Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 21 Jul 2019, 15:42

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 4 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
OdgovorObjavljeno: 16 Dec 2012, 02:47 
Odsoten
Technic
Technic

Kraj: Ljubljana
(skoraj) Običajen zimski dan v mirni vasici na Gorenjskem. Na železniško postajo prihaja praznični vlak. Smučarka je že nekoliko premražena in ga nestrpno pričakuje, medtem ko vremenu primerno oblečen potnik hiti po slabo očiščenih stopnicah, saj vlaka ne sme zamuditi. Vasica je že okrašena, saj so prazniki pred durmi. Čeprav vasica ni smučarsko velesredišče, pa nekateri že preizkušajo opojno vabljivost zasneženih gričev - modre smuči so menda letos modna poslastica.
Seveda pa ne moremo mimo aktualnega dogajanja; tudi tu se nekateri na strinjajo s finančnimi malverzacijami župana, ki je sicer dal postaviti okrašeno smrečico sredi vasi. "Protestnik" Francelj namreč že hiti z motorko v smeri smrečice (le kaj mu roji po glavi), za njim pa "specijalec" Ž.Š. s pedrekom in lisicami. Izgleda, da se bo tudi ta protest končal s priprtimi...Sneženi mož pa samo nemo opazuje dogajanje.

Slika

Fokus dogajanja pa je seveda pogonski agregat, ki vleče "praznični vlak" (set 10173). Set je za praznične dni idealen za "pod smrekico". Če so vagoni kompozicije precej všečni, pa za lokomotivo to nikakor ne morem trditi - enostavno je preveč enostavna in nedodelana in ni predvidena za vgradnjo motorja. In sedaj smo to zadevo rešili!

Pri modifikaciji mi je bilo osnovno vodilo to, da ostane lokomotiva čim bolj podobna originalu. Vgrajen je 12V motor, saj je ta troosen in vsebuje imitacijo pogonskih drogov, ki so meni zelo všeč, saj dimenzijsko ne izstopajo tako, kot drogovi, sestavljeni iz technic kock. Kot že rečeno sta osnovna oblika in barvna kombinacija ostali isti, je pa lokomotiva nekoliko daljša zaradi večje kabine, dodano pa je tudi drogovje (premikajoče se) za krmiljenje razvodnega ventila. Kabina je spodaj 7 čepov široka, proti strehi pa se zoži na 6 čepov. Takšno gradnjo smo že videli, vendar tista ni imela v sredi nagnjene stranice vgrajenih ravnih vrat. Seveda je zaradi tega "bolj za gledat", je pa celotna konstrukcija presenetljivo trdna in je že preživela otroške roke. Osnovna plošča lokomotive je ostala v rdeči barvi in je spredaj 6 čepna, pod kotlom 4 čepna in pod kabino 7 čepna. Dodani so še detajli, ki jih normalna lokomotiva mora imeti (dovod pare iz kotla, izpuh v dimnik za boljši vlek, na sprednji strani kotla je postavljen kompresor, reflektor na dimniku...). Kolesa (in motor) so črna, ker so takšna tudi v originalu. Kot je opaziti, lokomotivo kurijo z drvmi, zato bi morala imeti razširjen dimnik (kot pri setu 7597). To malenkost je snovalec originala enostavno spregledal in tudi jaz nisem spreminjal konstrukcije.
Slika

BB je vgrajen v tender in slednji je zaradi tega nekoliko višji od originala. Detajle na vrhu sem pustil originalne, saj lepo zakrijejo zgornji del BB-ja. Seveda je bilo potrebno modificirati tudi osnovo vagončka, da je lahko skozi speljan električni priključek. Ostala je tudi praznična okrasitev na straneh. V originalu na vrhu tenderja sedi zajec, ampak se mi je med fotografiranjem nekam skril!
Slika

Takole pa izgleda celota; lokomotiva je v primerjavi s tenderjem sedaj bolj "normalne velikosti", kot je pri originalu.
Slika

Takole zadeva izgleda iz profila (pozerska):
Slika

Lokomotiva seveda ni simetrična!
Slika

Na ovinku ji niti ne odnaša preveč zadka! Vidi se kurjača, ki ga tam ne bi bilo, če bi bil v kabino umeščen sprejemnik. Ja, lokomotiva je brez sprejemnika, hitrost pa ima primerno zaradi vstavitve zgolj 4-ih baterij v BB. Na žalost nimam LEGO akumulatorja, kateremu se da nastavljat izhodno napetost.
Slika

Takole pa izgleda lokomotiva od spodaj. 12V motorji imajo kontakte za odjem elektrike iz sredinske tirnice. Če le te ni, bi se kontakti zadevali v povišane nivoje tirov (kretnica, križišče, železniški prehod). Če so popolnoma potisnjeni v ohišje, pa tega problema ni. Najlaže jih je "zaselotejpati", kar učinkuje BP.
Slika

In še celotna kompozicija.
Slika

Na tem mestu naj omenim, da lokomotiva takoj izgleda bolj ta-prava, če se premika še kaj več, kot zgolj kolesa in osnovni pogonski drog. Z dodanim drogovjem je lokomotiva precej ožja, kot je primer pri Emeraldu (priznajmo, tu so malo pretiravali). Izvedba drogovja s sistem kockami je zahtevala modifikacijo določene kocke, vendar me nič srce ne boli, saj je govora o paličici za povezavo tirov, ki naj bi jo po navodilih proizvajalca zavrgli. Če sem čisto pošten, pa sem modificiral še eno kocko (LEGO je noče in noče izdelati). Katero, pa sami ugotovite! Se vidi na vseh slikah!

Še kakšno fotografijo pa lahko pogledate tule.
Kako narediti električni priključek za 12V motor pa je pojasnjeno tu.

P.S. statisti na prvi sliki so iz adventnih koledarjev! Ja, tudi frendice imamo, ampak samo zato, ker je space predrag. (zajca sem pa našel na prvi fotografiji ob progi)

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 16 Dec 2012, 10:45 
Odsoten
Mindstorms
Mindstorms

Všečna modifikacija.
Te parne lokomotivice s tremi osmi so res srčkane. Definitivno mi je bolj všeč, kot originalna mrcina.
Bolje, da tega našim ne pokažem, ker jih bom poslušal, da zakaj za našo dioramo nisem naredil kaj podobnega. :D
LPG

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 16 Dec 2012, 11:37 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Mi je včeš, da nisi samo MODal vlaka, ampak zložil celotno dioramo z nekaj dogajanja in zgodbico.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 Dec 2012, 10:07 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Lepo narejeno. Zanimiva vlakovna kompozicija, prav praznično naravnana.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 4 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: