Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 13 Nov 2019, 22:43

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 12 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Nova pametna kocka na obzorju
OdgovorObjavljeno: 06 Jun 2017, 15:24 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Zanimivo, ker si zapomni zvoke in sekvence za razsvetlajavo. Res nova in manjkajoča funkconalnosz priginalnih PF in ostalih 'motor kontrolerjev'.

https://brickset.com/article/28435/pfx-brick-back-on-kickstarter

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 Jun 2017, 16:03 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Kraj: Ajdovščina
Kakor za koga :-) Meni je bolj važno, da mi gre KT kamion preko skal (pa ne gre :vrecka:), kot da mi poleg tega besno utripa in veselo brni...ne rečem, je zanimiva zadeva, ampak za tole nisem niti približno trznil tako kot na S-brick ali Buwizz. Se mi zdi, da je to tudi že druga runda na kickstarterju, ker v prvi niso prišli skozi... Sicer je pa avtor vreden vseh pohval na drugih LEGO področjih.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 Jun 2017, 18:41 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Naj raje nekdo naredi proporcionalnega daljinca, da se bo lahko recimo avto vozil tudi počasneje in da bo zavil pod manjšim kotom. Sbrick in buwizz to seveda omogočata, a samo preko zaslona telefona, kar spet vzame tisti pravi občutek. Saj se da zadevo upravljati preko nekih tretjih aplikacij, samo potem je spet preveč komplikacij. Jaz torej hočem zadevo, ki bo delal na lego sprejmnik in battery box in da bo proporcionalna kontrola.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 Jun 2017, 19:45 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Kraj: MB / MS
@Cwetqo
Zakaj pa ne poveš? Tistemu gamepadu, ki ga imamo na technic področju, je potrebno samo dodat eno IR led diodo pa updateat firmware in je to to. :D Aja, pa vse 4 kanale lahko naenkrat uporabljaš, ker je za 10 motorjev gumbov gor (sicer res samo 4 analogni, ampak po moje je to dovolj).

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 Jun 2017, 19:59 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kul. :)

Fajn bi bilo imeti en ali dva taka gamepada, pač za situacije ko ni tvojih routerjev, serverjev itd... in se rabi samo osnovna kontrola modelov.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 Jun 2017, 20:10 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Bom pripravil.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 Jun 2017, 21:40 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

Kraj: Ljubljana
Eeeee. Hvala Boštjan. Točno to sem hotel Bojana že 100x vprašat, pa zmerej pozabim.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 Jun 2017, 22:12 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Glede na to, da se IR diodo da priklopit direktno na pin mikrokontrolerja, lahko zadevo rešim tako, da prilotam žičko za krmiljenje diode direktno na eno izmed neuporabljenih pinov in ni treba delat novega tiskanega vezja. Firmware pa se prilagodi tako, da se z določeno kombinacijo tipk preklopi v IR način in izklopi Wifi modul, da se ne porablja baterija za nepotrebne dele vezja.

http://www.philohome.com/pf/LEGO_Power_Functions_RC.pdf
Po defaultu, lahko nastavim posamezne gumbe/joysticke na posamezne kanale. Za analogne je po moje najboljše uporabit funkcijo "Combo PWM Mode" - zgornji file stran 11, ki omogoča nastavitev obeh izhodov na receiverju na določeno vrednost naprej/nazaj.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 Jun 2017, 22:56 
Odsoten
Technic
Technic

Ježešna, jaz te čisto nič ne razumem. A to pomeni, da lahko kak gamepad predelaš, da poganja PF sprejemnike? Wow, to bi bilo uporabno. Po mojem tudi širšemu krogu. Koliko bi pa to stalo?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Jun 2017, 09:16 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Predelaš lahko vse :)
Jaz sem šel v to varianto, da sem vzel poceni kitajski gamepad, ga razdrl, naredil novo tiskano vezje (s svojim mikrokontrolerjem), dodal 2 manjši LiPo celici, LiPo polnilec, odstranil usb kabel, dodal Wifi modul in sestavil nazaj.
Wifi modul, ki sem ga vgradil, načeloma omogoča delovanje v AP načinu (Access Point), torej kot Wifi "router", na katerega se lahko povežejo druge Wifi naprave (Wifi receiverji v Lego modelih). Ampak do sedaj tega načina nismo uporabljali, ker je vse delovalo preko Wifi routerja na razstavi (tam ni problema z elektriko in postavitvijo Wifi omrežja).
Svojo tiskano vezje za kontroler sem naredil iz 3 razlogov. Prvi je ta, da če bi želel uporabljati nepredelanega, bi moral delovat na kabel, drugi je ta, da bi se moral zafrkavat z USB Host načinom in ukaze iz gamepada dekodirat in pošiljat dalje na Wifi, tretji pa je ta, da joysticki niso delovali kot bi morali (jitter na določeni smeri, odklon ni bil linearen itd...).

Cenovno gledano... Odvisno kaj bi rad imel.
- Če hočeš avtonomno zadevo, ga moraš predelat na baterije. Ker v osnovi nima možnosti za odstranljive baterije, je treba dodat polnilne in seveda polnilec, razen če bi rad za vsako polnjenje vzel zadevo narazen.
- Če bi rad samo IR PF varianto, je zadeva precej preprosta, ampak ne omogoča konfiguracije.
- Če želiš možnost "mapiranja" IR kanalov na posamezne gumbe/joysticke, rabiš neko 2-smerno komunikacijo - torej usb, serijski (torej kabel) ali pa Wifi oz. bluetooth.
- Za bluetooth rabiš BT modul, za Wifi rabiš Wifi modul. Če imaš Wifi, si praktično kompatibilen z vsem, kar ima Wifi (ker se lahko gamepad vklopi v "access point" način in ustvari svoj webserver in se nanj povežeš s telefonom, tablico, notebookom in uporabiš web browser...). Pri bluetooth si bolj omejen zaradi verzije BTja in softwarea (rabiš posebej za android, windows phone, ios...).

V glavnem en kup stvari.

Mogoče bi bilo tudi smiselno razmislit o drugačnem ohišju (wireless), ki je že take oblike, da lahko uporabiš tudi navadne baterije in se rešiš LiPo celic (ki sčasoma degradirajo) in polnilca oz. uporabiš cilindrične izmenljive LiPo celice (14500 - AA ali 10440 - AAA).
Problem wireless ohišja je v tem, da tak "kitajski" kontroler stane 2x več kot tisti s kablom.
Sem pa našel tudi samo ohišje, kar je najbolj idealno, problem pa je, da je fajn imeti originalno tiskano vezje, ker pri tisti USB varianti, sem odlotal komponente in tiskanino poskeniral, ter vektorsko obrisal in uporabil v programu za tiskana vezja, tako da sem imel gumbe, obliko in vse tako kot treba. Mislim, da bi pri tem ohišju še potreboval nosilec za baterije (vzmeti) ter tiste prevodne silikonske gumice za pod gumbe, tako da na koncu je cenovno spet več kot USB varianta.
V glavnem... lahko na KTju kakšno na to temo rečema.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Jun 2017, 11:43 
Odsoten
Technic
Technic

Hvala za pojasnilo. Jaz sem slišal remote za PF in sem se navdušil. Ravno sem naročil tole, doma pa imam še enega na baterije. Upam, da se spomnim in prinesem s sabo, da boš videl, če se lahko predela oziroma vsaj razmišlja v tej smeri.

O mapiranju gumbov bo treba razmisliti, ker ponavadi nastavljanje vsega mogočega in enostavnost ne gresta vkup. Glede cene sem pa mislil bolj tvoj del, kitajci so relativno poceni.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 Jun 2017, 12:07 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Glede na to, da imam prototipe že narejene (3 predelani gamepadi), katerim bi bilo treba dodati samo še IR diodo, se ne bi ravno spuščal v izdelavo novega tiskanega vezja za neko drugo obliko kontrolerja. Načeloma ja, če je dovolj interesentov, da se odločimo za gamepad, ki bi bil osnova, nato se le-ti nabavijo, naredi se novo vezje. Kljub temu bi raje ostal na tej "platformi", ker je lažje naredit par popravkov, kot pa razvit zadevo na novo. Ampak verjemi, da bo problem v tem, da nekdo bi imel BT, drugi Wifi, tretji nič od tega ampak samo IR, četrti drugačno obliko kontrolerja itd.
Razvoj takega gamepada je v bistvu primarno, da se naredi dovolj robusten in delujoč hardware - tiskano vezje. Potem pa se vsi "bombončki" naredijo v firmwareu.

Npr. prva verzija gamepada je imela:
- wifi (povezava na vnaprej nastavljeno omrežje)
- možnost nastavitve funkcije za vsak gumb/joystick

Naslednja verzija firmwarea je k temu dodala:
- barvne profile (10 konfiguracij gumbov/joystickov), ki jih preklapljaš tako, da držiš tipko "select" in pritisneš eno ali dve izmed barvnih tipk (1, 2, 3 ali 4 oz. A, B, X, Y - odvisno od gamepada). Tako lahko imaš rdeč, moder, zelen, rumen, rdeče-moder, rdeče-zelen, rdeče-rumen, modro-zelen, modro-rumen in zeleno-rumen profil). Vsak ima svoje nastavitve za gumbe in Lego modele si lahko označiš z barvnimi tilei. Npr. buldožer rdeč, tovornjak moder, dvigalo in drugi tovornjak zeleno itd... Tako lahko z enim gamepadom krmiliš do 10x10 (=100) izhodov.
- auto-shutdown, da ne porablja baterije brezveze, če se ne dela
- kalibracija analognih joystickov (držiš tipko "start" in premakneš joystick v vse možne lege - torej zasučeš naokrog, nato ga spustiš - centriraš in spustiš tipko - takrat se ustvarijo kalibracijski parametri, preko katerih se linearizira gibanje joysticka od sredine do maksimalnega odklona v vsaki smeri) - to pomeni, da ko daš joystick do konca naprej, je to "poln gas" na motorju (nič več in nič manj).

Če se vrnemo na IR:
Če v gamepad dodam IR diodo, se lahko "porabi" en barvni profil za IR (npr. rdeči, glede na ime IR). To zahteva samo en kabelček od pina mikrokontrolerja do IR diode in nazaj na maso (GND), seveda preko uporčka in spremembo programa v mikrokontrolerju, da v primeru rdečega profila ne pošilja podatkov Wifi modulu ampak direktno na IR diodo.

Bolj konkretna rešitev pa bi bila, da se naredi zadeva nastavljivo in se lahko funkcije posameznega gumba/joysticka v vsakem profilu nastavijo po svoje (ali IR ali Wifi) in imaš kombinacijo npr. levi joystick je IR, desni je Wifi...

Če gremo gledat konkretno:
Shema
Tiskano vezje (2 stransko)

IR diodo lahko priklopimo na kateri koli pin na uC, ki je še prost (PE4-PE7, PF0-PF6, PD0-PD3), torej možnosti je veliko :D Kot vidiš na shemi, je zadeva kar dodelana, saj ima več regulatorjev napetosti, lahko izklaplja posamezne dele vezja zaradi varčevanja z baterijo, lahko tudi meri napetost na bateriji in ima "Force feedback" motorje - torej tresenje (če bi seveda imel feedback iz modela, kar je pri Wifi sprejemnikih s senzorji možno - IR bariera, končna stikala,...). Ravno tako omogoča USB komunikacijo (ne samo polnjenja ampak priklop na PC), kjer lahko (seveda, če je v firmwareu podprto) deluje kot HID (tipkovnica + miška), gamecontroller ali pa samo za update firmwarea preko kabla. Cilj je spravit HW na tak nivo, da bom popolnoma zadovoljen z njim, potem pa bom vse te "bombončke" dodajal v FW.

Če bi bilo več interesentov, bi se mogoče spravil naredit novo vezje z ARM-Cortex (ki je cenejši in precej bolj zmogljiv kot Atmelov Xmega), hkrati pa na vezju naredil popravek, ki sem ga na obstoječih vezjih "popravil" kar z olfo in dodatno žičko in dodal podporo za PF IR direktno na ploščico.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 12 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: