Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 20 Okt 2019, 16:24

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 8 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: OOB 10242 MINI Cooper
OdgovorObjavljeno: 06 Avg 2014, 01:27 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Koper / Ljubljana
Številka in ime seta: 10242 MINI Cooper
Leto izdaje: 2014
Število kock: 1077
Starostna skupina: 16+
Cena: 89,99 EUR S@H
Specifična vrednost: 0,084 EUR/kos

Po dveh 'ljudskih avtomobilih' se je kot tretje vozilo v seriji sculptures (oziroma po novem creator expert) pojavila ikona britanskega avtomobilizma, in sicer sloviti mini. Pravzaprav gre za britansko inačico ljudskega avtomobila, ki je imel na Otoku podobno vlogo kot hrošč v Nemčiji, spaček v Franciji ali fiat 500 v Italiji. Na ceste je prvič zapeljal leta 1959 ter postavil nekaj standardov za veliko večino sodobnih avtomobilov, kot sta prečno postavljen motor spredaj ter pogon na sprednja kolesa. Dotična lego izvedba predstavlja model MINI Cooper Mark VII, ki je bil v proizvodnji v letih 1996-2000 in torej gre za zadnjo generacijo 'klasičnega' minija.

Slika
Škatla je nekoliko manjša kot pri VW kombiju in skoraj polovico manjša kot pri hrošču. Na sprednji strani je zanimiv prikaz minija na podeželju.

Slika
Vsebina škatle: 8 oštevilčenih vrečk s kockami (plus nekaj manjših vrečk v vrečkah z najbolj drobnimi kockami), 2 listka za nalepkami in 2 knjigi navodil.

Slika
Prevladujoča barva v setu je temno zelena in posledično je nabor kock v tej barvi res pester. Tako so temno zelene kocke v zgornji vrsti zaenkrat unikatne za ta set, medtem ko so se tiste v spodnji vrsti prvič letos oziroma spet po več letih pojavile v tej barvi. Zanimive unikatne kocke so še 2x1 ukrivljeni slope in 1x3 liftarm v kovinsko srebrni ter pokrov kolesa v srebrni (flat silver) barvi.

Slika
Nalepe so vsaj zame v veliki večini setov dokaj odvečna stvar, tukaj pa so nepogrešljiv dodatek. Zanimivo je, da je TLG pri možnosti za registrsko tablico ponudil precej mednaroden, pravzaprav že kar medcelinski nabor nalepk. Najbolj avtentična je vsekakor angleška, ki je prikazana tudi na vseh uradnih slikah seta.

Slika
S kockami iz vrečk 1 se sestavi spodnji del vozila. Prvi v celoti narejeni detajli so tukaj odbijača v kovinski barvi ter prestavna ročica.

Slika
Prestavna ročica je preko krogličnega zgloba oziroma towballa vpeta med clipa na tlakovcu, kar ji omogoča prosto gibljivost v vseh smereh, s tem pa se dejansko lahko ponazori njen položaj v različnih prestavah. No, v resnici pri končanem modelu ni več tako zelo gibljiva, saj jo precej ovira volan.

Slika
S kockami iz vrečk 2 se sestavijo sedeži ter zadnji del vozila.

Slika
Ostanejo še kocke iz vrečk 3, s katerimi se sestavi motor, sprednji del vozila, vrata in streha.

Slika

Slika

Slika

Slika
Končni izdelek. Kot se za angleški avto spodobi, je prikazan v temno zeleni barvi z belo streho, na motornem pokrovu pa so mu dodali še bele 'racing stripes' oziroma črte, kakršne so bile značilne za dirkalne minije. Oblika vozila kot celota je zelo prepoznavna, zlasti dobro pa so zadeli vse krive linije na sprednjem in zadnjem delu. Tudi sicer je sprednji del z rešetko in žarometi popolna kopija originala. Malo izstopajo edinole blatniki, ki so glede na mere vozila nekoliko preširoki, vendar je to pogojeno z dimenzijami kock in v bistvu ni kaj posebej moteče.

Slika
Model ni samo lep, ampak tudi funkcionalen. Odpirajo se vrata, motorni pokrov in vrata prtljažnika.

Slika
Pod motornim pokrovom se skrivata štirivaljni motor in hladilnik.

Slika
Detajla na vsaki stranici sta kljuka na vratih in vzvratno ogledalo.

Slika
Poglejmo še v notranjost modela. Volan je seveda na desni, v voznikovem prostoru pa so tudi armaturna plošča, prestavna ročica in ročna zavora.

Slika
Celotna potniška kabina s sedeži in zadnjo klopjo. Lepo je dodelan vzorec oblazinjenja sedežev, prav tako pa so oblazinjena tudi vrata.

Slika
Sprednji sedeži so pregibni, s čimer se omogoči dostop do zadnje klopi.

Slika
Zelo realistično je izdelan tudi zadek vozila, kjer sta prikazana tudi izpušna cev in pokrov odprtine za dolivanje goriva.

Slika
Prtljažni prostor je kar prostoren. V njem se nahaja oprema za piknik.

Slika
Oprema za piknik - odeja, košara z jedačo in kozarci ter steklenica.

Slika
Dno prtljažnika se dvigne, pod njim pa se skriva rezervno kolo.

Slika
Primerjava navadnega in rezervnega kolesa. Vidi se, da je rezervno bistveno tanjše, sicer se ga ne bi dalo spraviti pod prtljažni prostor. Premer obeh pa je enak, tako da bi v primeru 'gumi defekta' za prvo silo šlo tudi s takim rezervnim kolesom.

ZA: zelo lep model klasičnega angleškega avtomobila z veliko detajli, veliko uporabnih kock v temno zeleni barvi, sprejemljiva cena

PROTI: nekaj malenkosti, kot so (pre)veliki blatniki in zelo velik volan, vendar so v kontekstu celotnega modela te stvari povsem zanemarljive

Končna ocena: 10/10

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka: Re: OOB 10242 MINI Cooper
OdgovorObjavljeno: 06 Avg 2014, 07:25 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Meni ni več všeč, sploh po slikah v neuradnih predstavitvah. Če pogledam tvoje slike od spredaj in zadaj in če odmislimo nalepke, kaj veliko od minija ne ostane. Mislim, da bi morali it na malo večjo skalo ali manjšo. Nima tistega vav efekta, kot ga ima še vedno VW camper.

https://www.flickr.com/photos/101783996@N06/

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 Avg 2014, 20:06 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Domžale
Mene je Mini prepričal. Je simpatične in prepoznavne oblike, vsaj meni, ki nisem strokovnjak za avte, minija pa vseeno prepoznam v množici avtomobilov na avtocesti. :wink: Z vidika Lego modela se mi zdi skala primerna, zmotil me je malo prevelik volan, kjer pa verjetno ne bi naredili nove kocke. Tudi nalepke se mi pri tem modelu ne zdijo napačne in lepo dodajo k izgledu.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 17 Avg 2014, 09:36 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Domžale
Uspelo mi je rešiti dve sliki s starega fotoaparata, ki je bolj kot ne pokvarjen in je slikanje odvisno zgolj od njegove volje (samodejnega ugašanja in prižiganja). Ker si lastim tri modele večjih Creatorjevih avtomobilov (VW Beetle, VW kombi in Mini Cooper), se mi je zdela zanimivo dodati opisu najnovejšega Mini Cooperja primerjavo vseh treh vozil.

Slika
Slika je link na večjo velikost.

Glede na najstarejši model VW hrošča Mini Copper deluje precej miniaturno. Razlika je predvsem v načinu sestavljanja, ker gre pri hrošču za gradnjo iz ploščic, s katerimi se ustvari zaobljeno karoserijo.

Slika
Slika je link na večjo velikost.

Primerjava Mini Cooperja z VW kombijem je videti bolj realna. Oba modela sta namreč grajena z veliko SNOTanja in gladkimi površinami.

V celoti gledano pa je pri meni še vedno najljubši model VW hrošč, predvsem zato, ker sem ga na prodajnih policah ujela še zadnji trenutek in ker gre za bolj klasičen način gradnje s ploščicami za ponazoritev karoserije.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 Avg 2014, 10:57 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

Kraj: Ljubljana
Hvala za odličen opis, tudi meni simpatičnega seta.
Tehnika gradnje je že poznana, vseeno pa se najdejo kakšne fajn rešitve.

Hvala redhead1982 tudi za primerjavo setov. Bi rekel, da sta mini in VW skoraj v enakem merilu.
LPG

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 21 Avg 2014, 01:02 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Kraj: Ajdovščina
Živjo, meni je zelo všeč, mogoče je Camper vseeno boljši, pa tudi v manjšem merilu se mi zdi.

Slučajno sem naletel na motorizacijo, filmčku manjka muzika od Mr. Beana :)
https://www.youtube.com/watch?v=kvVJXhs_Q3s

LP, miha

P.S.: Upam, da ne smetim s tem filmčkom po predstavitvi OOB, ker je to že v bistvu MOD... se mi zdi, da vseeno spada v kontekst - po potrebi prosim odstranite.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 21 Avg 2014, 09:16 
Odsoten
Duplo
Duplo

Kraj: Ljubljana
Bo treba izbrskati načrt te motorizacije, mogoče ga pa reši pred "poginom".
Me je že kar minilo za tega minija, čeprav je ikona in oh in sploh, ampak proporcionalno enostavno preveč odstopa.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 01 Maj 2015, 10:30 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Kraj: Lucija
Končno sem tudi jaz postal lastnik tega "malega strupa". :) Zadeva je superca.

Slika

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 8 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za: