Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 13 Nov 2019, 16:44

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 11 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Power function - S velikosti
OdgovorObjavljeno: 29 Okt 2013, 22:41 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
http://lego.cuusoo.com/ideas/view/576

Tole je vredno suporta na CUUSOO. Morda ne za motorizacijo velikih modelov, sigurno pa za male modele, premikajoče dele na dioramah in za dodatne funkcije za večje Technic modele.

Slika

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

OdgovorObjavljeno: 30 Okt 2013, 00:26 
Prisoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Kraj: Ajdovščina
Tole sem opazil že pred časom in takoj oddal glas! Bilo bi res uporabno. Najraje bi pa videl, da bi se uradni Lego zbrihtal in zganil, vsaj s ta malimi motorji in bb-jem. Kako pa je sploh z dobavo CUUSOO robe k nam v Slovenijo? A se da naročit direkt al morš "hvatat krivine"?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 30 Okt 2013, 19:14 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Kraj: MB / MS
Tudi sam sem že to opazil.

XS battery box - glede na sedanje velikosti, bi ta baterijska škatla imela kapaciteto okrog 150-200 mAh (če je rechargable, potrebuje 2 LiPo celici, zaščitno vezje in polnilno/balancirno vezje, vse skupaj v 3x4 škatlici) - s tako malo kapaciteto pa to pomeni bolj ali manj neuporabno zadevo.

Za primerjavo lahko dam primer LiPo baterije, ki sem jo naredil za potrebe KFa. Sestavljena je iz dveh 1200 mAh LiPo celic ter zaščitnega vezja, ki varuje celoten paket pred preizpraznjenjem, prenapolnjenosti, prevelikim tokom (7A - čeprav so uporabljene 15C celice, torej prenesejo 18A) ter kratkim stikom. Ima tudi balancirni/polnilni konektor, zaradi toka, ki ga omogoča pa ima tudi dvojne žice na izhodu. Če primerjamo velikost z AAA baterijsko škatlo, vidimo, da je dimenzijsko enaka, le da je samo 1/2 višine. Če bi to baterijo razrezali na 3 dele, bi mogoče dobili velikostni razred XS baterijske škatle in zmanjšali kapaciteto na 1/3, torej 400 mAh. Še vedno pa bi morali zmanjšati velikost za robove ohišja, dodat polnilno vezje, ter poiskat celice v točno taki velikosti... Tako da je ocena 150-200 mAh čisto realna. Če pogledamo porabo enega XL motorja, je ta 500 mA, torej smo nekje na 20 minutah delovanja.

S motor - super zadeva, odvisno pa od obratov. Ponavadi imajo vsi ti motorji gearboxe, ki zaseda lep del motorja. Pri taki mali zadevi je vprašanje, moči, obratov itd... Če pogledamo sliko, je dolžina motorja cca. enaka širini, torej 3L, potrebno pa je odšteti 1L za pine. Torej bi motor lahko imel dimenzije fi < 3L, dolžina < 2L... Tu pridejo v poštev predvsem "outrunner" motorji, katerih dobra lastnost je, da imajo ponavadi nižjo hitrost vrtenja kot navadni motorji in zato ne potrebujejo reduktorja (oz. je ta lahko z nižjim razmerjem). "Slabost" pa je, da so brushless, kar pomeni, da potrebujejo kontroler, ki bi ga bilo potrebno vgradit v sam motor. Tukaj bi se pojavil še problem PWM regulacije iz IR sprejemnikov...

XS motor - enako kot pri S motorju. Vendar bi v tem primeru namesto brezkrtačnega outrunnerja bil bolj primeren navaden motorček z večstopenjskim reduktorjem - precej bolj realna zadeva kot S motor.

Solenoid valve - tu bi bilo potrebno podobno krmiljenje kot za servo motor, vse skupaj pogojno rešljivo s kakim mini servo motorjem ali pa elektromagnetom. Super zadeva za tiste, ki delajo s pnevmatiko.

XS LED - ne vem sicer, kaj to predstavlja (zgleda kot 2 led diodi zaprti v ohišje velikosti 2 x 4 x 2/3). Če se že dela taka XS LED kocka, se lahko vgradijo smd led diode, vse skupaj pa se da v škatlico velikosti 1 x 2 x 2/3... čisto realno izvedljivo. Največja stvar tukaj je kabel :D

----------

Ker se s temi stvarmi ubadam že kakšno leto, pa sem naletel na predvsem druge probleme:
- velikost konektorja (sedanja velikost konektorja je absolutno prevelika, potrebno bi bilo naredit manjši konektor, ki pa mora biti zmožen prenest dovolj velik tok - ja, stvari sta obratno sorazmerni - torej nek optimum, npr. 2x1 plate, ki ima na vrhu vsakega čepka 2 kontakta diagonalno - da se ne da narobe obrnit).
- debelina kabla (niti predstavljate si ne, kako težko je dobiti 4 žilni "flat" kabel, ki bi bil sposoben prenašat 1.5A po vsaki žili - kot je omejitev toka na kanal v driverju DRV8833, ki je uporabljen v V2 IR sprejemniku - zdaj pa si predstavljajte, da mora vhodni kabel prenesti 3A - ker ima driver 2 izhoda, torej 2x 1.5A)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 30 Okt 2013, 20:06 
Odsoten
System
System

Kraj: Ljubljana
Tistole so torej ene Photoshop sanjarije, ki bi jih v realnosti večji del "pogorelo"?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 30 Okt 2013, 21:28 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Kraj: MB / MS
@werther

Nekatere ja, nekatere ne :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 31 Okt 2013, 15:29 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Kraj: Brežice
Jaaaaaaaaaaa, tooooooo! Oddal glas.
Za lučko mi je vseeno, za motorji in ventilom pa se slinim že od nevemkdaj.
Četudi bi v prikazano baterijo nekako uspeli stlačit zadovoljivo kapaciteto, se mi oblika zdi neuprabna. Boljša (iz Technic-frik stališča) bi bila škatlica z neparnimi merami čepkov - recimo 3x3x5 + en čepek na vsaki strani za pritrditev (podobno kot na trenutni veliki škatli), torej s končimi merami 3x3x7, ali pa 3x5x5.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 01 Nov 2013, 14:36 
Odsoten
Technic
Technic

Meni bi bilo par rešitev kar uporabnih. En manjši motor S ali XS bi bil čisto primeren za aplikacije, ko ni potrebne prevelike moči. Prav tako manjša baterija. Ponavadi se malih akumulatorjev ne rabi pri potrebi po veliki moči. V mislih imam raje kako preklapljanje kretnic ipd. Bi pa zraven pasal še nov in predvsem manjši IR sprejemnik.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 04 Nov 2013, 20:20 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Kraj: Lucija
Xs motorji pridejo predvsem prav za pogon kakih mlinov ali veternic. Lučke pa za razsvetljavo mesta in notranjosti hiš.

Slika

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 Nov 2013, 01:36 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Kraj: Kranj
Povsem podpiram.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 26 Jan 2014, 08:48 
Odsoten
Duplo
Duplo

A tele s motorji obstajajo ali je to samo ideja od lega?

Lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 26 Jan 2014, 09:02 
Prisoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Kraj: Ajdovščina
Živjo, to je ideja nekoga, ki se je potrudil v photoshopu in jo objavil na Lego cuusoo spletni strani. Kot kaže so projekt že izbrisali iz baze, ker mi povezava v prvem postu ne dela več. Kako je pa z realno izvedbo te "S" serije je že zgoraj lepo povedal @bpavsic.

LP, miha

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 11 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za: