Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 14 Nov 2019, 08:27

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 11 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: MOD 10194 - Baterijski pogon
OdgovorObjavljeno: 08 Apr 2010, 01:09 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Lokomotiva 10194 je že osnovi namenjena za uporabo z baterijski pogonom sestavljenim iz raznih komponent sistema LEGO Power Functions. Ker pa je set zelo drag (po trenutnih cenah stane 133eur kar je skoraj enainpolkrat več kot sama lokomotiva) se večina sljudi odloči za predelavo na 9V, kjer se pod tender doda 9v motor.Tisti ki imajo samo nove, plastične tire, tega seveda ne morejo narediti, ker motor ne dobiva elektrike.

Ker v ceni originalnega seta za motorizacijo največji delež pri ceni prispeva polnjiva baterija in polnilec (82 eur), obstaja tudi kompromisna rešitev, kjer je uporabljena običajna PF baterijska škatla. To nam ceno več kot prepolovi, se pa pojavi problem ker je baterija prevelika in ne gre ne v tender ne v potniški vagon.

Na prejšnjem KF sem imel pogon izveden tako, da je baterija pač gledala ven iz tenderja, kar pa mi ni bilo všeč. Pri iskanju rešitve sem se spomnil stare baterijske škatle, ki je široka samo 4 čepke in gre lepo v potniški vagon (šla bi tudi v tender, a bi ga bilo treba podaljšati za dva čepka). Problem je v tem ker PF IR sprejemnik dela samo z PF baterijskimi škatlami, z starimi pa ne (sumim da je problem v tem da ima nova škatla že regulacijo hitrosti, ki je stara jasno nima). Pri iskanju rešitve sem na internetu naletel na podatek da tudi novi IR sprejemnik dela z starimi baterijami, če narediš kratek stik med paroma kontaktom. Ker sem proti lotanju kock sem uporabil PF podaljšek in med kontakta namestil alu folijo, kot je bilo prikazano na internetu. Po parih preizkusih (kuhinjska folija ni delal, tista od čokoalde pa je) je zadeva delala. POSTOPEK JE OPISAN SAMO INFORMATIVNO IN NITI JAZ NITI KOCKE.SI NE SPREJAMAMO NOBENE ODGOVORNOSTI ZA MOREBITNO NASTALO ŠKODO.

Potrebujete (cene so iz S@h):

1x PF IR sprejemnik (17eur)
1x PF LED lučke (7,5eur - opcijsko)
1x PF XL motor (12eur)
1x PF podaljšek (4eur
1x PF daljinca z variabilno hitrostjo (14,5eur)
1x Black Electric 9V Battery Box 4 x 14 x 4 (http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=2847c02)

Lokomotiva z vstavljenim IR senzorjem, lučko in XL motorjem (po originalnih navodilih):
Slika

Senzor se lepo zakrije:
Slika

Baterijska škatla:
Slika

Sestavljena in v primerjavi z tenderjem:
Za namestitev v vagon je potrebno umakniti sedeže:
Slika

Z folijo je potrebno povezati po dva kontakta ki sta na isti strani konektorja. Postavitev je kar zahtevna, saj folija rada uide. Pomembno je da ni stika med nasprotnima stranema, saj to naredi kratek stik v bateriji. Tudi če stvar dela svetujem odklop od baterije po vsaki uporabi, da ne bi šlo kaj narobe.
Slika

Staknjeno skupaj:
Slika

In še cel vlak:
Slika

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 08 Apr 2010, 07:28 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Kraj: MB / MS
Super ideja, jaz pa sem že razmišljal, kako bi izdelal 6 čepkov široko, 4 čepke visoko škatlico za 2x 3 AA baterije.

Glede kabla, pa mislim, da je bolje, da se en PF -> 9V kabel na sredini prereže, zlota skupaj in zalepi med dve 2x2 plate kocki. Tako imaš potem pripravljen kabel (ki je pač namenjen samo priklopu PF stvari na stare 9V battery boxe). Če pa imaš še 9V tračnice, pa lahko le-te uporabiš namesto kablov in pri vseh kretnicah elektriko za prestavljanje enostavno pobereš iz tirov (vlaki so pač na baterije). Problem je samo v tem, da PF podpira samo 4x2 kanala :shock:

edit: slovnične napače

Zadnjič spremenil bpavsic, dne 08 Apr 2010, 08:41, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 08 Apr 2010, 08:23 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Kraj: Tržič
Uf, ti naravnost prosiš, da bo nekaj spustilo skrivnosten dim, ki poskrbi, da električne naprave ne delujejo več. Zalotaj te kontakte skupaj pa je problem rešen.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 08 Apr 2010, 08:41 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

@airwolf

To je tista o dimu, na katerega delajo vse električne naprave? Ko uide, ne delajo več :D

Mislim, da kaj hujšega ne more bit, kvečjemu baterije (prehitro) sprazni, kar bi lahko vodilo do pregretja in uničenja baterij. V najslabšem primeru do vžiga in/ali eksplozije. To pa do vžiga sobe in hiše.
No, saj tak hudo verjetno ne bo :D

Jaz sem tudi z alu-folijo (kuhinjsko) polnil gsm, ker mi je kontakte "pojedlo", tako da ne vem, zakaj ti je samo s čokoladno delalo.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 08 Apr 2010, 09:14 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Lahko da niso vse enake...

Airwolf: zalotal nisem ker je samo začasna rešitev. Jeseni namreč pridejo novi vlaki ki bodo imeli nov baterijo. Tudi če pride v stik ne verjamem da bi se kadilo, sem pa ravno zato napisal da je bolje zadevo po uporabi odklopiti.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 08 Apr 2010, 09:23 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

@cwetqo

Verjeno imaš prav. Nekatere alu folije so na eni strani mat, na drugi pa svetleče. Lahko je kaki premaz ali karkoli takega... Podobno kot pločevinke, ki so tudi alu, vendar so od znotraj "prebarvane" z nekim polimerom al nekaj (ne spomnim se točno, je pa bilo na Discoveryju na How Stuff Works), da se aluminij ne izloča v pijačo / oksidira.

"Jeseni namreč pridejo novi vlaki ki bodo imeli nov baterijo."?
A ne bodo uporabili kar teh Li-Po accujev, kot je mišljeno za 10194?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 08 Apr 2010, 09:33 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Ja, saj na te mislim (zame je ta baterija še vedno nova), bo pa razlika v tem da bo cel vlak stal manj kot zdaj samo ta PF set in bo zadeva bistveno bolj dosegljiva. Na novi vlak bom dal 9V motor, LiPoly baterijo pa uporabil za 10194 in Technic zadeve.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 08 Apr 2010, 10:22 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Aha.

Naredimo primerjavo:

*** Li-Po lego accu ***

Prednosti:
- velikost
- samopraznjenje je veliko manjše kot pri Ni-MH
- hitro polnjenje (4h)
- kontrola hitrosti

Slabosti:
- majhna kapaciteta ("samo" 1100 mAh)
- cena (55 EUR)

*** Ni-MH AA accuji (primerjam s sonyjevimi, ki jih uporabljam) ***

Prednosti:
- cena (4 EUR na vložek, 24 EUR na komplet, 2 EUR doplačila za polnilec pri 4 vložkih) - če imaš ekstra komplete, jih sproti polniš, ko se kateri sprazni (pri recimo 6-7 kompletih lahko imaš 1-2 ekstra, ki ga menjaš z izpraznjenim), lahko odstraniš slabost dolgega polnjenja
- ko kapaciteta pade zaradi starosti / ciklov polnjenja, enostavno kupiš nove
- kapaciteta (2800 mAh) - držijo vsaj 2x dalje

Slabosti:
- relativno dolgo polnjenje (7h)
- velikost battery boxov (sem že razmišljal o izdelavi svojega, ki bi bil cca 7x6x2, vseboval bi pa 3 vložke, uporabil bi se pa pod vagoni spodaj med kolesi. 2 vagona bi vsebovala vsak svojega, ki bi se zaporedno vezala in priklopila na motor v lokomotivi).
- kontrola hitrosti možna samo preko IR sprejemnika (kar je bolj ali manj logično, saj ne boš letal za vlakom in obračal gumbe na njem)

Ne vem... Če cena Lego accuja ne bo padla na recimo 35 EUR (relativna vrednost znotraj paketa ali pa cena posebej), dvomim, da se bom odločil za te. Najprej bom seveda izčrpal vse ostale možnosti :D

Ena izmed možnosti je nabava kockastih 9V accujev, ki pašejo v stari 9V monorail / city / space battery box... Kapaciteta je cca 600-800 mAh, cena pa okrog 15 EUR. Za ceno ene Li-Po dobiš recimo 3 te in 3 battery boxe na BLju. Polniš jih seveda bolj pogosto.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 08 Apr 2010, 20:05 
Odsoten
Technic
Technic

Kraj: Ljubljana
@Cwetqo, kako pa si priklopil PF kabel na star batery box? Obstaja kabel za priklop RC vozička iz PF napajanja (na eni strani PF, na drugi strani običajni kontakti v 4-ih čepih), ker PF voziček, tak s PF priključkom, ne obstaja (ni najbrž tudi ne bo). Ali kdo ve, če se ta kabel lahko uporabi tudi v obratni smeri, torej da je napajanje iz starega batery boxa in se napaja ena od PF komponent?

@bpavsic: kateri 9V acumulatorji (predvidoma ohišje s dvema kontaktoma zgoraj) pa imajo 600 mA. Sam sem gledal ANSMANN-a in imajo samo 260 mA!

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 08 Apr 2010, 20:45 
Odsoten
System
System

Kraj: Ljubljana
PF extension wire ima na eni strani konektor, ki ga lahko pripneš na vrh starih 9V komponent (motorji, lučke, električne plošče). V obe smeri dela normalno PF baterija + stari elementi ali stara baterija + pf elementi. Posebnost je le PF receiver, pri katerem moraš za delovanje s staro baterijo uporabiti folijo kot Cwetko ali prižgan PF battery box brez baterij (malo brez veze, ampak dela).

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 08 Apr 2010, 21:55 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

@abnormal

accu
http://www.onlybatteries.com/showitem.asp?ItemID=15933.11&cat1=14&uid=1970

2x accu + polnilec
http://www.onlybatteries.com/showitem.asp?ItemID=15934.11&cat1=14&uid=1970