Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 18 Okt 2019, 05:34

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 8 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: MOC Galeon XVI stoletje
OdgovorObjavljeno: 23 Apr 2011, 19:24 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Že nekjakrat sem na forumu kritiziral Lego ladje, da imajo nerelno razporejene jambore in jadra in da nimajo vrvi.

Predstavljam ladjo, ki naj bi te pomanjklivosti imela odpravljene. Vrvja je seveda premalo glede na prave ladje in na splošno nisem delal neke realistične ladje. Sem na čim majšo ladjo natlačil čim več elemntov, ki so v glavnem nepravilnih velikosti. V bistvu je to karikatura galeona iz 16. stoletja. Topov nalašč nisem vgradil, čeprav jih je ta tip ladij imel. Za parvi galeon manjka še en jambor na sredini, ampak za moj prvi MOC na temo ladij bo moralo biti dovolj dobro.
Jadra so zvita...

Slika

Še primerjava s pravim (nedokončanim) galeonom San Francisco.

Slika

In še nekaj slik:

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 23 Apr 2011, 22:51 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

O ladjah nimam pojma; meni bi lahko "prodal" kakršnokoli.
Se mi pa zdi zanimivo, kako si iz kock naredil zvita jadra.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 23 Apr 2011, 23:04 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Superca. Lepo, da si se lotil MOC-anja ladij. Tudi mene je zagrabilo. Jaz sem nabavil sprednji in zadnji del ladje, edino še kakšen sredinski mi manjka (en ali dva). Imam namreč namen MOC-at Santa Mario od Kolumba iz leta 1492. No ja, bomo videli, kako bo šlo.

Drugače me pa pri tvoji ladji edino moti, da nima nobenega osnovnega srednjega dela. Zato pride prekratka in potem ji zadnji del optično naredi previsokega (čeprav ni). Z dodatkom dveh osrednjih delov, bi to elegantno rešil.

Drugače je pa sprednji del lepo narejen, tudi sprednji poševni jambor ima odličen naklon. Vrvi so lepo dodane, prav nič moteče. Spravljena jadra so idejno dobro speljana, bi pa jaz raje razvita naredil, edino ne vem iz kakšnega materiala.

Barvna usklajenost je kar zanimiva (razen sivega dela v sredini) in mi je všeč - rjava, rumena, rdeča. In potem še ščiti z grbom svoje dodajo kot piko na i. Kaj pa je tisto za ena zastava na vrhu najvišjega jamborja?

Rak na špici... hmm... :tuhtam:

Mislim, da je za začetek enkratna. Če se boš v tej smeri še naprej razvijal, se ti lahko pridružim. Sem tudi sam začetnik na tem področju.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 24 Apr 2011, 07:48 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Kraj: MB / MS
Se strinjam s solto. Nekako se mi zdi ladja prekratka. Zato sem tudi dobil občutek, da si imel premalo prostora za izdelavo palube (npr. stopnice). Po drugi strani pa nimam pojma, kako so te ladje imele take stvari dejansko porihtane (ali so bile stopnice ali pa lestve, kot jih imaš ti).
Vrvic je kar precej, je pa tudi res, da pri TLG z njimi niso pretiravali predvsem zato (mislim vsaj), ker so delali igralne ladje, ne pa makete. Mnogo težje je premikat figurice, streljat s topovi itd... če niti z roko ne prideš zraven.
Aja, tista lučka zadaj mora biti tako velika? Ker meni deluje gromozansko v primerjavi z ladjo :D

@solta: Santa Mario? Ko sem bil še v OŠ, so bili v TIMu načrti za maketo (20 let nazaj cca) in sem to malo karavelo naredil iz letvic in kartona (ker nisem imel furnirja) :)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 24 Apr 2011, 08:48 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

Odlično!
Vrvi, ki zgledajo zakomplicirano razpletene, res naredijo lajo bolj realistično.
Sta mi pa padli v oči verigi za obračanje krmila in "vitla" za dvig sider.
Drugače pa me ladja močno spominja na barkačo, ki je bila slabih 40 let nazaj zasidrana v Piranu in je bila na njej kot neka kantina oz. mini restavracija.
Oz. lahko bi bila tudi kot turistična atrakcija. Saj se spomnite, ko so na morju vedno plule podobne "piratske" barkače, polne turistov, ki so se zabavali ob ribjem pikniku?
LPG

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 24 Apr 2011, 09:21 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Kraj: MB / MS
Tisto verigo zadaj sem jaz tudi opazil, samo me pa zanima, zakaj ni napeta? Če je to edina stvar, ki drži krmilo, potem bi le-to opletalo sem in tja odvisno od toka?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 24 Apr 2011, 13:47 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Kot nestrokovnjakinja za ladje moram priznati, da me podobnost z realno ladjo niti ne zanima, bolj me zanima sama izvedba ladje, da izgleda kot ladja, ki jo človek lahko sreča na vodi. Res je, da je ladja bolj ladjica in da ji najbrž ne bi škodilo, če bi bila malo daljša (če bi želela gostiti kak turistični ribji piknik), ampak meni se prav zaradi majhnosti zdi super. Že od daleč navdušuje z obliko, čeprav priznam, da sta mi najprej v oči padli obe ribici. :)

Precej realistično jo naredijo vse vrvi in zvita jadra, še bolj pa so me navdušile vse malenkosti, ki se jih vidi na ostalih slikah: sidro, zelo lične ograjice, kompas, volan (se prav zdaj ne morem spomniti, kako se mu strokovno reče), morda še najbolj pa zadnji rumeno-rdeči del s starimi okenci, ki na ladjo prav pašejo. No, morda edina pomankljivost te ladje je to, da nima posadke. :)

LP, Bar.

Na vrh

Naslov prispevka: Re: MOC Galeon XVI stoletje
OdgovorObjavljeno: 25 Apr 2011, 21:12 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Zastava je tepih iz enega Adveture seta.
Minifigov ni, ker so preveliki.
Med palubami bi morale biti stopnice, pa ni prostora.
Rak je največja zadeva, ki je šla v razpoložljiv prostor za prednjo figuro zaščitnika ladje.
Verige na krmilu niso zategnjene, ker niso namenjene usmerjanju krmila, ampak omejujejo največji odklon. Ladje 16. stoletja so bile dokaj tehnično primitivne napram zadnjim jadrnicam, ki so videle prihod pranikov. V 400 letih se je na jadrnicah spremenilo praktično vse, od tehnike gradnje samega trupa, oblika trupa, naklon jamborov, oblika in število jadr, vrvna tehnika...in tudi način upravljanja krmila. Galeoni niso imeli krmilnega kolesa.

Kot rečeno, ta MOC je 'karikatura' srednje velike jadrnice.

Drugače pa hvala za vse pohvale. Doseči, da so vse vrvi približno zategnjene, je najtežje od vsega na takem modelu.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 8 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: