Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 11 Dec 2019, 13:24

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 15 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: okna z obrobo
OdgovorObjavljeno: 18 Jun 2015, 09:56 
Odsoten
System
System

Kraj: Nova Gorica
Zadnje čase vedno resneje razmišljam, da bi naredil lego hiško, ki bi se zgledovala po resnični stavbi. Ker še zdaleč nimam zadostnega števila primernih kock se trenutno mučim z LDD da bom vsaj približno dobil predstavo koliko zidakov, oken in ostalih gradbenih elementov, ter posledično cekinov za tole zadevo potrebujem.
Pravo stavbo imam že nagledano, tako lepo impozantno, secesijsko. Žal bom moral nekaj detajlov poenostavit ali celo izpustit (lego je pač lego), a mislim, da bo maketa kljub temu ohranila tiste glavne značilnosti, da bo zlahka prepoznavna.
Trenutno se ukvarjam z iskanjem primerne rešitve za bele okvirje okoli oken. Resnična stavba ima namreč v enem nadstropju več oken, ki so obrobljena z belimi okvirji, drugje pa so okna brez takih okvirjev.

Slika

Nekako mi je uspelo narediti približek, ki je če gledamo od daleč razmeroma podoben originalu,

Slika

a če ga gledamo frontalno in od blizu »zbodejo« tiste grozne milimetrske špranje med okni in belim okvirjem. (sem nalašč dal rumeno ozadje, da izgledajo še bolj grozne kot so v resnici.)

Slika

Še najmanj težav sem imel z roletami. Neuk SNOT-anja sem preizkušal razne »čudaške« tehnike, da bi dobil rezultat brez tistih špranj, a enkrat zaradi takega, drugič zaradi drugačnega razloga ni in ni šlo. Na koncu sem obupal.

Zato me zanima mnenje tistih, ki imate z gradnjo hišk in podobnih zadev več izkušenj, če je tak »prepih« pri oknih sploh dopusten, oziroma ali obstaja kakšna boljša tehnična rešitev. Mene osebno »prepih« malo moti, še posebej ker počasi začenjam dobivati predstavo kako zajeten kupček bi moral investirat v to zgradbo, ki bi na koncu bila sicer lepa, a bi imela prepih (44x!). Po drugi strani pa učinek, ki ga da bel okvir, premaga slabo vest zaradi špranj, ki dejansko iz razdalje pol metra (če ne veš zanje) skorajda niso opazne.
Da bi opustil pokončne bele linije mi ne gre (polovica oken bo že tako brez njih), če bi jih naredil iz 1x1 kock bi bile predebele, da bi pa vse skupaj poenostavil do take mere, da bi kar bele nalepke zalepil mi pa niti pod razno ne pride na pamet.

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka: Re: okna z obrobo
OdgovorObjavljeno: 18 Jun 2015, 11:19 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Domžale
Meni se zdijo tvoje rešitve oken čisto v redu. Kot si napisal, pri pravi stavbi bodo vedno potrebni kompromisi. Osebno me tak prepih ne bi zmotil, če bi šlo za veliko stavbo. Mogoče za nasvet najprej probaj naresti nekaj teh oken z zidom okrog, da vidiš, koliko je špranja realno vidna. Upoštevaj pa tudi, da bo hiša tako ali tako imela okrog stene in ker/če ne bo osvetljena od znotraj, se teh špranj verjetno ne bo videlo.

Razumem pa, da vseeno špranje niso tako estetske in da te motijo. Si poskusil s SNOT v obratni smeri - tako kot je pri Pariški restavraciji? Mislim na to, da bi pokončni bel plate pritrdil na več pokončnih tan plat in s tem lovil prave širine stene, da bi se ujel z dimenzijami in ne bi bilo luknje. Ne vem pa, koliko bi to vplivalo na razmik med okni.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 Jun 2015, 11:29 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
MOC je tvoj, dopustno je vse s čimer boš sam zadovoljen.

Ena od rešitev je, da celo steno obrneš za 90° (vsaj med okni), druga pa da okna obrneš za 90° (potem moraš rolete drugače rešit).

Megalomanska rešitev je povečanje merila cele stavbe in se da vse podrobnosti lažje narediti.

Večinoma je potreben kompromis, meni je tvoja trenutna rešitev čisto OK. Samo zdaj zadelaj s kockami, da svetloba ne sveti skozi špranje svetloba.
Tukaj http://www.kocke.si/forum/viewtopic.php?f=32&t=5390 so tudi špranje med poševnimi tajli in slopi, tajl je celo zadaj s selotjpom prilepljen na kocke, da ne pade ven. Pa kaj?
Pri tej http://www.kocke.si/forum/viewtopic.php?f=32&t=8669&start=0 so tudi nedoslednosti (npr. ograja nad glavnim vhodom). Ne pretiravat s perfekcionizmom.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 Jun 2015, 12:42 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

Špranjam se zelo hitro izogneš, če povečaš okna.
Okna na sliki so najbrž vsaj toliko široka, da gre skozi okvir lahko človek po širini čez rame. Na tvojih minifig ne more iti, torej, so okna premajhna.
Če bi jih povečal in obrnil za 90 stopinj, bi se mogoče zadeva izšla.
Za okna ti ni vedno potrebnom uporabiti že obstoječa LEGO okna. Lahko uporabiš tudi transparentne kocke, ki jih obdajaš s ploščicami.

Je pa res, da take zadeve žrejo kocke. Če utegnem, poizkusim narediti približek. Drugače pa poišči na netu, sigurno so kakšne rešitve.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 Jun 2015, 14:25 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

Evo, tole sem imel v mislih.

Slika

Gre za preprosto SNOT tehniko.
Spodaj sem uporabil tri jumperje, na njih dal plate 2x6 in na njo na sredino 4 jumperje, ob krajeh pa tajl 1x2 na vsaki strani.
Na jumperje pride rjava platka 1x4 in nato na njih zidaš okna.

Levo in desno je siva stena, ki ima na na dveh višinah modificirano kocko 1x1 s čepkom - se vidi, tam kjer sta poleg 1x1 bricka. Ti dve modificirani kocki sem vpel na "špaleto", ki sem jo sestavil iz 8x headlight, 2x bela 1x8 plate in 1x8 rjav tajl (sam ga nimam in sem dal 1x6 + 1x2), da se prilega oknu. Na čepe od headlightov sem dal 1x8 tajl.
Na spodnji steni se vidi, da rjavi headlighti sekajo malce ven. Namesto rjavih uporabi bele barve ali take barve, kot bo hiša. Treba pa je uporabiti vseh osem na vsaki strani, ker drugače bo špranja, če bo kakšen manjkal.
Pod temi špaletami na dnu, sem dodal 1x2 tajl, katerega lahko pomikaš noter in ven, kot ti paše - ali boš ujel širino police (bolj ven) ali širino špalete (bolj noter).

Na vrhu sem uporabil tri 1x2 modificirane plošče z utorom in nad njimi dve 1x6 beli ploščici. Tukaj nalašč nisem kompliciral z zgornjim delom okenskega okvirja v rjavi barve, ker se niti ne izide, niti se ne vidi, sploh če boš namesto oken dal rulete.

Levo in desno od teh ploščic je bel headlight s sirčkom. Če želiš ta detajl bolj izpostaviti, lahko sirčke ven pomakneš s plejtkom 1x1 ali hedlight zamenjaš s kocko 1x1 s čepkom, ampak bo potem nastala še večja reža med sirčkom in špaleto.
Lahko pa špaleti vzameš stran 1x8 bel tajl in se bodo čepki videli. Če bodo beli, zna bit zanimiv detajl.

Na vrhu čez vse je 2x8 modificiran plejt z utorom za drsna vrata.

Če bi želel okna zamenjati z roletami, bi prav tako uporabil 1x2 kocko z grilli. So v Rjavi barvi. Če bi pa rad, da je roleta drugačne barve, jih je pa tudi kar nekaj na izbiro.

Edini problemček pri teh oknih je ta, da mora biti med njimi dva čepa ali več razlike, pač ena vrsta kock ne more bit, ker potem se ne bi izšle 1x1 kocke s čepki - križem kražem. Nima veze. :)

Slika

Je pa to veliko okno. Kot vidiš, je 8/12 čepkov model dolg, višina skupaj z zgornjo in spodnjo kocko pa 11 vrst. Primerno za modulaca. :D

Še part lista:
- 2x Slika
- 16x Slika
- 4x Slika
- 4x Slika
- 12x Slika
- 7x Slika
- 4x Slika
- 2x Slika
- 4x Slika
- 6x Slika
- 2x Slika
- 2x Slika
- 4x Slika
- 1x Slika
- 3x Slika
- 1x Slika
- 2x Slika
- 6x Slika
Skupaj 82 kock +/- kocke, za zgoraj in spodaj.

To je na brzino to.
Drugače je pa bpavsic večji stručko za SNOT, tako da mogoče on naumi kaj boljšega. :)
LPG

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 Jun 2015, 14:33 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

To je to. Če te moti razmerje širina višina, dodaj še dve okni 2x2 spodaj in bo še številčno predelov v oknu pravo in razmerje tudi.

Sicer mora biti cela hiša toliko večja, vendar je rezultat neprimerno lepši.

Za zmanjšanje celega okna bi lahko uporabil te: Slika ali te: Slika, samo ne bo tako lepo, in ne v minifig merilu.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 19 Jun 2015, 11:05 
Odsoten
System
System

Uf, super. Hvala za koristen namig, mislim da ga bom udejanil pri nekaterih malce večjih oknih na istem objektu.
Idealna mera pri teh oknih bi bila širina 3 čepke, ok, to bi se še nekako dalo udejani, so pa pod temi okni, druga okna enake širine, ki imajo zgornjo stranico polkrožno, lego pa pozna polkrožne odprtine širine 2, 4,... čepkov, ker mi mera 4 čepke vse skupaj poveča v nemogoče dimenzije objekta, sem se pri tej vrsti oken nekako usmeril v širino 2 čepka. Bom poskusil še kaj pogruntat.
Ja, stavba, bo velika, zelo velika, tako da večanje njenih dimenzij ne pride v poštev.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 19 Jun 2015, 12:02 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

skoda305, np. :)
Drugače pa bi ti dal nasvet, da se skušaj držati minifig merila. Tudi če je stavba velika, naj bo potem velika oz. jo moigoče malce "odgrizneš" stran. bolje to, kot pa da ne bo v merilu in jo v mestu ne boš imel kam postavit.
Za katero stavbo pa pravzaprav gre? Prilepi kakšno sliko cele.
Hvala.
LPG

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 19 Jun 2015, 16:18 
Odsoten
System
System

Seveda jo načrtujem v minifig merilu. V mislih pa imam novogoriško železniško postajo. Je kar velika zadeva in je ni možno stisnit na eno fotko (pravo postajo mislim), krajšat je pa ne nameravam, ker bi se izgubile proporcije, daljšat pa tudi ne. Že sedaj mi v LDD-ju v dolžino zaseda pet ta velikih baseplat. :cry:
Bom v prihodnjih dneh dodal še kakšno fotko trenutnega stanja načrta.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 19 Jun 2015, 20:12 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Domžale
O, tole bo pa velik projekt. Zna biti tudi zelo zanimiv in pa naporen za denarnico. Mene kar zanima, kako bo stavba napredovala.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 19 Jun 2015, 23:54 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Super projekt si si zadal:
Slika

Mene že nekaj časa mika Celjski dom:
Slika

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 Jun 2015, 09:21 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

skoda305, nočem bit špilferderber, ampak tole je res velik zalogaj.
Pa ne, da ga ne bi zmogel finančno ali zgradit nasploh, temveč zadeva bo glomazna in ne bo pasala v mesto.
Poglej sliko, ki jo je subix objavil in poglej v kakšnem razmerju je osebni avto proti hiši.

Tudi sam sem imel željo zgraditi Lj. železniško postajo - prevelika. Potem sem vzel za kompromis Kranjsko - ni tako visoka, le dolga je preveč. Nato sem se spomnil rešitve. Kot "bivši" zbiratelj in ljubitelj malih železnic, sem imel sestavljeno železniško postajo iz Fallerjevega kataloga.
Tako je nastalo tole: viewtopic.php?f=13&t=6182
Velikost treh plošč, trdna, preprosto za prenašat in predvsem ni glomazna, saj lepo paše v mesto.
Prečekirej malce Fallerjevo stran, mogoče najdeš kakšen ugodnejši kompromis, ki bo tudi OK. :)

Drugače pa, če si se že odločil, ti pa želim veliko potrpljenja pri gradnji in probaj se izogibati neparnih števil pri gradnji, ker se težko izzidejo, pa kmalu ugotoviš, da krvavo potrebuješ plejte 1x5 in 1x7, saj kombinacija z 1x2-1x3 oz. 1x3-1x4 ni dovolj trdna. :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 Jun 2015, 14:11 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Saj če ni za v mesto je pa za za samostojno mizo (ali dve, tri).
Jaz sem strogo za, da tole skup spraviš in da vidimo na KF. Ima kar nekaj zanimivih podrobnosti na fasadi in veliko dimnikov. Ne bo dolgočasen kolos za pogledat, sploh če bo še nekaj okolice narejene. Če ti uspe še to, kar meni do zdaj ni nikjer (osvetlitev znotraj v vseh oknih) bo enkratno. Samo za to je potrebno dvojne stene delat z zamaknjenimi kockami da ni nikjer špranj skozi katere bi svetilo.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 22 Jun 2015, 11:36 
Odsoten
System
System

Evo, kot obljubljeno dodajam slike trenutnega stanja vhodne fasade v LDD. Še brez strehe in zadnje strani.
Razmišljal sem nekaj v takem stilu. S tem da so nekateri detajli trenutno le nakazani in jih bo treba še dodelat. Mislim, da je sam objekt proporcionalno gledano kar solidno nakazan, a kot rečeno, za pravo razmerje bi morale biti okenske in ostale odprtine (ter posledično vse ostalo) za en čepek širše. Kljub temu mislim, da se minifigi nebi smeli počutiti preveč utesnjeno.

Slika

Slika

Slika

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 22 Jun 2015, 11:52 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Impozantna stvaritev, vendar za pravo minifig merilo v širino vse x2.
Ma je taka kot jo imaš v planu ful huda. Jaz tudi naredim vse 2-4x manjše, kot bi moralo biti. Samo okna delam 4L široka, da so prav velika glede na fige. Res pa da je ta zgradba taka, da če bi to naredil mora biti večja, ker jih je toliko in tako skupaj. Hecno zgledajo edino vrata 2L široka, ker fig ne more skoz njih.

Če pride na KF bomo cedili sline, samo vati naj bodo 4L in ne 6L široki na parkiriščih. To bi pa res podrlo razmerja.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 15 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: