Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 15 Okt 2019, 01:51

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 15 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Modularne hiše/zgradbe
OdgovorObjavljeno: 22 Dec 2014, 13:38 
Odsoten
Primo
Primo

Kraj: Kamnik, Slovenija
Pozdravljeni,

sem nov na forumu tako da najprej vse lepo pozdravljam.

Pregledal sem veliko tem in objav in morm pohvalt čist vsako.

Imam pa eno vprašanje - bom dal en primer: viewtopic.php?f=32&t=8080

Kako se lotiš sestavljati tako zgradbo? Ali obstaja načrt ali gre vse samo po domišljiji? Ali obstaja kakšen program, da veš katere kocke zbrati/kupiti? Na kratko... kako se tega lotiti?

Hvala!

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka: Re: Modularne hiše/zgradbe
OdgovorObjavljeno: 22 Dec 2014, 13:51 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Kraj: MB / MS
Odvisno od posameznika. Nekateri samo gradijo, drugi si pri tem pomagamo z računalnikom. Sam uporabljam Lego Digital Designer (LDD), kjer najprej vse sestavim, nato iz tega dobim seznam potrebnih kock. Tega pregledam in primerjam z "zalogo" kock, ki jih imam na voljo in preostanek nabavim (ali pa zamenjam s katerimi drugimi). Ponavadi sicer že pri risanju uporabljam samo take kocke, za katere vem, da jih imam dovolj.
Risanje pa pač poteka po vrsti... Najprej si zamislim stavbo (ali poiščem kake naključne slike stavb na internetu). Potem si zamislim, kako posamezne dele stavbe čimbolje prenesti v kocke in nato sestavim stavbo nadstropje po nadstropje. Velikokrat tudi delam od strehe navzdol (če je kaka posebno razgibana streha).

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 22 Dec 2014, 14:10 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

Kraj: Ljubljana
Kako se tega lotit?
Vzameš kocke v roke in začneš gradit. :)
Če nimaš te žilice, da bi delal z glave, se pravi če nimaš dovolj domišljije, potem je tako početje težko. Lahko si sicer pomagaš s slikami realnih hiš, najdeš kaj podobnega na netu, pogledaš kako so drugi to naredili, a definitivno se zadeve lotiš, ko imaš dovolj velik nabor kock, da ti že pri prvem nadstropju ne zmanjka kock.
Sam ne uporabljam programov, ker mi je večje veselje 10x sestavit in podret en in isti detajl, da pridem do želenega.
Pač, vsak ima svoj način. :)
LPG

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 22 Dec 2014, 14:48 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Jaz sem tudi popolnoma analogen. Če delam kopijo realne zadeve seveda kakšna fotka z poškilit. Če je zadeva bolj komplicirana in želim veliko podrobnosti in v merilu je najbolje ogled na licu mesta, narediš lastne fotke, ker veš kaj te zanima. Če pa kje dobiš še načrte pa toliko bolje, da se ne ubadaš z razdaljami in proporci.

Seveda najraje delam domišljijske zadeve, torej vse iz glave. Tako kot Legofrik, meni je v užitek 10x sestavit in 10x podret, da je na koncu kot mi je všeč.

Če te omejuje nabor kock in ne želiš kupovati je izziv toliko večji. Vendar včasih pač ne gre in je dokup manjkajočih kock neizbežen. Ker kock ni nikoli dovolj se ne ubadam z LDDjem in ugotavljam, da potrebujem 17 teh, 8 tistih in še 5 takih, kupim vsakih 50, ker bodo pa drugje prav prišle.

Konkretno nekih hudih pravil za modularce ni. nadstropje mora biti vsaj toliko visoko, da gre notri minifig, to je 6 kock. največ pa po lastni izbiri. strop je lahko 2,2m visok ali pa 6m. Širina zgradbe je praviloma večkratnik števila 16 , ker je pač to standardna dimenzija baseplejta. Globina baseplejta je praviloma 16 čepkov. Koliko od tega je pločnik ima Lego svoje predstave, mi za KF delamo samo 2 čepka pločnika spredaj. Globina hiše je spet odvisna, ali bo od zadaj vidna(dvorišče da/ne,...) ali naslonjena na nasprotno hišo.

Skratka, kocke nudijo neomejeno možnost kombinacij in narediš tisto kar si želiš oz. potrebuješ na način kot ti ustreza. Več kot boš sestavljal, bolj ti bo jasno, kam te pelje vse skupaj.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 22 Dec 2014, 18:27 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Koper / Ljubljana
Moj pristop je identičen, kot ga imata legofrik in subix, se pravi, da sestavljam in podiram, dokler ne pridem do želenega rezultata. LDD uporabljam zelo zelo redko, v bistvu samo takrat, kadar se neke stvari res ne da takoj preizkusiti v praksi.

Pri konkretnem primeru, ki si ga navedel, je bilo vse sestavljeno čisto iz glave, brez kakršnegakoli načrtovanja. Edina omejitev, ki sem si jo zastavil, je bila, da bosta hiši 'BL-free', sa pravi, da bom uporabil samo kocke, ki sem jih že imel na razpolago, in to je tudi uspelo. No, pa še na to sem moral paziti, da sem pri zunanjosti delal samo take detajle, ki so se dali narediti iz kock, ki obstajajo v obeh barvah.

Bi pa k vsemu, kar so povedali predhodniki, dodal še, da je morda še najbolje, če za začetek sestaviš kakšnega od uradnih modularcev, da dobiš občutek in predstavo, kako te zadeve dejansko izgledajo. In pa seveda, da spremljaš tudi, kaj in kako sestavljajo drugi, da pač spoznaš tehnike sestavljanja. Tako da kar pogumno. In ko boš kaj sestavil, nam le predstavi na forumu. :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 22 Dec 2014, 22:21 
Odsoten
Primo
Primo

Super. Hvala vsem za odgovore.

Prvo "težavo" ki imam je definitivno nabor kock. Imam jih kar nekaj iz začetkov 90' ampak ne dovolj za hiso. Vsaj ne istih barv. Tako da moram na zacetku opraviti nakup kakšnih non OOB kock. Od mojega otrostva pa zdej do mojega sina je bilo malo zatišja tako da mickn strosk bo. Ampak je veselje gledat kako se sin igra z njimi in me je potegnilo nazaj notr.

Drugo pa je ja da bi kupil kaksnega uradnega da dobim obcutek. Gledal sem parisko restavracijo ali kino. Kmalu grem v London kjer se bom definitivno ustavil v Lego shopu in upam da dobim željeno.

Bom pa definitivno objavil kaj na forumu...tudi dve novi zadevi imava iz construction tematike, ki se cakata v skatli :)

Hvala se enkrat!!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 Dec 2014, 22:59 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Domžale
Glede na to, da sama največ sestavljam modularce, ti lahko hitro povem, da so lahko precej zahtevni. Že finančno požrejo veliko kock, po drugi strani pa tudi časa. Sama delam sproti, kot večina podiram 100x, da dobim željeno. Glede na čas, ki ga imam, tako porabim kdaj tudi 2 ali 3 mesece, da hišo končam. Za začetek ti svetujem, da začneš bolj skromno s kakšnim 16-čepkov širokim modularcem, še bolje pa samo s fasado, ker se porabi manj kock. Glede izbora kock je pa lahko dober navdih za nakupe, da po spletu pogledaš, kakšne hiše so ti všeč - take z ''ravno'' fasado ali bolj ''načičkane''. Tako lahko dokupiš specifične kocke na Bricklinku. So pa tudi nekateri seti lahko dober nabor kock za večje hiše. Predvsem pa imej v mislih, da so modularci lahko kar zahtevni in se jih ne da narest kar čez noč. Vsekakor pa uživaj s sestavljanjem.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 24 Dec 2014, 09:29 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Kraj: MB / MS
@Žigason
Jaz sem ravno zaradi pomanjkanja kock začel delati v LDD (no in tudi zato, ker ponavadi živim bolj v virtualnem svetu, kot v realnem :glavobol:). Zdaj je problem v tem, da imam preveč kock (je to sploh možno :nene:?) in sestavljanje in razdiranje ne pride v poštev, ker bi bilo vse preveč neorganizirano in preveč dela s sortiranjem nazaj.

Kakorkoli... Spravi se sestavljat :D
Če iz pravih kock, počasi (ali hitro) nabavi dodatne kocke in pusti domišliji prosto pot, če si pa domač z računalnikom, pa ti LDD ne bi smel delat problemov, ker je čisto enostaven.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 24 Dec 2014, 17:15 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Koper / Ljubljana
Še ena opcija, ki smo jo vsi po vrsti do sedaj pozabili omeniti, pa je, da obiščeš KockeFest, kjer boš lahko dobil najbolj uporabne informacije takorekoč iz prve roke. Pa še v živo lahko vidiš moce, kar je čisto nekaj drugega kot na slikah. :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 03 Maj 2015, 10:43 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Če vas zanima gradnja modularnih hiš, lahko spremljate objave na to temo na BrickHamster.net.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 03 Maj 2015, 19:50 
Odsoten
System
System

Kraj: Kočevje
SUper navodila za gradnjo modularcev. Stric gugl malo polomljeno prevaja, a je skoraj razumljivo. Moja angleščina je praktično na nuli.

Škoda da ni še slovenska vercija brickhamster-ja :)

Pohvale za članek Rdečeglavka :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 03 Maj 2015, 20:01 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

@Hanzy: Zgodba še zdaleč ni končana, v pripravi je še nekaj stavb in če se bo le dalo, bodo vse dokumentirane na podoben način. Le spremljati je treba BrickHamsterja (najbolje, da se prijavite kot uporabniki in se lahko dobiva e-obvestila o novih prispevkih). Če je znanje angleščine pomanjkljivo, so pa lahko slike toliko bolj zgovorne. :wink:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 26 Maj 2016, 09:14 
Odsoten
Primo
Primo

Hvala vsem za odgovore

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 26 Maj 2016, 13:24 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

Žigason, administrator te je že opomnil za nepravilnosti pri pravopisu.
Prosim, da si prebereš tistih par osnovnih pravil foruma in jih tudi upoštevaš ter popraviš svoje obstoječe prispevke še danes.
Hvala.
LPG

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 26 Maj 2016, 14:21 
Odsoten
Primo
Primo

Se opravičujem.

Bom prebral.

Hvala za opozorilo.