Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 19 Sep 2019, 21:16

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 8 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: MOD holiday train (10254)
OdgovorObjavljeno: 10 Dec 2016, 22:23 
Odsoten
Technic
Technic

Kraj: Ljubljana
Za modifikacijo sem se odločil ker:
- je lokomotiva prav nagravžna,
- pri motorizaciji je sprejemnik viden, žico pa je potrebno tlačiti v kabino,
- tovorni vagon nima "fedrov",
- predvsem pa me je zanimalo, kako vlak izgleda, če je zgrajen v 8-čepni tehniki.

Za lažjo primerjavo z originalom je slednji opisan tule.

Celotna kompozicija je tokrat nekoliko daljša od originala. Lokomotiva je dolga 24 čepov, tender 14 čepov, vagončka pa sta oba dolga po 16 čepov. Kot že rečeno, je širina razširjena iz 6 na 8 čepov. S stranskimi dodatki je tako širina vagonov 9 čepov (brez stranskih lučk), lokomotive pa 10 čepov. Višina je za en plate večja kot pri originalu. Za pogon sem uporabil M motor, ki skupaj s sprejemnikom tiči v lokomotivi. Baterija je skrita v tenderju in je lastne izdelave, ker nobenega od originalnih BB nisem uspel vstaviti, ne da bi kvaril izgled. Baterija ima 3,6 Ah, kar mora zadoščati za cel dan vožnje okoli dreveščka.

Najprej lokomotiva, ki mi je povzročala največ preglavic. Na vsak način sem želel primerno skriti sprejemnik in narediti delujoče krmiljenje razvodnih ventilov. Po izgledu naj bi tudi bila vsaj približno podobna pravim lokomotivam. Zraven seveda paše tudi tender, ki ni smel biti previsok. Pri božičnem vlaku mora namreč strojevodja videti tudi nazaj, da preverja, ali vleče vse vagone. Okoli Božiča lahko prevladajo maligani (beri radenske) in lahko kdo enostavno pozabi priklopiti vagone. V tenderju je tule naložen les in ne premog (kot pri originalu), saj je zgoraj razširjen dimnik značilen za lokomotive, ki so bile kurjene z lesom.
Slika

Gabariti lokomotive so vidni tule. Originalni plug mi nekako ni všeč in sem ga nadomestil s takim, kot je pri takih lokomotivah tudi v resnici.
Slika

Iz avijona bi zgledalo takole. Na tenderju je naložen les, na zadnjem delu pa je rezervoar za vodo z ventilom. Zadaj na tenderju sta tudi svetilki, ki ju original nima.
Slika
Slika

Kabina lokomotive je dovolj prostorna za strojevodjo in kurjača, ki se utrujen lahko tudi usede na njemu namenjeno sedalo. Kakorkoli že, žice PF komponent tule niso več moteče.
Slika

Še pogon.
Slika

Vagona sta kolikor je bilo mogoče podobna originalnima. Pri potniškem vagonu je zaradi večje širine dovolj prostora, da potnika lahko "iztegneta noge". Potniški vagon je zadnji v kompoziciji, zato ne sme manjkati rdeča svetilka na zadku. Sprevodnik bi lahko bil v vagonu, ampak raje zmrzuje zunaj in maha mimoidočim.
Slika
Slika

Tovorni vagon je tisti, ki je pripomogel k odločitvi o modifikaciji. Tokrat ima "fedre", tako kot vsi vagoni in tudi lokomotiva. Seveda, vsak vagon ima drug tip vzmetenja. Tudi brez zavor ne gre. Drugače pa je funkcionalnost ostala enaka (smrekica se vrti), le več prostora je za darila.
Slika
Slika

Takole pa po novem izgleda vse skupaj.
Slika

Z modifikacijo sem kar zadovoljen, so pa detajli, ki jih bo potrebno še nekoliko izpiliti. Predvsem bi si želel delujoče lučke na lokomotivi in tenderju. Če bo volja, bo tudi potniški vagon razsvetljen. Ampak to najbrž pride na vrsto drugo leto, razen če bo spet kakšen nov božični vlak na voljo. Naj še povem, da sem tudi z vožnjo vlaka zadovoljen - prestava pogona je takšna, da pri polni moči doseže približno polovično hitrost vlaka, ki je gnan s standardnim vlakovnim motorjem. Saj tole je le božični vlakec, ki se počasi pelje po pokrajini.

Zadnjič spremenil abnormal, dne 11 Dec 2016, 03:17, skupaj popravljeno 2 krat.

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka: Re: MOD hollyday train (10254)
OdgovorObjavljeno: 10 Dec 2016, 23:29 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Kraj: Kranj
Nisem človek za vlake, ampak zdaj razumem, zakaj naj bi bil originalen set slabo oblikovan. Sijajna izboljšava!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 Dec 2016, 23:40 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms
Uporabniški avatar

Kraj: Ajdovščina
Abnormal, lokomotiva je A+++dlična!!!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 Dec 2016, 23:54 
Odsoten
System
System

To je pa že velika predelava. Ampak lepo pa zgleda.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 Dec 2016, 00:03 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Bolj MOC kot MOD. Odlično, takega bi kupil.

Na vrh

Naslov prispevka: Re: MOD holiday train (10254)
OdgovorObjavljeno: 11 Dec 2016, 10:26 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

Se podpišem pod subixov post. :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 25 Dec 2016, 13:19 
Odsoten
Duplo
Duplo

Kraj: Vrhnika
Nekaj povsem drugega kot skropucalo iz škatle. Tisti mi res ni všeč...

Odličen je!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 Jan 2017, 13:01 
Odsoten
System
System

Zares izvrstna izboljšava seta 10254, tako da se popolnoma strinjam s subixom in legofrikom!

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 8 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: