Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 09 Dec 2019, 01:16

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 10 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
OdgovorObjavljeno: 16 Nov 2010, 16:01 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Nekako se ne strinjam z zaostalim design-om jader pri Lego setih, ki vsebujejo surfersko opremo. Zato sem se odločil sam narediti jadra in s tem poživiti komplet oziroma ga modernizirati. Slik windsurfing jader na internetu res ne manjka, samo odločiti se je treba za enega ali dva. Jaz sem izdelal kar tri, enega turističnega, enega rekreacijskega in enega športnega za večji veter (zato je jadro manjše kvadrature).

In kaj potrebujete za izdelavo jadra?

Najprej nekaj Lego osnovnih kock za windsurfing:
Slika

Potem pa še računalnik s priklopom na internet, program za obdelavo slik (pri meni je to PhotoShop), barvni tiskalnik, škarje ali olfa nož, lepilo, samolepilno prozorno folijo (jaz sem kupil mat) ter luknjač.

Malo potrpežljivosti, malo domišljije in vse skupaj je dokaj hitro narejeno. To pa so omenjena tri jadra, ki sem jih izdelal:

Slika

Tako pa izgledajo v akciji:

Slika

Slika

Slika

Slika

Pri večjem jadru sem uporabil prečno palico dolžine 6.6 L, pri manjšem pa palico 6 L. Nekako je boljše izpadlo, ker je daljša palica preveč "štrlela" zadaj za manjšim jadrom.

Slika

Slika

Slika

Največje (turistično) jadro in jadralna deska v rokah surferke. Vse na kopnem je pripravljeno za uporabo v morju. Še malo vetra in veselje je tu.

Slika

Navodila za izdelavo jader so v 7-em postu.

Zadnjič spremenil solta, dne 17 Nov 2010, 11:15, skupaj popravljeno 1 krat.

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 16 Nov 2010, 16:17 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Kraj: MB / MS
Če prav razumem si natisnil 2 zrcalni kopiji, jih zalepil skupaj in obrezal?
Kaj pa če bi poskusil s prosojnico in enostranskim tiskom?
Slike si vzel od dejanskih jader, pomanjšano ali si jih prerisal?

Drugače pa fantastično, zgleda res dobro, kot original.

Zadnjič spremenil bpavsic, dne 16 Nov 2010, 16:37, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 16 Nov 2010, 16:36 
Odsoten
Primo
Primo

Zelo lepa ideja in izvedba. Jadra so kot taprava. Zanima me samo kje si dobil tale "surf" in te bele "palče", ki so prav narejene za windsurfing?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 16 Nov 2010, 20:01 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Krasna ideja! In tudi mene zanimajo podrobnosti o izdelavi. Sama imam sicer jadr dovo3j za svoje lego potrebe, ampak ideja me je pa res navdušila. Na to pa res še nikoli nisem pomislila, da bi si naredila svoje jadro. Mogoče se pa bom zdaj ... :)

LP, Bar.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 16 Nov 2010, 20:40 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Jaz sem ponavadi naredila jadro iz navadnega papirja, ampak za ladje ker takšnih surfov nimam. Je pa zanimiva ideja pa še lepa so. :)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 16 Nov 2010, 20:49 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

@skelemen

Verjetno tudi bolj obstojna (se ne raztrgajo tako hitro v rokah naših mlajših navdušencev)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 Nov 2010, 11:01 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

@bpavsic
Ja, v bistvu si zadel postopek. Tudi na prosojnico sem pomislil, ampak bi verjetno bila premalo trdna. Pa tudi, če bi naši mali nadobudneži takšno jadro zvili in prelomili, bi se hitro pojavila medlo-bela črta na prelomu po celi dolžini. Ta varianta izdelave se mi je zdela še najbolj primerna. In res so trdna jadra, a kljub temu se jih da lepo ukrivljati.

@matka
Kupljeno preko BrickLink-a. Točneje pri @bakh-u.

Ostalim pa hvala za vaše komentarje. Glede na to, da je nekaj zanimanja za izdelavo jader, bom opisal moj postopek, kar se da na kratko.

Postopek izdelave jader

1. Preko Googla najprej najdemo primerno jadro. Označimo iskanje slik in v okence vpišemo "windsurfing sail". Med množico rezultatov najdemo jadro, ki nam ne bo vzelo veliko časa za obdelavo in rezanje.
Spodaj je primer jader, ki jih najdete na internetu. Jaz osebno bi za obdelavo izbral tretjega po vrsti. Ostali bi znali samo zakomplicirati proces.
Slika

2. Sliko jadra skopiramo v program za obdelavo slik, kjer mu najprej določimo razmerje med širino in višino. To razmerje naj bo 1:2, nato pa velikost slike skrčimo oziroma raztegnemo na velikost 10cm višine in 5cm širine. Potem je potrebno še rahlo deformirati sliko, in sicer tako, da rep jadra spustimo malo nižje (v nasprotnem primeru luknja ne bo pravilno locirana). Pri tem hkrati tudi pazimo, da prečne opore na jadru obdržijo svojo smer (morajo biti ravne).
Slika

3. Ko je jadro pravilno oblikovano in nastavljeno na pravilno velikost, ga skopiramo v zrcalno sliko. Nato ta dva jadra natisnemo z barvnim tiskalnikom na navaden papir.
Slika

4. Oba jadra obrežemo z olfa nožem tako, da se čim bolj približamo skrajnim robovom. Hkrati odstranimo tudi del pete, ker je popolnoma nepotrebna in bo kasneje samo motila pri pritrditvi.
Obrezovanje je na spodnji sliki označeno z zeleno barvo.
Slika

5. Prazni stranici obeh jader namažemo z lepilom (naj lepilo sega do roba) in jih zlepimo skupaj. Dokler je lepilo še sveže, poravnamo oba dela med seboj tako, da se vsi robovi pokrivajo. Jadro pustimo sušiti nekaj ur ali pa kar cel dan.

6. Po predhodni točki pripravljenemu jadru izrežemo predele, skozi katere bo možen pogled na drugo stran.
Na spodnji sliki označeno z zeleno barvo.
Slika

7. Izrežemo dva kosa prozorne samolepilne folije v približni velikosti jadra. Najprej jo nalepimo na eno stran, drugi kos pa na drugo. Pri tem pazimo, da ne ujamemo vmes kakšne smeti. Kosa folije naj segata čez robove.

8. Ponovno z olfa nožem obrežemo jadro, vendar tokrat odstranjujemo odvečno folijo. Na notranjih okencih folijo seveda pustimo pri miru.

9. Sestavimo križ iz lego paličic windsurfing opreme. Križ položimo na jadro, poiščemo kar najboljšo pozicijo in zarišemo tri krogce ali točke, kjer bomo naredili luknje.
Približno tako bo izgledalo, kot je to narejeno na spodnji sliki.
Slika

10. Označene točke prebodemo z enim nožem luknjača. Do milimera natančno luknjo prav gotovo ne bo nihče zadel, a to sploh ni važno. Važno je, da so luknje vsaj približno tam, kjer morajo biti.

Tako, jadro je končano. Sedaj pa sledi samo še pritrditev na križ in nato vse skupaj na jadralno desko. Veliko užitka ob občudovanju vaše lastne kreacije.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 Nov 2010, 11:17 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

@solta

Ahaaa... Jaz sem mislil, da si celotno jadro natisnil na folijo. Ok, zdaj mi je jasno :) Osebno bi verjetno kar natisnil vse skupaj na prosojnico / folijo in se ne bi ubadal z izrezovanjem okenc in ponovnim lepljenjem prozorne folije preko tega.

Super obrazložitev!

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 Nov 2010, 14:57 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

Kraj: Ljubljana
@solta
Odlična jadra so.
Kar začni pobirati naročila. ;)

@bpavsic
Folija prek papirja, daje lesk. Če bi printal direkt na folijo, leska najbrž ne bi bilo. Ne vem, vsaj sklepam tako, ker drugače bi tudi dal samo eno folijo med oba papirja za "okna" in bi bilo rešeno.
LPG

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 Nov 2010, 15:11 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Še ena ideja :D

Printanje na prosojnico (lesk z zadnje strani), preko printa pa prozorna samolepljiva folija (za lesk na sprednji strani).
No, kakorkoli, jaz samo razglabljam, solta pa dejansko ima super izdelek, tako da bom raje kar tiho :D

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 10 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: