Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 17 Nov 2019, 14:24

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 34 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: MOC avtobus v LDD
OdgovorObjavljeno: 28 Sep 2010, 12:14 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Še zadnji MOC ta mesec z moje strani.
Da ne bi stalno utrujal z avtomobili, predstavljam še avtobus. Se mi pa tudi zdi, da prav veliko avtobusov tukaj ni bilo predstavljenih. V mislih sem imel bus Mercedes Tourino in gre pravzaprav za medkrajevni oziroma turistični avtobus.

Avtobus je velikostnega reda 8 čepkov širine, 35 čepkov dolžine in 10 celih kock višine. Oddaljenost od tal je 2/3 kocke (oziroma 2 ploščici). V avtobusu je nameščenih 17 sedežev in sedež za voznika.

Ima tudi dvojna vrata s stranskim premikom (kot se odpirajo na "real life" avtobusih). Stranska stekelca so zložena v panoramski pogled (se pravi, brez vmesnih stebričkov). Na spodnjem delu avtobusa se nahaja odprt prtljažni prostor s tremi vratci (2 na eni strani in 1 na drugi strani avtobusa). Dostop za vstavljanje minifigov je skozi strešno odprtino (streha se sname). Streha je pritrjena z osmimi čepki.

Detajli na avtobusu:
- vzvratna ogledala na sprednjih visečih rotiranih ročicah
- klimatska naprava s štirimi ventilatorji na zadnjem delu strehe
- stranska rešetka za hlajenje motorja na obeh straneh zadnjega dela
- na zadnjem delu avtobusa okrogla ploščica, ki nakazuje Mercedes-ov znak

Slika

Klimatska naprava na strehi. Viseča vzvratna ogledala.

Slika

Mercedesov znak na zadjem delu.

Slika

Odprta stranska vrata za prost vstop v avtobus.

Slika

Odprta vratca prtljažnega prostora.

Slika

Odstranjena streha za prost dostop do sedežev za vstavljanje minifigov.

Slika

15 minifigov vstopa v avtobus.

Slika

Minifigi so se posedli na svoje sedeže in potovanje se lahko prične.

Slika

Edino težavo pri bus-u sem imel, ko sem ga moral pobarvati. Preprosto nisem imel ideje. Potem sem ga pokazal @bpavsic-u in mi je dal kar nekaj predlogov. Takšne barve bus-a so se mi na koncu zdele še najbolj umirjene oziroma konzervativne.

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 Sep 2010, 12:19 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Kraj: MB / MS
Kot že zadnjih nekaj objav :superca:

Zelo mi je všeč, dobre linije in super podobnost s pravimi. Tista vrata za prtljažni prostor so zakon, prav tako so vrata za potnike rešena lepo. Aja, slike pa lahko daš do 600 pix širine, ne 400 :)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 Sep 2010, 13:09 
Odsoten
Technic
Technic

Kraj: Ljubljana
Gledam tele zadnje poste od solte in prihajam do spoznanja, da je LEGO s širino 6 čepov čisto falil bistvo. Na žalost je ta širina ostanek iz predpreteklih dni, tukaj pa vidimo, da širina 7 ali 8 čepov neskončnokrat poveča všečnost kreacij. Posebej zanimiva je v tem prispevku slika z minifigi, za katere se zdi, da so za to velikost avtobusa ravno prav veliki.

solta, lahko bi kakšen načrt sestave prepustil v javno uporabo? Jaz osebno za avte niseti nisem navdušenec, ampak tale avtobusek mi je pa presneto všeč!

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 Sep 2010, 13:15 
Odsoten
Primo
Primo

Ceste bo treba razširit, ta bus je čisto zadostno opravičilo. Se strinjam, vrata ti res gredo dobro od rok ;)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 Sep 2010, 13:27 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

@abnormal

Dobiti LXF file od mene sploh ni težko. Na ZS mi pošlješ tvoj email naslov, napišeš kaj bi rad imel in ti pošljem.

Zakaj pa ne naložim teh file-ov nekam za splošno uporabo? Zato, ker sem imel slabe izkušnje, ko sem še objavljal na DbM (sedaj tega več ne počnem). Enostavno sem po določenem času opazil, da se nekateri poslužujejo mojih kreacij in jih objavljajo kot svoje in to v originalni obliki (niti ene kocke niso zamenjali). Da se pa nekdo kiti s tujim perjem mi gre zelo na živce.
Dostopnost do interneta vemo kakšna je in kako vsesplošna lastnina (tudi intelektualna) postane kakršna koli objavljena zadeva na internetu. Tako bi rad obdržal vsaj malo kontrole nad tem (bolj zaradi ostalega dela sveta), čeprav bom tukaj na Kocke.si zelo radodaren. Me tudi ne moti, če se kreacije sestavljajo in kažejo recimo na KockeFest-u ali podobno, samo da se ne bo kdo naokoli hvalil, da je kreacija njegova.

Osebno tudi rad pomagam najti določene rešitve, ko se komu pri dizajniranju zatakne. V takšnem primeru celotno kreacijo priznavam avtorju, ne glede na to, da sem mu pomagal.

Hvala za razumevanje. Se pa opravičujem, če sem s tem koga užalil.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 Sep 2010, 15:58 
Odsoten
Primo
Primo
Uporabniški avatar

Brez besed! Enostavno izvrstna kreacija z odličnimi detajli.
Ps. si že poskusil narediti kakšen kombi?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 Sep 2010, 17:18 
Odsoten
System
System

Kraj: Trbovlje
Mislim, da bi te lahko TLG najel kot enega izmed " :delavec: ", saj so tvoje kreacije fenomenalne.
Tale avtobus izgleda precej impresivno, sploh pa ima veliko prostora, veliko gibljivih delov(vrata, vrata prtljažnika) in IZJEMNO všečno obliko. Vsekakor pohvale vredno.
Se pa strinjam s tabo glede "intelektualne" lastnine, ki danes pomeni NIČ. Če ne drugega, bi lahko kdorkoli takole predstavi model, predstavil vsaj kreatorja ali pa link do najbljižjega kluba(v katerem je bila kreacija objavljena) ali njegove spletne strani(MOCPages, BS, flickr).Bolano, če se kitiš z tujim perjem :evil:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 Sep 2010, 18:43 
Odsoten
Duplo
Duplo
Uporabniški avatar

Komentar sploh ni potreben.:predal:

A boš kdaj tole (al pa kej drugega) realiziral?
A so vse kocke na voljo tudi zares, ker odkar imamo UniverseMode imaš lahko tudi Lime green gume če hočeš.
Matko

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 Sep 2010, 19:57 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Uau!!! :excited: Navduševal si že z malimi avti, tale avtobus je pa res krasen! Najbolj mi je všeč to, da dejansko spominja na prave avtobuse. Detajli so zelo všečni; še celo malo bolj kot na avtobusu iz seta 8404. Prednost pred tem avtobusom so vsekakor dvoja vrata za potnike, ki izpadejo zelo realistično, dodelana streha s klimatsko napravo, svoje pa doda še večja širina, zaradi katere se poveča število potnikov. Tudi rešitev prostora za prtljago mi je nekako bolj všeč, čeprav sicer zelo prisegam na te male omarice - so mi res zelo simpatične, ampak na takem velikem avtobusu mi pa nekako bolj paše velik odprt prtljažni prostor.

Še najbolj zgrešen se mi nekako zdi zadek, a težko rečem, zakaj točno. Malo monoton se mi zdi. Mogoče bo vse skupaj lepo rešila kakšna barvna linija - to je tisto, kar mi je bolj všeč pri avtobusu iz zgoraj omenjenega seta. Seveda ni treba, da pride limetasto zelena črta čez zadnji del avtobusa, ampak kakšna siva liniija v barvi strehe, bi pa najbrž povsem pasala. Ampak spet zdaj ne vem, iz kakšnih kock si to sestavil in kako bi se vklopila ta črta v celoto. Pri straneh me namreč sploh ne moti, da je povsem bel.

Sicer pa, kot je rekel že mujo32, je tale avtobus vsekakor vreden vsaj poštenega razmisleka, da se razširi ceste! :) Čeprav je pa res, da bi to veliko drugih stvari potegnilo za sabo, tako da mogoče pa vseeno ... Zakaj ne bi Lego strički in tetke uporabljali koles? ;) Je bolj eko! :lol:

Solta, še eno vprašanje: kaj te vodi pri sestavljanju takih modelov v LDD? Zdaj si že pokazal, da obvladaš. Imaš v planu tudi kak 3D model za kakšno razstavo ali prisegaš bolj na kocke, ki ne ropotajo po škatli? Glede deljenja LDD filov te pa zelo razumem in te popolnoma podpiram - je treba paziti na take zadeve, tako da mi je edino prav, da teh stvari ne deliš z vsemi!

LP, Bar.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 28 Sep 2010, 21:35 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

SO že vse drugi povedali. Špica :party:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 Sep 2010, 08:14 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

@misterNO
Tudi kombi imam v mislih. Že cel mesec "možgančkam", kako bi rešil drsna vrata pri strani. Ta vrata naj bi namreč bila cel štos tega kombija. Vse ostalo je dokaj enostavno.

@Matko
Ja, nekaj bom sigurno realiziral, vsega pa ne. Nisem se še odločil, kateri model mi je najlepši, da bi ga sestavil. Velik del odločitve bodo prinesle kocke, ki dejansko tudi obstajajo (to je že odgovor na tvoje drugo vprašanje). Če določenih kock v določeni barvi ni možno dobit, pač model odpade ali pa se ga prebarva.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 Sep 2010, 09:04 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

@solta
Super kreacija. Ne morem mimo tega, kar pravi tudi abnormal, da je širina 8 čepkov nekako prava za večje mašine. Bojim se le, da se potem podre celotno razmerje do tovornjakov, osebnih avtov in nenazadnje vlakov, ki bi morali biti široki vsaj 8 čepkov, a ob takem avtobusu vsaj 10. Za to so pa tiri preozki.
S to širino avtobusa najbrž tudi ne moreš na novo LEGO cesto, kaj šele na staro. :)
Pa smo spet pri razmerjih, kar ne paše v to temo.
Zgleda pa bus fenomenalno, res.

Še o vratih kombija. Sam sem uporabil podoben sistem, kot ti (kombi), a to ni drsno odpiranje. Drugače, kot da vodila gledajo en čepek ven iz stranice se vodil niti ne da speljati. No ja, edino z uporabo teh kock. :)
Upam, da ti je kaj pomagalo.
LPG

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 Sep 2010, 09:46 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

@bar

Si želela avtobus malo bolj živih barv. Sem dodal rumeni stranski liniji pod okni in ju preko zadka povezal. Morda ti pa sedaj ne bo izgledal zadek tako monotono.

Slika

Tudi slike sem sedaj povečal na 600 pix širine.

Slika

In še zadnji del.

Slika

Kakšen model mojih kreacij bom realiziral, vse pa ne. Je res, kar si že ugotovila, da mi dostikrat paše ustvarjati s kockami, ki ne ropotajo. Se pa dejanski model, fizično v rokah, niti pod razno ne more primerjati z virtualnim. Najbolj pogrešam, da ne morem preveriti trdnosti modela. Ne gre samo za to, ali sploh stoji skupaj (v to skorajda ne dvomim) temveč koliko lahko tak model na posameznih točkah tlačno obremeniš, da bo še zdržal. To pride predvsem prav, kadar kaj ustvarjaš za otroke, ki se bodo s tem igrali. Takrat je ustvarjanje s fizičnim modelom neizogibno.

Kaj me vodi pri sestavljanju takih modelov v LDD? Najbolj preprosta razlaga je: neomejeno število kock in oblik. V tem primeru ustvarjalnost ne trpi. Doma si fizično onemogočen s številom kock, barvo in oblikami. Res pa s tem razvijaš iznajdljivost, reševanje problemov v omejenem okolju, kreativnost drugačnih dimenzij. Žal se moraš tudi čemu odpovedati in takrat najbolj trpi ustvarjanost, umetniški duh, logika.

No zadnji tvoj stavek bi malo spremenil: teh stvari rad delim z vsemi, ne pa s celim svetom.

@legofrik

Imaš verjetno na tistem kombiju odpiranje vrat rešeno z ročicami in ne z drsnikom. Door rail sem že mislil uporabiti, pa je preširok. Zato iščem drugo rešitev. Vseeno hvala za predloge.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 Sep 2010, 10:35 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

solta, ja z ročicami, tako kot ti pri avtobusu.
Še nekaj mi povej. Za sprednjim steklom na busu je luft. Najbrž ni nobene kocke, da bi zadevo zapolnil, da šoferja ne prepiha. :)
LPG

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 Sep 2010, 10:55 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Ne, ni druge rešitve. Je pač takšna kocka tisto sprednje steklo in tako je. Je tudi luft takoj zadaj za vrati v tleh, ker je tam nameščena ročica. Določene stvari moraš zamižat, da ti ne trpi celoten izgled vozila.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 Sep 2010, 11:43 
Odsoten
System
System

Kaj pa če bi nad stransko steklo dal en headlight
Slika
in nanj v tisto režo en 4L tile? Še vedno ne bi povsem tesnilo, malo manj prepiha bi pa bilo.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 Sep 2010, 12:22 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Še nekaj razlage pri sami gradnji modela. Bo morda komu prišlo prav, ko bo rabil za detajle.

Najprej prtljažni prostor. Prtljažni prostor se nahaja pod sedežnim delom in je neprekinjena praznina, tako po dolgem kot počez. Če odpremo vratca na eni in drugi strani praktično vidimo skozi. Ojačano je z vmesnimi stebrički, da ostane konstrukcija trdna. Na desnem delu avtobusa je zmanjšan prtljažni prostor zaradi namestitve stopnic pri zadnjih stranskih vratih. Tudi na sredini avtobusa sta postavljena dva večja stebra zaradi ojačanja konstrukcije.

Slika

Vratca res ne tesnijo 100%, a je to zaradi napake LDD, ki mi dopoveduje, da nekaj ne gre skupaj, čeprav fizično gre. Na prvi sliki spodaj je postavljeno sosledje kock v mojem modelu v LDD, na drugi sliki pa kako bi moralo biti v resnici oziroma kaj je potrebno zamenjati, da bo fizični model res deloval pravilno.

Slika

Slika

Sedaj pa še stranska vrata. Odpirajo se s pomočjo ročic in okroglih kljukastih konzol. Pri odpiranju vrat širine 4 čepke se vrata odmaknejo zadosti, da naredijo odprtino široko 3 čepke (1 čepek se pač pokriva) in s tem omogoči normalen prehod za minifig-a. Da pa je to možno narediti, sem moral na stebričku ob vratih reskirati majhno odprtino 1x1 višine 1 ploščice, skozi katero ročica nadaljuje pot pri odpiranju vrat.

Slika

Vrata so pritrjena na dve ročici, ena spodaj in ena zgoraj. Osi pritrditvenih konzol sta zamaknjeni, tako na vratih kot na avtobusu. Zakaj? Da sem prisilil vrata, da se ne vrtijo okoli osi temveč, da se vseskozi vzporedno premikajo ob avtobusu do popolnega odprtja. In kaj sem s tem pridobil? Če bi želel doseči enak učinek brez zamikov osi konzol, bi moral namestit najmanj tri ročice, vsako na svojo konzolo. S tem bi potreboval več prostora in posebnih oblik kock. Pa tudi končni izgled modela bi bil slabši. Na kratko: zakompliciral bi zadevo po nepotrebnem.

Slika

Če koga zanima kako to dejansko deluje in ima možnost poskusiti (ima prave kocke doma), naj si sestavi ta zamik in preveri mehansko delovanje sistema.

Na enak način so rešena tudi zadnja vrata, le da so majša in je zato vertikalno vpetje bližje. Zamik osi pa je enak.

Slika

Tudi odprtina zadnjih vrat je 3 čepke široka. Stopnica se tako kot pri prednjih vratih prične 2 čepka globje v avtobus (ker so vrata široka 1 čepek in spravljena ročica prinese 1 čepek).

Slika

Če pa bi kdo želel še razlago česa drugega, mu bom z veseljem razložil.

Uf, kako na dolgo sem to pisal in razlagal. Pomoje me imate že "poln kufer".

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 Sep 2010, 12:33 
Odsoten
Duplo
Duplo
Uporabniški avatar

Super kreacija, vredna vseh dosedanjih pohval :excited:

Nisem pa vedel, da obstaja plate z vertikalno osjo, ki gleda dol, poznam samo tisto, ki je obrnjena navzgor.
Sem že mislil, da si uporabil kakšen SNOT, pa se očitno motim...

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 Sep 2010, 12:48 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Kraj: Hrastnik, Trbovlje
Vratca ti ne gredo skupaj ker si med system kockami uporabil technic brick 1 x 1 with hole. Technic in system bricki med seboj niso 100% kompatibilni.

http://bramlambrecht.com/tmp/jamieberar ... s-bf06.pdf

Slika

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 Sep 2010, 12:59 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Ja, to že. Ampak fizično jih pa lahko prisiliš, da gredo skupaj, da ti vsa zadeva funkcionira. Četudi je na koncu nekje 0,1 mm reža (komaj, da gre las noter).

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 34 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: