Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 14 Nov 2019, 01:29

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 10 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: MOC Primestni potniški vlak
OdgovorObjavljeno: 29 Avg 2013, 00:48 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Koper / Ljubljana
Za malo predaha med sestavljanjem nove diorame sem se lotil izdelave primestnega potniškega vlaka. Ne gre za posnetek kakšne resnične kompozicije, sta pa dizajn in barvna kombinacija v grobem osnovana na vlakih britanskega železniškega operaterja South West Trains.

Slika
Gre za elektromotorno garnituro, ki jo sestavljajo tri enote. V krajnih vagonih se na zunanjem koncu nahaja kabina za voznika. Bistvena razlika v primerjavi z zgoraj omenjenim modelom je v odjemu toka, ki je tukaj klasičen preko pantografa na strehi, medtem ko pri izvirnem modelu poteka preko tretje tirnice.

Slika
Celotna dolžina vlaka znaša 96 čepkov, če pa zraven prištejemo še odbijače in magnete za sklapljanje, ki malo štrlijo čez konstrukcijo, vse skupaj zavzame 99 čepkov dolžine.

Slika
Kabina za voznika je 'prisnotana' na vagon. Je praktično v celoti snotana, posledica tega pa je majhna estetska pomanjkljivost - 'luknje' oziroma izrezi na zaključku strehe nad kabino.

Slika
Sprednji del. Nad šipo bi praviloma morala biti še ena luč, vendar se je ni dalo optimalno vgraditi, ne da bi preveč štrlela iz konstrukcije.

Slika
Notranjost prvega vagona z ločeno kabino za voznika. Enako je tudi v zadnjem vagonu, le da je tam en sedež za potnike več (tukaj zmanjka prostora za dodatni sedež zaradi škatle z baterijami).

Slika
Čeprav je videti, da se vlak napaja iz zunanjega vira, za samostojno premikanje vseeno potrebuje nekaj standardnih PF komponent. Zaradi boljše izkoriščenosti prostora oziroma lažjega zakrivanja sta sprejemnik in škatla z baterijami nameščena vsak v svojem vagonu. Motor je nameščen pod srednjim vagonom.

Slika
Notranjost srednjega vagona

Slika
Detajl pantografa. Ni povsem lasten izum, pač pa sem se malo zgledoval po kreacijah, objavljenih na Eurobricksu.

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

OdgovorObjavljeno: 29 Avg 2013, 06:46 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

Kraj: Ljubljana
Lušten vlakec.
Po obliki me bolj spominja na kakšen metro.
Pantograf je res lepo izdelan.
LPG

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 29 Avg 2013, 08:46 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Domžale
Zelo lušten vlak. Barvna kombinacija je res izstopajoča in si ga je zato lažje predstavljati kot kakšen metro. Vsaj pri nas vlaki hitro izgubijo svojo barvo (obledijo ali jih pografitajo). Ideja, da sta baterijska škatla in IR sprejemnik vsak v svojem vagonu je res praktična, ker tako ostane več prostora za potnike. Snotana kabina je videti fina, čeprav so ''luknje'' nad njo. Bi pa težko naredil zaobljeno obliko brez snotanja. Pantografi in drogovi so tudi zanimiva popestritev.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 29 Avg 2013, 09:28 
Odsoten
Duplo
Duplo

Stebri in elektrifikacija so zanimivi, ker sem tudi sam poskušal nekako dodati "realnost" z izdelavo stebrov,
a dosedaj nisem bil zadovoljen z nobeno rešitvijo.

(Vprašanje. Ali ti pantograf odbije zanko skozi katero gre "žica" ?)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 29 Avg 2013, 09:41 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Najbolj izvirne so sanke za odjem elektrike. Pantografi so lepi.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 29 Avg 2013, 10:39 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Lep primerek potniškega vlaka. Kompakten, preprost, poln lepih detajlov. Barvna kombinacija mi pa na žalost ni všeč. Vseeno pohvaljen.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 29 Avg 2013, 16:03 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Koper / Ljubljana
@shinkansen
Pantograf se zatika za nosilce, tako da vlak ne more voziti, ne da bi izgubil kontakt z 'žico' pri nosilcih, ker so tile technic konektorji itak predebeli, da bi šlo gladko mimo, poleg tega pa so nosilci fiksno pritrjeni na stebre, tako da se ne odmikajo. Tudi pantograf nima nobene vzmeti ali kakršnegakoli blažilnega mehanizma, da bi se odmikal v kontra smeri v smislu prilagajanja višine med vožnjo. Sicer pa ima celotna 'električna' infrastruktura tukaj izključno estetsko funkcijo, ker mi vlak s pantografi brez 'štroma' deluje nekoliko nepopolno, približno tako kot jadrnica brez vrvi, o čemer smo že razpravljali nekje in nekoč v davni preteklosti. :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 29 Avg 2013, 18:47 
Odsoten
System
System

Kraj: Ankaran/Ljubljana
Odličen izdelek. Preprost, deluje kot primestni vlak, žal pa tudi meni barve ne gredo skupaj.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 29 Avg 2013, 21:14 
Odsoten
Technic
Technic

Barvno tudi meni ni všeč, pa ne, da bi bila barvna kombinacija napačna, pač pa to, ta so navpične barvne linije "navpične". Se mi pa dopade kabina strojevodje in pa seveda pantografa - uporaba daljnogledov je precej domiselna. Poslikano z boka pa sploh odlično izpade skupaj z elektrifikacijo, pa čeprav je namenjena zgolj estetiki. Sploh odlično pa bi izgledalo (na sliki) z dodatkom pokrajine - redheadanje.
Kar me seveda še moti (in me je vedno motilo tudi pri OOB-jih) je različna dolžina vozičkov sredinskega in krajnih vagonov. Ampak, sigurno obstaja tehten razlog, da je, kakor je.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 30 Avg 2013, 09:56 
Odsoten
Duplo
Duplo

@Kivi

Hvala za odgovor.
Se strinjam, da vlak s pantografi izgleda rahlo čudno brez "štroma", zato sem tudi nekaj poskušal.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 10 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: