Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 10 Dec 2019, 03:43

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 14 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Čiščenje kock
OdgovorObjavljeno: 07 Maj 2015, 09:15 
Odsoten
Primo
Primo

Pozdravljeni !

Pred leti je že bila tema o čiščenju oz. pranju kock. Nisem pa takrat zasledil postopka, ki ga bom opisal. Če sem ga prezr, se opravičujem za podvajanje.
Torej, s sinom imava nekaj velikih sestavljenih setov (na polici), na katerih se vztrajno nabira prah. Po nekaj tedenski dilemi, kako očistiti prah, sem vzel čopič. Na balkonu sem poščetkal vse dosegljive površine in vmes popihal. Čopič je še posebej primeren za površine med studi. In rezultat - :excited:. Seti so bili takšni, kot bi jih ravnokar sestavil iz novih kock.
Najbolj primeren se mi zdi čopič srednje trdote.

Lp,R.

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka: Re: Čiščenje kock
OdgovorObjavljeno: 07 Maj 2015, 09:34 
Odsoten
Moderator

Ja, čopič opravi delo. Jaz sem nazadnje neke starejše kocke opral v nežni milnici (neagresivna mešanica) in podrajsal s krtačo,sploh plošče. Zdaj se svetijo kot nove. Temeljito čiščenje pač vzame nekaj časa. Zdaj me še čaka beljenje belih kock s perksidom in soncem, pa da vidimo rezultate.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Maj 2015, 09:40 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Domžale
Čopič je najboljša zadeva za sprotno čiščenje sestavljenih setov. Glede trdote je pa poljubno, odvisno od tega, kaj se briše.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Maj 2015, 09:54 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Čemu imate sete, ki sestavljeni na polici nabirajo prah?
Če bi kocke uporabljali (temu so namenjene) se na njih nikdar ne bi nabiral prah.

Jaz MOCe, ki 'čakajo' več kot en mesec pokrijem s folijo za zaščito pohištva med beljenjem in ostanejo čisti.
Če kje dobim stare umazane kocke gredo v mrežasto vrečo in pomivalni stroj (gel+najnižja temperatura) in pridejo ven čiste. Baseplajte pa na roke s krtačo zdrgnem, če je kaj bolj trdoživega na njih.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Maj 2015, 10:33 
Odsoten
Moderator

Kakšno imaš to mrežasto vrečo?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Maj 2015, 11:26 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Kraj: Ajdovščina
@Subix, dobra ideja, jaz jih imam nekaj za prat, pa sem se mislil na roke jajcat. Tudi mene zanima tale tvoja vrečica.

@Diablo: Tudi jaz imam že pripravljen peroksid in vanish, samo še čas si moram vzet.

LP, miha

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Maj 2015, 12:16 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Alternativa pomivalnemu stroju je, da daš kocker v bano, vročo vodo in žajfo, pustiš kakšni dve uri, da se razmoči, potem na roke premešaš, mal stuširaš in ven pa posušit. Slaba stran te metode je čas, ki ga porabiš, še bolj pa to, da se kocke drgnejo med sabo in na kakšnih čisto novih trans kockah bi se poznala kašna rajsa.

Vreča za v pomivalca mora biti mrežasta s tako majhnimi luknjami, da kocke ne gredo skozi.
Draga rešitev so vrečke za pranje občutljivega spodnjega perila, ženske vedo kaj to je.
Cenejša rešitev so vreče, v katerih dobiš razno športno opremo, recimo ščitnike za rolerje, žoge, plavuti itd. Moja žena dela v štacuni s potapljaško opremo in imajo super vreče za plavuti. So precej velike vreče (komot 2-3 kg kock daš notri), na vrhu za zavezat, luknje pa tako majhne, da samo bar pade skoti, antena ali pin že ne več.
Zanimivo je, da po pranju v pomivalcu vse orignal nalepke ostanejo nedotaknjene. Očitno je lepilo kemijsko polarno in ga voda in žajfa ne stopita.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Maj 2015, 22:31 
Odsoten
Primo
Primo

@subix: Pomivalni stroj (gel+najnižja temperatura) to misliš na pomivalni stroj za posodo?
Jaz sem jih opral na roke kar v tisti plastični posodi, ki je za solato ocediti.
Tista, ki ima na dnu majhne luknje. Tako sem najlažje spral milnico.
L.P Elvis

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 Maj 2015, 07:38 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

@Elvis_87
Ja, pomivalni stroj za posodo. Pralni stroj za perilo odpade, ker se vrsti in se kocke drgnejo med seboj in se spraskajo.
Je odvisno od količine. Če pereš 10kg in več kock naenkrat vsi ročni postopki postanejo zamudni.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 Maj 2015, 16:52 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Te mreže se uporabljajo tud za pranje ženskih nogavic. Jst nabašem 2kg kock not in direkt v pralni stroj na 30 stopinj. Pralni stroj, ne pomivalni :wink: Je pa res, da šipce, antene, panele, wedge in podobne kocke perem ročno, jih niti ni tuk velik. Aja, pa perem itak samo refuzo, ki jo kupim kot rabljeno. Novih kock itak nimaš za kej prat.
Pa pralni stroj je fajn, ker centrifuga kr dober posuši kocke, so potem zunaj samo kak dan razgrnjene in so suhe. Centrifugo dam pa na 1200 obratov.

Keep it simple ;)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 Maj 2015, 23:45 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Tako, preverjeno s pomivalcem in pralnim strojem.
Orodje: mrežaste vreče za pranje modrcev.
Donatorji: žena in mati
Pomivalni: Auto program 35-45 stopinj, gel za pranje, doziranje ostalih jajc na minimum. Količina kock verjetno prevelika za najboljši rezultat, posamezne kocke niso optimalno oprane, na določenih platkah in šipcah ostala nabrana umazanija. Kocke ostanejo precej mokre. Ocena 7/10.
Pralni stroj: 40 stopinj, program za bombaž, 1200 obratov, četrtina količine detergenta za navadno žehto za pisano perilo. Preventivno sem v stroj ruknil še tri brisače, ki so čajale na pranje. Odličen rezultat, vse čisto, stekla sem izvzel. Neverjetno veliko število kock se je tako ali drugače sestavilo skupaj. Najbolj neverjeten combo: roka minifiga in balanca minifig motorja. Kocke skoraj suhe. Ocena 9/10 (verjetnost za podrsane kocke...)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 Maj 2015, 07:40 
Odsoten
Moderator

Koliko kg kock pa si pral? Pralni stroj mi je malo tako tako, namreč takšne rotacijske (oz bolj vibracijske) naprave se uporabljajo ravno za glajenje robov itd ;)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 Maj 2015, 08:18 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Ne vem točno, ker nisem vagal, skoraj dve polni veliki škatli za sortiranje vijakov. Verjetno da kake 2- 3 kilograme je že bilo. Na hitro pri razprostiranju za sušenje nisem opazil dodatnih poškodb, vse kocke pa so iz dobe '85 do 95' in so imele že pred pranjem znake intenzivnega igranja :-) Tako po občutku je dodatek nekaj brisač v stroj kar pomagal, ker skoraj ni bilo slišati nekega hudega grodenja in praskanja po bobnu. So ždele zdaj 15 let na podstrešju in je že skajni čas, da jih pripravim za vrnitev v obtok :-) Ednio kar obžalujem je, da ni mat imela že pred 15 leti teh vreč za modrce (oz. da nisem niti pomislil na to), ker sem več kot polovico setov iz otroštva spedenal z ročno metodo čiščenja in se je kar vleklo...

Zdaj mi ostane še "beljenje". Res je neverjetno, ko imam belega konja, ki je na eni polovici bel na drugi pa močno driskasto rjav, podobne zgodbe tudi z nogami minifigov... Bom poslikal prej/potem, ko se tega lotim...
LP

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 Maj 2015, 16:42 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Centrifuga pri pralnem stroju mogoče ''poribsa'' kocke pri nizkih obratih na začetku in koncu programa, pri polnih 1200 pa kocke itak mirujejo na obodu bobna in se ne premikajo. S tem se lepo ožmejo. Brisačo ali pa manjši prt je pa kr fajn dat zraven ja.

Keep it simple ;)

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 14 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za: