Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 22 Okt 2019, 12:52

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 9 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: MOC Cestna železnica
OdgovorObjavljeno: 23 Jan 2013, 01:22 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Koper / Ljubljana
Za potrebe mojega naslednjega projekta sem izdelal tirno vozilo za prevoz potnikov v mestnem središču. Prvotno sem imel v načrtu tramvaj, vendar mu to, kar je nastalo, po izgledu in obliki ni bilo najbolj podobno, zato sem ga preimenoval v cestno železnico oziroma light rail.

Slika
Kompozicijo sestavljata dve enoti oziroma vagona. Vsak ima svoj pogon in lahko vozi samostojno, v času prometnih konic pa se lahko v kompozicijo priklopijo še dodatni vagoni.

Slika
Pogled od strani

Slika
Vrata vagonov se odpirajo (tudi na drugi strani). Tehnika takih drsnih vrat je bolj podrobno opisana tukaj.

Slika
Streha sicer ni snemljiva, tu je le umaknjena za prikaz notranjosti. Na obeh koncih je prostor za voznika, potniki pa imajo poleg sedežev na voljo tudi nekaj prostora oziroma stojišč v srednjem delu pri vratih.

Vsak vagon meri 31 čepkov v dolžino in 6 čepkov v širino (brez "kljuk" na vratih), streha doseže 6+2/3 kocke višine, odjemnik toka pa v delovnem položaju 9+2/3 kocke višine. Vozilo je bolj kot igranju namenjeno opazovanju, saj zaradi majhne višine njegova konstrukcija na nekaterih mestih ni posebej trdna, pravzaprav ga še najbolj čvrsto skupaj drži streha. Tudi vrata je treba odpirati kar precej previdno in z občutkom, saj sicer antena, na katero je pritrjen pant, kar hitro odleti.

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 23 Jan 2013, 08:56 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Izvirno si naredil odjemnike, ker tisti originalni so enaki v vseh setih in jih je že dolgčas gledat.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 23 Jan 2013, 21:43 
Odsoten
Technic
Technic

Ups, ta mala ovenčana kolesa; torej ni motoriziran. Pa nič ne de! Izgleda prav fino, še posebej, ker ima izdelano notranjost, vrata (brez pantov) pa so tudi funkcionalna. Tudi spojka med vagonoma ni klasična, torej v ovinke bolj slabo vozi (razen, če imaš kakšno neomenjeno rešitev). Res pa je tudi, da krive tire ne moreš "tlakovati". Kar mi nekako ne sede, je kabina, ki je preveč "stopničasta", če bi ga gledal od zgoraj. Z boka pa ne izgleda slabo. Tista antena od vrat bi pa trdneje stala, če bi bila podprta tudi zgoraj. Ampak podpora bi potem kazila notranjost.

Me pa zanima razlika med tramvajem in cestno železnico. A ni bistvo tramvaja, da je nizkopoden? Je pa res, da ima tramvaj prehod med vagoni. Imajo pa potniki zelo lep razgled na okolico med vožnjo (v mestu najbrž to ni neka prednost, ali pač - da vidijo, kje so razprodaje).

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 23 Jan 2013, 23:49 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Koper / Ljubljana
@abnormal
Če ne bi bila okna tako blizu vrat, bi uporabil tole kocko in problem s stabilnostjo anten bi bil rešen, ker bi bile vpete v ohišje vozila, pa ni bilo prostora. Prečna povezava anten pa po moje ne bi kaj dosti pomagala. Na krivih tirih vozila nisem preizkušal, vendar ima spojka kar precej hoda, tako da bi jih najbrž zvozil.

Light rail oziroma cestna železnica je širši izraz za tovrstna vozila oziroma light rail naj bi imel nekako večjo kapaciteto in višje hitrosti kot tramvaj, tudi proge naj bi bile načeloma bolj ločene od ostalih prometnih površin. V glavnem, moj namen je bil prikazati tirno vozilo za javni prevoz v mestu, kakorkoli se že to imenuje. :)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 24 Jan 2013, 00:09 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

O hudo! Tole mi pa izgleda kot moderen "Šinobus", le da je bil ta motorna mašina, tvokj je pa na "štrom".
Tudi meni se dopadejo pantografi.
LPG

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 24 Jan 2013, 00:13 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Meni deluje pa podoben tistemu tvojemu iz rc vlaka, le da je ta ozkotiren. Sicer pa fajn zadeva, škoda da ne pelje.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 24 Jan 2013, 16:34 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: Domžale
Meni je tudi kompozicija luštna. Najbolj mi je v oči stopila 'štrleča' kabina, enostavno, ker je drugačna od do sedaj videnih. Funkcionalnost oz. igralnost premična vrata še dodatno povečajo, je pa škoda, da ni na motor. Bo pa vseeno lep dodatek k mestni diorami.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 Jan 2013, 00:59 
Odsoten
System
System

Kraj: Ankaran/Ljubljana
Všeć mi je barvna kombinacija kompozicije. Pa tudi to, da so po celi stranici tako velika okna, ki dajajo pravi vtis neki mestni železnici.
Všeč mi je tudi to, da si nareil vrata, kaera se odpirajo.Tako dobi kreacija vsaj malo pravega pridiha :)
Res je popestritev za mestno dioramo.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 Jan 2013, 19:09 
Odsoten
Duplo
Duplo

Tudi meni je kompozicija zelo všeč. Barva vlaka in velaka okna so super, pika na i je pa kabina, ki je res lepo narejena.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 9 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: