Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 23 Jul 2019, 01:02

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 10 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: MOC Spanish Sail Ship
OdgovorObjavljeno: 23 Okt 2012, 13:40 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

To sicer ni moje področje, pa vendarle en MOC tudi z moje strani.

Glede na to, da ne obvladam teme o gusarjih in ladjah iz 15., 16. in 17. stoletja, me ne preveč skritizirat, če sem kje močno zgrešil. Dejstvo je, da je zadeva nastajala kar pol leta. Začel sem s sprednjim in zadnjim delom in enim vmesnim členom. Tudi nekaj kock sem kupil in zgradil manjšo jadrnico brez kabine. Kasneje sem dokupil še drugi vmesni člen in še nekaj kock ter s tem povečal jadrnico in ji dodal manjšo kabino. Potem je počasi prišel še tretji vmesni člen. Po dodajanju četrtega vmesnega člena je nastala večja in širša kabina in tudi celotno ladjo je bilo potrebno razširiti, da sem obdržal normalno razmerje dolžina-širina. Prav tako se je število jamborjev večalo skupaj z naraščanjem dolžine ladje.

Sedanja velikost pa mislim da je skrajna in jo ne bom več spreminjal. Zato sem se odločil za objavo.

Slika

Barvna kombinacija se je ves čas sprememb in gradenj spreminjala. Najprej je poleg rjave bila barvna kombinacija rumeno-rdeča, kasneje temno zeleno-rumena in nazadnje modro-rumena (kot na slikah). Kocke rjave barve pa so v dveh različnih odtenkih in so med seboj pomešane, zato je na nekaterih mestih to tudi malce moteče (brown in reddish-brown).
Kačja glava na sprednjem delu je ostala kot maskota ladje še iz časa temno zeleno-rumene kombinacije barv. Glavo je mogoče obračati v vse smeri in ji odpirati/zapirati usta.

Slika

Na zadnjem delu ladje je pripeta mrtvaška glava. Pod kabino je krmilo, ki se ga upravlja s pomočjo krmilnega kolesa na komandnem mostu nad kabino. Kolesje za premikanje je vertikalno speljano skozi kabino. Razmerje kolesc omogoča, da se pri celem obratu krmilnega kolesa, spodnje krmilo obrne za približno 30 stopinj. V premik ga vlečeta verigi, ki sta speljani skozi zadnji odprtini v prostor pod kabino.

Slika

Ladja ima samo eno sidro. Sidro je navezano na vrvico, ki je speljana skozi stransko odprtino v trup ladje, kjer se nahaja kolutni boben za navijanje vrvice.
Na sprednjem od sredinskih dveh jamborjev, se nahaja priročno dvigalo za prenos opreme in blaga z ladje na kopno in obratno. Dvigalo ima kolesje, ki omogoča dvig in spust. Celotna kompozicija dvigala pa se suče na levo ali desno stran.

Postavitev jamborjev in jader sem naredil po vzoru španske jadrnice San Felipe iz leta 1690.

Slika

Še nekaj detajlov jadrnice:

Slika

Slika

Slika

Ladjo upravljajo tri morske pošasti. Norišnica... :)

Še primerjava velikosti z ladjo Brickbeard's Bounty, set številka 6243.

Slika

Slika

No in za konec še ena pozerska-šminkerska slika ladje:

Slika

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 23 Okt 2012, 17:45 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Zadnja slika je prava pika na i zelo všečni kreaciji. Najbolj se mi dopade kako si 'odebelil' boke z wedgi.
Samo ni nobene vrvi, kot na veliki večini Lego ladij.

Mcgayver je s to podrobnostjo dodelal Titanica do perfekcije.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 23 Okt 2012, 22:37 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

Kraj: Ljubljana
subix!
Ni pošteno! Vsaj pohvali ga, da zastave gledajo v pravo smer. :lol:
Drgač pa luštna barkača. :gusar:
LPG

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 23 Okt 2012, 22:47 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Kraj: Kranj
Vesel sem, da je oblika dodelana z drugimi kockami, ampak se mi vedno zdijo tile ogromne ladijske kocke kot bližnjica...

Ta zadnja slika pa je tudi nekaj za pohvalit, ker sem že poskusil prilepiti svoj MOC na ozadje, pa vedno čudno izgleda. Čestitam za to!

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 24 Okt 2012, 02:33 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Meni zgleda hudo. :excited:

Zanimiva postavitev jader spredaj? So imele tudi prave tako?

Mene sicer uporaba velikih koc za lupino ladje ne moti, se pa strinjam glede vrvic. Na tako dodelano ladjo bi res pasale.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 Okt 2012, 13:43 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

@subix
Ja, bom pa dodal vrvi in še enkrat slikal. Mogoče bo pa res lepše izgledala.

@Cwetqo
Če dobro pogledaš sliko modela originalne španske ladje San Felipe, boš videl spredaj razpored jader in tudi sistem jamborjev. Glede vrvic... glej zgornji odgovor.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 26 Okt 2012, 21:41 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Kraj: Pivka (okolica)
Lepo "bombirano" razširjena oblika, mi je všeč da nisi ostal pri širini ki jo ponujajo ladijski elementi. Všečen je tudi razpored jader, da ni vedno isti standard. Da ni vrvic me niti ne moti toliko saj je pomanjkanje le teh nekak LEGOv standard in sem se temu že privadil, tako da mi zdaj manj sedejo tiste kreacije ki so polne vrvovja.
Res se da trup bolj dodelati in prilagoditi če ga v celoti zgradiš iz kock po možnosti snotano, je pa taka zadeva potem po pravilu zelo krhka in če imaš doma otroke si ne morejo kaj prida pomagati z njo.

Na vrh

Naslov prispevka: LEPO
OdgovorObjavljeno: 07 Dec 2012, 15:29 
Odsoten
Primo
Primo
Uporabniški avatar

Kraj: Murska Sobota
Zelo lepa ladja. Spominja me na Duplo. Drugače pa mi je zelo všeč. :)

Na vrh

Naslov prispevka: Re: MOC Spanish Sail Ship
OdgovorObjavljeno: 17 Mar 2013, 14:02 
Odsoten
System
System

Kraj: Ankaran/Ljubljana
Kot prvo, čestitke za izjemno kreacijo, predvsem če ne obvladaš te teme, drugače pa, ali jo je potrebno obvladat ? :)
Belo modra jadra so prav luštna, predvsem z grbom leva :) hehehe, škoda edino, da ni na premcu namesto kačje glave, levja glava:)
Bravo.

Na vrh

Naslov prispevka: Re: MOC Spanish Sail Ship
OdgovorObjavljeno: 18 Mar 2013, 09:16 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

@goldberg
Najprej hvala za čestitke. Kar zadeva obvladanja te teme, pomoje moraš vsaj osnove vedeti in kakšno podobno zadevo že prej sestaviti. Morda je meni pomagalo ravno to, da sem približno leto pred tem sestavil OOB Brickbeard's Bounty.
Jadra so narejena po meri. Levjo glavo sem vrinil na jadra zato, ker so enake glave tudi na pokrovih strelnih lin (glej sliko s strani).
Kačje glave ni več in sem že razmišljal, kaj bi lahko namesto te glave postavil na čelo ladje. Tvoja ideja je super. Verjetno bom upošteval nasvet in na sprednji del namestil sestavljeno figuro z levjo glavo. Hvala.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 10 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: