Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 16 Sep 2019, 04:00

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 7 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: MOC Vodovodni stolp
OdgovorObjavljeno: 18 Maj 2014, 16:58 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Domžale
V okviru foruma Eurobricks je potekalo tekmovanje, kjer je bilo potrebno sestaviti lokalno znamenitost v merilu modelov Architecture. Ker je bilo model potrebno prepeljati precej daleč na sever, sem se odločila za pomanjšano verzijo Vodovodnega stolpa iz Kranja.

Načrte za vodovodni stolp je pripravil češki inžinir Jan Vladimir Hrasky leta 1908, stolp pa je bil zgrajen leta 1911. Stolp je takrat predstavljal eno izmed bolj impresivnih in veličastnih vodovodnih zgradb v takratni državi. Z vodo je preskrboval mesto Kranj in 15 okoliških vasi. Vodovodni stolp je visok 34 m in je ena najvidnejših znamenitosti v Kranju. Na vrhu stolpa je osemkotni dvoprekatni zbiralnik vode s prostornino 250 m3. Stolp je včasih zagotavljal pritisk vode za objekte v Kranju in okolici. Vodovodni stolp še danes deluje in je del vodovodnega omrežja. Danes zagotavlja pritisk za okoliške hiše in služi kot razbremenilnik za izenačevanje pritiska. Danes je stolp pomemben kulturni spomenik lokalnega pomena zaradi avtentičnosti, starosti, tehniških kvalitet, ohranjenosti, avtorskega in likovnega merila.

Ker sem zadnje čase v Kranju bolj poredko, mi ni uspelo slikati Vodovodnega stolpa, zato sem si na spletu 'sposodila' sliko (avtor ni napisan, spletna stran). Stolp si lahko ogledate tudi na Google zemljevidu - koordinate so 46°14'54.1"N 14°21'35.6"E.

Slika

Iz kock sestavljen stolp meri v višino približno 20 cm in je sestavljen iz 411 kock. Večinoma so to ploščice, zato je tudi številka kock tako velika.

Slika

Pogled od strani kaže simetrično zgrajen stolp.

Slika

Na vrhu stolpa, kjer je vodni rezervar, je tudi manjša ploščad, ki enkrat letno služi tudi kot razgledna ploščad za obiskovalce. Ograja mi je v tem merilu predstavljala veliko težavo, zato sem jo ponazorila kar z vrvico.

Slika

Podstavek, na katerem stoji stolp, krasi tudi potiskana ploščica z napisom Vodovodni stolp.

Slika

Zame je bil to prvi MOC v stilu in merilu serije Architecture in priznam, da je bilo sestavljanje kar zabavno. Hkrati pa je bil to eden redkih MOCev, kjer sem uporabila zgolj kocke, ki jih imam doma (kar je sicer redko).

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka: Re: MOC Vodovodni stolp
OdgovorObjavljeno: 18 Maj 2014, 17:20 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

Kraj: Ljubljana
Super je izpadlo. "Uriginal Kransk vaserturen". ;)
Všeč mi je, da okna in spodnji stebri niso sredinsko postavljeni.
LPG

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 Maj 2014, 21:33 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Kraj: Ajdovščina
Dobro ti je uspelo, serija Architecture mi je vedno bolj všeč, se mi zdi da je potrebno res dobro izbirati kocke. A selitev na sever pomeni, da si morala stolp fizično predstaviti na tem tekmovanju?
Lp, miha

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 Maj 2014, 22:12 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Koper / Ljubljana
Odlično narejeno. Končni izdelek je zelo prepoznaven in takole na prvi pogled videti tudi bolj trden od tistega, ki ga je naredil bpavsic. :twisted:

Edina stvar, ki je mogoče malo bolj izstopa v primerjavi z originalom, je ta, da ni tako opazne razlike v premeru med spodnjim 'okroglim' in zgornjim osemkotnim delom. Je pa razumljivo, da pri tako majhnem merilu to ni tako enostavno rešljivo, se pa oba dela vseeno lepo ločita, ker je zgornji osemkotnik sestavljen na drugačen način kot spodnji.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 19 Maj 2014, 08:15 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Narejen je lepo, me pa moti enak premer stebra in zalogovnika.
Super si naredila osem kotno streho.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 19 Maj 2014, 11:41 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Izgleda super in tudi ideja je dobra, sploh za mednarodno tekmovanje! Samo tudi mene malce moti ožji zgornji del, pa tudi to, da ni ločen od razgledne ploščadi.
Všeč mi je kot celota, s podstavkom in imenom. Dobro si se znašla pri ograji, všeč mi je pa tudi to, da je narejen po večini iz plateov.

Keep it simple ;)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 19 Maj 2014, 14:16 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Sem si šele zdaj dobro ogledal slike in tudi mene malce moti, da je zgornji del skoraj tako ozek kot celoten stolp. Drugače pa dobro narejeno!

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 7 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: