Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 24 Jan 2020, 00:55

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 7 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
OdgovorObjavljeno: 25 Nov 2011, 10:09 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

Lokomotiva pri Lego Toy Story vlaku je resnično nerodna. Previsoka je, preveč krhka, deli na njej se zelo slabo držijo. Jaz sem jo spremenil do te mere, da sem vse naštete pomanjkljivosti popravil in še motoriziral sem jo z M motorjem.

Kot se je v praksi izkazalo, je M motor preveč len, da bi poleg lokomotive poganjal po tirih še vse vagone. Gre zelo počasi in težko in verjetno iz tega naslova tudi baterije ne zdržijo prav dolgo. Vseeno ga je pa vsaj na kratko lepo gledati, kako izgleda.

Nova lokomotiva je dolga 30 čepkov, se pravi precej daljša od originala. Ima tri glavna kolesa na vsaki strani (vsa so prišla s setom). Zadnji par nima stika s tirnicami, ampak je tam za finto. Sprednji del je bolj trdo učvrščen. Sprednji voziček je vpet podobno kot pri Emerald Night. Grelni kotel je pri kabini razširjen s 4-ih čepkov na 6 čepkov. To pa zato, ker se pod njim skriva motor in zobniški prenosi.

Slika

Celotna lokomotiva je znižana za več kot eno kocko (mislim da za kocko in 2/3). Tako je njena višina 1/3 kocke več kot siv vagon in 1/3 kocke manj kot rdeč in rjavo-zelen vagon. Tako celotna kompozicija zgleda dosti bolje in dosti bolj realno.

Slika

Tudi dimnik je znižan za 1/3 kocke. Odbojnik za krave (hi, hi, hi) je pomaknjen naprej ravno toliko, da vanj ne udarja kvazi-pogonski bat.

Slika

Celotna lokomotiva je tako trdna, da se tudi ob prevračanju z nje prav nič ne odpne, kaj šele da bi razpadla. Škoda edino, da nimam nobene slike celotne kompozicije vlaka. Morda pa jo naredim kmalu...

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 Nov 2011, 11:18 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Kraj: MB / MS
Vizualno mi je original bolj všeč (krajša / višja, bolj "fantazijska"). Ta se mi zdi malo raztegnjena (je pa definitivno bolj realna), tako da če na njo gledaš bolj kot repliko neke prave lokomotive, je prav super.

Glede pogona pa imam par pripomb :D
- pogon samo na srednjo os - boljše bi bilo vsaj na 2 osi, ker bi vodoravna prečka, ki povezuje kolesa, bolj tekoče gonila tretjo os, kot pa zdaj, ko 1 os goni 2 (če imaš prostor, dve osi poveži z vzdolžno technic osjo)
- bat oz. tisti technic connector je preozki in se (če se še ne, se bo, ko se malo napraši / zrabi) zatika. Boljše bi bilo, če bi uporabil 2 skupaj, tako, da bi bilo ležišče bata (oz. kakorkoli se reče tisti luknji), dolgo vsaj 2L in bi os (bat) bila bolj vertikalno fiksirana.

Ostalo pa je ok :)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 Nov 2011, 11:28 
Odsoten
Technic
Technic
Uporabniški avatar

@bpavsic
Aha, torej tu sem falil. Bom poskusil spremeniti tudi to, pa da vidimo, kako bo potem delovala lokomotiva.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 Nov 2011, 11:35 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

@solta

Dejansko si naredil tak pogon, kot je pri Emerald Night-u. Ko je na novo sestavljen, je super. Ko pa en čas stoji / vozi, pa deluje vedno slabše, ker osi vseeno malo "polirajo" luknje v kockah in nastaja zelo fini prahec (ali pa se nabere s časom neuporabe, če ni vse skupaj neprodušno zaprto :D). Ta prahec precej poveča trenje, kar zelo poslabša delovanje - stvari se začnejo zatikati.

Malo si poglej, kako sem zadevo rešil pri Emeraldu:
http://www.kocke.si/forum/viewtopic.php?t=4464&highlight=emerald

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 Nov 2011, 12:28 
Odsoten
Technic
Technic

Potrjujem bpavsicu. Tudi sam sem sčasoma opazil prah (zaradi obrabe kock). Zato sem predelal EM lokomotivo po njegovem vzoru. Prav tako na drugih uporabljam podoben sistem (če je prostor).

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 Nov 2011, 12:54 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Še ena zadeva, ki sem jo opazil.

Technic pin axle / pin, s katerim so pritrjena kolesa, ki niso gnana preko osi. Sčasoma se je tisti pin tako "spoliral", da se sploh več ni prosto vrtel v kocki (mislim pa, da se stari Light Gray pini niso tako hitro zrabili kot novi Tan - pomagala je menjava pina). Tako da vsake toliko preveri sprednja kolesa, pri zadnjih pa odstrani prečko in poskusi na roko zavrtet velika (tista na pinih).

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 Nov 2011, 15:59 
Odsoten
Technic
Technic

Kraj: Ljubljana
Da še jaz kaj povem:

Takšna lokomotiva ni realna, ker je original 4-4 in bi morala biti tudi maketa takšna. Drugače sem pa pristaš bolj nizkih in dolgih lokomotiv in kar se tega tiče, mi je tole bolj všeč, kot original. Edino morda pripomba; "prave" LEGO parne lokomotive so 7 ali še bolje 8-čepne. Kar vprašajte mojstra za parne lokomotive (LF)... :wink:

Sem pa gledal slike in štel naprej in nazaj in mi ni jasno, kolikšno je medosje med velikimi kolesi. Ker če je 6 čepov se mi zdi veliko boljša že predlagana rešitev z uporabo vlakovnega motorja. Tele technics variacije na temo pogona (kakršnega ima tudi EN) se meni zdijo kot eno veliko mučenje kock. Ker vlakci so le narejeni za malo daljše vožnje (za razliko od technics setov). Tudi osi koles, izvedene s pinčki, so za moje pojme slabe. Boljše je že potisniti skozi technics os, še bolje pa uporabiti kovinsko os, ki jo imajo ponavadi vagonska (in pasivna lokomotivska) kolesa. Če pa je že plastika, potem pa namazat s silikonom.

Ampak, glavno da je raufenk!!

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 7 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za: