Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 25 Mar 2019, 11:32

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 1 prispevek ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: LEGO Technic MOC BG 360
OdgovorObjavljeno: 25 Dec 2018, 23:39 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Pozdravljeni!

Leto je spet prišlo okoli, in jaz sem tudi končno našel nekaj časa za izgradnjo kakšnega MOC-a (končno!)

Slika

Slika

Slika

Slika
Za tiste ki želite videti prvi turret, lahko kliknete tukaj:
viewtopic.php?f=9&t=10060

Sestavil sem spet en Turret (stolp) z avtomatskim topom na vrhu. Za ta model sem si rekel, da bom:

a) Mu dodal 360° obračanje, saj se prejšnji model ni mogel obračati neomejeno zaradi kablov/ L motorja, ki je poganjal mehanizem za avtomatsko streljanje. Da sem to dosegel, sem mogel kar pomisliti, saj če sem hotel imeti nagib, obračanje in streljanje, ti zmanjka prostora za eno funkcijo (običajno za nagib). Da sem prišel do rešitve, sem odločil, da bom streljanje poganjal skozi ploščat in do vrha stolpa. Nagib bi upravljal z pomočjo dveh cilindrov, ki potekata v sinhronizaciji- ko se en širi, se drugi krči. Z tem sem dosegel, da sem lahko M motor, ki je zadolžen za vrtenje zgornjega dela stolpa, skril z ploščad, ki se samo nagiba in ne vrti.

Slika

Ploščad z M motorjem skrit v ploščadi.

Slika

Cilindra, ki se pomika nasprotno drug drugega

Na papirju se vse sliši lepo, a ko daš vse to na prakso, se izkaže malooooo drugače. Da ne boste mislili, stolp se lahko neskončno vrti , a pride težava z streljanjem pravokotno na cilindre, saj v tem primeru kota za streljanje ni :) . To sem opazil šele, ko sem bil praktično na koncu sem enostavno nadaljeval.

Slika

Slika

Tukaj je problem: Dokler je rotacija na 0° ali 180 (kot na sliki), lahko spreminjamo nagibni kot, a ko stolp zavrtiš za 90°, se po tem ta nagibni kot uniči.

b)Izpopolnil mehanizem za streljanje:

-Princip je isti kako pri starem, a sem mu širino za dva stud-a zmanjšal, kar mu daje večjo uporabnost, saj je seveda bolj majhen in bolj kompakten.

-Mehanizem sem tudi obrnil na glavo in ga z pomočjo zobnikov poganjal z obeh strani, kar mu daje večjo moč (tako vsaj sklepam). Poganja ga XL motor skrit na dnu MOC-a.

Slika

-Pri prejšnjem sem za potisk kock uporabil navadno kocko. Pri svojem sem pa uporabil ''axle'', saj sem tako lažje nadzoroval njeno pot.

Slika

Axla, ko izstreli kocko

Slika

Axla ko ima največ elastične energije

c) Ki, pa je malo posebna. To je pa, da bom izboljšal kvaliteto slik. O tem sem razmišljal že dolgo, a se enostavno nisem ''opogumil'' ;) . A nekega dne sem si rekel ''Zdaj pa dost, čas je že da izboljšam malo svoje slike''. Najprej sem začel iskati za kvalitetno belo platno. Hotel sem ga že kupiti za Black Friday, a sem se malo znašel in našel platno za projiciranje, ki je še boljše kakor kakšno ceneno zamenjavo.

Naslednji problem pa je bil, da sploh nimam kvalitetnega fotoaparata-telefona :) , in ker nočem dati 1000$ za kvaliteten fotoaparat oz. manj kvaliteten xPhone. Sposodil sem siga od strica, ki se ukvarja z fotografiranjem že 10 let in ima še kar solidno opremo (en del ste jo že videli na FB-ju ).

Mora reči, da je bolj zakomplicirano, kot pa pri navadnem fotoaparatu, a je posledica tega tudi bolj kvalitetnejša slika (kdo bi mislil? ;) ).

To so zaobljube, zdaj pa malo na funkcije ;)

Slika

Kot sem že omenil, je stolp opremljen z tremi motorji in led lučkami, ki sta pritrjeni na ploščad.

Slika

Stolp poganja navadna šest prostorska škatlica, ki je enostavno dosegljiva

Slika

Upravljaš ga z 2 senzorjema

Slika

Za naboje uporabljaš kocke z dvema stud-oma, kar je tudi napredek od prejšnjega mehanizma, kjer sem uporabljal z tremi stud-i

Slika

Vse te naboje daš v škatlico za naboje, ki je pa prenosljiva, za razliko od prejšnjega modela.

Tu je še sporočilo za vse tiste, ki imate probleme z kvalitetam slik. Iz lastnih izkušenj vam lahko povem, da se je treba pač ''znajdt'' in izkoristiti vse možne priložnosti za izboljšavo slik. Jaz za svoje slike nisem porabil niti centa. Za ozadje uporabil platno, ki sem ga dobil zastonj in fotoaparat , ki sem si ga sposodil od strica. Potreben je čas in seveda volja, za boljšo kvaliteto slik!
Video:

Lp

Tomaž

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 1 prispevek ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu