Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 14 Dec 2019, 06:25

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 19 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Mindstorms EV3 - začetek
OdgovorObjavljeno: 29 Okt 2014, 13:11 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Da teflona ne iztrošim s svojimi vprašanji (ga bom prihranila za najhujše težave :D) par vprašanj kar tule.

Mogoče bodo vprašanja 'butasta' in smešna vsem, ki obvladate. Že vnaprej se opravičujem za vse nepravilne izraze ipd. Znanja o tem praktično, imam pa voljo, da se naučim. :)

- Katerega od robotov priporočate za prvo sestavljanje, sploh za takšne, ki s Technic kockami niso ravno na ti?
Predvidevam (glede na število strani v navodilih za sestavljanje), da si po zahtevnosti sledijo tako kot so razvrščeni na seznamu med starter roboti: TRACK3R, R3PTAR, SPIK3R...

- Robota najprej sestaviš in nato sprogramiraš, kaj želiš, da počne. Je to za osnovne robote morda že narejeno, da si snameš dol ali moraš vse narediti sam od začetka?
Pri vsakem robotu imaš tudi "Download EV3 project"; je to morda to?

- Ko sestaviš robota je EV3 brick v robotu. Programiraš kasneje. A se sploh da lepo priklopit EV3 brick na računalnik preko USB kabla (je dovolj prostora, da prideš do vhoda na bricku), da preneseš gor, kar si sprogramiral, ali moraš potem to 'opeko' še ven vlečt, da jo priklopiš?
Vem, da obstaja še možnost brezžične povezave z računalnikom (Bluetooth... česar pa sploh ne obvladam)?

Za začetek toliko; obljubljam pa, da bom še veliko spraševala. :)

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka: Re: Mindstorms EV3 - začetek
OdgovorObjavljeno: 29 Okt 2014, 14:08 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

-Začne naj se z TRACK3R-jem. Je tudi težavnost nalog prilagojena tako da je najbolje iti po vrsti, kot si napisala.

-pri vsakem robotu je možnost nalaganja že gotovega programa (mislim da je ravno to kar si napisala), a vseeno svetujem naj se gre po korakih po navodilih, saj je ravno v tem največja vrednost Minsdstormov. Skozi navodila in postopno programiranje se namreč precej naučiš, če pa samo naložiš program, je bolj kupiti kak Tecnic set.

-ponavadi je dovolj prostora za priklop, tako da se da še potem programirati. V skrajen primeru je treba umakniti kak element in se pride zraven. Bluetooth ni nek bavbav, a zna zafrkavat zaradi raznih posebnosti pri računalnikih. Če si gledala navodila se itak programira sproti, po podsklopih.

Kar vprašaj. :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 29 Okt 2014, 18:10 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Hvala, zdaj mi je par stvari bolj jasnih.

Sklepam, da tudi pri menjavi baterij ni treba razsut pol robota. Odstraniš kak element in prideš do pokrova?

Razumem, da se največ naučiš, če programiraš sam. Jasno, da je moj cilj, da se tega naučim.
V navodilih sem videla, da to poteka na lušten način - z ikonami.
Če si dol snameš že narejen program, a mu lahko pokukaš v sestavine? Nekako si predstavljam, da program lahko pogledaš 'od znotraj' - super bi bilo, če bi se stvar lahko odprla tako, da bi videla, kako so zložene te ikone, da bi dobila en vpogled v to, kako to gre.

Stvari glede programa zaenkrat govorim brez poskušanja na računalniku, ker še nimam dovolj zmogljivega, da bi si gor naložila program za programiranje. Zaenkrat se samo 'psihično' pripravljam, da mi bo potem lažje. Tipično ženski pristop. :D

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 30 Okt 2014, 13:12 
Odsoten
Technic
Technic

Baterije so ponavadi preprosto dosegljive, morda je treba odstraniti le kocko ali kak sklop, a se da v petih sekundah.

Poanta programiranja je, da kompleksnejše dejavnosti razdrobiš na preproste korake. Če to narediš sama (ali to naredijo mulci) je najlažje, ker iskanje smisla po tujem programu je lahko veliko huje kot razbrati pomen Joycevega Uliksesa. Poglavitna prednost Mindstorom navodil je, kot je omenil že Cwetqo, da so precej podrobna - poleg tega kaj moraš narediti piše tudi zakaj.

Tuje programe lahko tudi pogledaš. Ikone so posamezni ukazi (npr. motor A obrni za 1 obrat), zanke so v obliki zank, ČE (IF) stavki so rogovile ... Dokaj logično.

Aja, pa nič bat. Ravno sem bral v časopisu, da so na začetku računalniške dobe bolj programirale ženske. Prva programerka je bila Ada Lowelace, Byronova hčerka.

Mi je pa tole zanimanje za Mindstorms pokazalo koristnost Cwetqove ideja glede delavnice na to temo.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 30 Okt 2014, 18:16 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

:) Dobra vzpodbuda.

Pridem na delavnico, če boste organizirali. Z velikim veseljem.

Mulci me zdaj priganjajo, naj si hitro nov računalnik kupim. Danes gremo za začetek po baterije za 'opeko'. Potem bomo - končno - odprli škatlo in potipali sestavine.

Pa robote na netu gledamo in sta tudi punci že čisto navdušeni.

Jaz se pa k vsemu skupaj spravljam tako kot rojevat. Sprašujem, sprašujem, kompliciram, namesto da bi se preprosto odpravila v akcijo in težave reševala, ko se pojavijo. :D

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 01 Nov 2014, 17:47 
Odsoten
Primo
Primo

Kraj: Koper
Delavnice za Mindstorms se v SLO izvajajo že kar nekaj časa. Letos bo na Fakulteti za Računalništvo tudi seminar za učitelje za delo z Mindstorms EV3. Drugače pa kolikor vem delavnice izvajajo v Ljubljani, Mariboru, Novi Gorici in Kopru (verjetno še kje drugje). Se pa otroci pomerijo vsaj v dveh tekmovanjih, kjer se uporabljajo Lego Mindstormsi (RoboBum in First Lego League). Načeloma sta oba odprtega tipa in se jih da pogledati v tudi živo.
Je pa smiselno, da si nabaviš baterije za polnjenje, saj je poraba baterij sicer kar velika. Še boljše je nabava originalne LEGO baterije, ki je sicer del EDU kompleta, ki jih v šolah in na delavnicah večinoma tudi uporabljamo.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 01 Nov 2014, 18:39 
Odsoten
Technic
Technic

Živijo FacPrime. Hvala za info.
Na žalost ugotavljam, da na naš KF pridejo večinoma starši, ki ne vedo nič o robotskih tekmovanjih. Učenje robotike po osnovnih šolah je bolj stvar entuziazma in znanja učiteljev (in ravnateljev). Spet na žalost pa so ti redki. Za primerjavo - v Sloveniji je skoraj 800 osnovnih šol. V FLL, kjer smo z našo privat ekipo tudi sami tekmuje 40 ekip (šol je malo manj!). Če rečemo, da je RoboBum približno tako razširjen, imamo doseg do 100 šol oziroma deset in še nekaj procentov mulcev v šoli zve za robote.

Zato mislim, da hiter uvod v mindstorms na prihodnjem KF ne bo napačen, še posebej ker so seminarji na FR plačljivi (vsaj tisti, za katerega sem zvedel sam). (edit: za štos sem pogledal cenike za razne delavnice, tam od 4€/uro do skoraj 10€/h).

Se pa priporočam za vsak info, željo, nasvet ipd. glede Mindstormsov. Mulci imajo kar radi tele robotke in malo priznavam da me njihovo navdušenje spravi v posebno dobro voljo in potem naredim še kaj zase (sestavim kaj svojega).

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 01 Nov 2014, 19:36 
Odsoten
Primo
Primo

@ teflon: Vse kar si napisal je res! RoboBum je mogoče malo bolj razširjen kot FLL, ampak procent otrok, ki jih z robotiko s tem dosežemo je še vedno majhen. Je pa pozitivno, da smo letos v FLL morali zapreti prijave, ker več kot 40 ekip v Sloveniji trenutno ne moremo obvladati z viri, ki jih na prostovoljni bazi za sedaj imamo. Z ženo sva sicer že od začetka v ekipi, ki je FLL pripeljala v Slovenijo, ona je trenutno mentor ekipe (RoboSončki), jaz pa sem glavni sodnik robotske tekme. Če bi želeli, lahko na KF FLL tudi natančneje predstavimo, prinesemo eno mizo in se to združi z delavnico robotike, na voljo imam tudi cca. 6 setov (starih NXT sicer), je pa možno, da se do takrat poveča tudi število EV3, ki jih imam na razpolago za predstavitve (trenutno vse tri komplete uporabljajo otroci za pripravo na FLL).
@ Mary Poppins: Evo en video od danes (priprave na FLL): https://vimeo.com/110658958 . Tole kmalu začnejo delat sami :)!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 02 Nov 2014, 00:26 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

@FacPrime: Hvala za info.
Sem videla, da je en seminar na Fakulteti za računalništvo ravno minil: POZNAVANJE PROGRAMIRANJA IN ROBOTIKE Z LEGO MINDSTORMS (24 ur, kotizacija 19,40 eur)

Mislim pa, da v službi ne bi dobila prosto, če bi želela iti na nekaj takega zgolj za lastno veselje, zato se veselim kake predstavitve na KF.

Ja, baterije pa smo kupili tiste za polnit.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 02 Nov 2014, 00:32 
Odsoten
Technic
Technic

@FacPrime
Hvala lepa za info. Glede predstavitve bo imel zadnjo besedo šef, ker on organizira zadeve. A če mu zadevo lepo predstavimo, bo požegnal. Predlagam, da se za naprej menimo prek ZS, da ne obremenjujeom foruma po nepotrebnem.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 02 Nov 2014, 10:00 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

Kraj: Ljubljana
Bom še jaz malo posmetil. :D
FacPrime, teflonu sem že odpisal in mu na kratko povedal, kje je problemček; prostor je namreč malce omejen in bi se bilo treba dogovorit s šolo še za kakšno učilnico, če zadeva seveda ustreza, saj cela stvar ne bi bila v centru dogajanja ampak malce umaknjena. Šole pa ne bomo menjali, saj nam ustreza zaradi drugih atributov, ki jih ima.
Kar se mene tiče, sem odprt za vse predloge, a le če niso preveč finančno podkrepljeni, saj klub nima financ; pa tudi kakšnih vesoljskih projektov se ne bi šel, ker za to še nismo zreli (vsaj nekateri ne) :D
Drugače pa se mi zdi zadeva fajn in sem bil tudi že v navezi z Natalijo Primužič, a nismo prišli skupaj - se ne spomnim več, zakaj.
Skratka, da ne bluzim predolgo. S teflonom se dogovorita kako in kaj, pa gremo na kakšno Radensko in se zmenimo kako in kaj - fino bi bilo še letos.
LPG

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 02 Nov 2014, 10:48 
Odsoten
Primo
Primo

Evo, prešli na ZS. Kot sem že napisal teflonu, sem od druge polovice novembra 3 x tedensko na relaciji Koper - Škofja Loka in se brez problema vsedemo in pogovorimo. Po moje pozicija učilnice ni problematičnam saj bi na delavnici bili tisti, ki jih to zanima in ne potrebujemo reklame na dogodku samem. Sem pa kontaktiral tudi Natalijo, tako da čakam sestanek :).
LP vsem!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 02 Nov 2014, 12:47 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

Kraj: Ljubljana
OK. Dogovorita se s teflonom in mi sporočita, jaz imam načeloma vedno čas. :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 31 Jan 2015, 21:37 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Da se vrnem na začetek. Moram reči, da sem s prvo uporabo programa dobila odgovor še na par stvari, ki so me mučile.

Vse je res narejeno tako, da lahko uporablja začetnik.
Danes je TRACK3R z našo pomočjo prišel do faze, ko strelja kroglice.
Navodila za sestavo so v programu, nato imaš dve možnosti:
- snameš dol že narejen program (priročno za tiste, ki bi se z robotom samo igrali in jih programiranje ne zanima) ali
- slediš navodilom (korak za korakom), kako program narediti in ga potem snameš dol.

Vodeno programiranje je super, ker začneš spotoma vsaj malo kapirat, kako stvari delujejo.
S hčerko sva potem opazovali, kateri korak v programu povzroči kateri del robotovih dejanj (na robotu je že bil naložen že narejen program). Zanimivo.

Potem seveda lahko tudi kaj spremeniš v programu (če znaš :D ).
No, toliko sem že skapirala, da je robot namesto treh izstrelil 4 kroglice. Super! Navdušena!
Ravno nekje do odhoda v dom upokojencev bom pa verjetno toliko razumela, da bom kakega preprostega robotka lahko naredila sama. :wink:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 31 Jan 2015, 23:07 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

In ravno v tem je največja vrednost sistema LEGO Mindstorms. Saj sam harver ni nič posebnega, priložene kocke tudi niso kaj prida, tisto kar je največ vredno in res dodelano pa je sistem učenja, in koncept, ki omogoča nadaljnje samostojno delo že po nekaj osnovnih vajah.

V eni idealni državi bi imeli vsi otroci že v šoli delati z čim podobnim. Prepričan sem da bi zato marsikdo raje ubral tehnično, kot (danes neperspektivno) "fdv" smer.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 02 Feb 2015, 11:39 
Odsoten
Technic
Technic

Glede na to, da zadnje par mesecev pomagam pri eni FLL ekipi, sem začel ceniti hardware (sama kocka je malo čudaška, a senzorji so top zadeve). Sploh mulci znajo s svojo domišljijo zadevo spraviti do skrajnosti in čez.

Sem šefu obljubil, da po finalu FLL opišem mojo osebno izkušnjo: AFOL -> FLL. Zame je slednje precej drug svet.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 Mar 2015, 14:01 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Še ena začetniška težava.

Prejle smo z mulci preizkušali kačo. Vmes so šle baterije h koncu, zato smo jo izklopili.
Po menjavi baterij ni bilo na "opeki" nobenega naloženega programa več. Sicer se to ob menjavi ne dogaja.

Eden od fantičev pravi, da je možno, da sem prehitro vzela baterije ven (še preden se je do konca ugasnil) in se je zato vse zbrisalo (ostal je le demo program).
Možno je, da sem bila prehitra pri menjavi.

Ali je lahko za tako brisanje še kak drug razlog?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 Mar 2015, 14:43 
Odsoten
Technic
Technic

Mali ima prav. Če pri EV3 vzameš baterije ven, preden se je ta ugasnil, se izgubi vse zapisano (od prejšnjič). Pri ugašanju EV3 vsebino prepisuje na flash, zato tudi toliko časa traja.
Meni se je to pripetilo na tekmi :-(

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 Mar 2015, 21:04 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Hvala. V prihodnje ne bom več hitela. Pa sem mislila, da sem jaz počasna. Očitno je EV3 počasnejši.

Sem na novo naložila in dela.
Bi si mislila, da izgubiš samo program, ki ga je tisti hip uporabljal, pa je šlo dol vse, tudi od prejšnjih robotov.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 19 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: