplo

No ta opis pa je zelo dolg. Čestitam ti za zelo lepo predstavitev! :D

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Apr 2013, 16:05 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Morem priznat, da mi je ta model boljši. Sem imel priložnost upravljati osnovni model, bager, ki me je do konca razočaral, saj ni mogoče simultano upravljati vseh 6ih funkcij hkrati! Upravljanje tega modela je zato boljše! Vzmetenje je čist realno, saj imajo tako vzmetenje po večini vsi buldožerji in nakladalci na gosenicah. Problem z nagibom kible pa je izključno v vzvodih in ne v LAjih. Če bi vzvode uredili pravilno, bi se kibla obnašala realno in ne bi prihajalo do nekontroliranega obračanja. Pač niso tok picajzlasti pri dizajniranju, ko smo nekateri, ki se bolj posvetimo posnemanju realnega delovanja in ne šparanju s kockami.

Hvala za to odlično predstavitev :wink:

Keep it simple ;)

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 27 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: