Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 11 Dec 2019, 12:34

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 12 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: DIY - Okvir za minifigurice
OdgovorObjavljeno: 17 Feb 2015, 22:12 
Odsoten
Moderator

V naslednjih vrsticah vam bom predstavil lastno gradnjo okvirja za minifigurice. Po brskanju na spletu in predstavitvi komercialnega izdelka za 48 minifiguric (http://brickset.com/article/11796/revie ... play-frame), ki je tudi derivat Ikeijenega okvirja Ribba, sem se odločil, da ga naredim kar sam.

Kaj potrebujemo:

1. IKEA Ribba 50x50 (http://www.ikea.com/at/de/catalog/products/60078034/) - 16 €

Slika

2. 48 belih invert slope (http://www.bricklink.com/catalogPG.asp?P=3660&colorID=1) - na voljo tudi na PAB stenah - cca. 2,5 €
Slika

3. lesonit/lesomal v beli barvi debeline 3mm - 50x50 cm - zadnja plosca pri omaricah, najdete ga v raznih trgovinah za domače mojstre pri lesu - 2 €

Slika

4. šablona (popačena fotografija) - v mojem primeru 2 mm jeklena plošča lasersko izrezana po dxf načrtu v povezavi (https://dl.dropboxusercontent.com/u/354 ... bba500.dxf):

Slika

5. sintetično lepilo

6. orodje: tapetni nož, svinčnik in radirka itd.

Izdelava

1. Lesonit odrežemo na mero 500 x 500 mm. Naj bo dimenzija raje kakšen mm v minus, kot v plus. Lepota reza ni tako pomembna, ker se skrije za okvir.

2. Dotično šablono postavimo na ploščo in jo postavimo cca 7 do 7,5 mm od robov. Ker je šablona težka, je ni potrebno posebej pritrjevat.

3. Kanimo kapljico lepila (raje manj kot preveč) na hrbtno stran kocke in jo pritisnemo v šablono. Zalepimo preostalih 15 kock.

Slika

Slika

4. Po nekaj minutah, ko lepilo "prime", prestavimo šablono za eno vrsto. Zalepimo naslednjo vrsto in tako ponovimo to konca, do preostalih šest vrst.

Slika

5. Izdelava okvirja je končana in preostane še samo pritrjevanje (z občutkom) minifiguric. Sledi še vstavljanje plošče s figuricami v okvir. In razstavna slika je končana.

Slika

Slika

Slika

Slika

Možnosti za izboljšave

1. Skrbna izbira lesonita, oziroma zadnje plošče. Iskanje prave podlage, prave bele barve, ali po želji drugih odtenkov. Možno je tudi barvati ozadje po želji.

2. Priprava nove šablone iz aluminija ali plastike (vodni razrez), ki pokriva celotno površino, torej dimenzij 50x50 cm.

3. Možna je tudi izdelava vmesnih sten in poličk, za vstavljanje minifiguric brez pritrjevanja na čepke. Ideje na spletu.

Večje fotografije: https://www.flickr.com/photos/126316462 ... 856658222/

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

OdgovorObjavljeno: 17 Feb 2015, 22:29 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Kraj: Ajdovščina
Zelo zanimivo! Si mi malo podaljšal nos, da nimam nobene serije... No, verjetno za samo šablono ni treba imet CNC stroja ali podobnega, pride pa vseeno prav. Koliko jih je že v seriji? 16? Potem bi verjetno šla cela serija tudi v podobne manjši okvir, ki ga tudi ima ikea v repertoarju - mejduš, prav fino bi bilo imet eno tako popestritev v mojem LEGO brlogu.

Hvala za predstavitev.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 17 Feb 2015, 23:51 
Odsoten
Moderator

Seveda, za šablone lahko uporabiš karkoli, jaz sem si zadevo pač olajšal v službi.

Glede drugih okvirjev pa imaš prav. Lahko uporabiš manjše in drugačne razporeditve za serijo 16.ih. Angleži ponujajo razne rešitve, ki se lahko uspešno skopirajo za DIY variante. http://www.framesforbricks.co.uk/#!custom-range/ckr1

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 17 Feb 2015, 23:52 
Odsoten
Primo
Primo
Uporabniški avatar

Dobra ideja in odlična predstavitev. Šablona bi bila najbrž lahko iz tršega papirja oz. se raster nariše ročno z ravnilom (pomožne tanke črte) - za vse tiste, ki nimamo CNC mašine. :wink:
Edina pomanjkljivost, ki jo vidim je ta, da okvir na koncu ni zastekljen. Prah je treba potem redno brisat. :x

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 17 Feb 2015, 23:55 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Kraj: Ajdovščina
Tile okvirji iz Ikee so sigurno zastekljeni...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 17 Feb 2015, 23:57 
Odsoten
Moderator

Okvir ima steklo, verjetno se celo odboj vidi.

Fora celotne izdelave je, da si narediš dobro šablono, po moje. Da so kocke zalepljene tako kot treba. Kako jo narediš, je pa seveda nešteto možnosti. Na netu sem zasledil, da se da narediti tudi kar iz kock itd.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 Feb 2015, 09:59 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

Kraj: Ljubljana
Tri serije gredo v okvir. Do sedaj bi rabil 5 takih okvirjev, da spakiraš vse noter. Prav lepo bi zgledalo na steni imeti 5 polnih okvirjev. :D
Hvala za predstavitev!
LPG

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 Feb 2015, 10:13 
Odsoten
Moderator

Tako je, 4 še moram naredit, ampak bo malo počakalo. Itak nimam zdaj prostora kam z njimi. Aja, pigli iz 12 serije mi manjka, če ga ima kdo. ;)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 Feb 2015, 11:22 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

Dej v mali oglas. :)
LPG

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 Feb 2015, 11:26 
Prisoten
Moderator
Uporabniški avatar

Zanimiva izvedba. Lično narejeno.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 Feb 2015, 19:19 
Odsoten
Technic
Technic

En mali trik, ki poceni zadevo: šablono si lahko izdelate kar iz kock, recimo takole. Namesto lesonita pa lahko uporabite paspartu (to je par milimetrov debel karton, ponavadi se ga uporablja za zunanje dele slik, kupi pa v boljših papirnicah).

V male Ribba okvirje gre 16 - 18 figuric.
Slika

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 Feb 2015, 19:30 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Za zbiratelje minifigov je tole zelo uporabno. In tudi lepo predstavljeno. Za šablono nardit je pa vse odvisn od posameznika, kako se znajde z materialom in orodjem. Mogoče manjši nasvet tule pri šabloni iz kock, treba je posebej pazit, da se lepilo ne prime šablone :wink:

Keep it simple ;)

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 12 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za: